Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legaturi catre stiri interesante!

Creat de jackie28t, 12 Iulie 2006, 01:12:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#3075
Citat din: kefren din  27 Mai 2013, 21:29:38
http://www.evz.ro/detalii/stiri/bile-extraterestre-la-lugoj-aleea-tesatorilor-s-a-umplut-peste-noapte-de-sfere-gelationas-1039401.html

Aceste sfere superabsorbante ... le-am vazut la o emisiune de pe Discovery Channel (posibil History) despre ozn-uri in lume ... era vorba despre un caz "misterios" din Arizona (vezi mai jos) ...

http://www.theblaze.com/stories/2013/02/04/purple-patch-of-mysterious-jelly-like-spheres-found-in-ariz-desert/
http://www.openminds.tv/pile-of-strange-purple-spheres-found-in-the-arizona-desert-907/

In cautarile mele de pe net am gasit si bilutele vinovate de misterioasele oua gelatinoase ...

http://www.vat19.com/dvds/spitballs-50-g-pack.cfm
http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photo-gelatin-balls-image10495435

Water Balls

Growing Gel-Balls

P.S.Vreau sa va mai spun ... ca in acel episod fenomenul a ramas ca unul misterios si inexplicabil ... apropo de intoxicarea informationala ... din mass-media mainstream ... fie ea si pseudostiintifica ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

Gata, am priceput ca m-ati descoperit - sunt extraterestru.
Folosesc "bilele extraterestre" de vre-o 2 ani la udatul florilor, la pastrarea umiditatii controlate in vaza. Le cumpar de la "agentia OZN" din coltul strazii care le vinde la pretul de 2 lei suta de bucati. Dar se gasesc si la alte "agentii OZN" care se ocupa  cu decoratiuni si amenajari exterioare :Practiker, Hornbach, Selgros. Probabil ca "agenti secreti" sau copiii lor au aruncat aceste bile si prin Lugoj, necazul e ca la prima ploaie s-au umflat si astfel "operatiunea" a fost demascata.
Parrea mea
Suntem cumva la "pagina comica" ?

horia2008

http://www.hotnews.ro/stiri-international-14889692-hackerii-chinezi-furat-informatii-secrete-despre-peste-20-sisteme-tehnologii-militare-avansate-americane-printre-care-componente-ale-sistemului-european-antiracheta-vezi-lista-sistemelor-militare-comp.htm
CitatHackerii chinezi au furat informatii secrete despre peste 20 de sisteme si tehnologii militare avansate americane, printre care si componente ale sistemului european antiracheta.
Informatii sensibile despre proiecte de echipamente militare avansate si design ale celor mai importante sisteme defensive americane ar fi fost furate de catre hackerii chinezi, potrivit unui raport confidential pregatit pentru Pentagon si citat de Washington Post. Printre cele peste 20 de proiecte ce ar fi ajuns in mainile hackerilor chinezi se afla si proiecte de avioane militare moderne si nave, precum si sisteme americane de aparare antiracheta, unele elemente facand parte din programul Scutului european antiracheta la care participa si Romania.
Expertii avertizeaza ca bresa ar putea oferi Chinei acces la tehnologii avansate care ar accelera dezvoltarea sistemelor sale militare si ar putea slabi avantajul SUA in cazul unui potential conflict.
Potrivit Washington Post, Consiliul Stiintific de Aparare nu a acuzat China ca a furat proiectele, insa oficiali de rang superior din randurile armatei americane si oficiali din industrie au spus ca majoritatea proiectelor sustrase au facut parte dintr-o campanie extinsa de spionaj a Chinei impotriva companiilor angajate in realizarea sistemelor militare pentru armata SUA.
Potrivit raportului, la dispozitia hackerilor ar fi ajuns proiecte de avioane militare moderne, precum avioanele F/A 18, V-22 Osprey sau elicopterul UH-60 Black Hawk, si nave, precum noul model de nava "Littoral Combat Ship".
Pe langa aceste planuri sustrase, hackerii au reusit sa fure designul si informatiile legate de sistemele americane de aparare antiracheta, dintre care unele se afla deja in dotarea armatei Statelor Unite, dar, de asemenea, fortelor militare unor tari din Europa, Asia si zona Golfului Persic.
Pe langa aceste informatii sensibile, hackerii au mai pus mana si pe sistemele avionului F-35 dezvoltat in urma Programului Joint Strike Fighter - cel mai scump sistem militar al SUA (1,4 trilioane de dolari).
Lista tuturor sistemelor compormise de hackeri arata cel mai clar ce scopurile urmarite de China in materie de armament si dezvoltare militare, relateaza Washington Post, care mentioneaza ca atunci cand lista a fost citita unor experti independenti, acestia au fost socati de cat de extins este spionajul cibernetic si cat de mare este riscul compromiterii sistemelor defensive americane.
Expertii sustin ca aceste furturi cibernetice creeaza trei mari probleme. In primul rand, accesul la sistemele avansate ale SUA ofera un avantaj operational imediat pentru China, un avantaj ce ar putea fi folosit intr-un potential conflict.
Pe langa informatiile sensibile privind sistemele militare americane, atacurile hackerilor chinezi ar fi vizat in ultimele zile mai multe ministere, agentii si servicii speciale din Australia, relateaza Reuters.
Astfel, infractorii cibernetici ar fi reusit sa sustraga planurile cu noul sediu al serviciilor secrete australiene, precum si informatii confidentiale din activitatea Ministerului de Externe al Australiei.
sursa:www.hotnews.ro



