Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: 2020 - Macaz la paradigmă  (Citit de 15301 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sunnyboy

• Cool
  • Mesaje postate: 129
  • Liked: 56
  • Likes Given: 316
Re: 2020 - Macaz la paradigmă
« Răspuns #105 : 23 Iunie 2020, 21:28:29 »
teama de 5G legata de coronavirus devine un soi de noua religie, imi pare...
In Bolivia au distrus unii echipamentele gsm, crezand ca-s 5G...
https://www.barrons.com/news/bolivia-villagers-destroy-5g-masts-over-virus-fears-01592301304
In Europa le-au dat foc...
https://abcnews.go.com/Health/wireStory/conspiracy-theorists-burn-5g-towers-claiming-link-virus-70258811

Incerc, fara succes deocamdata, sa-mi dau seama cine are de castigat din campania asta; ar putea fi Elon Musk, cu Starlink, dar nu prea-mi vine sa cred, deoarece oamenii obisnuiti nu fac diferenta intre 5G si Starlink, le considera acelasi lucru. Ar mai putea fi companiile care produc echipamente telecom din SUA/Europa de vest, in tentativa de a opri sau intarzia instalarea de echipamente profesionale 5G Huawei pana la momentul la care vor avea echipamente si preturi competitive cu chinezii...

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,171
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 759
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #106 : 23 Iunie 2020, 21:46:39 »
...
Incerc, fara succes deocamdata, sa-mi dau seama cine are de castigat din campania asta; ar putea fi Elon Musk, cu Starlink, dar nu prea-mi vine sa cred, deoarece oamenii obisnuiti nu fac diferenta intre 5G si Starlink, le considera acelasi lucru. Ar mai putea fi companiile care produc echipamente telecom din SUA/Europa de vest, in tentativa de a opri sau intarzia instalarea de echipamente profesionale 5G Huawei pana la momentul la care vor avea echipamente si preturi competitive cu chinezii...

Piata 5G va genera profituri de mii de miliarde de dolari, iar aici sunt interese pe masura. Este vorba despre producatorii de echipamente 5G, si aici ne referim la SUA vs. China. Au fost campanii de dezinformare pentru a bloca unele contracte folosind masele de oameni zapaciti care sunt folositi in general pentru astfel de blocaje. Spre exemplu din SUA au plecat dezinformari de genul ca Huawei si China vor sa spioneze prin echipamentele lor ca sa le blocheze semnarea unor contracte. China a dezinformat lansand ipoteze cu Covid sau cu iradieri in momentul in care au fost blocati pe piata. Blocajele astea sunt temporare, pentru ca intr-un final si China si SUA vor vinde echipamente 5G si isi vor implementa solutiile, depinde pe ce piete vor intra si cat vor castiga din asta fiecare.

Evident ca dezinformariile sunt tampenii, insa e interesant cati oameni le cred.

In aceeasi masura, aceste echipamente nu se vand pur si simplu si s-a incheiat contractul, contractele se fac pe multi ani de zile. Garantarea functionarii sistemelor presupune si o monitorizare din partea producatorului deci se pot obtine si alte date, chit ca producatorul poate sustine ca datele preluate nu vor fi foloste decat in scop de a imbunatatii sistemul. Lucrurile sunt complicate insa e clar ca cine va vinde in cat mai multe piete, va obtine mai multe informatii dar si sume astronomice de bani, indiferent de producator.

Starlink va comunica inclusiv cu relee 5G. Interesant de studat lansarea satelitului "Humanity Star" lansat chiar inainte de a se pune pe picioare proiectul Starlink.
https://en.wikipedia.org/wiki/Humanity_Star
« Ultima Modificare: 23 Iunie 2020, 21:49:29 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #106 : 23 Iunie 2020, 21:46:39 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.