Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Invazie extraterestră a la Stephen Hawking

Creat de terraflorin, 24 Mai 2013, 19:16:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

terraflorin

Precum toată lumea ştie, Stephen Hawking a dezvăluit  că el crede cu tărie în existenţa extratereștrilor și a avertizat că Pământul s-ar putea confrunta cu o astfel de invazie.


Într-o serie de documentare (cum sunt cele de pe National Geographic), renumitut astrofizician a susținut că este "perfect rational" să presupunem că viața inteligentă există în altă parte în univers.

Și într-o serie extraordinară de afirmații, Hawking a spus că Pamantul ar putea fi invadat de ceea ce își imaginează a fi "nave masive" extraterestre, care ar putea încerca să colonizeze planeta și de a-i jefui resursele.

Profesorul Hawking a spus: "Trebuie doar să se uităm la noi înșine pentru a vedea cum viata inteligenta s-ar putea dezvolta in ceva ce noi nu am vrea să întâlnim!''

''"Îmi imaginez că ei ar putea trăi în nave masive, după ce au utilizat toate resursele de pe planeta lor de origine.''

"Acești extratereştri avansaţi ar deveni, probabil, nomazi, în căutarea lor de a cuceri și de a coloniza planetele la care ajung."

De aceea ar fi "prea riscant" pentru a încerca să intrăm în contact cu rase extraterestre, a concluzionat el.

"Dacă extratereștrii cei răi ne vor vizita vreodată, cred că rezultatul va fi mult mai grav decât ceea ce a urmat după ce  Cristofor Columb a ajuns prima oară în America, lucru care nu s-a dovedit foarte bun pentru nativii americani."

Omul de știință a spus că cea mai mare parte a vieţii extraterestre este probabil alcătuită din animale mici sau microbi aflaţi pe planete, stele sau plutind prin spațiu.

Existența a minim 100 de miliarde de galaxii, fiecare conținând sute de milioane de stele înseamnă că este puțin probabil ca Pământul să fie singurul loc în care viața a evoluat, a spus profesorul Hawking.

"Pentru creierul meu matematic, numai aceste numere mă fac să mă gândesc la existenţa  extratereștrilor ca fiind perfect rațională. Adevărata provocare este de a afla cum  extraterestrii ar putea arăta de fapt "a adaugat el.


http://dsc.discovery.com/tv/stephen-hawking/about/about.html
http://www.csmonitor.com/Science/2010/0429/Stephen-Hawking-warning-What-would-an-alien-invasion-be-like

Notă: Să nu uităm că o invazie extraterestră înseamnă ipotetic şi invazia noastră asupra unei alte planete locuite din univers. Toată nebunia a începutul cu romanul din 1898 Războiul Lumilor.

tractorbeam

#1
Mda, presupun ca tipul are dreptate. Sa luam exemplul speciei umane. Nu mai mult de vreo 78 de ani se termina WW2. Haisa ne imaginam ce se intampla daca razboiul decurgea in defavoarea aliatilor.
1941 - Germania cucerea Moscova il lichidau pe Stalin si bolsevismul in URSS disparea la fel si URSS-ul iar Germania nazista se procopsea cu tot teritoriul de la Nistru la Vladivostok.
1942- China sucomba in fata japonezilor care i-ar fi exterminat pe chinezi.
1943 -La Midway japonezii ar fi scufundat toate portavioanele americane si ar fi cucerit Pearl Harbor, Roosevelt cerea pace si proclama o noua doctrina, aceea a neinterventionismului in alta parte decat in America de Sud, acolo in patratica lui.
1945- Germania ocupa zona puturilor de petrol din Orientul Mijlociu, si incepea campania Africana, japonezii trasau granita comuna cu germanii fiecare croidu-si noul vaterland.
1955 - Hitler moare iar urmasul sau , poate Hess, poate M.Borman poate Himmler in dorinta de a-si eclipsa fostul fuhrer si a ramane posteritatii drept mare vizionar declansa cursa spatiala cu americanii, evident alianta germano-japoneza ar fi castigat - aveau la dispozitie toate resusele Eurasiei si Africii, ah sa nu uit, japsii ar fi ocupat si Australia.
1965 - Axa Roma-Berlin-Tokio hotaraste sa scape de concurenta americana si declanseaza un atac nuclear asupra USA
1975 - practic singura putere planetara Germania isi lichideaza fostul aliat japonez si cucereste toata Asia. Urmeaza depopularea subcontinetului indian cf doctrinei rasiste si uite asa cam prin 2000-2010 urmasul lui Borman decide sa inceapa un efort planetar (toti uniti atat sclavi cat si stapani) pentru a coloniza sistemul solar.
2020 - se descopera si incepe sa se experimenteze calatoria prin gaura de vierme, la 150 de ani lumina un sistem solar ca al nostru adaposteste 2 planete care suporta viata iar noul fuhrer hotaraste ca poate incepe expansiunea.
Restul e statistica, in cate mii de ani rasa ariana germana se raspandeste in galaxie si cate razboaie de exterminare poarta cu nenorocosii bastinasi mai slab inarmati ici si colo.

