Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer  (Citit de 52453 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,134
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 746
  • Likes Given: 1742
Lumini Bucuresti 8 Noiembrie 2013 - stabilizare film
« Răspuns #195 : 24 Mai 2014, 01:19:58 »
Salut,

Am stabilizat doua momente din filmarea mea din 8 Noiembrie 2013. Prima lumina sa refera chiar la prima lumina galbena ce se observa in film, iar cea de-a doua lumina se refera la minutul 3:45 cand pe cer se aprinde o lumina. Cand filmam, eu vedeam display-ul aparatului, la vreo 20 de cm fata de ochi, dar aveam si perspectiva periferica, in afara acelui display. Lumina de la 3:45 aparea acolo si am mutat repede focusul (poate licarea incet la inceput si abia cand a crescut intensitatea am indreptat obiectivul).

Linkul catre original: https://www.youtube.com/watch?v=q43yfmM7VAk
Lumina 0:00: https://www.youtube.com/watch?v=D0sYX95ec9c
Lumina 3:45: https://www.youtube.com/watch?v=yOiK_p1xo_0

As vrea sa pun cateva cadre pe care le-am mai publicat mai sus:

Prima lumina (0:00), cadre selectate:

A doua lumina (3:45), cadre selectate:

Lumina lampion (6:48), cadre selectate:

Ce parere aveti despre miscarea in plan 2D, a celor 2 lumini stabilizate? Observati comportamentul. Dar in plan 3D?

Multumesc,
« Ultima Modificare: 24 Mai 2014, 01:28:18 de xperyens »

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • DFI Recreativ
  • Liked: 367
  • Likes Given: 211
Nu ai putea sa pui aici o harta cu locul aproximativ unde crezi ca apar luminile si directia de deplasare? Sa vedem ce obiective ar fi prin jur si sa incercam sa gasim cauza luminilor. Cred ca ar fi de ajutor in incercarea de a elucida fenomenul.
Adevarul este dincolo de noi

Offline jean

• Consacrat
    • DFI Recreativ
Este cineva profesionist sau mai priceput pe aici sa ne poata explica si noua cum pot aparea diferentele de culoare la lumina din pozele de mai sus?......In afara cazului cand lumina chiar isi schimba culoarea.

Offline xperyens

• Veteran
Lumini Bucuresti 8 Noiembrie 2013 - unghi traiectorie orizontala
« Răspuns #198 : 24 Mai 2014, 20:59:21 »
Nu ai putea sa pui aici o harta cu locul aproximativ unde crezi ca apar luminile si directia de deplasare? Sa vedem ce obiective ar fi prin jur si sa incercam sa gasim cauza luminilor. Cred ca ar fi de ajutor in incercarea de a elucida fenomenul.

Am calculat unghiul in spatiul caruia observam traiectoriile celor doua lumini stabilizate. Desi eu aveam un unghi mai larg, am calculat strict de la cladirea Howard Johnson pe care am decupat-o si am observat ca incapeau cam 5 cladiri Howard Johnson puse una langa cealalta pe sub cele doua lumini, de la aparitia acestora, pana la disparitie. Deci traiectoria lor s-a rezumat la un unghi de 8 grade pe orizontala. Gasiti harta cu unghiul exact in care am facut observatiile, cat si o imagine cu cele 5 cladiri Howard Johnson dispuse una langa cealalta, calcul facut pe o captura din film.

PS: Am indicat si localizarea hotelului pe harta atasata.
« Ultima Modificare: 24 Mai 2014, 21:08:37 de xperyens »

Offline jean

• Consacrat
    • DFI Recreativ
Din punctul meu de vedere acum sunt mult mai convins ca este vorba de avioane. M-am folosit de harta ta pentru a trasa traiectoria anumitor avioane care pleaca de pe Baneasa si se indreapta spre vest. In sectorul 2 vei vedea un punct verde cu o cruce rosie. Acolo este locatia aproximativa din care privesc eu.  sageata verde este directia de observatie, iar cea rosie traectoria pe care zboara avionul pt. a se indrepta spre vest. Am facut des astfel de observatii si este sigur.
Pai daca avioanele zboara in acest fel, de ce cele observate de tine nu ar zbura pe o traiectorie marcata pe harta cu sageata albasta? De fapt, chiar zboara asa. Eu lucrez in Bucurestii Noi langa statia metrou 1Mai, vezi harta. Din acel loc vad zilnic mai multe avioane ce se ridica de pe Baneasa se deplaseaza undeva mai la nord de locul observatiei si se indreapta spre nord-vest. Daca vrei pot sa fac si poze.
Asta este tot. Vezi harta, o seara buna.

Forum RUFOn

Offline xperyens

• Veteran
Re: Lumini Bucuresti 8 Noiembrie 2013 - avion sau nu?
« Răspuns #200 : 25 Mai 2014, 00:54:24 »
Eu stiam ca de pe aeroporturile noastre (din Bucuresti) se decoleaza si se aterizeaza in acelasi sens (probabil pentru a evita sperieturi si riscuri de ciocnire) directia VE aproximativ. Nu am gasit vreun document oficial care sa ateste treaba asta, probabil nu am cautat unde trebuie, daca stiti alte informatii va rog sa le impartasiti.

Daca era avion, nu putea sa fie decat un Mig21 (in posesia armatei), care are un motor (si folosea postcombustia). Ce cauta acolo? Ce cautau 7-8 acolo cat am vazut eu? Daca decolase de acolo, iarasi trebuia sa vedem lumini de semnalizare pe ruta indicata de @Jean. La a doua lumina de la 3:45 filmam in dreapta ei, deci trebuia sa observam inainte anumite lumini de semnalizare. Oricum nu se explica viteza de coborare, care o egaleaza pe cea a avionului de mai jos care merge pe orizontala. Apoi, daca el nu decolase de pe aeroport, si parea sa urce in altitudine, inseamna ca era mai jos deasupra Bucurestiului (de ce zburau la altitudine atat de mica?), si tind sa cred ca s-ar fi auzit ceva trecand drept peste capitala. Nu decola de unde ai indicat in imagine.

Daca era la aterizare, nu imi explic cresterea in altitudine, mersul in S (orizontala si verticala), si daca era avion, s-ar fi izbit de sol conform filmului (nu a intrat nicidecum pe directia de incadrare la aterizare). Nu aterizeaza pe aeroport.

Parerea mea,

« Ultima Modificare: 25 Mai 2014, 01:06:28 de xperyens »

Offline jean

• Consacrat
    • DFI Recreativ
De mai mult timp (cred ca se poate verifica) de pe aeroprtul Baneasa nu mai decoleaza si aterizeaza decat avioane de mici dimensiuni, asata ca sa nu deranjeze smecherii care si-au constuit viloae in apropierea aeroportului. Acolo cared ca mai este si o pista pentru utilitatre. Daca asa stau lucrurile nu vad de ce nu ar fi posibila decolarea si aterizarea in ambele sensuri. Dupa observatiile mele din parcul Herastrau, chiar se intampla acest lucuru. Am vazut avioane decoland si aterizand la ambele capete ale pistei. Poti verifica si tu daca te plimbi un timp prin parc.

Offline xperyens

• Veteran
Asa este, aeroportul Baneasa nu mai este folosit de companiile de tip low cost. Asta nu inseamna ca nu mai este folosit de alte companii private pe segment business. Acea pista utilitara de care mentionezi, nu este pentru avioane, ci pentru elicoptere. Am pus un link catre google maps pentru a arata acest aspect. De asemenea, observati sagetile marcate pe pista Baneasa. Nu te contrazic daca ai vazut avioane decoland de pe Baneasa spre Vest. O fi adevarat desi imi pare ciudat.

https://www.google.com/maps/@44.5018867,26.086747,625m/data=!3m1!1e3

Acum, explicatia asta, oricum nu se aplica in cazul meu, deoarece, cum am mai spus:
Filmam inainte ca lumina de la 3:45 sa apara, si nu s-a vazut nicio lumina de semnalizare venind din dreapta spre stanga. Defapt, la niciuna dintre cele 7-8 lumini nu s-a vazut asta. Trebuiau la intoarcere sa aiba o curbura spre stanga atunci cand apareau (adica se intorcea avionul spre dreapta lui) sau o decelerare in plan orizontal. In cazul meu par sa urce vertical si pe urma usor spre dreapta. Cum se explica viteza de coborare aparenta? Ce avion putea sa aiba o asemenea lumina si comportament? Luminile de semnalizare sunt foarte puternice si trebuiau sa se vada in mai multe momente, dar nu s-au vazut.

In afara de asta, eu lucrez in aceeasi cladire, si desi m-am uitat in fiecare zi in directia respectiva, nu am mai vazut asa ceva.

Argumentele aduse mai sus, din punctul meu de vedere, indeparteaza varianta avioanelor. Daca aveti alte argumente, va rog sa le puneti pe masa.

Offline AlanusRex

• Junior
  • *
  • Mesaje postate: 14
  • Liked: 24
  • Likes Given: 0
Lampioanele chinezesti pe care le-am vazut pân' acum nu se comporta asa. Zboara in sus, nicidecum de sus in jos, nu vireaza, nu-si modifica intensitatea luminoasa, etc. Asa, si ala din Baciu a fotografiat tot un lampion chinezesc fara lumânarea aprinsa.

Offline xperyens

• Veteran
Re: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer
« Răspuns #204 : 03 Iunie 2014, 17:38:28 »
Salutare,

Am zis sa mai aduc o informatie noua in cazul meu:

Conform a ceea ce vedem aici, odata cu cresterea distantei pe orizontala, scintilatiile observate devin mult mai dese. Luminile mele, initial nu aveau scintilatii, deci mergand pe acest fir, erau undeva mult mai aproape de mine, pe orizontala. Odata cu indepartarea lor aparenta, culmea este ca apar si respectivele scintilatii. Deci obiectul chiar se indeparta pe orizontala si frecventa scintilatiilor crestea. Aceste noi informatii iarasi indeparteaza varianta unui lampion.

Lumina observata de mine era mult mai mare si mai intensa decat Venusul observat vreodata de mine. Sa nu uitam ca initial, la apusul Soarelui, lumina era alba stralucitoare si la un moment dat a devenit chiar si rosie. Dupa apusul Soarelui lumina a ramas in mare parte a timpului galbena/portocalie, unoeri chiar spre alb.
Aceste lumini au aparut cate una in acelsi loc aproximativ si nu s-au suprapus nici macar odata doua sau mai multe.

Numai bine,
« Ultima Modificare: 03 Iunie 2014, 17:45:42 de xperyens »

Forum RUFOn

Re: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer
« Răspuns #204 : 03 Iunie 2014, 17:38:28 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.