Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Shambhalla - destinații interzise?

Creat de abyss, 15 Septembrie 2016, 18:46:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kenjiro

Citat din: Grifon din  30 Octombrie 2017, 20:22:25
Doar că vom transla aceste intermezzo-uri pe MP. Nu de alta, dar dacă tot valsăm doar în "duo", gândesc că ne-am putea lipsi de "luminile rampei".


Grifon

Hahahahahaa !
Iartă-mă, domnule @kenjiro - cu dumneata, într-adevăr, eram 3.
Vedem cum facem...ne mai gândim.

Grifon

Până atunci însă, poftim, dle.@kenjiro, niște indicații ce ți-ar putea facilita o înțelegere mai bună a hărții Black Lodge.
Prima e chiar amuzantă, mai ales că e vorba tot de...2 piscuri gemene, hahaha !

fiulploii


kenjiro

During the second season, Windom Earle relates a story about the White Lodge:

Once upon a time, there was a place of great goodness, called the White Lodge. Gentle fawns gamboled there amidst happy, laughing spirits. The sounds of innocence and joy filled the air. And when it rained, it rained sweet nectar that infused one's heart with a desire to live life in truth and beauty. Generally speaking, a ghastly place, reeking of virtue's sour smell. Engorged with the whispered prayers of kneeling mothers, mewling newborns, and fools, young and old, compelled to do good without reason ... But, I am happy to point out that our story does not end in this wretched place of saccharine excess. For there's another place, its opposite: A place of almost unimaginable power, chock full of dark forces and vicious secrets. No prayers dare enter this frightful maw. The spirits there care not for good deeds or priestly invocations, they're as likely to rip the flesh from your bone as greet you with a happy "good day." And if harnessed, these spirits in this hidden land of unmuffled screams and broken hearts would offer up a power so vast that its bearer might reorder the Earth itself to his liking.  :-o :-o :-o

Sursa:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Black_and_White_Lodges

kenjiro

Inside David Lynch: An Esoteric Guide to Twin Peaks

"'I learned that just beneath the surface there's another world, and still different worlds as you dig deeper.'
– David Lynch

Sursa:
http://21stcenturywire.com/2015/04/20/inside-david-lynch-an-esoteric-guide-to-twin-peaks/


kenjiro


Grifon

"În decembrie 2005, Lynch a declarat la Washington Post că practică meditația transcedentală de două ori pe zi, câte 20 de minute, de 32 de ani. Pledează pentru folosirea ei pentru obținerea păcii pe pămant. A lansat Fundația David Lynch pentru educație bazată pe conștiință și pace pentru a finanța cercetarea despre efectele pozitive ale meditației transcedentale și promovează tehnica și viziunea sa printr-un turneu în campusurile universitare americane început în septembrie 2005. Lynch lucreaza la crearea a șapte "fabrici de pace", fiecare cu 8000 de salariați practicând tehnici avansate de meditație transcedentală, care să "pompeze pace în lume". Estimează costul total la 7 milioane de dolari; în decembrie 2005 a cheltuit 40000 de dolari din banii personali și a strâns 1 milion din donații de la câțiva indivizi și organizații."

Este extras Wikipedia - cu sublinierea mea.
În mod evident meșteru' are capacități "extra" de percepție. Când cineva reușește să mențină constant asemenea practici, înseamnă (garantat) că a ajuns la ...ceva.
Ceva care îl motivează să nu se lase păgubaș, ca 99% din amatorii transcendentalismului...de ocazie.

Schema roșie e în plan abstract. Cele două hărți (fizică & mistică) dau chei mai clare.
Iar cu harta lui Hawk (indianul) din recenta serie, se completează mai concret indiciile.



Grifon

Destul de bune aspectele din blog-ul indicat de dumneata, dle.@kenjiro.
Autorul pare a poseda niște temelii esoterice, și chiar punctează bine unele conexiuni privind simbolismul sicomorilor si / sau al runelor.
Totuși, în opinia mea, se cam grăbește cu unele asocieri / interpretări - poate dintr-un irezistibil imbold de a trata întrega "încâlceală" într-o manieră holistică / exhaustivă.
De pildă, el crede că cele două mari simboluri rotunde de pe schița "Black Lodge" sunt Soarele, respectiv Saturn (vezi atașament).
Hm...am marii dubii în privința asta. Îi înțeleg totuși dorința - căci, ce-i drept, Saturn nu apare nicăieri pe schiță (el apare, ușor recognoscibil, în alte locuri/momente din film)..
O vreme, eu am asociat cele două "rondo"-uri cu Soarele vs.Luna - lăsându-mă captiv ideii de "mărime", asociată cu logica (obligatorie în ocultism) coincidentia oppositorum.
Abia târziu, privind mai cu atenție harta fundamentală (de pe tablă, atașament 2) am realizat că e un nou truc tip puzzle aici. "Soarele" nu e soarele, ci e reprezentarea circulară a zodiacului (cu segmente clare pe margjne). Cât despre cele 8 raze...am remarcat că fac trimitere la o altă inserție din serial.
Caseta - capcană trimisă de Eckhardt lui Packard (gangsterii bătrâni) - atașament 3


kenjiro

CitatHello! Thought I will drop a line about the map (and some fundamental things in general). David Lynch is tapping into subconscious a lot, therefore his creations might be perceived in the same ways dreams are analysed (especially all the surreal stuff). Jungian approach can be applied as well (archetypes, collective subconscious etc.). So, even if some things were put from intuition, they would still make symbolic sense.
The map is a very interesting thing, which is perfect illustration of this. My very first thought was that those swallows (which seem pointing to the portal circle in the middle) symbolise something. This led me to Hopi genesis legend, which (among many other things, including dark parallel realms, mother of all wizards and witches, dark locusts and whatnot) tells about Swallow who brings first people corn... Probably not the direct relation, but archetypes are definitely there.
Might post more if will find time to analyse whole map properly!
Link to the legend is below (and its really a nice read!):
http://www.firstpeople.us/FP-Html-Legends/HowtheHopiIndiansReachedTheirWorld-Hopi.html

Sursa:
http://welcometotwinpeaks.com/discuss/twin-peaks-part-11/hawks-map-pieter-i-need-you-help/paged/3/

abyss

Citat din: kenjiro din  03 Noiembrie 2017, 20:21:33

Sursa:
http://welcometotwinpeaks.com/discuss/twin-peaks-part-11/hawks-map-pieter-i-need-you-help/paged/3/
In acest episod cu harta indiana, chiar mai inainte Seriful arata o locatie pe google maps oferita de coordonatele trimise de Briggs prin fiu-su. In acea locatie apare in realitate "3738 Bull Hill Rd, Kettle Falls, WA 99141, Statele Unite " https://goo.gl/maps/w1J5d2Jqt7H2
Si tot acolo se afla
Bull Hill Guest Ranch

Ori Hawk ii spune serifului ca locatia data de coordonate si harta indiana pictata pe piele este una si aceeasi.

Grifon

Hm...uite că peste aceste coordonate n-am avut vreme să mă uit mai cercetător.
Totuși, înainte de a privi locația reală, să nu uităm profunzimile de încifrare ale acestor domni (Lynch & Frost). Caci așa cum am arătat cu cele două "piscuri" (13699 răsturnat in 13966), sigur si aici e un anume "tâlc".
Oamenii ăștia nu indică locuri palpabile - decât ca "releu" ptr.alte combinații mentale.
Coordonatele astea sunt exact ca si mențiunile "sicomorilor".
Cooper intra în Lodge prin pâlcul de sicomori. Aleea din Las Vegas unde iese e "Sycamore Street". Amărâtul acela de "forumist ocult"(hahaha !!) e ucis de un Dugpa în mașină, apoi polițaiul răcnește "Help on Sycamore nr. XXXX".
Iar cea mai tare fază e că o tipă de pe Net, căutând si ea conexiuni, a studiat scenele din Manhattan (Project Manhattan ?) ptr. a dibui unde era experimentul "glass box".
N-a găsit vreo clădire cu Google Street View, dar ghici ce-a găsit ?
Sycamore Park !
Hahahhahah ! Ăștia chiar merită respect la cât si-au bătut capul !

Deci...să nu ne pripim judecând coordonatele alea....