Aseneth

Citat din: horia2008 din  28 Mai 2013, 13:37:29

Auzisem de curand un banc, dar nu stiam ca e adevarat. Suna cam asa:

- Cum au reusit chinezii sa sparga site-ul Pentagonului?
- A incercat fiecare care o parola.

Xanadron

...Va mai amintiti de celebra (anul trecut ) "anomalie baltica"? Eu aproape uitasem de ea... :-D

Aici: http://www.expressen.se/nyheter/cirkeln-ar-minst-14-000-ar-gammal/ (e-n suedeza, da' merge un Goagal Translate) se spune ca israelienii sustin ca obectu' - vechi de minimum 14.000 ani - ar avea o structura partial metalica.
Suedezii insa - nu si nu - ar fi "pietros" adica.  8-)
Eu inclin sa nu mai stiu ce sa cred.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

horia2008

Citat din: Xanadron din  28 Mai 2013, 21:32:37
Eu inclin sa nu mai stiu ce sa cred.
Cu scuzele de rigoare pentru postarile mele recente ultrasubtiri si relativ offtopic, si ca sa nu "intinez", desigur, topicul Cine a zis (la modul serios!), il torn aici pe Penescu care a zis nu ştiu, cred că nu ştiu, că nu ştiu, nu ştiu! :lol:



Arhanghelul

#3081
Citat din: Xanadron din  28 Mai 2013, 21:32:37
...Va mai amintiti de celebra (anul trecut ) "anomalie baltica"? Eu aproape uitasem de ea... :-D

Aici: http://www.expressen.se/nyheter/cirkeln-ar-minst-14-000-ar-gammal/ (e-n suedeza, da' merge un Goagal Translate) se spune ca israelienii sustin ca obectu' - vechi de minimum 14.000 ani - ar avea o structura partial metalica.
Suedezii insa - nu si nu - ar fi "pietros" adica.  8-)
Eu inclin sa nu mai stiu ce sa cred.




Colegu nostru ZEN ... lumineaza-ne (matale ... sunt sigur ca ... mai AI ... in tolba magica ... nestiute de noi muritori )  ... ca noi astia mici suntem mai "incuiati" la neuron ... estem metalica sau estem cu minerale(piatra de la Petru)  ... sau whatever ... ca eu blonda bashi(nata)sta ... nu pricepRuteanu ... pai daca pun o maimuta si un negru zici ca se toarna un nou episod  Star Wars 1000 ... estem clar musiu ...

