Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN-iști din toate tările, uniți-vă!

Creat de Godak, 11 Iulie 2017, 19:43:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Citat din: Arhanghelul din  13 Iulie 2017, 08:06:51
...
un număr de ufologi, mai ales de: Ion Hobana, Călin Turcu și Florin Gheorghiță.

Brigada Diverse ...

... domn(nea) general al amenințărilor asimetric alcohol-ice ... membru fondator ASFAN ...  generalisimul cu zeci de cărti publicate ...

... nea' Farcas & CO ...


Oare cei de mai sus or fi ,,prins" vreo umbră a trecerilor? Mă îndoiesc.

Poate știe cineva ceva ...


distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Godak

@Arhanghelul
CitatBrigada Diverse ... asteapta si arhiva lui Barnea ... si inchide astfel cercul ... vor ramane pe dinafara doar molii si gâze la felinar

Este exact ce spuneam și eu de câteva posturi; mă bucur că măcar cineva înțelege cum stă treaba și ce vreau să transmit. Vor rămâne doar molii și gâze pe dinafară...

Mărturii particulare ca cea de la AA au existat mai multe; nu au avut nimic oficial, iar în câteva cazuri s-a lăsat cu repercusiuni asupra naivilor epistolari. Însă eu vorbeam de acces la rapoartele radarului de la Florești, care este cu
Citattotul altceva
, adică:

CitatMApN -ul are un dosar cu toate rapoartele ofiterilor de serviciu din Floresti si Someseni care a fost secretizat imediat si nu a mai fost desecretizat de atunci

Și totuși, F.G. afirmă negru pe alb, manu propria, că a avut acces înainte de 89 acest raport. Există și documentul olograf, însă, din motive legale, nu poate fi făcut public înaintea decesului persoanei. M-ar mira să-și dea acordul.

Vom trăi amândoi și vom vedea cât va fi publicat de 2D Fărcaș (TM) &Co. Te mai țin cu o porție de mici dacă se va dovedi că fix nimic... Cât despre ideea că un ofițer (de regiune superior, dacă insistați!) deține documente secretizate, e super naivă. Oamenii vor să-și pape pensia în liniște, nu să dea cu subsemnatul pe la CI, Protecția Internă și Procuratura Militară!

@mr
CitatSau poate ai un plan B, pentru "elite"...

Am făcut un secret din asta? E vorba de ergonomie și eficiență, colega@mr, dar și de boală pe comuniști. Prefer oricând 2-3 oameni remarcabili unei mase amorfe de zeci sau sute de închipuiți (TM). M-ați înnebunit cu titulatura de "forum public", cu trimitere directă la mentalitatea poporană - toți suntem egali, opiniile fiecăruia contează în egală măsură. Vă răspund din politețe exagerat de exagerată, nu pentru că m-ar interesa ce gândiți dvs. sau alții ca dvs, dle. @mr. Balastul are rolul lui bine definit în stabilitatea navei. Însă când e prea mult, o trage la fund. Am zis: "o trage la fund", nu "i-o trage la fund". Am subliniat asta pentru a nu înțelege unii care înțeleg mai greu cine știe ce năzbâtii...

mr

Citat din: Godak din  13 Iulie 2017, 10:36:10
Am făcut un secret din asta? E vorba de ergonomie și eficiență, colega@mr, dar și de boală pe comuniști. Prefer oricând 2-3 oameni remarcabili unei mase amorfe de zeci sau sute de închipuiți (TM). M-ați înnebunit cu titulatura de "forum public", cu trimitere directă la mentalitatea poporană - toți suntem egali, opiniile fiecăruia contează în egală măsură. Vă răspund din politețe exagerat de exagerată, nu pentru că m-ar interesa ce gândiți dvs. sau alții ca dvs, dle. @mr. Balastul are rolul lui bine definit în stabilitatea navei. Însă când e prea mult, o trage la fund. Am zis: "o trage la fund", nu "i-o trage la fund". Am subliniat asta pentru a nu înțelege unii care înțeleg mai greu cine știe ce năzbâtii...

