Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Arc de cerc albastru  (Citit de 3079 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 891
  • Liked: 399
  • Likes Given: 143
Re: Arc de cerc albastru
« Răspuns #30 : 01 Iulie 2020, 07:33:41 »
Întrebări bune trebuiau puse martorului de la Ploiești ...

Propun reluarea investigațiilor, în acest caz al fotografiei, fără a se lua în considerare cele spuse de mine.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,148
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 751
  • Likes Given: 1743
« Răspuns #31 : 01 Iulie 2020, 11:01:34 »
Teoria poate fi luata in calcul, insa daca imi spuneti ca o suprafata concava orientata in sus, cu Soarele deasupra, genereaza o reflexie convexa la doar cateva grade altitudine, pe cladire... asta nu mai poate fi luata in seama.

Sunt deschis la orice teorii atata timp cat nu sunt fortate.

Daca este vorba despre o reflexie, aceasta ar fi generata de o muchie convexa cel mai probabil, insa si asa raman intrebari despre lipsa umbrei, colorit, faptul ca darele de lumina de pe geam par a fi la acelasi nivel, nici mai sus nici mai jos, si faptul ca lumina nu se disipa in sus si jos.

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #32 : 01 Iulie 2020, 18:25:28 »
Atașat sunt cele 3 zone ale postamentului statuii care pot fi responsabile de reflexia solară; ele asigură, bănuiesc, unghiul de reflexie ca să nu „dărâmăm” avioanele.

PS
am avut destule dureri de cap cu fațada sud a unei construcții sub formă de vioară (din Ot...i), făcută din „geamuri oglindite”, ca să mai răspund la cele două întrebări
:)

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #33 : 01 Iulie 2020, 18:56:25 »
Singurele imagini mai bune cu suprafața concavă „răspunzătoare” de reflexie.
Altfel, trebuie o excursie la fața locului.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #34 : 01 Iulie 2020, 21:17:43 »
Observ ca suprafata la care faceti referire nu mai este cea de ieri, indicata in fotografie care era orientata catre cer. Suprafata la care faceti acum referire este una care face trecerea spre un unghi perpendicular pe axa orizontala, ceea ce schimba datele problemei. De asemenea chiar daca forma este concava acolo, profilul generat de curbura in plan orizontal este din cate imi dau seama convex.

Raman si celalalte intrebari.
« Ultima Modificare: 01 Iulie 2020, 21:28:31 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #34 : 01 Iulie 2020, 21:17:43 »

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #35 : 02 Iulie 2020, 09:38:22 »
Da, se vede bine în poză centrul bazei statuii; nu știu cât de „bune” sunt pantele laterale ale canalului colector, pentru reflexia solară. Par a „asigura” un unghi de vreo 30 grade.
Din pozele care le-am găsit în rețea nu mi-am dat seama de cilindrul central; am crezut că este o scobitură în centrul canalului colector, nu un perete vertical (care nu corespundea condiției de a fi concav, așa cum am precizat mai înainte)

Dacă ipoteza nu se confirmă, putem trece la următoarea ipoteză de lucru. ;)

PS
cred că una din pantele (malurile,) laterale ale canalului colector este cauza reflexiei solare; înclinarea arcului de lumină de pe clăsire ar fi explicată (vezi foto mai jos) :)
« Ultima Modificare: 02 Iulie 2020, 09:52:56 de prodcomb »

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #36 : 02 Iulie 2020, 11:45:33 »
Profilul oglinzii și zonele „răspunzătoare” pentru reflexia solară.
Doar una, cea din stânga; în total fiind 3 + 3 = 6. Deci una din cele trei care sunt pe sânga.
« Ultima Modificare: 02 Iulie 2020, 11:52:46 de prodcomb »

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,709
  • Liked: 1408
  • Likes Given: 4064
« Răspuns #37 : 02 Iulie 2020, 14:40:36 »
Adica voi credeti ca arcul ala de lumina a fost pe cladire si, implicit, a fost vizibil cu ochiul liber cateva secunde/zeci de secunde pana cand soarele a avut o alta pozitie pe cer (evident nu din cauza pamantului plat ci din cauza rotatiei pamantului si a pozitiei solare aparente ) ??  :planet:

Atunci "e rezolvata treaba" - in fiecare an, la aceiasi ora si in aceiasi zi ...lumina aia va fi acolo, pe zid . Nu ramane decat sa pandim cand se implineste sorocul repetitiv al pozei... ca nu poti spune ca soarele a reflectat o raza unica, dintr-o pozitie unica, de pe o piesa metalica (statuie) care a astat intr-o pozitie unica si nerepetabila. Dimpotriva - Soarele ar trebui sa fie cam tot pe acolo ( cu o eroare de 24-48 de ore) statuia metalica e tot acolo ... si deci raza de cerc albastru va fi generata intr-un final tot pe acolo

Poate facem si o atractie turistica din asta " poza cu arc de lumina albastra" din vacanta sau "arc de lumina peste ani" - si punem poza de atunci alaturi de poaza de acum pt comparatie si efect artistic
« Ultima Modificare: 02 Iulie 2020, 14:50:40 de Ganditorul »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #38 : 02 Iulie 2020, 19:50:45 »
Orice teorie argumentata ar putea fi valabila, insa eu am probleme in a merge pe teoria asta 100% din cauza mai multor motive:

-Lipsa senzatiei de spatialitate a unei reflexiii pe suprafata cladirii care nu este plana. Ar fi vorba totusi de un anumit unghi intre presupusa sursa si ap. foto.
-Culoarea care nu pare sa fie produsa de o reflexie a unei suprafete de inox.
-Lipsa disiparii reflexiei, eu nu cred ca am vazut pana acum o astfel de reflexie atat de bine definita, in special daca e generata de o suprafata curbata.

Da, singura optiune in privinta teoriei ramane un drum pana acolo. Insa aici mai e un aspect. Acea fantana, partea ei centrala, se roteste cand este in functiune. Nu stiu daca algoritmul este facut in asa fel incat de fiecare data cand se opreste, sa se opreasca in aceeasi pozitie. Aici ar trebui vorbit cu un inginer care se ocupa de fantana, sau observat in cateva randuri daca dupa functiune fantana ramane in aceeasi pozitie.

https://youtu.be/cHL6OStWlnc?t=12
« Ultima Modificare: 02 Iulie 2020, 20:00:40 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #39 : 02 Iulie 2020, 21:37:10 »
Daca ajunge cineva acolo inaintea mea, mai poate fi facut un experiment. Folosind un obiect de inox, sa reflecte razele Soarelui spre cladire si sa se observe culoarea reflexiei. Asta ar avea ceva de spus in privinta sursei, daca a fost generata de fantana sau nu.

Am masurat distanta in Google Maps de la fantana pana la zona in care a fost suprinsa lumina, si este vorba de aproximativ 37 de metri. O reflexie atat de compacta, nu ar fi generat o marire atat de mare la 37 de metri distanta.

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,167
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
  • Liked: 561
  • Likes Given: 667
« Răspuns #40 : 03 Iulie 2020, 09:13:32 »
În toată povestea asta s-a plecat de la o premiză greșită, și anume că reflexia ar fi PE CLĂDIRE! FALS! Reflexia este ÎN OBIECTIVUL APARATULUI FOTO! Chiar nu înțeleg cum e greu de priceput asta...am făcut fotografie atâta amar de vreme, și ăsta e unul dintre lucrurile de care trebuie să te ferești ca dracu de tămâie: reflexiile de lumină de pe diferite obiecte. În cazul nostru, este posibil ca reflexia luminii din partea de jos a genții de la roata față a bicicletei să fi generat acest frumos fenomen! Sau orice altă reflexie de pe o suprafață metalică, care nu trebuie să fie obligatoriu în cadru!
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #41 : 03 Iulie 2020, 19:10:40 »
Fratilor, luarati ozn-ul si-l proiectarati ba pe cladire, ba in obiectiv. Media dintre cele doua abordari ar fi ca fenomenul a fost la mijloc, nici pe cladire, nici in obiectiv.  :lol:

Eu din fericire am acel aparat foto si am si acel obiectiv, voi face cateva teste pentru a vedea daca un corp lucios poate genera o astfel de reflexie si daca nu este in cadru, dar am mari dubii. Cand spun astfel de reflexie ma refer la particularitatile din fotografie. Nu poate fi vorba totusi despre o reflexie de pe roata bicicletei, adica o reflexie nu poate fi mai intensa decat sursa care ar fi generat acea reflexie. Plus ca nu respecta efectul de oglinda... ma refer la unghiuri dar si la pozitiile din cadru.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #42 : 04 Iulie 2020, 13:08:38 »
Am pregatit un experiment pentru a observa felul in care se produc reflexiile in aparatul foto Zenit. Este vorba despre acelasi aparat foto si acelasi obiectiv care a fost folosit in fotografia aflata in discutie.

Am facut un film pentru a arata cum am pregatit experimentul.
Astept sugestii de imbunatatire daca aveti.

https://www.youtube.com/watch?v=vBGsv9ymb-4&feature=youtu.be

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,709
  • Liked: 1408
  • Likes Given: 4064
« Răspuns #43 : 13 Iulie 2020, 08:56:33 »
Interesanta ideea de a prelua imaginea din obiectivul Zenit prin telefon. Nu stiu daca respecta fidel ceea ce ar fi aparut pe filmul de celuloid... Deocamdata se observa  efectul de fascicul luminos pe centrul imaginii. bafta in continuare, la experimentul de la fantana
« Ultima Modificare: 13 Iulie 2020, 08:58:54 de Ganditorul »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #44 : 13 Iulie 2020, 20:50:27 »
Am realizat experimentul.
https://www.youtube.com/watch?v=kn0lqBZN2Ig&feature=youtu.be

De la un unghi a sursei de lumina pe raportor de aproximativ 75-76 de grade, apare reflexia in dreapta, sursa luminii din stanga nefiind vizibila.
Lumina intra in cadru pe la un unghi de 78-79 de grade.

La un unghi a sursei de lumina pe raportor de 102-103 grade, reflexia din stanga dispare, iar la unghiul de 105-106 grade dispare si sursa luminii din cadru, din dreapta.

Deci sursa luminii intra in cadru pe la 78 de grade si dispare pe la 106 grade. Rezulta un FOV de aproximativ 28 de grade pe orizonatala. Mentionez ca s-ar fi putut strecura erori in experiment provenite din cauza faptului ca poate aparatul foto nu a fost precis orientat pe raportor. Din acest motiv probabil 90-78 = 12 vs 106-90 = 16.

Reflexiile intra in cadru pe la aproximativ 75 de grade si dispar pe la 103 grade. Rezulta o plaja a reflexiilor de 28 grade. Observam ca este acelasi FOV ca si in cazul observarii sursei de lumina.

Este clar ca este vorba si de o problema de aliniere a lentilelor in obiectiv.

Experimentul insa arata clar ca nu putea fi vorba despre o sursa de lumina circulara care ar fi proiectat pe lentila acel semicerc si arata ca este imposibil ca o sursa de lumina care nu apare in cadru sa fi generat o reflexie spre centrul cadrului.
« Ultima Modificare: 13 Iulie 2020, 20:56:22 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #44 : 13 Iulie 2020, 20:50:27 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.