Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine si de ce zboara pe cerul patriei?

Creat de alx, 06 Iulie 2012, 00:21:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

CitatCa sa ramin insa strict ontopic, as mai adauga doar ca secretomania acordurilor noastre de survolare (incheiate nu doar cu Israelul) ma calca pe nervi.
Si pe mine monser, Xanadron dar nu trebuie !
Banuiesc faptul ca stii in ce consta "forta" noastra aeriana in prezent, nu ? Trei floace de-ti este si rusine, ca stat, sa spui ca ai "Forte Aeriene" ! Vax albina crema puka
Stii ceva ? Atat timp cat noi nu mai suntem in stare (ori nu mai avem voie, ca nu mai e nevoie, ne apara altii, deh .... ) sa zburam pe cerul patriei, lasa nene pe aia de sunt in stare sa o faca, sa zboare si sa zburde pe unde le-o vrea muschii lor ! Daca noi in asa hal am ajuns .....! Halal sa ne fie !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

ryn

Corect colega Romulus, ce paseri  zboara pe la noi? Paaaaaai cintezoiul cu stelutze pe la Kogalniceanu, specie comuna inrudita cu aligatorul de tundra Aegis Ashore System, transportatoare de grauntze cu feregea depozitate la Altam Tepe, Cocoselul de munte cu baza la Bacau sa moara de necaz cucu roshu care cuibareste in silistele de peste Prut si mai sus ceva cu cateva sute de km, mierla olteneasca cu aceeasi zona de imperechere cu pitulicea sarba la Deveselu. Din pacate  cabinetul medical nu e la Craiova si nici la Bucuresti ci e la munte, prin bucegi...

Ganditorul

Incendiu de padure pe Sureanu - intr-o zona in care ciobanii nu au ce cauta pentru ca plina  de vipere (zona de deasupra si din jurul lacului), incendiu in Bucegi (cam pe unde cadeau elicopterele ...) incendiu si in Ceahlau, incemdii si in alte zone montane . Cauza : fulgere (caniculare :evil:) neglijenta, vegetatie uscata.
A fost cineva prin zona sau s-au semnalaz zborurile "avioanele" noastre tematice care "se antreneaza" prin zona ? Sau poate ca de la "antrenamente tematice" au trecut la "antrenamente de poligon", la sol, in zonele speciale ale Romaniei !
Evident, sunt doar ipoteze !

horia2008

Citat din: Ganditorul din  23 Iulie 2012, 16:32:59
Incendiu de padure pe Sureanu - intr-o zona in care ciobanii nu au ce cauta pentru ca plina  de vipere (zona de deasupra si din jurul lacului), incendiu in Bucegi (cam pe unde cadeau elicopterele ...) incendiu si in Ceahlau, incemdii si in alte zone montane . Cauza : fulgere (caniculare :evil:) neglijenta, vegetatie uscata.
A fost cineva prin zona sau s-au semnalaz zborurile "avioanele" noastre tematice care "se antreneaza" prin zona ? Sau poate ca de la "antrenamente tematice" au trecut la "antrenamente de poligon", la sol, in zonele speciale ale Romaniei !
Evident, sunt doar ipoteze !
Am vazut fugitiv la ceva stiri aseara despre incendiul din Bucegi (si m-am oripilat instant, daca asa o fi) cum ca avioanele sau elicopterele pentru interventie la incendiu n-au putut interveni pentru ca n-au primit autorizatie de zbor sau cam asa ceva :-o :?; totusi ceva voluntari au luat-o pe poteca, in carca cu cate 15 litri sau bidoane cu apa....
Fraatemeleu, in ce tara traim! Dubioseniile expuse in ast' topic oare cum si cu ce autorizatie zboara?
Se pare ca (demult am concluzionat asta) ne meritam cu varf si indesat absolut toate nasolalele ce ni se intampla si or mai veni peste noi...





alx

Citat din: Ganditorul din  23 Iulie 2012, 16:32:59
Incendiu de padure pe Sureanu - intr-o zona in care ciobanii nu au ce cauta pentru ca plina  de vipere (zona de deasupra si din jurul lacului), incendiu in Bucegi (cam pe unde cadeau elicopterele ...) incendiu si in Ceahlau, incemdii si in alte zone montane . Cauza : fulgere (caniculare >:D ) neglijenta, vegetatie uscata.
A fost cineva prin zona sau s-au semnalaz zborurile "avioanele" noastre tematice care "se antreneaza" prin zona ? Sau poate ca de la "antrenamente tematice" au trecut la "antrenamente de poligon", la sol, in zonele speciale ale Romaniei !
Evident, sunt doar ipoteze !

