Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Constructie "OZN" personal  (Citit de 84060 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Gen: Bărbat
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3833
  • Likes Given: 12313
La fel de offtopic ca tine compadre :-D (fiindca subiectul Do-It-Yorself-UFO ar merita abordari mai complexe - incepute de fapt cindva pe topicurile alea "eterice", cam aride din pacate), subscriu la "posibile manifestări creatoare ... în detrimentul planurilor gandite pe următoarele sute de ani de către niște oameni lipsiți de imaginație și potența creatoare. "

Doar o dovada a degringoladei tPTB, cu aparente frictiuni intre vasali si tartori :evil: :
http://cleantechnica.com/2015/06/08/g7-nations-pledge-decarbonization-2100/

...Mai precis, initiativa germana (de ce tocmai germana?) "global decarbonizatoare" propusa de Merkeloaia la ultimu' G7 arata [dupa je] intentia grangurilor yachtizati de-a monetiza/contoriza repejor energiile libere  :star: - cit mai e timp (zic ei.) Adica sa garanteze vesnicia unui GRID - si-a dominarii 0,001% vs restu de 99,999% - inaintea raspindirii zvicnirilor individuale care s-arata deja pericolozo pentru maimutzoii off-shore.

In fine, muuult mai multe s-au intimplat lately (inclusiv continuarea unei anumite Disclosure,  prin portavocea papala, da' nu d-aia cu caposi verzulii botezabili,  :-) atinsa o tzira de colegul Arhanghel - v. afirmatiile "blasfemice" Non-Iad non-Trinitate :-o), insa nu [mai] am timp de disectii si/sau deductii - oricum inutile, fiindca le puteti face si singurei.
« Ultima Modificare: 15 Iunie 2015, 13:55:04 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,102
  • Liked: 2436
  • Likes Given: 5612
Re: Constructie "OZN" personal
« Răspuns #76 : 15 Iunie 2015, 14:08:27 »
Pai da, după cum spuneam....Cei 30 de ani valabili de stagnare în free energy în care chinezii cumpăra petrol de la ruși ....in timp ce apar jucării auto scumpe rău. Abia apoi urmează un început lent de 70 ani de deployment firimiturizat de tehnologii timide.
  Bruder..  și totuși pământul se învârte. ...de miliarde de ani pământeni. ...oare de ce? Acel principiu tembel de simplu nu poate fi înțeles de nimeni? Și pus la treaba? Hai ca mă apuca sila... e o situație penibilă și lumea o accepta după cum accepta orice nedreptate. ..devenită regula de viață. Lene spirituala.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,139
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 750
  • Likes Given: 1743
« Răspuns #77 : 15 Iunie 2015, 14:40:44 »
Mi s-a parut mie acum putin timp ca arata strabatuta de niste canale diagonale si paralele intre ele dispuse pe toata suprafata ei ca un soi de bobina  dar poate mi s-a parut si era partea intunecata a satelitului natural ei  :?
Oricum, eu cred ca mai e si energia gandului, care nu stiu daca se poate prinde/stoca - o fi si asta o teorie, ca OZN-urile apar ca sa-ti ia energia emisa de ganduri desi eu nu m-as aventura pana acolo. Oricum personal cred ca totul este legat de gand si constiinta.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,139
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 750
  • Likes Given: 1743
« Răspuns #78 : 16 Iunie 2015, 00:02:58 »
Ziua in care a fost observata a fost data de 6 sau 7 Mai anul curent pe la orele 00:30 aproximativ. Ma aflam in afara tarii in momentul respectiv, in sudul Germaniei, la aprox 40 de km de Stuttgart. Am iesit seara pe terasa si ma uitam pe cer observand cerul si avioanele ce treceau. Ei bine, Luna arata cum nu o mai vazusem niciodata, si am privit-o si prin binoclu. Din punctul meu de vedere ca observator, nu a fost vorba despre o iluzie deoarece am observat-o ceva vreme, pret de 1-2 minute pana la intrarea acesteia in nori (desi am observat-o neacoperita de nori in proportie de 70-80%). Ce m-a frapat a fost faptul ca am observat vaile adanci, umbre ce pareau naturale pe suprafata ei. Daca a fost un fenomen optic sau meteo deosebit, nu pot sa stiu, doar relatez ceea ce am vazut cu ochii mei. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, doar expuneam ceea ce am observat - ca o fi iluzie sau nu poate ar trebui cercetat. Cel mai rau imi pare ca nu am facut fotografii dar si eu eram uimit si de aceea m-am uitat si cu binoclul 10x50 direct spre ea pana ce s-a ascuns dupa nori. Era brazdata de niste linii adanci si drepte intre ele la un unghi de aproximativ 20-30 de grade fata de orizontala si pareau sa acopere toata suprafata ei.

