Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer  (Citit de 52450 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,708
  • Liked: 1407
  • Likes Given: 4060
Re: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer
« Răspuns #75 : 13 Noiembrie 2013, 15:41:11 »
Daca ai ajuns la argumente tip "matale" esti jalnic.
Apropo - azi 15 nov soarele apune la 16.50 deci acum 5 zile era tot cam pe acolo - mult inainte de 17.40 cand a inceput filmarea. Ok, ai vazut un OZN - esti multumit in orgoliu ? Sau e vre-o conspiratie RUFOn menita sa-ti submineze credibilitatea ?

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,134
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 746
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #76 : 13 Noiembrie 2013, 15:52:44 »
"matale" nu e argument, te contrazice DEX-ul.

Am specificat ca in momentul urcarii pe cladire (pe la 17:10 m-a sunat amicul si am urcat dupa vreo 10 minute pe cladire) se observa lumina iar colegu fotografia apusul (luminile de la orizont, nu soarele). Cat am stat pe cladire a trecut ceva vreme, 15-20 de minute. Am coborat, am observat ca luminile tot se vedeau, chiar din ce in ce mai bine pentru ca se intuneca, si am luat aparatul sa filmez; e vreo problem ca am inceput sa filmez la 17:40 aproximativ?

Nu cred ca exista vreo conspiratie, ci pur si simplu lipsa interesului. Se vede din cursul discutiei ca nu s-a citit ce am scris de la inceput si sunt "pus la zid" fara argumente, cel putin in ultimele comentarii.

Nu ma multumesc argumentele dvs.,
« Ultima Modificare: 13 Noiembrie 2013, 15:53:50 de xperyens »

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • Archaean soul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1196
« Răspuns #77 : 13 Noiembrie 2013, 16:00:15 »
Eu zic sa va calmati. Chiar daca aparent filmarea nu pare foarte spectaculoasa, si tot aparent la o prima vedere par a fi lumini banale acolo si de provenienta f. terestra filmarea trebuie analizata in amanunt, lucru de care eu nu am timp pana sambata sau duminica. Abia am avut timp sa urmaresc destul de fugitiv topicul.
Sper ca si comentariile viitoare facute pe marginea filmarii sa fie facute doar dupa o analiza cat de cat amanuntita a filmarii si nu doar sa "aruncam" pe aici cu pareri poate superficiale.
De asemenea colegul xperyens nu trebuie sa se supere daca cumva ajungem la concluzia ca toate acele lumini sunt de natura pur terestra.
Dar repet, e necesara o analiza amanuntita a evolutiei fiecarei lumini in parte pe acel film, la modul serios.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #78 : 13 Noiembrie 2013, 16:06:02 »
StarDust,

Asta imi doresc si eu, si nici mie nu imi place sa bat campii dar a trebuit sa raspund la anumite acuzatii.
Asta am si scris inainte, si eu deja am scris cateva posturi in care arat prezenta unor lumini putin mai obscure din filmare, dar nimeni nu a raspuns.
Voi avea rabdare si astept cu mult interes si parerea ta.
Nu tin sa zic ca sunt extraterestre, dar pentru mine acum nu sunt identificate... nu sunt la fel de priceput si experimentat ca unii de pe aici de pe forum.

Offline mm

• Senior
  • Mesaje postate: 616
  • Liked: 619
  • Likes Given: 294
Re: Obiecte luminoase pe cer
« Răspuns #79 : 13 Noiembrie 2013, 16:41:20 »
Citat
mm,
Deja ne legam de cuvinte, ca vrem, sau dorim.. dar am inteles, trebuie sa ma port finut pe acest forum sa nu cumva sa deranjez daca sustin ca vreau sa aflu ce-am filmat, pardon, doresc sa aflu ce am filmat.

Cuvintele, cu toate ca sunt usor incert definite pe propriul lor domeniu de definitie, sunt instrumentele cu ajutorul carora comunicam (si in momentul de fata). Deci sunt extrem de importante, cel putin din pdv al exactitatii informatiei transmise prin cuvant. Insa, in secundar, cuvintele de multe ori ne tradeaza intentiile. Este cazul de fata, vreau= intentia de impunere, doresc= rugaminte, solicitare. Personal, am considerat ca vreau e cuvantul ce ti-a tradat intentia.
  In plus, cand vrei ceva de la tine insuti e una (poti sa vrei cat doresti) dar cand vrei ceva de la altii - asta-i alta (si bland se numeste fortare). Chiar asta ne si deranjeaza pe noi toti - ca altii isi impun vointa asupra noastra.

Nu trebuie sa te porti finut aici pe forum ci trebuie sa te porti finut mereu, tot timpul, mai ales in exprimare publica si acest lucru e valabil si pentru mine si pentru ceilalti - ca asa-i in viata civilizata.

Ceea ce conteaza, din pdv logic si practic, sunt informatiile relevante, faptele (parerea mea), pretabile la interpretari si daca de data aceasta ele nu au fost tocmai relevante poate ca data viitoare vor fi. Nu ti-o ia nimeni in nume de rau ca te intereseaza ceva. Cu atat mai putin ca ai adus atentiei un film cu lumini (obiecte) pe cer.
  Din ce am inteles si eu pana acum, exista niste imperfectiuni: filmare noaptea, filmare prin geam, filmare intrerupta. Ar fi fost interesant de stiut directia (cardinala a) filmarii, locul din care s-a facut filmarea, unghiul baleiat stg-dr de unele dintre lumini, ce este cladirea proeminenta din stg. cadrului si din apropierea careia s-au ridicat unele dintre lumini, etc.? Daca ai observat vizual de afara, ai putea sa dai distanta (apreciata vizual) pana la lumini? Adica date concrete pe baza carora sa se poata emite ipoteze, sa se poata calcula viteze de deplasare (prin aproximarea succesiva a distantei, de pana la-). N-ar fi fost lipsit de interes si o deplasare (cu taxiul, masina personala, nu neaparat in seara respectiva) pe directia observatiilor si eventual descoperirea posibilelor activitati terestre, desfasurate in seara cu pricina. Dar n-as vrea sa fiu prea pretentios, mai ales ca nici eu nu sunt priceput si experimentat (decat in popria meserie).
« Ultima Modificare: 13 Noiembrie 2013, 16:47:04 de mm »
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Forum RUFOn

« Răspuns #79 : 13 Noiembrie 2013, 16:41:20 »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #80 : 13 Noiembrie 2013, 17:09:39 »
Eleganta mesajului dvs., si dorinta de a pune punctul de la "i" pe exprimarea mea, a carei expunere folosita in mod tendentios a dus la tradarea intentiei mele, se indeparteaza de intrebarile legate de subiectul principal. Multumind si stimand un comportament exemplar pe care mi-l recomandati sa-l insusesc, vreau sa va indrept putin atentia spre un alt subiect, cel putin la fel de interesant de studiat precum subiectul prezentat de dvs. mai sus.

Cu alte cuvinte daca dumneata cauti nod in papura evitand sa dai si o replica interesanta cu privire la subiect, evident ca voi reactiona.

Si acum back to business:

Citat
Din ce am inteles si eu pana acum, exista niste imperfectiuni: filmare noaptea, filmare prin geam, filmare intrerupta. Ar fi fost interesant de stiut directia (cardinala a) filmarii, locul din care s-a facut filmarea, unghiul baleiat stg-dr de unele dintre lumini, ce este cladirea proeminenta din stg. cadrului si din apropierea careia s-au ridicat unele dintre lumini, etc.? Daca ai observat vizual de afara, ai putea sa dai distanta (apreciata vizual) pana la lumini? Adica date concrete pe baza carora sa se poata emite ipoteze, sa se poata calcula viteze de deplasare (prin aproximarea succesiva a distantei, de pana la-). N-ar fi fost lipsit de interes si o deplasare (cu taxiul, masina personala, nu neaparat in seara respectiva) pe directia observatiilor si eventual descoperirea posibilelor activitati terestre, desfasurate in seara cu pricina. Dar n-as vrea sa fiu prea pretentios.

Unde vedeti voi ca filmarea este intrerupta? Cei care declara asta nu au vazut filmul, sau nu cu totul.

Am prezentat peste tot in acest topic si orientarea cardinala, luminile apareau in NVV si plecau spre NE. O sa atasez si o imagine Google Maps ca sa ne fie mai usor de urmarit. Tot deseara voi incerca sa identific cladirile importante din filmare.

Aprecierea distantei este destul de greu/ciudat de facut deoarece cum a comentat si abyss, lumina pare se se miste si in plan orizontal (spate - fata).

Citat
In primele secunde din filmare lumina apare venind catre privitor pe SUB plafonul de nori, ia altitudine apoi executa o manevra catre inapoi, traverseaza un nor mai subtire apoi coboara mergand catre inapoi venind pe DEASUPRA plafonului de nori. Scade in intensitate luminoasa cand trece prin nori.

Daca ar fi sa-mi prezint opinia, as spune ca in anumite momente cred ca anumite lumini erau mai aproape de 1-2 km.

Voi suprapune filmarea cu o fotografie facuta ziua pentru a identifica de exemplu zona din care se ridica acel corp/lampion ce-o fi fost. Dar va rog sa va uitati atenti la magnitudine. Daca doresti putem merge impreuna sa cerem detalii oamenilor din acea zona, dar nu doresc sa fiu "prea pretentios".

Gramatica dvs. deduce ca exprimarea "prea pretentios" este corecta?

« Ultima Modificare: 13 Noiembrie 2013, 17:14:52 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #81 : 13 Noiembrie 2013, 17:19:20 »
Oricum distanta nu trebuie estimata, fiind in oras putem masura distanta intr-un mod foarte clar, distanta de la cladirea A pana la B. Nu stiu sa va spun exact insa, daca acele corpuri treceau fix pe deasupra cladirilor, erau mai in fata sau mai in spate.

Offline mariusvlad

• Cool
  • Mesaje postate: 239
  • Liked: 98
  • Likes Given: 444
« Răspuns #82 : 13 Noiembrie 2013, 17:24:38 »
Eu m-am uitat si rasuitat la film dar nu vad chiar nimic deosebit. Ce miscari deosebite executa acele lumini, miscari care nu pot fi executate de aparate zburatoare conventionale?
Probabil ca acest eveniment ti-a deschis apetitul spre explorarea mai amanuntita a acestor fenomene si sunt sigur ca vei descoperii atat de multe ciudatenii incat luminitele cu asemenea evolutii iti vor parea banale.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #83 : 13 Noiembrie 2013, 17:32:31 »
Pai la un moment dat de exemplu, apare o lumina (vezi minutul 12:36) care palpaie (apare din senin, nu a urcat, nu a coborat, apare pe loc), cu culori, rosu, alb, verde, are momente de sclipire, iar pe urma se stabilizeaza ca si lumina undeva desupra cladirii. Cand pleaca incepe sa se stinga si sa se aprinda intr-un mod regulat. Tu crezi ca acela este un elicopter si eu unu vad o lumina foarte ciudata acolo. Nu mai vorbesc de intensitate, poate ne ajuta cineva sa estimam ce magnitudini au avut, comparand cu lampile de semnalizare si ale cladirilor din jur.

Ar fi fost frumos daca incepeam sa comentam pe fiecare lumini, in ordine cronologica (ex: lumina din x pozitie de la minutul y).

PS: nu sunt la prima observatie

PS2: Deseara voi numerota toate luminile din film, le voi baga intr-un tabel in care voi specifica ora, comportamentul si voi atasa cateva capturi de ecran cu diferitele forme/comportamente prin care trec.

Astfel cand o sa discutam pe viitor de lumini, putem face referire exact la acel numar. O sa fie mult mai usor de urmarit, fiind vorba de mai multe lumini.
« Ultima Modificare: 13 Noiembrie 2013, 17:44:53 de xperyens »

Offline mm

• Senior
« Răspuns #84 : 13 Noiembrie 2013, 17:44:11 »
Citat
Gramatica dvs. deduce ca exprimarea "prea pretentios" este corecta?

Gramatica noastra deduce ca ne cam iei peste picior. Poate ca n-ai noduri in papura dar le ai sigur in alta parte.
  Subiectul principal sunt oamenii si comportamentul lor, de-abia in secundar apare si subiectu'. Te-ai deconspirat tocmai datorita limbajului.
« Ultima Modificare: 13 Noiembrie 2013, 17:47:35 de mm »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #85 : 13 Noiembrie 2013, 17:46:42 »
Citat
Gramatica noastra deduce ca ne cam iei peste picior. Poate ca n-ai noduri in papura dar le ai sigur in alta parte.

Te iau peste picior, nu va iau.
Sunt om si eu, evident ca am noduri.

Ceva referitor la subiectul din topic avem?

Offline mm

• Senior
« Răspuns #86 : 13 Noiembrie 2013, 17:50:56 »
  Te iei singur peste picior. Nu cred ca exista un subiect in topic decat rautatea nodurilor pe care recunosti ca le ai.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #87 : 13 Noiembrie 2013, 17:55:33 »
Nu vrei dumneata sa purtam acest "razboi" pe privat, nu de alta dar poluezi acest topic. Nu te intereseaza si nu crezi, poti sa-ti vezi de drum.

Rog un admin sa-i atraga atentia colegului mm asupra subiectului de fata. Deja am impresia ca acesta polueaza topicul meu cu alte probleme personale, si as vrea sa revin la subiectul principal.

Va multumesc anticipat,

Offline Urban

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,848
  • Sic Mundus Creatus Est
  • Liked: 398
  • Likes Given: 1241
« Răspuns #88 : 13 Noiembrie 2013, 19:48:03 »
@xperyens

Am vizionat clipul tau de la inceput pana la sfarsit...de doua ori.
Chiar l-am downloadat de pe youtube.

Eu as avea cateva intrebari pentru tine:
-Presupunand ca ar fi un OZN, care ar fi scopul sau in zona filmata? sau altfel spus ce ar cauta un OZN deasupra Bucurestiului?
-Crezi ca exista chiar si un singur lucru in Bucuresti...care ar putea fi de interes major pentru o anumita entitate sau specie extraterestra neidentificata?
Daca da, care ar fi acel lucru?

Departe de mine gandul de a minimaliza efortul depus de tine, apreciez cautarea ta insa nu intotdeauna gasesti ceea ce sperai.
« Ultima Modificare: 13 Noiembrie 2013, 19:59:11 de Urban »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #89 : 13 Noiembrie 2013, 20:33:16 »
Salut urban,

Multumesc pentru interesul acordat.
Dificila intrebarea ta :)

In primul rand nu stiu sigur daca unele dintre lumini nu erau cumva mult mai in spate, in exteriorul Bucurestiului, sau mult mai in fata, in interiorul Bucurestiului.

Presupunand ca au fost in interiorul Bucurestiului si ca acele UFO-uri nu sunt de provenienta terestra, putem gasi o sumedenie de raspunsuri cum ar fi:

Noi daca mergem pe Marte si gasim multe terenuri aride, nelocuite, dar gasim si orase, cred ca am sta mai mult in zona oraselor, pentru a observa locuitorii si a aduna informatii despre ei, solul pe care traiesc, mediul in care respira etc, nu am sta deasupra campurilor (decat daca ar cauta o resursa anume). Deci pe langa interesul asupra resurselor, care ar putea exista, mai exista si interesul asupra speciei umane, care cred ca primeaza. Noi si acum descoperim lucruri noi despre cum anume functioneaza coloniile de furnici, si le observam de mii de ani. Ne-ar interesa o furnica ratacita, care singura nu poate trai, sau colonia ei de unde putem invata cum interactioneaza?

Multitudinea de informatii ce sunt dispuse in interiorul orasului est ca un fel de abecedar pentru ei.
Poti sa spui ca sunt multe orase pe pamant, dar chiar si noi locuitorii avem dorinta si simtim nevoia de a merge si in alte orase/locuri pentru a afla mai multe informatii despre ce ne intereseaza.

Glumind, poate RMGC-ul a luat aurul (deja prelucrat) din Rosia Montana pe sest si l-a varat intr-o cladire prin Bucuresti si acestia au nevoie de aur, sau uraniu, sau alt metal rar...  sau nu stiu :))

Multumesc,

Nu caut sa fabulez, am scris ce cred ca s-ar intampla si in cazul oamenilor daca ar ajunge pe alte planete populate.

Forum RUFOn

« Răspuns #89 : 13 Noiembrie 2013, 20:33:16 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.