PS. Noroc cu Stalin ca nu a dat dosul cand Wehrmacht-ul batea la portile Moscovei, altfel acum viata era altfel. Uneori si un monstru sanguinar poate fi apreciat pentru realizarile sale.
A nu se intelege ca il admir cumva pe marele macelar, mai mare si decat Hitler. Au fost doi mega-talhari ai secolului trecut care s-au intrecut sa se injunghie pe la spate unul pe celalalt, dupa ce au impartit prada.

Asa ca o specie de alien condusi de o ideologie rasista si cu instinctele criminale excitate la maxim poate aparea foarte usor. Priviti-va pe voi si o sa intelegeti.
       

terraflorin

Citat din: tractorbeam din  25 Mai 2013, 01:25:21
Mda, presupun ca tipul are dreptate. Sa luam exemplul speciei umane. Nu mai mult de vreo 78 de ani se termina WW2. Haisa ne imaginam ce se intampla daca razboiul decurgea in defavoarea aliatilor.
1941 - Germania cucerea Moscova il lichidau pe Stalin si bolsevismul in URSS disparea la fel si URSS-ul iar Germania nazista se procopsea cu tot teritoriul de la Nistru la Vladivostok.
1942- China sucomba in fata japonezilor care i-ar fi exterminat pe chinezi.
1943 -La Midway japonezii ar fi scufundat toate portavioanele americane si ar fi cucerit Pearl Harbor, Roosevelt cerea pace si proclama o noua doctrina, aceea a neinterventionismului in alta parte decat in America de Sud, acolo in patratica lui.
1945- Germania ocupa zona puturilor de petrol din Orientul Mijlociu, si incepea campania Africana, japonezii trasau granita comuna cu germanii fiecare croidu-si noul vaterland.
1955 - Hitler moare iar urmasul sau , poate Hess, poate M.Borman poate Himmler in dorinta de a-si eclipsa fostul fuhrer si a ramane posteritatii drept mare vizionar declansa cursa spatiala cu americanii, evident alianta germano-japoneza ar fi castigat - aveau la dispozitie toate resusele Eurasiei si Africii, ah sa nu uit, japsii ar fi ocupat si Australia.
1965 - Axa Roma-Berlin-Tokio hotaraste sa scape de concurenta americana si declanseaza un atac nuclear asupra USA
1975 - practic singura putere planetara Germania isi lichideaza fostul aliat japonez si cucereste toata Asia. Urmeaza depopularea subcontinetului indian cf doctrinei rasiste si uite asa cam prin 2000-2010 urmasul lui Borman decide sa inceapa un efort planetar (toti uniti atat sclavi cat si stapani) pentru a coloniza sistemul solar.
2020 - se descopera si incepe sa se experimenteze calatoria prin gaura de vierme, la 150 de ani lumina un sistem solar ca al nostru adaposteste 2 planete care suporta viata iar noul fuhrer hotaraste ca poate incepe expansiunea.
Restul e statistica, in cate mii de ani rasa ariana germana se raspandeste in galaxie si cate razboaie de exterminare poarta cu nenorocosii bastinasi mai slab inarmati ici si colo.

PS. Noroc cu Stalin ca nu a dat dosul cand Wehrmacht-ul batea la portile Moscovei, altfel acum viata era altfel. Uneori si un monstru sanguinar poate fi apreciat pentru realizarile sale.
A nu se intelege ca il admir cumva pe marele macelar, mai mare si decat Hitler. Au fost doi mega-talhari ai secolului trecut care s-au intrecut sa se injunghie pe la spate unul pe celalalt, dupa ce au impartit prada.

Asa ca o specie de alien condusi de o ideologie rasista si cu instinctele criminale excitate la maxim poate aparea foarte usor. Priviti-va pe voi si o sa intelegeti.
     

Înţeleg că este doar un exerciţiu de imaginaţie dar unele ''etape'' propuse sunt mai greu de digerat cel puţin pentru mine.



