Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum ne protejam? (de entitati non-umane)

Creat de calator astral, 12 Decembrie 2011, 17:56:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mistic

o minte puternica, neclintita nu paote fi deranjata de nici o entitate.

calator astral

Citat din: mistic din  22 Decembrie 2011, 00:10:29
o minte puternica, neclintita nu paote fi deranjata de nici o entitate.

  hai ma? pe bune.

            in genunchi.
                  instantaneu.

      coplesit,paralizat in fata lor.

Tayka

În mod normal,după moartea omului,Corpul spiritual îl părăseşte,împreună cu perispiritul luînd-ui întreaga sa conştienţă de viaţă.Corpul carnal ,,moare'' primul,apoi la câteva zile se destramă şi corpul eteric,iar după o perioadă mai lungă (religia ortodoxă o menionează ca fiind 6 săptămâni ) se descompune şi corpul Astral(sufletul).Aceasta este configurarea normală a morţii omului.Dacă însă moartea survine în situaţii deosebite,extreme,atunci este posibil ca una din cele două corpuri ;Eteric s-au Astral,să nu poată, sau mai rău să nu dorească să urmeze cursul normal,şi astfel ele rămân pentru un timp mai lung sau mai scurt în sfera lumii materiale ca fiinţe eterice;fantomele (strigoii),şi fiinţe astrale numite popular ,,suflete rătăcite''şi care dacă sânt preluate şi apoi stăpânite de un Corp spiritual liber,acestea formează spiritele pământului şi se împart în mai multe categorii;zâne, iele,vampiri,demoni,etc.Aceste spirite rămase în afara,,legii''sânt vânate de către fiinţe astrale superioare,şi readuse în sfera normală sau după caz anihilate.Până când sânt însă găsite ele pot face mult rău oamenilor care nu cunosc metode de protecţie împotriva lor. :fullmoon:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

arckadii

Intrebare:

Daca exista forte malefice cu adevarat, care incearca sa te atraga de partea raului, de ce considerati voi ca ar trebui sa te sperie si sa te raneasca?
Nu credeti ca mai inspirat ar fi sa te atraga cu lucruri care iti plac, pentru a putea sa iti posede existenta?
Mi s-ar parea vital ca o "entitate mai batrana" asa cum era descrisa mai sus, sa poata sa disimuleze foarte bine pentru a-si atinge scopul.

PS: Cat despre "realul" anumitor situatii...hai sa nu neglijam puterea creierul, al sugestibilitatii, al amplificarii senzatiilor in cazul fricii, etc.

Ark

Xanadron

#64
Citat din: Tayka din  22 Decembrie 2011, 03:05:57
[...] după o perioadă mai lungă (religia ortodoxă o mentionează ca fiind 6 săptămâni ) se descompune şi corpul Astral(sufletul).

Depinde acu' in cine/ce anume... credem in definitiv.
Dupa unii (v. Bardo Thodol - Cartea Tibetana a Mortilor), Corpul Astral (sufletul) nu se "descompune", ci calatoreste doar, pe traiectorii depinzind de starea lui evolutiva atinsa-n cursul precedentei incarnari. Interesant a faptul ca cele 40 de zile (circa 6 saptamini) de "bantuire" a sufletului mortului prin planul fizic e perioada (re)cunoscuta si de budistii tibetani, nu doar de crestini.

Iar "pomana" respectiva ar trebui sa aiba rolul indrumarii sufletului ratacitor spre alte Ceruri :star: - evident, daca invitatii nu doar se-mbata critza la pomana, :-D ci se si gindesc intens, compasionat la personalitatea celui disparut. (n.b. tibetanii mai recomanda si aducerea unui CAINE la capataiul celor muribunzi si mai... neinitiati, pentru a-i "ghida" pe primele carari ale Ascensiunii dupa ce dau coltzu'). 8-)

Sering sung-den,
Asculta-ma cu atentie
Nu esti singur si parasind lumea, toti mor, nu accepta nici o dorinta sau dor pentru acest loc
Nu e cu putinta sa ramai aici


Ce mi se pare dragutz e confirmarea (desi vaga) a prezumtiilor lui TVM din Programul Terra - fiindca tibetanii nu par sa recomande cedarea la tentatia "renasterii ca zeu"...;) - "nada" luminii albe :moon: descrisa de multi care au trecut prin NDE (Near Death Experiences) fiind se pare intr-adevar emisa de "micii gri". :-)

Sering sung-den
Mergi inainte, esti mort, nu te agata de trecut
Acum iti vei intalni mintea sub forma proiectiior care par vii si complet reale, acum vei vedea lumina albastra patrunzatoare stralucind peste tot in jurul tau,
aceasta este esenta constiintei insasi, Buddha Vairochana, intelepciunea sa este precum o oglinda, reflectand totul, el este forma constiintei in puritatea sa completa, aceasta intelepciune este inseparabila de insasi inima ta...
dar vei vedea si o lumina alba difuza
evit-o, daca urmezi alura acestei lumini albe usoare te vei trezi ademenit in placerile temporare ale nasterii ca zeu, traind intr-o nepasare mandra fata de trecerea timpului, si totusi subiect al unei morti neasteptate.


