Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Q-Anon  (Citit de 2390 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mr

• Senior
  • Mesaje postate: 841
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 641
  • Likes Given: 4724
Re: Q-Anon
« Răspuns #15 : 25 Aprilie 2020, 00:15:24 »
Spre studiu.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,676
  • Liked: 2581
  • Likes Given: 5387
« Răspuns #16 : 25 Aprilie 2020, 04:32:43 »
Spre studiu.

Nu te supara dar eu zic ca e varza à la Cluj in fițuica aia. Nu cred ca s-a inteles ce am vrut sa zic de seria Anon , nu m-am referit la Marvel  :lol:
   Furtuna sau Marea trezire cum isi mai spun qanonii se ocupa in general cu stiri false si previziuni nerealizate. Is curios cum vor prezenta faza ultima cu trumpy care si aia e scoasa din context si tradusa aiurea .

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,375
  • Liked: 3087
  • Likes Given: 2191
« Răspuns #17 : 25 Aprilie 2020, 13:02:54 »
Mai întâi, o întrebare. "Schema" asta a fost o "Q - drop" (adică aparține emitentului consacrat) sau este o tentativă complementară a unuia din numeroșii adepți ?

Oricum ar fi, însă, îmi confirmă părerea anterior enunțată. Fiind o inginerie propagandistică, iată, are și o "schemă tehnică" (haha !), care, fără a avea noimă, are totuși un singur sens - coagulare de adepți.
Nu trebuie studiată prea mult, căci se vede rapid a fi un veritabil "mumbo - jumbo". S-au aglutinat aici toate, (absolut toate !) teoriile conspiro, din toate timpurile ! M-am uitat să văd dacă lipsește vreuna, și nu lipsește. Un amalgam eclectic, ín care se regăsesc teorii ce se contrazic reciproc, neavând decât numitorul comun de a se adresa marginalilor, celor ce resping din convingere mainstream-ul.

Dar e gândită bine. Căci fiecare adept al (unor) teorii va regàsi minimum 10% din ce consideră el credibil, și se va identifica (íntr-o măsură mai mică ori mai mare) cu "ansamblul" Q.

E principiul pe care au mers și Hitler & Co la debut, prin anii '20. Ín zona Thule existau și "horbigerienii" (ce credeau ontogeneza gheață - foc), dar și "concavii", ce credeau în "interiorul pàmântului". Diferența era ireductibilă, teoriile se anulau reciproc, dar naziștii au acceptat ín primă fază ambele teze, pe principiul pragmatic "adepții să vină !").
Cu "schema" asta sunt atrași toți, și nu trebuie ca povestea să aibă vreun desfășurător logic. Contează să crească notorietatea Q și, la final, cât mai mulți să voteze Trump.
Dacă șmecheria s-ar fi făcut ptr. România, să zicem, am fi avut și Coruț, și Negureanu, și Țugui, și Argeșanu, și Bivolaru, Mudava, tot. Vreo câteva zeci de mii de voturi tot scoteau.

Dar, repet..."schema" e realmente o postare nemijlocită Q ?
Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,139
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 750
  • Likes Given: 1743
« Răspuns #18 : 25 Aprilie 2020, 21:21:47 »
...
M-am uitat să văd dacă lipsește vreuna, și nu lipsește. Un amalgam eclectic, ín care se regăsesc teorii ce se contrazic reciproc, neavând decât numitorul comun de a se adresa marginalilor, celor ce resping din convingere mainstream-ul.
...
Pai apare piramida din Bosnia, dar nu apare piramida energetica din Romania, tunelurile energetice de sub Bucegi sau Programul Terra etc.. Eu zic ca e o conspiratie impotriva conspiratiilor facute de anumiti romani.  :lol: :lol: :lol:

Marginalul are adesea convingeri care se bat cap in cap... Avem exemple si prin imprejurimi.

Adica degeaba invocam logica cand ea lipseste cu desavarsire... Daca incerci, apare hate-likeul (like la orice - chiar daca e adevarat sau nu - care se vrea a fi in contradictie cu o persoana care are alta opinie) sau si mai rau, jignirea. Dar cunoastem aceste reactii, ne sunt familiare.

Astia sunt marginalii si extremistii in cateva cuvinte.

Parerea mea, evident!
« Ultima Modificare: 25 Aprilie 2020, 21:35:32 de xperyens »

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #19 : 26 Aprilie 2020, 17:43:02 »
Înclin să cred că "schema" nu aparține entității Q - cel puțin din câte "drops" am parcurs, cam în fugă.
Probabil aparține unui QAnon zelos, ce s-a gândit să contribuie și el cu o...expunere, haha..

Pe de altă parte, fenomenul pare a se extinde și la noi. Nu doar MISA-nii se arată partizani, ci și realizatorul TV Radu Moraru (Nașu'). La televiziunea sa (mă rog, la ce a mai rămas din ea) face în fiecare seară emisiuni pro-Q, declarându-se un adept hotărât. Dan Diaconescu cred cà-și mușcă degetele de invidie...s-ar fi băgat și el, garantat, de n-ar fi íncă oprit de condamnare.

Ușor-ușor, tevatura pare a lua amploare. Nu e surprinzător, căci lumea a ajuns o iască ce-și așteaptă scânteia...dar rămâne de văzut cum va evolua...frământarea. Mai exact, ín ce se va transforma, sau ín beneficiul...Qui ?
Igitur cogito

Forum RUFOn

« Răspuns #19 : 26 Aprilie 2020, 17:43:02 »

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #20 : 04 Mai 2020, 18:19:08 »
Întrucât m-a biruit curiozitatea, am sacrificat ceva timp și am lecturat o parte amplă din celebrele (deja)"Q-Drops".
(ca paranteză hilară menționez că, bifând dorința de a fi alertat la "drop", m-am trezit noaptea cu piuituri, dat fiind că pe "Q" l-a apucat de o săptămână iar verva scrisului, pe alt fus orar...hahah.).

Am remarcat că există o mare (și clară) diferență între ce postează "Q", concret, și ce perorează eterogena sa trenă de susținători. N-am văzut nimic aiuritor de tip "reptilieni", "pământ plat / concav", "grey"...s.a.m.d, ci niște chestiuni care (discutabile chiar) sunt foarte la concretul încins din politica SUA.
"Q" postează insinuări și acuze mai mult sau mai puțin voalate față de nume grele din SUA, senatori din comisii de supraveghere CIA / FBI, elemente de culise din Washington...ba chiar a trecut la a-și instrui audiența în tactici de insurgență / contrainsurgență, după manuale (oficiale) ale Pentagonului.

Fie că e credibil sau nu, recunosc că mi-a stârnit interesul. Nu știu cine sunt cei din spatele emblemei Q, dar pot garanta cà sunt profesioniști. Și chiar foarte hotàrâți, aș putea zice.

Voi urmări cu atenție evoluția acestui fenomen, mai ales că el coincide mult cu unele previziuni pe care le-am făcut ptr. perioadele următoare. Nu intru în detalii, dar niște conjuncturi astrale rare și foarte puternice vor avea loc în intervalul octombrie 2020 - ianuarie 2021 (mai importante și decât cele din februarie-martie, care și alea sunt rare), și se suprapun exact peste alegerile yankeilor.

Într-un fel sau altul, cred că va ieși cu bătaie.
« Ultima Modificare: 04 Mai 2020, 18:20:15 de Grifon »
Igitur cogito

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #21 : 14 Mai 2020, 16:21:29 »
Într-o analiză mai aprofundată, "Washington Post" remarcă proporțiile pe care le ia fenomenul, și mai ales caracteristica sa de noutate - jocul.
Tactica inițiatorilor Q a dus la crearea unui "joc" tip quest / puzzle, unde participanții, ghidați prin acele "drops", se íntrec a cerceta și compila informații, amplificând permanent dimensiunea întregii afaceri.
Dincolo de ecoul progresiv, tactica e excelentă și pentru a ține jucătorii captați, anulând posibilul efect al plictiselii.
Treptat, chiar și cei care intră doar de curiozitate sau haz ajung să ia treaba tot mai ín serios, mai ales când unele "piese" se adeveresc (chiar dacà fortuit).
E mai ceva ca "vânătoarea de Pokemoni", mai ales cā miza e...cine va fi președintele SUA.
https://www.google.com/amp/s/www.washingtonpost.com/opinions/2019/08/07/qanon-isnt-just-conspiracy-theory-its-highly-effective-game/%3foutputType=amp
Igitur cogito

Forum RUFOn

« Răspuns #21 : 14 Mai 2020, 16:21:29 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.