Japonia şi nici cu Germania împreună nu ar fi lichidat total China, ar fi apărut numeroase trupe de rezistenţă ruse şi chineze, ajutate probabil şi de americani. În continuare, germanii nu ar fi scăpat aşa de uşor de americani şi apoi de japonezi. În fine, nu contează acest talmeş-balmeş a la ''Omul din castelul înalt'' (vezi imaginea), pentru că... ştii de ce? Chiar şi în momentul actual aşa cum este istoria... odată ajunşi în spaţiu şi puşi pe colonizare ţările de acasă ar cam rămâne o amintire atemporală pentru că ar apărea alte federaţii spaţiale şi dominioane. Şi natura primitivă, sălbatică şi sângeroasă a omului, totuşi un prădător feroce, ar ieşi la lumină.

Bun, au câştigat SUA războiul şi au rămas 2 super-puteri SUA şi URSS. Scriitori ruşi îşi imaginau Primul Contact ca fiind unul paşnic, bazându-se pe ideologia comunistă: ex ''Cor Serpentis'' de  Ivan Antonovici Efremov, în timp ce americanii erau şi sunt mult mai pesimişi şi mult mai bănuitori vizavi de intenţiile extratereştrilor întâlniţi prin spaţiu: ex. ''First Contact'' de  Murray Leinster.

Concluzie: A rămas la conducerea planetei Complexul Militaro-Industrial American. Aşa că nu se schimbă nimic, ori că naziştii cucereau spaţiul ori americanii cei ''paşnici'', am spulbera cu zâmbetul pe buze prima rasă întâlnită mai primitivă dar mai bogată.

uforever

CitatȘi într-o serie extraordinară de afirmații, Hawking a spus că Pamantul ar putea fi invadat de ceea ce își imaginează a fi "nave masive" extraterestre, care ar putea încerca să colonizeze planeta și de a-i jefui resursele.

Imi rau pentru ei(extraterestrii), dar resursele sunt "pe duca", cel putin sper ca navele lor nu functioneaza cu petrol, isi vor lua o mare teapa. :lol: Daca vor veni "sa ia o gura de aer curat", ar face bine sa se apuce de fumat. Zau ca nu-l inteleg pe Stephen Hawking, se "pupa cu papa", dupa care "ascunde pisica", pe sistemul "nu-i la noi". Nu spun ca nu-l duce "sistemul de operare", dar nu inteleg de ce-l umple pe al meu de "virusi".Sa fie S.H. fan "Ziua Independentei"? :lol:

terraflorin

Citat din: uforever din  25 Mai 2013, 08:33:46
Imi rau pentru ei(extraterestrii), dar resursele sunt "pe duca", cel putin sper ca navele lor nu functioneaza cu petrol, isi vor lua o mare teapa. :lol: Daca vor veni "sa ia o gura de aer curat", ar face bine sa se apuce de fumat. Zau ca nu-l inteleg pe Stephen Hawking, se "pupa cu papa", dupa care "ascunde pisica", pe sistemul "nu-i la noi". Nu spun ca nu-l duce "sistemul de operare", dar nu inteleg de ce-l umple pe al meu de "virusi".Sa fie S.H. fan "Ziua Independentei"? :lol:
Nu te gândi că ceea ce înţelegem noi prin resurse naturale e valabil şi pentru ei. Poate caută altceva, vreo formă de energie necunoscută nouă. Sau cel mai ''probabil'' resursele pe care le caută suntem chiar noi.  :|

uforever

Citat din: terraflorin din  25 Mai 2013, 08:58:50
Nu te gândi că ceea ce înţelegem noi prin resurse naturale e valabil şi pentru ei. Poate caută altceva, vreo formă de energie necunoscută nouă. Sau cel mai ''probabil'' resursele pe care le caută suntem chiar noi.  :|

Nu la asta ma refeream terraflorin, n-ai observat emoticonul? :lol: ma hlizeam nitel. Ma refeream la faptul ca S.H. stie foarte bine cum sta treaba cu fenomenul o.z.n. si cu e.t. Tu "te bati pe umar" in fiecare zi cu papa ? eu nu inteleg de ce face astfel de afirmatii, care-i rostul lor? Ei stiu foarte bine ce se intampla pe planeta asta, au acces la altfel de informatii decat noi "muritorii de rand", sa vorbesti despre o invazie extraterestra cu nave uriase, mi se pare un "scenariu" cel putin slabutz, de parca extraterestrii astia au nevoie de "defilare" sau de asemenea "scamatorii" sa ne "suteasca resursele". Nu vreau sa intru acum in cine stie ce teorii conspirative, dar S.H. am impresia ca se joaca nitel cu creierii nostrii si nu e amuzant deloc, ma rog, cu toate astea il consider un geniu in continuare.