PS: Imi cer scuze pentru offtopic
« Ultima Modificare: 16 Iunie 2015, 00:08:04 de xperyens »

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • DFI Recreativ
  • Liked: 367
  • Likes Given: 211
« Răspuns #79 : 16 Iunie 2015, 09:30:14 »
Pe Luna sunt diferente mari de temperatura (min=40K, mediu=250K, max=396K) de la partea luminata la partea intunecata. Un anumit punct de pe suprafata este incalzit sau racit in cursul uni rotatii in jurul axei sale, adica in 27 zile si 7 ore, astfel in sol se pot produce anumite crapaturi. Spre exemplu si pe Marte sint astfel de crapaturi desi Marte are si ceva atmosfera. Numai ca acolo sunt mult mai multe.
Adevarul este dincolo de noi

Forum RUFOn

« Răspuns #79 : 16 Iunie 2015, 09:30:14 »

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 882
  • Liked: 394
  • Likes Given: 143
« Răspuns #80 : 16 Iunie 2015, 10:43:16 »
Luna era jos, aproape de orizontul estic (6 sau 7 mai orele 00:30).
Indiscutabil sunt iluzii; mai multe lucruri interesante (despre observații ale Lunii cu ochii liberi, binocluri, lunete și telescoape) se găsesc în revistele l'Astronomie (și nu numai).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline Toni

• Junior
  • *
  • Mesaje postate: 29
  • Liked: 21
  • Likes Given: 19
« Răspuns #81 : 05 Iulie 2015, 14:50:24 »
         Revin la subiectul din documentul word......Stiu,veti spune ca nu avem ce invata din acest document,dar...faceti totusi un efort si putem invata impreuna....de la cei care ne pot ajuta...Deschizind acest subiect,nu vreau sa dau dreptate unei tabere sau alteia,de fapt...nu eu ar fi trebuit sa fiu,cel care sa comenteze  acest document,pentru simplu fapt ca nu am cunostintele necesare,dar ... poate impreuna vom umple si aceste lacune...si nici nu plec de la premiza,ca ce scrie in acest document este plauzibil.Sursa de unde vine acest documentul nu este importanta,pentru ca eu consider ca...tehnologia  in general,este de ordin impartial....depinde doar de cei care o folosesc..Daca acest subiect nu-si are locul aici,rog sa fie mutat ...
Deci intrebarea mea este ....Cum ar functiona acest motor..?In document,acest proces este dat doar ca idee....ceva la modul general....

Offline Toni

• Junior
  • *
« Răspuns #82 : 06 Iulie 2015, 16:54:04 »
 Cum ar functiona acest motor.....?Imi este mult mai simplu sa spun...ce fel de motor nu este...,Energia de propulsie nu este … nici mecanică …. nucleară … termică …..iar cercetările nu au dezlegat misterul energiei folosite de ei…… Dupa efectele cele mai comune, manifestate in general,de cele mai multe ozn-uri,sunt....efecte luminoase, termice, radioactive...microunde.... magnetice.
       Inelul ars,cu latime de citiva zeci de centimetri observat pe sol este legat de jetul de reactie,iar radioactiv....in unele cazuri este efectul provocat de viteza foarte mare a particolelelor ionizate din jetul de reactie.Cimpul magnetic rotitor care apare este legat de procesul de functionare a motorului respectiv.Deci acest motor ar putea fi....un motor electromagnetic...sau mai bine zis un accelerator ...

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • DFI Recreativ
  • Liked: 367
  • Likes Given: 211
« Răspuns #83 : 06 Iulie 2015, 21:03:05 »
Inelul ars,cu latime de citiva zeci de centimetri observat pe sol este legat de jetul de reactie,iar radioactiv....este efectul provocat de viteza foarte mare a particolelelor ionizate din jetul de reactie.
Raspunsul meu este NU, nu folosesc motoare cu reactie. Principiul de functionare este necunoscut pentru majoritatea dintre noi. Vedem doar efecte facem presupuneri si atat. Functionarea lor este insotita in multe cazuri de efecte electrice si magnetice, emisii de radiatii, eu cred ca functioneaza pe baza de campuri.
Adevarul este dincolo de noi