Nu locuiesc in nici una dintre zonele astea,insa nu as merge asa departe cu teoria conspiratiei...la noi,incendiile de vegetatie provocate de traznete au fost si inca mai sunt neobisnuite,insa in alte tari,sunt ceva normal...in 2003,in sudul Spaniei am avut ocazia sa vad cum dupa un traznet-perdea,cu cel putin 12-15 coborari simultane,s-a declansat un astfel de incendiu,chiar in fata ochilor mei...acum,dupa canicula din ultima perioada,n-as zice ca e imposibil ca sa fie DOAR cauze naturale.
Si mai sunt cateva argumente,in favoarea explicatiei "naturale": in zonele acelea merg acum civili (cat de civili or fi,nu stiu),sa ajute la stingerea incendiului.Dupa incendiu,e destul de usor de constatat daca cauzele au fost sau nu naturale;de asemenea,probabil in primavara viitoare se va replanta zona,adica mai multi civili acolo...etc.
Asa ca mi se pare ciudat ca sa NU fie cauze naturale.NU zic ca e exclus!

Citat din: horia2008 din  23 Iulie 2012, 17:38:18
Am vazut fugitiv la ceva stiri aseara despre incendiul din Bucegi (si m-am oripilat instant, daca asa o fi) cum ca avioanele sau elicopterele pentru interventie la incendiu n-au putut interveni pentru ca n-au primit autorizatie de zbor sau cam asa ceva :o :? ; totusi ceva voluntari au luat-o pe poteca, in carca cu cate 15 litri sau bidoane cu apa....
Fraatemeleu, in ce tara traim! Dubioseniile expuse in ast' topic oare cum si cu ce autorizatie zboara?
Se pare ca (demult am concluzionat asta) ne meritam cu varf si indesat absolut toate nasolalele ce ni se intampla si or mai veni peste noi...
Elicopterele,alea 2 care sunt special dotate pentru stingerea incendiilor nu au putut fi folosite PENTRU CA SUNT DEFECTE.Unul e la reparatii in afara tarii,iar celuilalt ii lipseste o piesa.Cat despre avioane,se discuta ca ar fi UN avion care poate duce 1100 litri de apa,si care ar fi trebuit sa intervina aseara.nu stiu daca a facut-o,insa in orice caz,nu autorizatiile de zbor conteaza in astfel de cazuri.
La incendiul acela din Spania,erau 3 elicoptere care aruncau apa,si care au aparut acolo cam in o ora de la izbucnirea incendiului...
Si in 2009,tot in Spania,am vazut un incendiu mic de vegetatie,si il stingeau doua elicoptere,vezi pozele atasate.Si nici nu e cine stie ce filozofie cu elicopterele alea...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

#80
inca 2 fotografii...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

horia2008

Citat din: alx din  23 Iulie 2012, 18:10:22
  Elicopterele,alea 2 care sunt special dotate pentru stingerea incendiilor nu au putut fi folosite PENTRU CA SUNT DEFECTE.Unul e la reparatii in afara tarii,iar celuilalt ii lipseste o piesa.Cat despre avioane,se discuta ca ar fi UN avion care poate duce 1100 litri de apa,si care ar fi trebuit sa intervina aseara.nu stiu daca a facut-o,insa in orice caz,nu autorizatiile de zbor conteaza in astfel de cazuri.
La incendiul acela din Spania,erau 3 elicoptere care aruncau apa,si care au aparut acolo cam in o ora de la izbucnirea incendiului...
Si in 2009,tot in Spania,am vazut un incendiu mic de vegetatie,si il stingeau doua elicoptere,vezi pozele atasate.Si nici nu e cine stie ce filozofie cu elicopterele alea...

