Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Soare dublu ?

Creat de zamotrak, 15 Noiembrie 2012, 20:13:00

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zamotrak

Am facut pozele in 10.11.2012,in apropierea Timisoarei,la Recas,ora 16.31.
Cer noros.
Soarele a aparut pentru scurt timp din nori si odata cu el si acea reflexie(?) pe care am surprins-o cu celularul,HTC one X.
""Reflexia"" a fost stationara ,timp de cca 5 min.,dupa care totul a fost acoperit de nori.
A mai observat cineva,fenomenul?
Credeti ca a fost o reflexie pe nori,sau altceva?

abyss

Am observat fenomenul pe 11.11.2012. Ma aflam pe valea prahovei. Voi posta pozele (sunt asemanatoare cu ale tale) dar dureaza ceva fiindca mi-am ratacit incarcatorul de la tel. in orice caz am prins sfarsitul fenomenului. In schimb in poze se vad niste chems-uri foarte frumoase...

prodcomb

Frumos si interesant: o parhelie jumelata, datorita norilor.
Este un fenomen mai rar.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#3
Citat din: zamotrak din  15 Noiembrie 2012, 20:13:00
Am facut pozele in 10.11.2012,in apropierea Timisoarei,la Recas,ora 16.31.
Cer noros.
Soarele a aparut pentru scurt timp din nori si odata cu el si acea reflexie(?) pe care am surprins-o cu celularul,HTC one X.
""Reflexia"" a fost stationara ,timp de cca 5 min.,dupa care totul a fost acoperit de nori.
A mai observat cineva,fenomenul?
Credeti ca a fost o reflexie pe nori,sau altceva?

Este un parhelion ... foarte "frumos" ... ai batut toate pozele de pe net ...





Citat din: abyss din  15 Noiembrie 2012, 22:32:52
In schimb in poze se vad niste chems-uri foarte frumoase...



Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05