P.S. 14.000 ani ... UN FLEAC ... ne-au ciuruit ..

RIP Sergiu Nicolaescu ( Un fleac m-au ciuruit! )
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

Daca fotografia e reala si nu trucata  - pentru a alunga curiosii care s-ar gandi la alte justificari ale prezentei ei pe fundul marii - atunci e o descoperire remarcabila despre care o sa mai auzim cate ceva - cam 10%, ca sa nu intram prea mult in misterele istoriei pierdute.
Ma mira doar faptul ca obiectul (de 60 m in diametru, daca am inteles bine) nu a disparut inca "pentru cercetare amanuntita" - asa cum au disparut si alte dovezi ale civilizatiei stravechi (cum au diparut si de pe la noi )

Xanadron

Imaginea atasata-n postul precedent NU E fotografie, ci reconstituire CGI (Marea Baltica - interioara - are o apa deloc transparenta). Atasez o imagine de sonar - diametrul obiectului e de 60 feet, nu metri (adica vreo 18 metri).

C-o fi din piatra, metal sau cauciuc  :-D n-am totusi de unde sa stiu; ce ma frapeaza e ca israelienii STIU si asta :roll: (daca vor, pot... orice se pare, inclusiv sa afle "vechi noutati" din muntii nostri, nu?) :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

uforever

CitatMa mira doar faptul ca obiectul (de 60 m in diametru, daca am inteles bine) nu a disparut inca "pentru cercetare amanuntita" - asa cum au disparut si alte dovezi ale civilizatiei stravechi (cum au diparut si de pe la noi )
Uite o informatie ce nu poate fi verificata. "Adevaratul obiect" cine stie prin ce laboratoare a fost/este cercetat, cum "graiam" :-D si acum un an, sa nu-mi spui ca n-au fonduri sa vada exact despre ce e vorba, la dracu obiectul ala e pe fundul marii, nu in alta galaxie, misterul trebuia de mult elucidat. Asta dovedeste clar, cam cat de prosti ne cred unii, ne mai arunca cate-un bolovan, mai fac ceva valuri si tot asa. Sa-l ia dracu de "bolovan", nici nu ma mai intereseaza, m-am saturat sa fiu experimentul unor idioti, pana la urma nu stiu ce-om vrea si noi, chiar ne asteptam sa ne spuna astia, "bai am gasit o nava extraterestra pe fundul marii, va intereseaza ce-i cu el? give me the money bitch :lol:". Bugetul ala "negru" la ce-o folosi? E clar ca-i ceva cu "cataroiul", prea o dau in "bailando", pe sistemul "ne-am adunat aici sa ne-mprastiem" sau "sa punem mana de la mana sa facem mai multe maini". Mai da-i ma dracu :evil:

Xanadron

#3085
Exact aceleasi carcoteli  :lol: le exprimam si eu pe topicul dedicat obiectului baltic, colega uforever:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3576.0.html

P.S. Citat lamuritor de pe acel topic: "Buna retrospectiva concisa a lui tractorbeam, la care as adauga doar o mica observatie: imaginile de mai sus clarifica, in fine, dimensiunile REALE ale obiectului: 2 x 14 = cca. 28 m diametru.
O valoare situata intre unele "gulgute" aparute-n diverse imagini (diametru 60 ft. = 18 m) si cei... 60 m  initial comunicati ca diametru - inexplicabil de inexact, zic eu.
In orice caz, inadvertentzele astea observ - cu aceeasi surprindere - ca n-au fost remarcate de nimeni, nicaieri."

Concluzie: tzara... si lumea nu doar ne vrea prosti, ci ne si crede prosti. :-D
Mult mai prosti decit sintem, in orice caz.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

uforever

#3086
Citat
Concluzie: tzara... si lumea nu doar ne vrea prosti, ci ne si crede prosti. :-D
Mult mai prosti decit sintem, in orice caz.

