Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Legaturi catre stiri interesante!  (Citit de 1951370 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline rontzo

• Cool
  • Mesaje postate: 165
  • Liked: 23
  • Likes Given: 85
Re: Legaturi catre stiri interesante!
« Răspuns #3555 : 29 Ianuarie 2014, 15:55:42 »
am gasit asta...
progresam... ( si in zona civila a tehnologiei)
....un mic mai tare ca drogurile .....- vorba unui pretin d-al mieu

http://5dinstitute.org/videos/leviathan-at-intel-ces-2014-keynote

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,138
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 749
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #3556 : 29 Ianuarie 2014, 16:15:13 »
am gasit asta...
progresam... ( si in zona civila a tehnologiei)
....un mic mai tare ca drogurile .....- vorba unui pretin d-al mieu

http://5dinstitute.org/videos/leviathan-at-intel-ces-2014-keynote

Realitate augmentata, http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality
Google Glass pe asta se bazeaza, de exemplu.

Offline xperyens

• Veteran
Re: O.z.n. in Japonia!
« Răspuns #3557 : 30 Ianuarie 2014, 01:43:02 »
Lampioane nu sunt.
Avioane nu sunt.
Elicoptere nu sunt. Daca erau reflectoare trebuia sa vedem contururi cand se interpuneau.
Drone nu sunt. Acelasi rationament ca si mai sus.
Rachete de semnalizare nu sunt. Poate doar daca aveau elice si se aprindeau la o anumita altitudine.
Parasutisti nu sunt.
Sateliti nu sunt.
Resturi spatiale nu sunt.
Licurici nu sunt. :-D
Zmeie nu sunt. :lol:
"Fulgere globulare" nu sunt.

Daca mai stiti va rog sa completati.

Parerea mea,

PS: Ati observat ca se vedeau la fel de intens din mai multe puncte de referinta :ufo:
« Ultima Modificare: 30 Ianuarie 2014, 01:45:54 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
Re: O.z.n. in Japonia!
« Răspuns #3558 : 30 Ianuarie 2014, 02:43:22 »
Film care ne arata persectiva pe timp de zi a ultimului clip publicat (clipul 4: /watch?v=Iam6W5AJaj0 scris cu youtube.com in fata).

No.3 那覇上空にUFO群体, UFO Fleet changing its shape. Naha city, Okinawa, Japan

PS: Cred ca directia de observatie in cazul de fata a fost din NE catre V. Cred...
« Ultima Modificare: 30 Ianuarie 2014, 02:57:59 de xperyens »

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3833
  • Likes Given: 12313
« Răspuns #3559 : 31 Ianuarie 2014, 11:56:18 »
http://www.theguardian.com/world/2014/jan/29/edward-snowden-nominated-nobel-peace-prize

Edward Snowden nominated for Nobel peace prize
Two Norwegian politicians say NSA whistleblower's actions have led to a 'more stable and peaceful world order'

O propunere meritata, zic eu, spre deosebire de altele (mai ales ultimele doua, transformate-n laureati aberanti - Obama si UE :-o).
« Ultima Modificare: 31 Ianuarie 2014, 12:01:31 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Forum RUFOn

« Răspuns #3559 : 31 Ianuarie 2014, 11:56:18 »

Offline horia2008

• Senior
  • Mesaje postate: 908
  • Liked: 304
  • Likes Given: 5184

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
Re: Legaturi catre stiri interesante despre "zapada plastica" ca-n povesti :)
« Răspuns #3561 : 02 Februarie 2014, 12:32:09 »
O tanti "teleghidata de aberatiile marca dom' Jeneral, "eructeaza" intr-un filmulet pe youtube, cum vezi doamne, zapada este un produs chimic, "plastic" cum spune doamna, creatie a "balaurului HAARP". Interesanta ar fi fost o analiza serioasa a apei, intr-un laborator, nu un bulgare ars cu bricheta pe un carton.
Eu am incercat "experimentul" sa nu ma "plicti".... si.. ce sa vezi?, zapada pusa intr-un ibric pe aragaz, s-a topit si evident ca a lasat apa. Bulgarele ars cu bricheta nu s-a innegrit, doar a prins o "galbejeala, din cauza gazului sau fumului de flacara si cam atat, nu mai pun la socoteala ca nu a lasat foarte multa apa, evident pentru ca a avut timp sa se evapore. Acest film cu experimentul "doamnei bulgaras", umbla pe youtube si are nu mai putin de 7000 de vizualizari, evident ca-i tratat de unii ca ceva serios. Eu nu spun ca aceasta zapada e "curata lacrima", dar totusi, unii au prea mult timp, mult prea mult timp liber. Parerea mea, nu aruncati cu pietre, findca-i verificata deja, cum ar spune domnu' Zen.