Faptul ca te-a innebunit titulatura de "forum public" arata clar ca te plasezi in alta "inchipuire". Este forum public, punct. Unde fiecare isi ia/da informatia, fara a judeca pe celalalt. Unde apropierea se face respectand reguli morale si de bunsimt, care-ti sunt straine, dupa cum arati. De aceea nu vezi decat "mentalitatea poporana".
Tu si alti 2-3 oameni "remarcabili", nascuti intr-o mare "amorfa" (soarta, pe care mintile voastre ascutite nu o poate controla, sic), decideti de la sine putere inchipuita (TM), cine-i prost si cine-i destept, impartind dreptatea in numele "ergonomiei si eficientiei", colega Godak. Film pe care il vedem des si din care ar trebui sa invatam ceva, nu-i asa? Dar tu esti din film...

Te asigur de reciproca cu "politetea exagerat de exagerata", daca era dupa mine te-as fi lasat la usa demult, poate, poate invatai cateva reguli de viata, elementare, mai ergonomice si eficiente decat o tona de altfel de informatii, la un moment dat. Dar, pentru ca e forum public  :fullmoon:, si toleranta este considerata o virtute, inca ai posibilitatea sa te exprimi.

"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

prodcomb

Și dacă am avea date precise de la tunarii care s-au uitat prin lunete,
și dacă am avea date de la radare
am putea afla ce a fost?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Godak

Citatsoarta, pe care mintile voastre ascutite nu o poate controla, sic

Dle. @mr, lasați gargara cu regulile de bun-simț ș.a. Până una-alta eu nu v-am vorbit la pertu, dvs. o faceți constant în încercarea de a lăsa împresia că ne tragem de șireturi. Mai bine puneți mâna pe gramatica limbii române și apoi pe o un manual de logică. În ordinea asta: învățați întâi să ă exprimați corect, apoi învățați să elaborați logic.

Ce-am zis eu?
CitatM-ați înnebunit cu titulatura de "forum public", cu trimitere directă la mentalitatea poporană - toți suntem egali, opiniile fiecăruia contează în egală măsură.

Ce înțelegeți Dvs?
CitatFaptul ca te-a innebunit titulatura de "forum public" arata clar ca te plasezi in alta "inchipuire". Este forum public, punct

Adică exact 2 chestii total diferite. Eu mă refeream la faptul că unii ca Dvs. se ascund după ideea de Forum public, nu faptul că acest Forum este public, Doamne ferește! Sunt opinii vai mama lor? E Forum public. E very low nivelul discuției, chiar și la nivel stilistic? E Forum public. Se discută în gol și nu se finalizează nici măcar o temă? E Forum public. Și tot așa. Adică, pe scurt, transformați un fapt dat într-o scuză și o justificare. Habar n-am ce au intenționat cei care au fondat acest Forum, dar tare mi-e că nu și-au propus să construiască un cenaclu ceapist sau o Agora de Cămin Cultural. Pe când Dvs, stimate @mr, exact asta insinuați.

Vă invit cu deferență, dle. @mr, să mă lăsați dracu în pace pe mine și să vă exersați cunoștințele și talentul pe subiectele în discuție. Sănătate!


mr

 :evil:
Cam asa procedezi tu!
Nu-ti place concurenta...  :-D
Sanatate!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

kenjiro

Tulburarea de Personalitate Borderline

"Credeam ca lucrul cel mai rau in viata este sa ramai singur, dar nu e asa. Cel mai rau lucru in viata este sa ramai cu oameni care te fac sa te simti singur!"

Caracteristica principala a tulburarii de personalitate borderline este un model de instabilitate in relatiile interpersonale, a imaginii de sine si emotiilor. Persoanele cu tulburare de personalitate borderline sunt de asemenea foarte impulsive.