De acord alx, doar am zis care a fost stirea, cat or fi si astia de deontologi, naiba-i stie...



Flight33

http://www.observatorulbuzoian.ro/?p=11969 sau sa dau un copy - paste:

La un an de la prăbușirea unui elicopter israelian Sikorsky CH-53 la Fundata Zărnești, Brașov, aviația israeliană a aterizat, din nou, pe aerodromul de la Boboc pentru a participa la un nou exercițiu în cooperare cu forțe militare române. Un prim avion C-130 Hercules cu tehnică militară la bord a aterizat săptămâna trecută iar alte cinci avioane cu aproape 200 de militari israelieni au aterizat duminică după amiază, pe același aerodrom de la Boboc.
Exercițiul Blue Sky 2011 se desfăsoară în acest an în perioada 1-12 august, o parte din trupele dislocate în România urmând să fie schimbate la sfârșitul acestei săptămâni. Programul execițiului din acest an constă în zboruri la joasă altitudine cu avioane de tip C-130 Hercules care au rolul de a sprijini forțele militare aflate la sol. Primul zbor s-a desfășurat ieri în Carpații Meridionali iar la întoarcerea la Boboc, militarii străini au pus în practică o serie de exerciții tactice de parașutare a containerelor la punct fix.
Pe lângă participarea la exercițiul Blue Sky 2011, militarii israelieni vor participa la unitatea militară de la Boboc și la un ceremonial militar religios în memoria camarazilor care și-au pierdut viața în urmă cu un an, ceremonial la care este așteptat să ia parte chiar comandantul IAF, generalul Ido Nehushtan. Anul trecut, pe 26 iulie, un elicopter de tip CH-53 cu 6 militari israelieni și unul român la bord s-a prăbușit în zona Fundata-Zărnești din județul Brașov, după ce s-a lovit de o stâncă, cel mai probabil din cauza condițiilor meteo nefavorabile dar și pentru că piloții străini nu erau familiarizați cu relieful din zona în care se desfășura exercițiul.
Militarii israelieni se antrenează în România după ce în anul 2006 ministrul israelian al Apărării, Shaul Mofaz a semnat cu omologul său român la aceea vreme, Teodor Atanasiu, un acord pe cinci ani prin care militarii IAF se pot antrena în România.



se pare ca nu se renuntza, si nici usor nu le este

Rayden

venind de la vf. omu spre Busteni pe valea cerbului..tocmai incepusem coborarea cand pe cer cam la acelasi plafon cu avioanele de pasageri..am zarit urmatorul obiect zburator oarecum identificat, pentru ca avion de pasageri nu e.
parca ar fi fratiorul mult mai tanar si mai high tech al lui U2...voi ce ziceti? :mrgreen:

Rayden

Revin cu cateva info suplimentare la cerere:
Avionul cu ochiul liber nu a fost vizibil..ce am putut sa vad era un punct mai maricel alb..ce se deplasa destul de repejor si...poza e facuta cu un zoom de 20x (optic 12x + restul digital ) si e singura poza din cele 4 facute in care l-am prins..camera e un canon powershot s3is.
Nu am auzit nici un sunte ca la cele de pasageri si nu a lasat nici o urma de condens..cam atat.

kandaon

Ar putea fi un IAR-99 poate, mai ales daca spui ca nu era vizibil cu ochiu liber, IAR-99 fiind un avion relativ mic si subsonic







Sigur, ar putea fi si altceva

andrei

   Salut!
Din lipsa de timp,nu prea am reusit sa mai postez.Topicul acesta a devenit insa deosebit de interesant.Am sa insir si eu parerile si observatiile mele vis-a-vis de subiectele atinse aici,urmand sa dezvolt cu alta ocazie subiectele.
   1.Cu multi ani in urma,am purtat o discutie cu un participant,,la fata locului" al  evenimentelor din perioada ocuparii Cehoslovaciei.Se pare ca armata sovietica,a incercat cu adevarat sa invadeze si Romania.Omul se jura ca rusii au fost opriti cu un soi de arma care le topea tancurile si avioanele.Dupa cum povestea el,erau doua asfel de arme si aratau ca niste tuburi patratoase,lungi cam de cinci metrii si deservite de patru oameni.Omul le vazuse numai cu prelata pe ele,si nu a putut sa spuna mai multe,pentru ca,spunea el, inainte sa fie puse in functiune,tuturor li sa ordonat sa se adaposteasca in transee si sa isi protejeze ochii.Sodatii au mai tras cu ochiul,mai ales in sus si ,,cadeau pur si simplu topite avioanele rusesti,din cer"sunt chiar cuvintele lui.Totul se pare ca a durat putin mai mult de o ora dupa care armata rusa sa retras.Omul mai spunea ca a doua zi a mai vazut resturi de tancuri si amfibii sovietice topite partial dincolo de granita.Parerea mea ca este vorba de un lasser foarte puternic pentru acea vreme,posibil chiar inventia lui Coanda.Nu degeaba am citi pe undeva ca la Magurele se va construii cel mai puternic lasser din lume.
   2.Am vazut si eu de cateva ori cargoul (sau cargourile aeriene,daca or fi mai multe) vopsite in grii,zburand foarte jos ,deasupra Vaii Prahovei.Practic urca pe cursul raului,si nu cred ca zboara mai sus de 60-70 de metrii.Uneori sunt precedate de doua elicoptere,cred ca tot de transport,vopsite la fel in grii intunecat.De altfel cele doua elicoptere trec mai tot timpul pe aici,dar nu am fost niciodata curios sa monitorizez daca au un program fix sau nu.
   3.Am pus cap la cap multe informatii si franturi de informatii si mi-am format in timp convingerea ca exista o structura, nu stiu daca militara sau nu,care cauta ceva prin Bucegi.Dupa cum am scris in celalalt topic,(cel cu D.Z.) am incercat sa ma interesez prin cunostintele mele.Nu cred ca a fost doar  o impresie a mea :?...cred ca cel putin doua persoane,din cele pe care le-am abordat, stiu ceva mai mult decat vor sa spuna.Si va rog sa ma credeti ca sunt oameni care chiar ar putea stii ceva despre asta.Ba chiar...daca ma gandesc mai serios ...mi sa sugerat subtil ca ar fi bine sa-mi vad de treba.Se subantelege ca o sa insist in continuare.E unul din subiectele care ma pasioneaza, mai ales ca am eu convingerea ca aici,pe teritoriul Romaniei se afla ceva despre care sforarii lumii stiu de mult timp si il tin ascuns.Cand spun mult timp,ma refer la multe sute de ani.Mai cred de asemeni ca si Biserica stie ceva despre asta si a tot ascuns dovezile de-a lungul timpului.Mai pe scurt cred ca si Biserica ,,se fereste ca dracu' de tamaie" :-D ca asfel de informatii sa devina publice.
   
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

kefren

  Postez aici o observatie facuta sambata.Cum imi sta in obicei sa stau cu ochii beliti pe cer,fie zi sau noapte,pe la ora 13-14 ,nu retin exact,observ un avion cu 4 motoare aparand din directia sud-est.Ce m-a frapat a fost dara lasata in urma,foarte groasa,consistenta si pe toata latimea avionului.Cand s-a aflat aproape deasupra capului,dara s-a oprit brusc iar imaginea avionului a inceput sa fie blurata de aerul din jurul avionului care a inceput sa tremure.Era ca si cum ceva l-ar fi inconjurat sau mai bine zis ca si  cum si-ar fi activat un scut.Poate nu reusesc sa explic destul de exact fenomenul.Daca cunoaste cineva fenomenul, ori l-a mai intalnit, as fi bucuros sa ma lumineze.