Domnu' Zen, treaba asta cu "ozenelu baltic" ma duce cu gandul la o  zicala:"Un prost arunca o piatra intr-o balta, si nu pot s-o scoata o mie de destepti". Partea enervanta/jignitoare consta in faptul ca, astia chiar au impresia ca toti suntem preocupati doar de consumismul asta exacerbat si ne tot verifica, "ia sa vedem, s-a macerat suficient pastrama? excelent, s-o punem de mamaliga". Din pacate pentru ei, este niste unii care cere rest cand cumpara un pachet de tigari, daca imi este permisa metafora, probabil doar eu o inteleg :lol: Faza cu dimensiunile "pietrei" e alta strategie, cu cat e mai mare "chietroiu",  cand se rostogoleste, multe alte pietre trage dupa el sau in cazul de fata Piatra care nu se misca prinde muschi. Astept cu nerabdare vol. 3 din "bolovanul lui Sisif" :lol:  Pana atunci, fac un apel catre popor(in nici un caz cel de pe forum) :lol:
Sarmalele Reci - Tara te vrea prost

Irwin

Acel obiect nu cred sa fie ceva "periculos" pentru sforarii NWO, gen nava extraterestra... Ar fi vazut-o si recuperat-o de mult timp, la adapost de curiosi. Sovieticii, mai ales, sa nu fi stiut ei de disc?!  :roll: Ba cred ca da, insa vazand ca este ceva oarecum natural (din piatra) au considerat constructia destul de neinteresanta, lasand-o acolo...

Ma gandesc la o ipoteza: constructie din materiale naturale, eventual sculptura, facuta de oameni sau pentru oameni (cei primitivi, de acum 14 000 de ani), modelul fiind nava spatiala a "zeilor" civilizatori coborati, temporar, printre umani. Celor din urma le-o fi placut intr-atat de mult "minunea" metalica zburatoare, avand o admiratie/veneratie pentru ea, incat ETii s-or fi gandit sa le lase , ca o amintire, replica din piatra a navetei, devenita ulterior 'templu'   :ufo:

Voi ce spuneti?  :wink:




horia2008

http://www.tion.ro/chinezii-vor-prelua-producatorul-de-carne-de-porc-smihfield-prezent-si-in-economia-banateana/1295048
CitatProducătorul chinez de carne Shuanghui Group ar urma să achiziţioneze compania americană Smithfield Foods, cel mai mare producător şi procesator de carne de porc din lume. Compania americană este prezentă şi în economia bănăţeană, aceasta achiziţionând în urmă cu mai mulţi ani societatea Comtim.
Valoarea tranzacţiei este estimată la 7,1 miliarde de dolari. Potrivit Reuters, Shuanghui va plăti 4,7 miliarde de dolari şi va prelua datorii ale Smithfield în valoare de 2,4 miliarde de dolari.



padme

#3089
Interesant. De curând am văzut un documentar/stiudiu/reportaj etc. despre glutamatul monosodic. Se pare că este folosit foarte mult în bucătăria chineză şi japoneză, intoleranţa la acesta numindu-se "sindromul restaurantului chinezesc" si poate aparea... la oricine, cu manifestari diferite in functie de persoana. Simtomele nu sunt grave, din cate am inteles, undele dintre ele, de ex. balonarea, noi avem obiceiul sa o tratam asa mai lejer, fara a ne gandi vreodata ca ar putea fi o toleranta. Sa nu mai zic, ca unele persoane care au participat la testul intolerantei, la anumite mancaruri care au continut glutamat au avut senzatia de "chimic" si mie mi s-a intamplat...
Glutamatul se gaseste in stare naturala in anumite alimente pe care le consumam, dar deja cand mai este adaugat in plus, atunci apare dezechilibrul si problemele.

Hai să trăim/ţi şi la cât mai mult potenţiator de gust! :))))

Oricum, din ce citesc despre combinatelea astea sau ce sunt, mi se pare că americanii le iau de la diverşi pentru a le da chinezilor!