Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Frumusetea Naturii!

Creat de jackie28t, 18 Iunie 2006, 15:07:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Fascinante imagini pri3st3ss.Unii vad lucruri noi in ele deci multe multumiri pentru expunere.
Am sa contribui si eu cu doua imagini care a-mi iau rasuflarea.





pri3st3ss

Steam rises under a forbidding sky, as lava from the Piton de la Fournaise volcano drains into the Indian Ocean. The 2,632 metres (8,635 feet) mount, on Reunion Island, has erupted three times this year. The latest phase began on 2 April. The island, a French territory, neighbours Mauritius.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

A magnetic vortex almost as big as Earth races across your computer screen, twisting, turning, finally erupting in a powerful solar flare   -Fig 1

fig 3 - "What an extraordinary view," says Lika Guhathakurta, STEREO Program Scientist at NASA headquarters. The fantastically-colored star is our own sun as STEREO sees it in four wavelengths of extreme ultraviolet light. The black disk is the Moon. "We caught a lunar transit of the sun," she explains.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

vad ca nimeni nu mai are imagini dragute...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

A satellite image offers a unique perspective of Mount Fuji. Climbing to 3,776m (12,388ft) above sea-level, it is Japan's highest mountain. The image looks down into Fuji's volcanic crater, which last erupted in 1708. (Image courtesy of TopSat consortium)
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darkness

prima imagine dedicatie pt priestess

restul imaginilor, pt dreamy special

Dreamy

darkness ...multam frumos pentru dedicatie :rainbow:

pentru: priestess, calinahanna, jackie, darkness....and everybody ...flori, doar e primavara :wink:
iar ultima fotografie este pentru ciuciulete!!

DepthOfField

Multumesc, Dreamy.
"Ripostez" si eu... cu flori pentru toata lumea.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

Ne miscam in ritm ametitor, iar de multe ori nu mai avem timp sa privim frumusetea naturii!!
Pri3st3ss imi e dor de posturile tale!!!!

Pentru toti cei carora le e gandul la VACANTA si mai ales pentru cei care pretuiesc fiecare clipa de libertate!!!!

calinahanna


darkness


pri3st3ss

ms dreamy,calina si dark

va era dor de niste  poze?
uitati ce au gasit oamenii de stiinta in apele reci..
atentie,specii noi!!!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

#389
atentie,specii noi!



Antarctic 'treasure trove' found


An extraordinarily diverse array of marine life has been discovered in the deep, dark waters around Antarctica.

Scientists have found more than 700 new species of marine creatures in seas once thought too hostile to sustain such rich biodiversity.

Groups of carnivorous sponges, free-swimming worms, crustaceans and molluscs were collected.

The findings, published in the journal Nature, could provide insights into the evolution of ocean life in this area.

Dr Katrin Linse, an author of the paper and a marine biologist from British Antarctic Survey (BAS), said: "What was once thought to be a featureless abyss is in fact a dynamic, variable and biologically rich environment.

"Finding this extraordinary treasure trove of marine life is our first step to understanding the complex relationships between the deep ocean and distribution of marine life."

New to science

The research formed part of the Andeep (Antarctic benthic deep-sea biodiversity) project, which is the first comprehensive study of Antarctic marine life.

It is designed to fill the "knowledge vacuum" that surrounds the fauna that inhabit the deeper parts of the Southern Ocean.

During three research expeditions that took place between 2002 and 2005, an international team collected tens of thousands of specimens from the Weddell Sea, from depths of between 774 and 6,348m (2,539-20,826ft).
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.