dab270277

Citat din: andrei din  07 August 2012, 15:53:01
   Salut!
Din lipsa de timp,nu prea am reusit sa mai postez.Topicul acesta a devenit insa deosebit de interesant.Am sa insir si eu parerile si observatiile mele vis-a-vis de subiectele atinse aici,urmand sa dezvolt cu alta ocazie subiectele.
   1.Cu multi ani in urma,am purtat o discutie cu un participant,,la fata locului" al  evenimentelor din perioada ocuparii Cehoslovaciei.Se pare ca armata sovietica,a incercat cu adevarat sa invadeze si Romania.Omul se jura ca rusii au fost opriti cu un soi de arma care le topea tancurile si avioanele.Dupa cum povestea el,erau doua asfel de arme si aratau ca niste tuburi patratoase,lungi cam de cinci metrii si deservite de patru oameni.Omul le vazuse numai cu prelata pe ele,si nu a putut sa spuna mai multe,pentru ca,spunea el, inainte sa fie puse in functiune,tuturor li sa ordonat sa se adaposteasca in transee si sa isi protejeze ochii.Sodatii au mai tras cu ochiul,mai ales in sus si ,,cadeau pur si simplu topite avioanele rusesti,din cer"sunt chiar cuvintele lui.Totul se pare ca a durat putin mai mult de o ora dupa care armata rusa sa retras.Omul mai spunea ca a doua zi a mai vazut resturi de tancuri si amfibii sovietice topite partial dincolo de granita.Parerea mea ca este vorba de un lasser foarte puternic pentru acea vreme,posibil chiar inventia lui Coanda.Nu degeaba am citi pe undeva ca la Magurele se va construii cel mai puternic lasser din lume.
   2.Am vazut si eu de cateva ori cargoul (sau cargourile aeriene,daca or fi mai multe) vopsite in grii,zburand foarte jos ,deasupra Vaii Prahovei.Practic urca pe cursul raului,si nu cred ca zboara mai sus de 60-70 de metrii.Uneori sunt precedate de doua elicoptere,cred ca tot de transport,vopsite la fel in grii intunecat.De altfel cele doua elicoptere trec mai tot timpul pe aici,dar nu am fost niciodata curios sa monitorizez daca au un program fix sau nu.
   3.Am pus cap la cap multe informatii si franturi de informatii si mi-am format in timp convingerea ca exista o structura, nu stiu daca militara sau nu,care cauta ceva prin Bucegi.Dupa cum am scris in celalalt topic,(cel cu D.Z.) am incercat sa ma interesez prin cunostintele mele.Nu cred ca a fost doar  o impresie a mea :?...cred ca cel putin doua persoane,din cele pe care le-am abordat, stiu ceva mai mult decat vor sa spuna.Si va rog sa ma credeti ca sunt oameni care chiar ar putea stii ceva despre asta.Ba chiar...daca ma gandesc mai serios ...mi sa sugerat subtil ca ar fi bine sa-mi vad de treba.Se subantelege ca o sa insist in continuare.E unul din subiectele care ma pasioneaza, mai ales ca am eu convingerea ca aici,pe teritoriul Romaniei se afla ceva despre care sforarii lumii stiu de mult timp si il tin ascuns.Cand spun mult timp,ma refer la multe sute de ani.Mai cred de asemeni ca si Biserica stie ceva despre asta si a tot ascuns dovezile de-a lungul timpului.Mai pe scurt cred ca si Biserica ,,se fereste ca dracu' de tamaie" :-D ca asfel de informatii sa devina publice.


Binenteles Andrei ca exista un secret urias. Aici este leaganul civilizatiei Europene.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

fiulploii

#89
Citat din: kefren din  07 August 2012, 20:43:41
  Postez aici o observatie facuta sambata.Cum imi sta in obicei sa stau cu ochii beliti pe cer,fie zi sau noapte,pe la ora 13-14 ,nu retin exact,observ un avion cu 4 motoare aparand din directia sud-est.Ce m-a frapat a fost dara lasata in urma,foarte groasa,consistenta si pe toata latimea avionului.Cand s-a aflat aproape deasupra capului,dara s-a oprit brusc iar imaginea avionului a inceput sa fie blurata de aerul din jurul avionului care a inceput sa tremure.Era ca si cum ceva l-ar fi inconjurat sau mai bine zis ca si  cum si-ar fi activat un scut.Poate nu reusesc sa explic destul de exact fenomenul.Daca cunoaste cineva fenomenul, ori l-a mai intalnit, as fi bucuros sa ma lumineze.
@kefren
Te-ai uitat la filmul postat de @spooky    aici
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4163.0.html ?

P.S. sa ne bucuram ca mai avem inca un cer al ..patriei  :-D  Sau poate ca nu mai e al nostru in totalitate ...