Offline Toni

• Junior
  • *
« Răspuns #84 : 07 Iulie 2015, 00:09:42 »
         Nu te contrazic....sunt care folosesc ...propulsia in cimpuri,dar sint  ....si modele care folosesc propulsia reactiva.Iti atasez doar o fotografie....Aceste obiecte au sub ele ceva....citeodata se vede foarte luminos...altadata mai pal...pinza reactiva creaza sub obiect acel efect de autoconvergenta...Daca obiectul zboara la inaltime mica de pamint,vedem ca praful,zapada, chiar petricele mici sint ridicate spre obiect.De asemeni apa face niste creste ascutite spre obiect

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #85 : 07 Iulie 2015, 08:12:40 »
Frumoase poze!
Un efect de optică instrumentală (pata luminoasă eliptică) și un efect de optică atmosferică (cele două bucăți „însângerate”).
Care sunt cele două efecte?
(poate ar trebui puse la alt topic - ce am fotografiat)

Offline Toni

• Junior
  • *
« Răspuns #86 : 07 Iulie 2015, 10:37:05 »
              Bine daca aceasta poza nu te-a convins mai pun si altele..copiate dintr-un alt site....Acest model are voleti si se poate vedea si jetul de reactiv....Daca te uiti atent la acest jet ai sa vazi ca e sub forma unui opt....particolele ionizate se comporta asa in prezenta cimpului magnetic...Acest jet se deplaseaza pe un canal special facut pentru el si in partea de jos se termina cu volet...Vei spune ...bine dar ca sa ajunga aici trebuie sa parcurga o distanta imensa prin cosmos,interstelara,iar acest model poate opera doar in atmosfera planetei....cred ca in mod cert vine de pe o nava mama care are alt sistem de propulsie...

Apropo de acest jet de reactie...cam la fel pot explica si lumina ce inconjoara aceste obiecte zburatoare..noi vedem un fascicol de lumina care se curbeaza in jurul obiectului....fascicole de particole ionizate in cimp magnetic...

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • Archaean soul
  • Liked: 560
  • Likes Given: 1196
« Răspuns #87 : 07 Iulie 2015, 10:45:16 »
Toni, nu ar strica sa pui si link catre sursa de unde provin pozele postate in cazul in care nu le-ai facut tu, nu de alta dar ar clarifica mai rapid in ce conditii au fost facute si ce reprezinta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #88 : 07 Iulie 2015, 11:18:12 »
              Bine daca aceasta poza nu te-a convins mai pun si altele..copiate dintr-un alt site....Acest model are voleti si se poate vedea si jetul de reactiv....Daca te uiti atent la acest jet ai sa vazi ca e sub forma unui opt....particolele ionizate se comporta asa in prezenta cimpului magnetic...Acest jet se deplaseaza pe un canal special facut pentru el si in partea de jos se termina cu volet...Vei spune ...bine dar ca sa ajunga aici trebuie sa parcurga o distanta imensa prin cosmos,interstelara,iar acest model poate opera doar in atmosfera planetei....cred ca in mod cert vine de pe o nava mama care are alt sistem de propulsie...

Apropo de acest jet de reactie...cam la fel pot explica si lumina ce inconjoara aceste obiecte zburatoare..noi vedem un fascicol de lumina care se curbeaza in jurul obiectului....fascicole de particole ionizate in cimp magnetic...

Poza m-a convins că este un „lens flares” obișnuit.

Magneto-hidrodinamica este un domeniu fascinant care merită studiat.

Offline Toni

• Junior
  • *
« Răspuns #89 : 07 Iulie 2015, 11:40:12 »
                       Ultimele imagini sunt luate din forumul....Pe ce sistem functioneaza ozn....si sint copiate de la userul....Anlleg......

Lucru pe propulsoare magnetogasdynamic a început la sfârşitul anilor 1960, bazat pe conceptele de propulsie magnetohidrodinamică, dar acest lucru a stagnat deoarece masinile necesare,programate pentru a genera câmpurile electrice si magnetice într-un canal propulsor MGD au fost prohibitiv de mare,foloseau doar pentru niveluri de tractiune modeste.Mai tarziu au inceput lucrarile la standuri magnetoplasmadynamic numai dupa o descoperire accidentala prin care rata termica de flux şi de presiune într-un propulsor arcjet a fost redus la niveluri foarte scăzute, care în mod neaşteptat a dus la tirant specific foarte ridicat.
        Această descoperire a reînoit interesul pentru studiul propulsorului MPD mult simplificat.Limitarile practice la standurile MPD, cum ar fi eroziunea electrodului propulsorului,au reorientat parţial cercetarea în propulsie electrică,spre tipul VASIMIR,care foloseşte curenţi induşi pentru a evita contactul direct cu electrodul şi, prin urmare, nu sufera din cauza eroziunii electrodului.

Forum RUFOn

« Răspuns #89 : 07 Iulie 2015, 11:40:12 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.