ZAPADA CHIMICA LA RAMNICU VALCEA-ROMANIA
« Ultima Modificare: 02 Februarie 2014, 12:33:52 de uforever »

Offline Tyanu

• Cool
  • Mesaje postate: 100
  • Nu crede nimic ! Caută adevarul singur !
    • Conspiratii si Mistere
  • Liked: 136
  • Likes Given: 569
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • Archaean soul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1196
« Răspuns #3563 : 02 Februarie 2014, 13:16:04 »
No' si eu eram aproape sigur ca tanti aia traieste pe o planeta unde ninge cu metan inghetat :lol: .
Chestia asta mi-a amintit de o faza de acum doua ierni in urma, cand in zona mea a nins ceva mai mult. Unii colegi comentau exasperati de faptul ca tot trebuie sa care la zapada, iar unul din ei a spus ca a rezolvat problema mai simplu. A adunat-o toata in mijlocul curtii si i-a dat foc! Moment in care toata lumea a izbucnit in hohote de ras, iar faza a ramas "de pomina".  :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,971
  • η τελευταία σταματάει το φως
  • Liked: 925
  • Likes Given: 5453
Re: Legaturi catre stiri interesante despre "zapada plastica" ca-n povesti :)
« Răspuns #3564 : 02 Februarie 2014, 21:39:23 »
O tanti "teleghidata de aberatiile marca dom' Jeneral, "eructeaza" intr-un filmulet pe youtube, cum vezi doamne, zapada este un produs chimic, "plastic" cum spune doamna, creatie a "balaurului HAARP". Interesanta ar fi fost o analiza serioasa a apei, intr-un laborator, nu un bulgare ars cu bricheta pe un carton.
Eu am incercat "experimentul" sa nu ma "plicti".... si.. ce sa vezi?, zapada pusa intr-un ibric pe aragaz, s-a topit si evident ca a lasat apa. Bulgarele ars cu bricheta nu s-a innegrit, doar a prins o "galbejeala, din cauza gazului sau fumului de flacara si cam atat, nu mai pun la socoteala ca nu a lasat foarte multa apa, evident pentru ca a avut timp sa se evapore. Acest film cu experimentul "doamnei bulgaras", umbla pe youtube si are nu mai putin de 7000 de vizualizari, evident ca-i tratat de unii ca ceva serios. Eu nu spun ca aceasta zapada e "curata lacrima", dar totusi, unii au prea mult timp, mult prea mult timp liber. Parerea mea, nu aruncati cu pietre, findca-i verificata deja, cum ar spune domnu' Zen.

ZAPADA CHIMICA LA RAMNICU VALCEA-ROMANIA

Cea mai mare parte din bulgarele ala de zapada este aer si in rest se si mai evapora apa ... sa nu cadem in eroare de calcule ...  1 cm cub de gheata contine mult mai multa apa decat 1cm cub de zapada ... tot apa inghetata este ... dar are alta structura si compozitie (contine mult aer) ...
« Ultima Modificare: 02 Februarie 2014, 21:41:46 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline Urban

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,848
  • Sic Mundus Creatus Est
  • Liked: 398
  • Likes Given: 1241
« Răspuns #3565 : 04 Februarie 2014, 08:13:05 »
In 2009, cercetatorii islandezi au facut o descoperire uimitoare.
Au gasit un rezervor subteran de apa cu o temperatura atat de ridicata, incat oamenii de stiinta au considerat ca aceasta se afla intr-o a alta stare a materiei, pe langa cea lichida, solida si gazoasa...

http://www.incont.ro/international/descoperirea-din-nordul-europei-care-ar-putea-schimba-lumea-islanda-a-descoperit-o-sursa-de-energie-care.html

Offline classic

• Cool
  • Mesaje postate: 208
  • Don`t let go!
    • Anunturi Romani in UK
  • Liked: 54
  • Likes Given: 548
« Răspuns #3566 : 04 Februarie 2014, 13:23:49 »
Pentru mulţi, produsele fast-food sunt o mică parte din cultura contemporană, mai ales în zonele urbane. Dar un experiment marca „Have It Your Production” ne arată că există multe persoane, inclusiv în România, care nu ştiu ce este un produs fast-food. Un grup de cercetători, însoţiţi de echipa de producţie „Have It Your Production”, a călătorit în mai multe ţări, din România până în Thailanda, pentru a analiza şi imortaliza reacţiile oamenilor în momentul în care gustă, pentru prima oară, un hamburger.
Video
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,675
  • Liked: 2581
  • Likes Given: 5387
« Răspuns #3567 : 06 Februarie 2014, 23:38:32 »
« Ultima Modificare: 06 Februarie 2014, 23:39:55 de fiulploii »

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3833
  • Likes Given: 12313
« Răspuns #3568 : 07 Februarie 2014, 09:37:50 »
Credibilitate = zero  :-D (e vorba doar de povestioare hiper-horror.)

Daca vrei cazuri "sovietice" la fel de horror, :-o dar veridice (fiindca documentate), uite unul care poate fi, zic eu, inclus in categoria "ET  :-( human-mutilations":

http://epochtimes-romania.com/news/incidentul-dyaltov-cel-mai-socant-caz-de-omucidere-din-istoria-sovietica---211226
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,675
  • Liked: 2581
  • Likes Given: 5387
« Răspuns #3569 : 07 Februarie 2014, 12:14:37 »
Multumesc pentru info. Azi mai citisem una din alea si am observat ca la o locatie din Rusia este pusa poza cu Casa poporului din Bucuresti  :-D  Ce abisuri negre poate sa sondeze mintea umana ...ma refer la povestirile alea.

P.S. punem de o expeditie in Dyaltov ?  :evil: Morala ar fi : atentie la sferele portocalii !

Forum RUFOn

« Răspuns #3569 : 07 Februarie 2014, 12:14:37 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.