Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Top 10 fotografii paranormale

Creat de CHIP, 26 Decembrie 2011, 08:32:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

#30
Apropo de poza cu copilul. Nu stiam ce-mi pare cunoscut la ea...
In geam este pus, pe partea cealalta, un prosop (cam de 2 m lungime, ca cele de plaja). Din cauza blitzului in partea de sus nu se distinge mare lucru... dar in partea de jos, in patratul de geam care este cel mai putin expus blitzului, apare figura unui copil ...pe care o vedem des daca ne ducem la cumparaturi, in targ, pt articole de plaja.
Posibil ca fotografia sa fie "artistica" (aranjata de autor ca sa iasa asa ) sau intamplatoare. Dar fotografia copilului este prea perfecta ca sa nu fie un desen bine realizat, aflat pe prosop. Parerea mea.

alx

Citat din: Aliosa din  14 Ianuarie 2012, 02:36:58
Poza pare lucrata(parerea mea), nu modificata in photoshop sau alt soft, doar pus ceva in geam pe partea cealalta a usii .
Fals,din pacate...fotografia e prelucrata,si chiar in photoshop...

Citat din: romulus din  14 Ianuarie 2012, 21:15:45
Pana la proba contrarie insa, neexistand nici urme de prelucrare, o putem trata linistiti ca dovada a existentei unui spirit in acea casa!
cum deja am spus mai sus,exista urme EVIDENTE  de prelucrare a acestei fotografii...

Citat din: CHIP din  16 Ianuarie 2012, 18:43:46
E posibil ca fotografia sa fi fost prelucrata!
:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Citat din: Ganditorul din  20 Ianuarie 2012, 20:50:03
Apropo de poza cu copilul. Nu stiam ce-mi pare cunoscut la ea...
In geam este pus, pe partea cealalta, un prosop (cam de 2 m lungime, ca cele de plaja). Din cauza blitzului in partea de sus nu se distinge mare lucru... dar in partea de jos, in patratul de geam care este cel mai putin expus blitzului, apare figura unui copil ...pe care o vedem des daca ne ducem la cumparaturi, in targ, pt articole de plaja.
Posibil ca fotografia sa fie "artistica" (aranjata de autor ca sa iasa asa ) sau intamplatoare. Dar fotografia copilului este prea perfecta ca sa nu fie un desen bine realizat, aflat pe prosop. Parerea mea.


Nope,nu-i prosop sau altceva...si o sa intelegeti imediat de ce...

Adevarul e ca in primele 4,5 secunde si eu am crezut ca fotografia e autentica...insa mi-a trecut repede...
#primul indiciu,fisierul EXIF,a se vedea fotografia atasata.
#al doilea SET de indicii a aparut atunci cand am facut zoom pe fotografie,si niscaiva corectii...rezultatul se poate vedea in a doua fotografie...ceea ce a devenit CLAR pt mine a fost faptul ca cel care a modificat fotografia era SLAB  la editare imagine...
   am marcat in fotografie detaliile care fac diferenta intre un fake si o fotografie reala/bine modificata :lol:...
PS   a mi se ierta modul de marcare...chiar nu merita sa fac o treaba "profi",atata timp cat cel care a modificat fotografia nu s-a chinuit sa faca o treaba mai buna... :evil:

 
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

padme

Eu am puternica senzatie ca am mai vazut fotografia asta!