Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ceva foarte ciudat

Creat de gratian, 11 Iunie 2012, 21:43:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gratian

azi  11 06  2012  mi sa intamplat ceva FOARTE  ...      CIUDAT ...  POT SAII ZIC   ASA  -  SI  am si MARTORI....NE AVAND DE LUCRU   M-AM OPRIT la o bere  cu prietenii din cartier la care unul din ei zice hai sa facem o tabla  am inceput   si  conduceam cu 2 la 0   el; este profesor la  liceu...  cand a vazut ca pierde a chemat un MOS   stiii mosuu ii zicem noi..are vreo 75 de ani...si atunci a inceput  distractia...el prietenul intreba   ce dau acu .. si mosu ii zicea  .. exact....ZARU ...ce zicea mosu ..aia dadea  am luat bataie cu noua la doi ..DAR NU ASTA E INTERESANT..... CI CE ZICEA   BATRANUL ..  SI EL  FOST PROFESOR   DE MATE   DIN TIM  ....daca este careva care cunoaste ..  ESTE DOMNUL MAK.. sau mate.. DE LA ENERGETIC l-am intrebat de unde stie   si mi-a spus clar si raspicat  ca el vede zarul ...zar ce inca nu l-am dat..cu un minut inainte  ... explicatimi si mie   cum se poate asa ceva  ... caci se poate ..am   vazut cu ochii mei...si nu am fost singurul..

StarDust

Gratian, ti-am redenumit subiectul deschis, si am rugamintea de a acorda mai multa atentie scrierii postarilor.
Iti recomand de asemenea sa citesti regulamentul forumului (in cazul in care nu l-ai citit deja):

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,629.msg8867.html#msg8867

pentru a fi la curent cu regulile de pe aici.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kitzkhan

ok, hai sa-l disecam ca pe broasca daca e asa :D , de cate ori a ghicit zarul ? ca daca e peste 10 deja il putem duce pe la emisiuni tv

zamotrak

Gratian,prin expresia"" SI EL  FOST PROFESOR   DE MATE   DIN TIM ""as putea sa inteleg, ca e vorba despre  un profesor din Timisoara?

mistic

timpul nu este defapt o linie dreapta trebuie privit mai mult ca o sfera, in plus timpul este o structura a mintii si nu o proprietate a realitatii la fel ca si spatiul.

gratian

Citat din: zamotrak din  12 Iunie 2012, 11:02:05
Gratian,prin expresia"" SI EL  FOST PROFESOR   DE MATE   DIN TIM ""as putea sa inteleg, ca e vorba despre  un profesor din Timisoara?
da  spuneam fost profesor..  caci este pensionar..  dar inca mai preda in jur de 10 ore  la saptamana.. plus meditatii la mate                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  a

EveryoneIsRight

sunt de acord cu teoria ta mistic ..dar  ce legatura are cu faptul ca mosul stia ce zar urma sa cada ?

teoria de mai sus e valabila , dar nu in cazuri de genul

mistic

timpul este o structura a mintii deci timpul este o parte a mintii, mintea este defapt in afara timpului timpul este in interiorul mintii, timpul poate fi deci observat, cum face asta? probabil pentru el e ca si cum te-ai uita la tv

Tayka

#8
Citat din: gratian din  15 Iunie 2012, 00:28:34
da  spuneam fost profesor..  caci este pensionar..  dar inca mai preda in jur de 10 ore  la saptamana.. plus meditatii la mate                                                                                                               
-Păi şi eu mis pensionar de Timiş,e drept nu mis io dascăl şi nu le prea văd eu cu zarul,dar aş vrea să pot vedea din timp util  alte chestiuni mai puţin importante cum ar fi de exemplu;numerele la loto 6/42dacă să poace... :-D -ofer recompensă celui care mă învaţă şî pe mine jmekeria cu văzutul dinaince... :-P :evil: :roll:
Promit ca primul ,,câştig''să-l donez la Rufon..  :-o :lol:, iar cu al doilea să cumpăr un vehicul ptr. membrii(un ozn ceva acolo care să ştie a zbura pe sus şi să nu consume prea mult petroloi) Ori cum să fie numai să fie ceva forte ciudat,chiar şi second-handth.. Iar al treilea(3) îl les ciubuc lu moderatoru care mai închige şi el ochii... 8-) :-o
PSS-referitor la moderator nu m-am referit să închidă ochii...de tot,ci doar aşa să treacă cu vederea această cerere a mea.. :wink:
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

mariusvlad

Bine v-am gasit.
Cei care ajung la un asemenea nivel incat sa prevada viitorul, recte numerele la loto si aici nu ma refer la sarlatani ci la adevaratii initiati ies din sfera de atractie a banului. Probabil ca ar putea ajunge bogati dar totodata realizeaza ca nu acesta este scopul in viata.

SLEAH19

Citat din: Tayka din  19 Iunie 2012, 15:37:04
-Păi şi eu mis pensionar de Timiş,e drept nu mis io dascăl şi nu le prea văd eu cu zarul,dar aş vrea să pot vedea din timp util  alte chestiuni mai puţin importante cum ar fi de exemplu;numerele la loto 6/42dacă să poace... :-D -ofer recompensă celui care mă învaţă şî pe mine jmekeria cu văzutul dinaince... :-P :evil: :roll:
Promit ca primul ,,câştig''să-l donez la Rufon..  :-o :lol:, iar cu al doilea să cumpăr un vehicul ptr. membrii(un ozn ceva acolo care să ştie a zbura pe sus şi să nu consume prea mult petroloi) Ori cum să fie numai să fie ceva forte ciudat,chiar şi second-handth.. Iar al treilea(3) îl les ciubuc lu moderatoru care mai închige şi el ochii........
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

.... din 49 Taykă,.. 6 din 49 că dacă era 6 din 42 câştigam deja şi luam pentru Rufon o staţie orbitală unde să mai ieşim la o bere şi-o părere .( nr.de variante posibile la 6 din 49 = 13.983.816 iar la 6 din 42 ar fi de 5.245.786.  Deci ?! mult mai aproape de câştig )
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

dab270277

#11
Citesc unele comentarii si sigurul lucru care il pot spune este ... Offf
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

Xanadron

Citat din: dab270277 din  19 Iunie 2012, 19:56:17
Citesc unele comentarii si sigurul lucru care il pot spune este ... Offf
Inclusiv de offf-topic :-D e si senzatia mea.

Trecind insa peste subiectivismele cu cauze totusi obiective, ramin la parerea ca cei realmente capabili sa "vada" numerele cistigatoare la Loto au trecut demult de faza dorintzelor "lumesti" de genul asta.
Si poate chiar de faza ORICAROR dorintze in sens de atasamente invalidante-ntr-un sens - dupa budisti, dar nu numai.

Pe de alta parte, sint voci care sustin ca fiecare dintre noi au parte de cite-un eveniment echivalent cistigului la Loto in cursul... uneia din nenumaratele existentze in care Al de Foarte Sus are suficienta rabdare (si mai ales Timp in afara Timpului :lol:) sa ne testeze-n fel si chip.

P.S. Nu-mi mai reamintesc cu precizie sursa, dar Uri Geller sustinea - sau dr. Andrija Puharich relata asta poate? - mai demult (prin deloc internauticii ani '70) ca, in momentul cind se concentra asupra 'liniei temporale" ce continea doritele numere Loto, a fost pur si simplu aruncat din masina! :-o
De catre cine/ce anume, asta n-avea nici el habar.
Eu banuiesc doar, dar ce folos sa teoretizam la infinit, in loc sa jucam la Loto? 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Cautatorul

Daca omul vede sau stie cu 1 minut inainte ce se va intampla atunci sa joace la ruleta, poket,etc. La 6 din 49 nu poate avea succes pentru ca nu poti cumpara bilete cu 1 minut inainte de extragere. Daca fix cu 1 minut poate prevedea ceva atunci la bursa nu prea-i foloseste, la 6 din 49 nici atat, doar la ruleta poate castiga bani buni.

Xanadron

Citat din: mariusvlad din  19 Iunie 2012, 17:31:35
Bine v-am gasit.
Cei care ajung la un asemenea nivel incat sa prevada viitorul, recte numerele la loto si aici nu ma refer la sarlatani ci la adevaratii initiati ies din sfera de atractie a banului. Probabil ca ar putea ajunge bogati dar totodata realizeaza ca nu acesta este scopul in viata.

Bun venit pe RUFOn in primul rind, mariusvlad!
...Si scuze-n al doilea rind ca nu ti-am observat pina acum postarea (deh, cine-i perfect? nici eu macar... :-D), ca altfel nu mai scriam poate cam aceleasi idei mai sus.

Completare ontopic, daca tot m-am apucat sa scriu: un forum interesant pt. matematicieni mai ales, unde-s diverse discutii inclusiv pe tema teoriei probabilitatii-n jocurile de noroc:

http://mathhelpforum.com/advanced-statistics/169825-calculate-probablilty-winning-lottery-bingo-over-successive-draws.html
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/