Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Adevarul din spatele "detronarii" regimului din Libia?

Creat de AndreiASM, 06 Septembrie 2011, 14:37:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

E posibil ca dupa trecerea cometelor si a lui 2011, lumea sa rasufle ceva mai usurata desi ma indoiesc ca prin tarile arabe asta ar fi acu grija cea mai mare... Aia stau pe un mare cartof fierbinte sub sezut made in USA :)) 
Pe la anul cand isteria 2012 va lua amploare e posibil sa mai urmeze si alte surprize pe tabla de sah a globalizarii. Cine va mai tine minte ce a fost in Libia?

Arhanghelul

Citat din: @biss din  07 Septembrie 2011, 16:17:33
E posibil ca dupa trecerea cometelor si a lui 2011, lumea sa rasufle ceva mai usurata desi ma indoiesc ca prin tarile arabe asta ar fi acu grija cea mai mare... Aia stau pe un mare cartof fierbinte sub sezut made in USA :)) 
Pe la anul cand isteria 2012 va lua amploare e posibil sa mai urmeze si alte surprize pe tabla de sah a globalizarii. Cine va mai tine minte ce a fost in Libia?

Corect ... Yemen,Siria,E.A.U... si apogeul Iran ... "the end" versiunea 5 de maimute ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

tractorbeam

Deocamdata urmeaza Siria, lui Bashar al-Asad i se cam strange latzul in jurul gatului. Amerikanski il asteapta la cotitura iar NATO o sa-i aplice acelasi tratament ca si Libiei - adica multe bombe in freza.
Ma astept sa cada mai repede, tipul asta are o domnie mult mai scurta decat Ghaddafi si mult mai putina experienta politica.

Iranul cred ca  e cireasa de pe tort. Unkiu' Sam nu a uitat luarea de ostateci americani cand cu revolutia islamica si o sa le-o plateasca cu varf si indesat cand o veni momentul.  :rocket:


Xanadron

#18
Citat din: tractorbeam din  08 Septembrie 2011, 08:39:52
Deocamdata urmeaza Siria, lui Bashar al-Asad i se cam strange latzul in jurul gatului. Amerikanski il asteapta la cotitura iar NATO o sa-i aplice acelasi tratament ca si Libiei - adica multe bombe in freza.
Ma astept sa cada mai repede, tipul asta are o domnie mult mai scurta decat Ghaddafi si mult mai putina experienta politica.

Iranul cred ca  e cireasa de pe tort. Unkiu' Sam nu a uitat luarea de ostateci americani cand cu revolutia islamica si o sa le-o plateasca cu varf si indesat cand o veni momentul.  :rocket:

Posibil, evident, si succesul unui nou "val democratic" :-D regizat si la sirieni - unde Al Assad Jr. se bazeaza insa pe mai vechile relatii f. apropiate cu ...Rusia.
Din cite stiu, forte navale rusesti zdravene sint si-acum stationate prin portul Tartus, "reactivat" recent dupa o pauza ulterioara Razboiului Rece. :roll: (finalizarea constructiei bazei navale rusesti de-acolo fiind prevazuta pt. 2012).

Pe de alta parte, tind sa cred ca rusii-s mina-n mina cu americanii in chestiuni esentziale si acum, la fel cum au fost si pe vremea Sovietelor.
Iar daca Al Assad Jr. cade, eu zic deci ca strategia "democratizarii arabe" (bun banc, nu? ;)) e aprobata tacit si la Moscova (evident ca incluzind, post-factum, ratzoielile diplomatice rusesti de rigoare). :lol:

http://en.rian.ru/russia/20100802/160041427.html

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

Citat din: tractorbeam din  08 Septembrie 2011, 08:39:52
Deocamdata urmeaza Siria, lui Bashar al-Asad i se cam strange latzul in jurul gatului. Amerikanski il asteapta la cotitura iar NATO o sa-i aplice acelasi tratament ca si Libiei - adica multe bombe in freza.
Ma astept sa cada mai repede, tipul asta are o domnie mult mai scurta decat Ghaddafi si mult mai putina experienta politica.

Iranul cred ca  e cireasa de pe tort. Unkiu' Sam nu a uitat luarea de ostateci americani cand cu revolutia islamica si o sa le-o plateasca cu varf si indesat cand o veni momentul.  :rocket:



Da, si pana la Iran ar trebui sa aruncam din cand in cand un ochi la meciul Turcia - Israel sa vedem cat este scorul la pauza :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

Citat din: Siberia din  08 Septembrie 2011, 09:17:11
Da, si pana la Iran ar trebui sa aruncam din cand in cand un ochi la meciul Turcia - Israel sa vedem cat este scorul la pauza :-D

E clar ca Israelul va "marca" si va castiga "partida"....Parca poate fi altfel?!....

Siberia

Citat din: angellla29 din  08 Septembrie 2011, 09:38:00
E clar ca Israelul va "marca" si va castiga "partida"....Parca poate fi altfel?!....

Daca vor sa puna in practica "dezastrele" religioase care sa ateste ca ei sunt "miezul din dodoasca" pe Pamant, ar trebui sa se lase batuti de data asta... sa pozeze-n victime pana vine Doamne-Doamne al lor sa-i salveze :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

acme

http://georgevalah.wordpress.com/2011/10/26/stiri-scurte-26-10-2011/
electricitatea gratis,
imprumuturi bancare fara dobanda,
cate o casa pentru fiecare  (drept al omului in Libia!),
cate 50.000$ din partea guvernului la proaspat casatoriti,
asistenta medicala si tratamentele (medicamentele) gratis pentru toti,
...

http://www.disinfo.com/2011/10/16-things-libya-will-never-see-again/
We're born alone, we live alone, we die alone.

angellla29

#23
Citat din: acme din  26 Octombrie 2011, 14:39:19
http://georgevalah.wordpress.com/2011/10/26/stiri-scurte-26-10-2011/
electricitatea gratis,
imprumuturi bancare fara dobanda,
cate o casa pentru fiecare  (drept al omului in Libia!),
cate 50.000$ din partea guvernului la proaspat casatoriti,
asistenta medicala si tratamentele (medicamentele) gratis pentru toti,
...

http://www.disinfo.com/2011/10/16-things-libya-will-never-see-again/

Ce sa mai zic? Daca  libienii nu vor plange cu lacrimi obisnuite peste cateva luni...ci cu lacrimi de crocodil, sa imi ziceti mie Cuciulica......"Cate o casa pentru fiecare" drept al omului in Libia...Peste cativa ani...nici corturile nu vor mai fi un drept al omului....poate tomberoanele...Ce sa mai....si-au facut-o cu mainile lor...dar de fapt....nu cred ca au stiut ce fac...ca si noi in '89 de altfel....