terraflorin

Ufover: Am înţeles că vorbeai de un complot, dar am intrat în jocul lui Stephen Hawking şi m-am gândit cam ce resurse ar putea căuta ei aici când universul e full de materie şi energie mai mult sau mai puţin întunecată. Stephen Hawking este şi el în pas cu ''moda'' dacă tot a început campania hai să păcălim omenirea să facem unirea (contra ET). (Încă un pas al planului: Cercetătorii de la Royal Society Academy ne spun că întâlnirea cu ET este aproape http://www.evz.ro/detalii/stiri/100-de-civilizatii-extraterestre-sunt-pregatite-sa-vina-pe-pamant-royal-society-academy-s-101.html )

Irwin

#7
Citat din: uforever din  25 Mai 2013, 09:39:23
Ma refeream la faptul ca S.H. stie foarte bine cum sta treaba cu fenomenul o.z.n. si cu e.t. Tu "te bati pe umar" in fiecare zi cu papa ? eu nu inteleg de ce face astfel de afirmatii, care-i rostul lor? Ei stiu foarte bine ce se intampla pe planeta asta, au acces la altfel de informatii decat noi "muritorii de rand", sa vorbesti despre o invazie extraterestra cu nave uriase, mi se pare un "scenariu" cel putin slabutz, de parca extraterestrii astia au nevoie de "defilare" sau de asemenea "scamatorii" sa ne "suteasca resursele". Nu vreau sa intru acum in cine stie ce teorii conspirative, dar S.H. am impresia ca se joaca nitel cu creierii nostrii si nu e amuzant deloc, ma rog, cu toate astea il consider un geniu in continuare.

S.H. imi pare - dati-mi voie - un fel de trambitza a sforarilor NWO, are rolul lui bine definit in toata "schema"... Probabil pregateste terenul pentru vreo desfasurare de forte regizata din "culise" (Blue Beam).

Extraterestrii ne stiu ei de mult timp, sunt dovezi in acest sens, mai mult sau mai putin evidente, inca din cele mai vechi timpuri, scrijelite pe pietre, pictate prin pesteri, ori prin temple si biserici medievale. Iar acest fapt nu mai constituie o noutate/ un mister, in special pt. membrii acestui forum  :-D Terra pare a avea chiar un fel de protectie (stil NATO  :wink: ) din partea ET-ilor, ca sa ne ducem linistiti traiul pe aici, asa cum stim si cum putem...

Xanadron

#8
Nea Hawking e un produs de marketing atent "construit", la fel cum au fost Einstein si alti citiva savanti cu parul valvoi. :-D
Spre deosebire de Einstein insa, care a fost macar consecvent in operatiunea de buimacire a cursului stiintei contemporane (anti-Maxwell, Tesla etc) si a lasat macar o colectie de maxime destepte in urma-i, SH a reusit sa-si dea cu stingu-n dreptu' nu doar pe tema inexistentei lui Dumnezeu, ci si pe unele pur stiintifice (teoria gaurilor negricioase care cind absorb, cind emit diverse particule/fluxuri, cind se razgindesc si stau cuminti  :lol: in centrul fiecarei galaxii si ragaie probabil multumite dupa ce mai digera cite un quasar ratacit).

Sorry deci, eu nu-l consider deloc un geniu - si nu doar fiindca emite gogomanii de genul ultimei (aia cu "keeping a low profile", adica sa "stam pe burta" ca civilizatie ca sa nu ne bungheasca ET-ii si sa ne suga resursele, odata cu singele). :-D
Ar fi fost deci un geniu doar daca ne-ar fi lamurit ca ET-ii SINT demult printre noi si ne exploateaza bine-merci ALTE resurse decit diversele nimicuri materiale de care-i plin Universul - si la care au, evident, acces oricind vrea muschiu' lor.
Parerea mea doar si asta, clar...

P.S. Ucronii de genul astora schitzate de colegii terraflorin & tractorbeam au fost si-or mai fi destule (prietenii SF-isti stiu de ce), dar nu cred ca vom sti vreodata cine ghidoneaza de fapt "liniile temporale" in care sintem se pare prinsi ca mustele-n chihlimbar.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nepo

este un motiv, pentru care  mister S. Hawking este impins la inaintare.... poate si o mica legatura cu Blue Beam..

Cat despre acel mic trat de istorie alternativa @ tractorbeam
si daca germanii ajungeau sa cucereasca moscova.... URSS nu ar fi fost invinsa...
Deja toata industria era dupa munti Ural, iar Stalin nu se afla in Moscova...

Iar japonezi... nu inghiteau toata china nici intr-o suta de ani.... desi controlau statul-fantoma Manchuko acesta era 10 % din teritoriul chinez.
Acolo deja operau 2 armate, nationalisti lui Cian kai Shek si comunisti lui Mao tze Dong...

Iau australia impreuna cu noua zeelanda au respins fara ajutorul americanilor atacurile japoneze ( a se vedea/citi Kokoda si Darwin)


:)

uforever

#10
CitatSorry deci, eu nu-l consider deloc un geniu

Eu il consider un geniu, dar un geniu care face pe prostul, tocmai pentru ca este un "produs". Cu un IQ estimat la 160, n-ai cum sa fi un "idiot", doar daca nu cumva S.H. este o minciuna totala, in sensul ca dupa fiecare "flegma" d'asta aruncata, se ridica in doua betze si bea o bere cu baietii de la NASA, orice e posibil, dar sa nu vorbesc cu pacat.

CitatAr fi fost deci un geniu doar daca ne-ar fi lamurit ca ET-ii SINT demult printre noi si ne exploateaza bine-merci ALTE resurse decit diversele nimicuri materiale de care-i plin Universul - si la care au, evident, acces oricind vrea muschiu' lor.

Asta urma sa spun in apararea mea, daca ar fi fost cazul :-D, Domnu' Zen mi-ai stricat toata "schema", ramai dator cu un raspuns :lol:, cu o parere: ce anume exploateaza "astia micii" sau "aia marii" sau "aia din invizibil" p'aici dom'le? Ar fi interesant de "auzit" din "tastatura dvs.", ca din a lui TVM am "auzit-o" :-D

Citatdar nu cred ca vom sti vreodata cine ghidoneaza de fapt "liniile temporale" in care sintem se pare prinsi ca mustele-n chihlimbar.

Cum cine? Stephen Hawking, probabil are tehnologia din "M.I.B. 3" :lol:, poate intr-una din "variantele temporale" spune ceva demn de un geniu :lol:


Aseneth

Sa inteleg ca dupa SH si aliensii au in ei gena egoista? Pai asta inseamna ca nu sunt prea diferiti de noi. Si atunci, de ce sa ne temem de semenii nostri?

terraflorin

Citat din: Irwin din  25 Mai 2013, 11:40:45
S.H. imi pare - dati-mi voie - un fel de trambitza a sforarilor NWO, are rolul lui bine definit in toata "schema"... Probabil pregateste terenul pentru vreo desfasurare de forte regizata din "culise" (Blue Beam).

Extraterestrii ne stiu ei de mult timp, sunt dovezi in acest sens, mai mult sau mai putin evidente, inca din cele mai vechi timpuri, scrijelite pe pietre, pictate prin pesteri, ori prin temple si biserici medievale. Iar acest fapt nu mai constituie o noutate/ un mister, in special pt. membrii acestui forum  :-D Terra pare a avea chiar un fel de protectie (stil NATO  :wink: ) din partea ET-ilor, ca sa ne ducem linistiti traiul pe aici, asa cum stim si cum putem...
Tot ce se poate... ne protejează... e acolo un robot cosmic/sondă spaţială care ne apară... dar cu ce scop?? Că şi ciobanu îşi apără oile de lupi uneori şi cu preţu vieţii... şi apoi îi mai taie gâtu la una să facă o frigăruie...  :-D

darksid3

Cu tot respectul, dar personal, SH mi se pare un formator de opinie si atat. Nu neg IQ-ul sau cunostiintele, dar daca sunt folosite doar ca "asta e destept, deci luati-o de buna", prefer sa-mi storc singur creierii cu necunoscutele Universului.
11.11

SLEAH19

#14
 Există posibilitatea ca S.H. să fie doar un retardat (n.b. - să aibă şi creirul afectat de boală) şi prin ,,sistemul lui de operare,, la adăpostul notorietăţii să fie lansate, modificate , manipulate sau retrase tot felul de  ,,tiribombe ştiinţifice,, în varii scopuri .                                               
                                                                                                            Binenţeles e doar o speculaţie fără dovezi!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !