Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Gura de Rai  (Citit de 17075 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,386
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 3098
  • Likes Given: 2198
Re: Gura de Rai
« Răspuns #30 : 01 August 2019, 20:37:08 »
Mulțumesc ptr. precizări, dle. @xperyens.
Nici nu insist pe dezvàluirea locurilor, sau trăirilor. Cu atât mai mult cu cât acestea din urmă par a fi intime / lăuntrice, fapt ce te îndeamnă spre discreție.
Rețin repetabilitatea, aspect ce conferă greutate impresiilor. Posibil ca eu să nu fi ajuns ín punctul potrivit - dubiu ce m-a fràmântat și la fața locului, de m-am tot învârtit prin zonă. Dar dacă e așa, înseamnă că aria de percepție e f.îngustă (dacă nu chiar variabilă), și în niciun caz nu e vorba de..."un km.pătrat", cum tot rostogolesc sursele Net.

Iar dacă fenomenul, acceptat ca real, e în același timp și variabil, treaba se complică. Ce naște variațiile ? O anumită ciclicitate / secvențialitate regulată, sau capriciile unei/ unor...forțe ?
Întrebări, întrebări...
Poate voi mai da și eu un alt ochi pe acolo - dar abia pe la anu', în alt concediu. Până atunci, dacà și alții au mai avut trăiri / experiențe similare, ar fi util să le aflăm - căci coroborarea cazuisticii ar putea contura mai bine ipotezele.
Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,167
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 758
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #31 : 01 August 2019, 21:03:49 »
Nu este vorba in aceste cazuri despre trairi deosebite launtrice, dar la cati nebuni, inchipuiti si profitori exista, daca am detalia in public locurile sau starile, ar putea la fel de simplu sa se duca acolo si sa-si asume trairi. Ar fi interesant sa bagam o minciuna si sa vedem cum se naste o generatie noua de paranormali.  :evil:
Cand am spus manifestare de tip contact, ma refeream la faptul ca este de intampinare - nu comunicare propriu zisa desi este posibil sa fie o comunicare mai subtila - si probabil cele de tipul asta raman acolo.
Deci este posibil sa discutam de mai multe tipuri de astfel de manifestari. Am mai intalnit una ciudata tare dar foarte diferita fata de cele deja relatate, cred ca cei care erau cu mine au zis ca sunt sarit de pe fix cand ma vedeau cum palpam cu mainile ceva ceea ce parea o coloana care iesea din pamant si se inalta spre cer dar fara sa se vada nimic.  :lol: Culmea este ca asta se intampla pe marginea unei poteci. Nu am reverificat daca se manifesta tot acolo, este posibil ca unele sa nu fie legate de un reper fix, insa este doar o speculatie pentru mine cel putin.

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #32 : 01 August 2019, 21:17:55 »
Interesant, fără doar și poate.
Asta îmi reamintește o postare mai veche a colegului @Gânditorul, din 24 .04.2017:
" Muntele Alb, Muntele Ascuns din povestirile cinamareze... le-am vazut o singura data deasupra unui palc de copaci dupa un drum istovitor pe munte. Dupa ce am trecut de copaci ...zero, nimic. Iluzie, oboseala, nu stiu nici acum desi au trecut peste 10 ani de atunci si am refacut traseul de cateva ori."

Pare ceva similar - la nivel de percepție subiectivă. L-am rugat pe colegul @Gânditorul să aprofundeze, dar se pare că...n-a văzut postarea.

Și mai cunosc câteva povești ale unor amici, cărora le acord aceeași premisă de sinceritate E clar cà ei au perceput "ceva", dar la fel de nebulos și inexplicabil.

P.S. - 100% de acord despre (prea) mulții aiuriți care ar profita de indicii să...mânjească zona. E o problemă...ca și cu ăla/ăia de se împroprietăresc pe lângă Obârșie.
« Ultima Modificare: 01 August 2019, 21:23:51 de Grifon »
Igitur cogito

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #33 : 02 August 2019, 16:26:17 »
Pe mine m-ar interesa ce sunt aparatele tip Partington daca stie cineva. Am citit si in cartea domnului Musceleanu, rasfoind pe linkul de mai sus.
Din păcate, această noțiune nu-mi spune nimic. Nu am auzit niciodată despre asemenea aparate, și nici la căutarea Google nu am găsit ceva relevant.
Poate sunt ceva de pionierat, neomologate sau neacceptate, până în prezent, în "oficialul științific". Așa au mai fost multe invenții (ex: " detectoare de ectoplasmă"), însă nu s-au probat valide / eficiente în timp.
Ca părere proprie, zic că dacă e nevoie de măsurători prea subtile (sau îndoielnice / discutabile), fenomenul își diluează semnificația la nivel general. Cu scule specifice, specialiștii pot demonstra multe...pretutindeni, fără ca revelațiile lor să spună ceva palpabil oamenilor obișnuiți.
Cu alte cuvinte, dacă eu nu simt nimic (direct sau subtil), la ce m-ar ajuta citirea grilei / scalei unui aparat misterios (atașament) ? Ar fi, vorba 'ceea, doar "știință de dragul științei"...
Igitur cogito

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #34 : 02 August 2020, 12:42:01 »
Un nou an, o nouă încercare.
Ajuns prin Bucegi, curiozitatea m-a împins din nou cātre așa numita "zonā", cu gândul de a-mi desăvârși scepticismul.
Telecabina nu merge nici anul ăsta la Peștera, deci...iar pe jos.
Am ajuns la locul marcat și pe Waze, odată cu nori de ploaie. Am apucat a mă învârti cam 25 - 30 minute, până a început să picure - apoi să plouā binișor.
Nicio senzație, nicio perturbație a busolei magnetice, nimic.
Întrucât ploaia părea serioasā, am părăsit aria - odată cu apetitul "Indiana Jones".

Consider, 90%, că tot ce scriu unii pe Net e o aiureală penibilă (pleonasmul e necesar aici, pentru subliniere).
Dacă, totuși, un anume fenomen existā, atunci e vorba de cine știe ce altă zonā.
Dar cu siguranțā eu nu o să mai caut.
Igitur cogito

Forum RUFOn

« Răspuns #34 : 02 August 2020, 12:42:01 »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #35 : 02 August 2020, 23:39:43 »
Pai apropo de experimente, eu pot sugera doua locuri aflate in zona de S a Romaniei. Unul in Buzau, nu este descris din ceea ce stiu pe nicaieri iar altul in Dobrogea si nici acesta nu este descris pe nicaieri. Sunt constatari personale, fara asteptari deci. Unul dintre ele era pe marginea unei poteci frecventate saptamanal de un numar mare de sateni, iar celalalt este mai retras, nu se afla pe vreun drum sau poteca.
...
PS: sugerez ca aceste experimente sa fie facute cand este racoare afara.

Am revizitat si eu saptamana trecuta acea poteca din Buzau insa am fost dezamagit deoarece nu am mai perceput cele simtite in 2016. Insa voi mai merge inca o data acolo. Acea coloana am resimtit-o termic desi ceilalti doi din grup trecusera pe acolo, fiind in fata mea, fara sa fi fost "alertati" de ceva. Diferenta termica resimtita de mine intre atmosfera si acea coloana, cu diametrul undeva la 30-40 de cm era una foarte mare, nu era nimic subtil, pur si simplu identificai marginile acelei coloane. Atunci, in 2016, se adunasera nori de ploaie si atmosfera era racoroasa, am fost blocati intr-un loc din apropiere deoarece a plouat torential ore bune, 4 ore sa zic, cu rupere de poduri in Buzau si altele.

Saptamana trecuta a fost foarte cald si desi sa zic ca as fi simtit o zona cu temperatura mai ridicata, mi-e teama sa nu fi fost o autosugestie. De aceea am sugerat ca anumite experimente sa fie facute cand este mai racoare, ceea ce voi face in viitor, voi vizita a treia oara locul.

Evident ca este foarte posibil ca anumiti "senzori" pe care i-am avut sa nu mai existe, si sa incerc sa gasesc explicatii rationale, precum cea de mai sus cu diferenta de temperatura. Pentru asta voi merge pentru a treia oara acolo.

Mai este posibil si ca acel fenomen sa se manifeste temporar, sau nici macar in aceeasi locatie... intrebari multe, raspunsuri putine.

Insa totusi in tura de saptamana trecuta am aflat ca acolo a fost un schit in trecut...
« Ultima Modificare: 02 August 2020, 23:46:25 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #36 : 03 August 2020, 02:16:20 »
...
Insa totusi in tura de saptamana trecuta am aflat ca acolo a fost un schit in trecut...

Si am mai aflat ceva...
Se pare ca la scurt timp dupa tura din 2016, unde VIM si inca cineva observasera ca am identificat acel loc - ei erau cei doi impreuna cu mine - , a fost descoperita o statueta, de catre Ionut, statueta care a disparut miraculos. Am aflat ca Ionut a avut un "pont" cu acel loc, unde ar fi gasit statueta. Motiv pentru care organele abilitate i-au ridicat lui Ionut laptopurile si hard diskurile pe care le avea in casa. In casa nu i-ar fi fost descoperite decat doua carti, editii princeps, ale lui Densusianu, Dacia Preistorica pentru care nu avea drept/acte de detinere. Sa aiba legatura aceste evenimente, posibil? Ionut imi spunea sa nu vorbesc cu nimeni despre ceea ce constatasem acolo, desi in acelasi timp scria pe site-ul lui despre inchipuiti.
Am mai aflat si faptul ca unii autori, sub pretextul faptului ca scriu carti, colecteaza informatii pe care le vand inainte de publicarea acestora... informatii care nu apar in cartile publicate.

Am aflat si ca in zona uneori apar masini cu "antene" care se duc in anumite locuri aflate cu putin timp inainte din diferite surse.
Interesant, nu?

PS: Am mai aflat si altele...
« Ultima Modificare: 03 August 2020, 02:27:11 de xperyens »

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #37 : 03 August 2020, 19:39:33 »
Lăsând la o parte aventurile domnului dr. Belloq (V.I.M.), mai degrabā ar fi interesante câteva detalii despre schit.
1) Cât de vechi era ? 2) Ce hram avea ? 3) De ce nu mai este ?
Întreb aceste lucruri pentru a vedea dacā se pot stabili unele conexiuni cu alt subiect.
Și poate cu alte schituri.
« Ultima Modificare: 03 August 2020, 19:48:39 de Grifon »
Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #38 : 04 August 2020, 00:31:57 »
Lăsând la o parte aventurile domnului dr. Belloq (V.I.M.), mai degrabā ar fi interesante câteva detalii despre schit.
1) Cât de vechi era ? 2) Ce hram avea ? 3) De ce nu mai este ?
Întreb aceste lucruri pentru a vedea dacā se pot stabili unele conexiuni cu alt subiect.
Și poate cu alte schituri.

Acele detalii nu stiu cum ar putea sa ajute la corelarea cu alte subiecte sau schituri. Nu cred ca anumite schituri care au purtat un anumit hram, au lasat toate o astfel de amprenta, sau resimtita in acest mod ulterior. Nici aspectul vechimii nu pare sa aiba o legatura deoarece poate inainte de acele schituri au fost altele in trecut sau altceva - temple poate chiar pagane. Nici motivul disparitiei schitului nu pare sa furnizeze vreo explicatie a celor simtite. Insa toate cele trei informatii pot releva destul de usor despre ce zona sau schit era vorba... si fie vorba intre noi, tocmai vorbeam despre o "tradare" ca sa-i spun asa venita din partea unui om care pretindea ca suntem prieteni.

Intre cele aflate din ultima tura, am aflat si ca Ionut a fost clar ulterior acolo, pe data de 2 Oct 2016, la cateva luni distanta. In mod cert nu a ignorat acea observatie cu coloana, deci sunt 99% sigur ca a folosit in interes personal cele descoperite.

Insa pana ajungem sa avem incredere reciproc, la ce fel de posibile legaturi comune faci referire?

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #39 : 04 August 2020, 01:23:30 »
Nu cred ca anumite schituri care au purtat un anumit hram, au lasat toate o astfel de amprenta, sau resimtita in acest mod ulterior.
Hramurile - cum ar putea explica mai bine dl.@abyss - reprezintā mai mult decât o simplā "firmā".  Iar aici funcționeazā o legitate logicā, de tipul "nu toți s sunt p, dar fiecare p este s" (ca idee).
Nici aspectul vechimii nu pare sa aiba o legatura deoarece poate inainte de acele schituri au fost altele in trecut sau altceva - temple poate chiar pagane.
Pāi tocmai de aia.
Nici motivul disparitiei schitului nu pare sa furnizeze vreo explicatie a celor simtite.
Explicațiile în aceastā sferā nu sunt niciodatā simple, relația cauzā-efect fiind etajatā.
Insa toate cele trei informatii pot releva destul de usor despre ce zona sau schit era vorba... si fie vorba intre noi, tocmai vorbeam despre o "tradare" ca sa-i spun asa venita din partea unui om care pretindea ca suntem prieteni.
Posibil. Dar în stilul acesta d-ta nu vei mai colabora cu nimeni, suspicionând orice.

Nu țin sā-ți captez încrederea. Nu trebuie sā-mi oferi mie sau altcuiva informațiile ce le tezaurizezi. Dar poți face singur conexiunile - în māsura în care vei acumula expertizā.

Aici, pentru "gura de rai", cam ieșim din topic. Dacā vom mai reactiva subiectul cu "bisericile valahe", poate vom mai discuta acolo.

Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #40 : 04 August 2020, 16:42:36 »
Daca as fi oferit acele detalii locul ar fi fost expus pentru oricine, si am specificat ca nu as vrea sa dau locatia precisa, nu in public insa daca cineva e curios sa faca experimente cu vreun aparat de masura sau cu orice altceva e bine-venit, bineinteles daca constat ca acea coloana este tot acolo. Ar mai fi si cel din Dobrogea.

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 894
  • Liked: 402
  • Likes Given: 143
« Răspuns #41 : 04 August 2020, 19:33:55 »
Aparate de măsură, ar trebui:
- termometru fără inerție termică ( deci nu cu alcool sau mercur )
- higrometru electronic ( deci cu inerție mică)
- anemometru.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,697
  • Liked: 2600
  • Likes Given: 5401
« Răspuns #42 : 04 August 2020, 20:20:29 »
Aparate de măsură, ar trebui:
- termometru fără inerție termică ( deci nu cu alcool sau mercur )
- higrometru electronic ( deci cu inerție mică)
- anemometru.

Poti adauga: ansa, pendulul , magnetometru portabil si busola plus o harta cu zacamintele subsolului din zona.
Parerea mea.

Toate astea ar trebui lăsate sa inregistreze timp de o luna daca nu se poate timp de un an.

Schituri au fost cam peste tot in munti si nu neaparat de rit ortho-dox, alese dupa criterii subiective gen vise, năluciri sau senzatii transcedentale, ori vazand urme ale unor altare vechi si folosind principiul "crestinarii" locurilor păgâne.

Statuete, se gasesc destul de rar dar se gasesc, mai finisate sau mai grosiere, mai stilizate sau mai bădărane in executie sau reprezentare. Din piatra sau din alte materiale.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #43 : 04 August 2020, 21:17:20 »
As vrea sa aduc o clarificare, nu am spus ca in acel loc ar fi gasit o statueta, asta nu am de unde sa stiu, dar stiu ca problema cu organele care au ridicat probe s-a intamplat la scurt timp dupa. Si ma intrebam daca este vreo coincidenta.

In mod clar nu se pot lasa echipamente acolo nesupravegheate. Si nu stiu daca acestea vor releva ceva. Vegetatia de la nivelul solului era la fel peste tot, nu parea arsa sau uscata la baza acelei coloane. 
Cand am gasit acel loc am palpat de la nivelul solului pana unde am putut sa ajung cu mainile, si diametrul parea a fi constant.

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,167
  • Archaean soul
  • Liked: 563
  • Likes Given: 1198
« Răspuns #44 : 04 August 2020, 23:17:15 »
Termoviziune. Se gasesc camere la preturi rezonabile atasabile la smartphone.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Forum RUFOn

« Răspuns #44 : 04 August 2020, 23:17:15 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.