Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Alien Speech?

Creat de Urban, 31 Octombrie 2010, 10:43:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban



Alien Speech?
Found in NASA's Saturn Radio Signal
:ufo:

queequeg

Dragutz, dar lipsit de noima, dupa parerea mea: daca un semnal radio contine informatie logica (numerica sau de alta natura) sau e doar zgomot se poate dovedi prin procesarea matematica a acestuia , nu prin transformarea lui din semnal radio "analogic" in semnal audio (chiar daca s-a folosit un procedeu de compresie a frecventelor ca sa-l aduca in spectrul audio).

Sunt multe "zgomote" in spectrul radio care par interesante o data transformate in semnal audio, puteti intreba un radioamator. Asta insa nu le transforma in "voci". Pe de alta parte, daca noi la tehnologia actuala nu mai folosim aproape deloc transmisiile radio analogice, e greu de crezut ca vreo civilizatie avansata discuta folosind metode contemporane posturilor de radio ale bunicilor.
Daca as transforma cumva in semnal audio doua secunde din transmisia pachetelor de date intre laptopul de pe care scriu si routerul din hol, rezultatul ar fi zero (cel mult niste pacaneli).

jean

#2
Citat din: queequeg din  01 Noiembrie 2010, 19:34:51
Dragutz, dar lipsit de noima, dupa parerea mea: daca un semnal radio contine informatie logica (numerica sau de alta natura) sau e doar zgomot se poate dovedi prin procesarea matematica a acestuia , nu prin transformarea lui din semnal radio "analogic" in semnal audio (chiar daca s-a folosit un procedeu de compresie a frecventelor ca sa-l aduca in spectrul audio).

Sunt multe "zgomote" in spectrul radio care par interesante o data transformate in semnal audio, puteti intreba un radioamator. Asta insa nu le transforma in "voci". Pe de alta parte, daca noi la tehnologia actuala nu mai folosim aproape deloc transmisiile radio analogice, e greu de crezut ca vreo civilizatie avansata discuta folosind metode contemporane posturilor de radio ale bunicilor.
Daca as transforma cumva in semnal audio doua secunde din transmisia pachetelor de date intre laptopul de pe care scriu si routerul din hol, rezultatul ar fi zero (cel mult niste pacaneli).

Citind cele de sus ma intreb ce sistem de numeratie folosesc ET, :lol:  binar, zecimal, octal, hexa, cate avem noi....Dar ei?
Cum am putea decoda semnalul? Va fi aproape imposibil daca ei numara altfel. Sau poate nu au nevoie sa numere...
Oamenii, din dorinta de a detecta neaaparat un semnal radio de origine extraterestra, asculta undele care vin din spatiu si cauta metode de transformare a lor, le scad, cresc, frecventa, le compreseaza, etc, poate, poate iese ceva. Ce metode rudimentare avem, ar trebui sa ne trezim la realitate. Mai oameni buni, undele radio sunt puternic influentate in spatiu cosmic, sunt corpuri cosmice care genereaza unde radio, ex. Soarele, Jupiter, Saturn, si astea la noi in sistemul solar. Cum ar putea veni acest semnal din vecinatatea lui Saturn cand acesta emite unde radio destul de puternice si intr-o banda destul de larga. Cum puteti crede asa ceva. Uite aici un articol interesant:
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Incredibil/202551/VIDEO-AUDIO-NASA-a-facut-publice-sunetele-ciudate-ale-spatiului.html
sau:
http://www.universetoday.com/76602/kepler-spacecraft-can-hear-a-red-giant-concerto-in-space/
Vezi in text la adresa de mai sus ,,http://www.au.dk/fileadmin/www.au.dk/pressen/Kepler/RGconcert_stepped_highvolume.mp3"
Este vorba de sunetele emise de o stea, giganta rosie. Am ascutat aseara , foarte frumos. Dar aceste sunete nu inseamna ca sunt emise de anumite entitati inteligente. Ei, in mod sigur nu folosesc undele radio pt. comunicatii, si in nici un caz pe distante cosmice.
Adevarul este dincolo de noi