Personalitatea de tip borderline se simte neinteleasa, maltratata sau victima. Ea atribuie celorlalti sau factorilor externi, propriile esecuri sau deficiente personale, neasumandu-si responsabilitatea pentru conduita sa, pentru alegerile pe care le face in viata. Relatiile personale sau de cuplu tind sa fie instabile, haotice si se schimba rapid. Se lupta pentru putere,  atat in relatiile personale, cat si in sfera profesionala, adoptand insa strategii imature sau impulsive, ,,folosind relatia" fara a tine cont de norme sau reguli sociale. In situatii de conflict, are dificultati  in a-si controla propriile emotii si a se calma. Atunci cand se supara, devine irationala si adopta o perspectiva de tip alb sau negru, bun sau rau, transformand calitatiile pozitive ale unei persoane, in negative. Persoana privita cu admiratie si valorizata, se poate ,,transforma" brusc si dramatic intr-un dusman teribil, fata de care poarta ranchiuna pentru perioade lungi de timp sau intreprinde comportamente ,,reparatorii" pentru a se razbuna sau pedepsi faptele acestuia (injurii, amenintari, plangeri, etc.)


Sursa
https://www.google.fr/amp/www.lapsiholog.com/tulburarea-de-personalitate-borderline.html/amp




Godak

Dle. @kenjiro, lăsând la o parte impostura de a sugera diagnostice în lipsa oricărei pregătiri, faceți bine măcar și indicați link-uri relevante. Link-ul dvs. (datând din 11.oct.2013) nu numai că este depășit în prezent, dar era depășit chiar la data postării. E aiuristic să faci trimitere la DSM IV (din 1994!!!), când ai varianta TR din 2000. Și mai ales când ai varianta mai 2013, DSM 5. Care DSM 5 întroduce modificări esențiale în codificarea tulburării borderline.

După ce v-ați permis să faceți genul ăsta de aprecieri la adresa mea (nesancționate de administratorii altfel foarte vigilenți), îmi permit, la rândul meu să vă spun că încercând să faceți pe deșteptul, arătați doar cât de prost sunteți. Și cum să fiți altfel când dvs. vindeți castraveți grădinarului, folosindu-vă de expertiza îndoielnică a unui site web care folosește elemente de cunoaștere depășite? Aici vorbim de oameni, vieți și suflete, dle. @kenjiro. Psihologia și psihiatria nu sunt mecanică auto....

PS. Rețineți că nu m-am adresat astfel altor colegi, dar când prostia și ignoranța depășesc o limită, ele trebuie sancționate cu promptitudine. Dacă un psiholog se apucă să pună diagnostice publice, e dat de îndată afară din Colegiul Psihologilor și i se retrage dreptul de liberă practică. Adică oamenilor cu pregătire de specialitate li se interzice această opțiune, în schimb toate blendele pot pune diagnostice internautice la liber. Și @mr vorbea de bun-simț...

kenjiro

Terminologie

Există o dezbatere continuă între clinicieni și pacienți despre terminologie și folosirea cuvântului "de graniță" (engl. borderline), unii sugerând că această tulburare trebuie redenumită. Se mai folosește "tulburarea de personalitate instabilă emoțional"

Diagnostic

Conform Manualului de Diagnostic și Clasificare Statistică a Tulburărilor Mintale (DSM-5) există nouă criterii diagnostice pentru tulburarea de personalitate borderline. Pentru diagnostic este necesar să fie întrunite cel puțin cinci din aceste criterii:[5]

eforturi susținute pentru a evita abandonul real sau imaginar;
relații interpersonale intense și instabile;
imagine de sine persistent instabilă;
impulsivitate în cel puțin două domenii care sunt potențial auto-dăunătoare (sex, abuz de substanțe etc.);
comportament suicidar, gesturi suicidare sau amenințare de suicid; auto-mutilare;
instabilitate afectivă datorită unei reactivități dispoziționale marcate;
sentimentul de gol interior;
furie inadecvată și intensă;
simptome disociative legate de stres.

Sursa
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Tulburarea_de_personalitate_borderline

abyss