In faza asta (dupa ei, tibetanii) sintem si atrasi inapoi in Matrix: :fullmoon:

O, Sering sung-den, acum toate gandurile disperate sunt percepute ca umbre, fiare si armate de demoni. Te vei misca inainte si inapoi, spre orice apare.
Imaginea corpului trecut devine palida iar imaginea corpului viitor clara. Orice nastere pare mai buna decat suferinta de acum.
Sering sung-den, aceasta va fi ultima ta sansa pentru ca mintea ta lacoma sa se dizolve complet, fie ca te nasti ca zeu, ca om sau ca animal, fie ca esti o fantoma infometata, un zeu gelos sau o fiinta a iadului vei suferi din nou tormentele inevitabile ale vietii si mortii.


P.S. strict ontopic: uite cum tibetanii vad "protectia in fatza entitatilor non-umane", simulatan cu scaparea din "retzeaua Matrixului": :martiansad:

Zeitatile teribile apar acum in fata ta.
Ele sunt prezenta intelepciunii tale, forma vie a propriei tale treziri. Recunoaste-le ca o reflexie a propriei tale minti. Recunoasterea si eliberarea sunt simultane.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

angellla29

Citat din: calator astral din  22 Decembrie 2011, 01:29:30
  hai ma? pe bune.

            in genunchi.
                  instantaneu.

      coplesit,paralizat in fata lor.

Adevarat colega....daca au aceeasi "incarcatura negativa" la fel ca si "aratarea" pe care  a vazut-o colega mea....atunci nu ai scapare....doar daca acel spirit doreste sa te "elibereze" ai scapat....Daca nu..Dumnezeu cu mila...Cei ca mine care nu au avut (inca) parte de fenomene de genul acesta....nu inteleg cum sta treaba...dar eu pe tine, pe colega mea cat  si pe toti care au avut parte de asemenea experiente negative...eu ii cred...pentru ca este exact cum spui tu...asa i s-a intamplat si  colegei mele... a fost pur si simplu paralizata fizic....nu psihic....Ca sa nu mai vorbin de teama care i-a ramas intiparita in minte si acum dupa cativa ani....Teama de intuneric...
Nu cred ca exista ceva anume sa ne protejam impotriva lor...doar credinta...amulete, descantece, vrajitorii, tampenii ieftine, nici atat... :wink:

Ganditorul

 :-D :-D Dupa cum se vede ... nu se poate altfel ! :martiansad: Forta mintii, puterea OMului... niste baliverne !
Asa ca bunul nostru coleg face reclama in avatar la costumul care are in dotare si ...genunchiere. Asta pt cei care au dureri la ...statul in genunchi cand intalnesc "entitati non-umane".   :ufo:
Am totusi o nedumerire - Trebuie practicata pozitia "in genunchi"... cu fatza sau cu spatele la entitatea non-umana ??
Tu cum recomanzi colega Calator ?

calator astral

Citat din: Ganditorul din  22 Decembrie 2011, 13:06:40
:-D :-D Dupa cum se vede ... nu se poate altfel ! :martiansad: Forta mintii, puterea OMului... niste baliverne !
Asa ca bunul nostru coleg face reclama in avatar la costumul care are in dotare si ...genunchiere. Asta pt cei care au dureri la ...statul in genunchi cand intalnesc "entitati non-umane".   :ufo:
Am totusi o nedumerire - Trebuie practicata pozitia "in genunchi"... cu fatza sau cu spatele la entitatea non-umana ??
Tu cum recomanzi colega Calator ?

lasa ironiile, gindeste-te ginditorule inainte sa butonezi,nu brava,nu te juca cu dracu ca odata mi te ia si atunci sa vezi ce putere zero are autosugestia.
Cazi literalmente in genunchi hipnotizat si mut.
:evil:
Citat din: angellla29 din  22 Decembrie 2011, 12:47:57
Adevarat colega....daca au aceeasi "incarcatura negativa" la fel ca si "aratarea" pe care  a vazut-o colega mea....atunci nu ai scapare....doar daca acel spirit doreste sa te "elibereze" ai scapat....Daca nu..Dumnezeu cu mila...Cei ca mine care nu au avut (inca) parte de fenomene de genul acesta....nu inteleg cum sta treaba...dar eu pe tine, pe colega mea cat  si pe toti care au avut parte de asemenea experiente negative...eu ii cred...pentru ca este exact cum spui tu...asa i s-a intamplat si  colegei mele... a fost pur si simplu paralizata fizic....nu psihic....Ca sa nu mai vorbin de teama care i-a ramas intiparita in minte si acum dupa cativa ani....Teama de intuneric...
Nu cred ca exista ceva anume sa ne protejam impotriva lor...doar credinta...amulete, descantece, vrajitorii, tampenii ieftine, nici atat... :wink:

exista.
Eu mi-am regasit linistea si increderea printr-o metoda ancestrala, empirica, foarte eficace desi hulita de multi:
Impartasanie Sfanta Duminica la Biserica (ortodoxa in cazul meu) si alte mici remedii, de exemplu ieri seara inainte de culcare am ars tamaie si am creat un fel de "bariera" de fum in jurul patului, la asta mai adaug Rugaciunea Inimii, spusa calm,fara pripa,constientizind si vizualizind fiecare cuvint.
Incercati si voi daca vreodata...
   ....ya neva know. :wink:

kandaon

#68
Citat din: Xanadron din  22 Decembrie 2011, 12:02:05
Depinde acu' in cine/ce anume... credem in definitiv.
Dupa unii (v. Bardo Thodol - Cartea Tibetana a Mortilor), Corpul Astral (sufletul) nu se "descompune", ci calatoreste doar, pe traiectorii depinzind de starea lui evolutiva atinsa-n cursul precedentei incarnari. Interesant a faptul ca cele 40 de zile (circa 6 saptamini) de "bantuire" a sufletului mortului prin planul fizic e perioada (re)cunoscuta si de budistii tibetani, nu doar de crestini.

Iar "pomana" respectiva ar trebui sa aiba rolul indrumarii sufletului ratacitor spre alte Ceruri :star: - evident, daca invitatii nu doar se-mbata critza la pomana, :-D ci se si gindesc intens, compasionat la personalitatea celui disparut. (n.b. tibetanii mai recomanda si aducerea unui CAINE la capataiul celor muribunzi si mai... neinitiati, pentru a-i "ghida" pe primele carari ale Ascensiunii dupa ce dau coltzu'). 8-)



Interesant, imi aminteste de asa numitul "cantec al zorilor", din traditia veche romaneasca, ce se canta la capataiul mortilor (sau la coltul casei, sau la fereastra, la sosirea zorilor, numai imi amintesc exact, si mi lene sa caut acu), si care era diferit de obisnuitele "bocete".
Conform etnologilor "cantecul zorilor" e mai vechi, probabil pre-crestin (ramas pe filiera dacica, unde lupul era un simbol), iar "bocetele" au fost introduse mai tarziu

Aici doar o parte din el, legat si de "cainele tibetan" care calauzeste sufletul "mortului"

"Şi-ţi va mai ieşi / Lupul înainte / Ca să te spăimânte. / Să nu te spâimânţi / Frate bun să-l prinzi / Că lupul mai ştie / Seama codrilor / Şi-a potecilor / Şi el te va scoate / La drumul de plai / La-un fecior de crai, / Să te ducă-n rai, C- acolo-i de trai / În dealul cu jocul, / C-acolo ţi-e locul, / În câmp cu bujorul, / C-acolo ţi-e dorul."

Ganditorul

#69
Nu duce grija mea !
Mai aveam o intrebare - Ce se intampla daca nu iei pozitia "pentru lupta in genunchi" ? Isi aduce entitatea un scaunel, sau se duce la altul care stie sa ia pozitia de lupta benevol ? Tu-ti dai seama cum ar arata un pluton de luptatori d'aia speciali, a caror uniforma o porti ...stand in genunchi la vederea "non-umanului" din biroul de actiuni speciale ? Spectacol de zile mari - sa ne trimiti o poza cand se va intampla sa va "calce" vizitatorii non umani... care gem, au ochii rosii si te ridica pe tavan:-D
Hai mai colega, ce naiba, esti om modern, din sec 21 ? Ma iei cu aghiazme ? Palinca e buna ca "amuleta" ?


te rog sa termini cu mistocareala...ai ceva serios de spus,spune,dar nu lua in ras experientele altora.   alx
PS asta e doar un avertisment...ai grija sa ramana asa!

alx

O sa incep prima data cu un filmulet APARENT haios,despre care eu cred insa ca exprima,metaforic, exact realitatea care ne inconjoara...

Reclama M&M'S cu Mos Craciun (Christmas Faint)

Si acum sa vin si eu cu intamplarea,povestita de bunica mea,Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
   Se intampla prin anii 60,cand,fara a detalia motivele,va pot spune ca bunica mea trecea printr-un cimitir,noaptea tarziu.Ei bine,la un moment dat,in fata ei,cocotata pe o cruce de mormant era o umbra mai intunecata decat noaptea.Pt ca a vazut-o tarziu,si poate si fiindca nu se temea,s-a apropiat prea mult de acea umbra.Urmarea? A intepenit,la propriu,nemaiputand misca mainile,picioarele,capul sau buzele,iar umbra a inceput sa se apropie de ea.Spre norocul ei,a avut suficienta prezenta de spirit sa se apuce sa recite in gand "TATAL NOSTRU" si sa-si faca CRUCE CU LIMBA,in gura!Chestie care se pare ca a iritatat-o la culme pe dumneaei umbra,care cu niste tipete stridente a inceput sa se indeparteze INCET de ea.
   la mometul la care umbra s-a pierdut in noapte,bunica mea si-a recapatat functiile motrice,si a reusit s-o stearga englezeste,dar cu maxima viteza, din cimitir.Si ma credeti cand va spun ca nu a mai intrat noaptea NICIODATA intr-un cimitir?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

#71
Dragul meu moderator Alx - mistocareala e cand cineva imi spune sa cad in genunchi. Daca pt tine e altfel...e treaba ta.
Pentru mine ecuatia e simpla - Cu o moarte toti suntem datori.
Nu voi sta in genunchi o viata, suferind zi de zi cu frica ca o entitate ma va domina candva si-mi va sfarsi cursul vietii, si va amana acest deznodamant doar daca cad in genunchi. Cand va veni timpul voi pleca in picioare si cu zambetul pe buze ...pt ca asta e inevitabil sfarsitul oricarei fiinte vii.
Insa pentru oamenii (care uita ca sunt oameni...) care ma invata si ma sfatuiesc sa "cad in genunchi" nu am consideratie. E o manipulare ce induce frica, teama, servilismul... iar cine face treaba asta trebuie taxat prin mistocareala, ca sa vada ca acest dar dat de Creator (viata) merita trait frumos, demn, in picioare si nu in genunchi vaitandu-ne neputinta.
Cred ca ai indreptat "atentionarea" spre cine nu trebuia. Dpmdv cine ma invata sa fiu servil si neputincios (si invata si pe altii sa-si traiasca viata asa ...)... va avea parte de mistocareala. Una e relatarea unei intamplari, cum ai facut tu...si alta manipularea perversa. Punct.
Pe de alta parte voi nu vedeti ca va inchideti in propriul vostru sistem de valori ? Nu vedeti ca ridicati bariere in calea cunoasterii ? Cum poti sa crezi ca aceste entitati, daca exista, vin doar in sanul comunitatii crestine ? Ce face un musulman, budist, bosiman in aceiasi situatie ? Spune Tatal Nostru ? Si de aici deriva faptul ca "ailalti", necrestinii, sunt victime sigure si "dusmanul de clasa" al crestinilor, nu-i asa ? Axa raului ? Si mai departe ? Cine nu e ca noi ...n-are dreptul sa traiasca ?
Tu nu vezi manipularea, ridicarea de bariere artificiale ? Nu ti se pare ca aceste bariere trebuie sa dispara, sa fim in primul rand oameni care se confrunta cu fenomene bizare si mai apoi ... crestini, musulmani, budisti, bosimani ...etc etc ?

alx

sunt de acord cu tine,insa poate ca prietenul calator asa a facut...este alegerea fiecaruia cum reactioneaza intr-o astfel de situatie.Ideea e ca daca vrei sa-l combati,o poti face fara grija,pe un ton serios.i-am promis ca nu voi lasa sa fie provocat,si vreau sa ma tin de cuvant.in rest,sunt de acord cu discutii "la sange" ...insa fara misto.stiu ca poti,dovada mesajul anterior in care iti explicai punctul de vedere.Ai vazut ca nu ma bag in discutii,oricat de dure ar fi ele,daca nu am nimic de spus,si nu doresc decat un minim de respect intre cei care discuta...bine,si sa mai fie si on-topic,da asta e alta mancare cu carnat... :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

Mai citeste o data mesajul care m-a facut sa incep mistocareala...
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3972.msg68644.html#msg68644
tie ti se pare ca e o povestire, o intamplare a Calatorului sau un indemn pt alt coleg care a spus ca prefera luciditatea, forta mintii, puterea constiintei umane ?

mr

Citat din: calator astral din  22 Decembrie 2011, 01:29:30
  hai ma? pe bune.

            in genunchi.
                  instantaneu.

      coplesit,paralizat in fata lor.

Credinta ta (cu preponderenta in aceste lucruri), dublata de frica... te tin prizonier in acest cliseu.  Nu uita ca atragi ceea ce gandesti...daca esti cumva constient de asta. Daca nu... sari pe cei care sustin altceva. ;)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein