Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer  (Citit de 52452 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,134
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 746
  • Likes Given: 1742
Re: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer
« Răspuns #150 : 17 Noiembrie 2013, 23:03:15 »
Citat
La 18:39 cand tu zici "uite acuma dispare" este exact momentul virajului spre aeroport. Pana in acel moment cred ca se vedeau luminile de aterizare, deci avionul era indreptare spre directia de filmare. Eu asta cred, si nu cred ca gresesc. Exact acel moment pe mine m-a lamurit ca era vorba de un avion. Daca lumina aceea puternica se stingea in neant... era altceva.  ;)

Ai vazut ce culori avea!? In urma verificarii mele, ce parere ai?

Ce sa zic?

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • Archaean soul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1196
« Răspuns #151 : 17 Noiembrie 2013, 23:05:52 »
Pana pe la minutul doi e vorba de doua lumini, una aproape de linia orizontului, care fara dubii e de natura foarte terestra din punctul meu de vedere, a doua cea aflata la oarecare inaltime, e si cea careia nu ii pot gasi o explicatie, si ma refer la traiectoria aparenta pe care o are. Pentru mine, e singurul element neidentificat din filmarea ta.
Am vazut analizele tale, stai linistit, dar am tinut sa le prezint si pe ale mele. Din punctul meu de vedere studiind evolutia acelor lumini, ca si caracteristici de zbor (traiectorii) se poate usor stabili provenienta lor (man made sau altceva).

P.S.
O seara la fel de buna!
« Ultima Modificare: 17 Noiembrie 2013, 23:06:56 de StarDust »
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #152 : 17 Noiembrie 2013, 23:09:15 »
Citat
Din punctul meu de vedere studiind evolutia acelor lumini, ca si caracteristici de zbor (traiectorii) se poate usor stabili provenienta lor (man made sau altceva).

Ai si dovezi pentru afirmatia de mai sus? E man made... sau altceva? Ce vrei sa spui...

Spuneai ca faci o analiza... si speram, corecta

Nu ma relaxeaza..  tot incordat stau!

PS: daca se stabilesc usor, de ce nu le-ai stabilit?
« Ultima Modificare: 17 Noiembrie 2013, 23:13:05 de xperyens »

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • Archaean soul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1196
« Răspuns #153 : 17 Noiembrie 2013, 23:20:12 »
Repet! Poate ti-a scapat:
... a doua cea aflata la oarecare inaltime, e si cea careia nu ii pot gasi o explicatie, si ma refer la traiectoria aparenta pe care o are. Pentru mine, e singurul element neidentificat din filmarea ta.
...

E singurul neidentificat pentru ca in opinia mea restul au fost avioane. Iar "lampionul", sunt 90% sanse sa fie vorba de un lampion chinezesc, sau orice altceva, zii "orbb" daca vrei. Faptul ca e evident ca apare de dupa acel acoperis ma face sa cred ca si acela are origini tot man-made :). BTW pun inca o poza cu locatia probabila unde a aparut.
Apropo, asta e doar parerea mea, nu trebuie sa fii de acord cu mine, eu m scris aici ceea ce cred eu...

Cam atat pentru seara asta...
« Ultima Modificare: 17 Noiembrie 2013, 23:22:48 de StarDust »
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #154 : 17 Noiembrie 2013, 23:25:28 »
Iti pot spune sigur, ca nu ai cum sa delimitezi acea curte, din imaginea ta... sau imaginatia.
"Lamiponul" nu conteaza in momentul asta... nu a fost analizat, sau a fost?
Cine pune pariu? :))

Ce spui despre ceea ce am analizat? Daca vrei.

Cumatrul, iti multumeste totusi pentru efort,

« Ultima Modificare: 17 Noiembrie 2013, 23:39:04 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #154 : 17 Noiembrie 2013, 23:25:28 »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,100
  • Liked: 2436
  • Likes Given: 5611
« Răspuns #155 : 18 Noiembrie 2013, 19:16:38 »
Revin cu o secunda opinie.
E un lampion la min 6.50
Pleaca din stanga jos dintr-o curte de kkt.
« Ultima Modificare: 18 Noiembrie 2013, 19:19:05 de abyss »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #156 : 18 Noiembrie 2013, 20:13:50 »
Salutare abyss,

La acea lumina ma refer si eu cand am spus ca s-ar putea sa fie lampion; dar avand in vedere ca apar multe lumini in clip, nu cred ca lampionul trebuie dat ca exemplu cap de afis. Cred ca exemplele cap de afis trebuie sa arate daca exista sau nu in film, vreun OZN.
Despre restul luminilor ce parere ai?

Ai vazut analiza mea frame by frame asupra primei lumini care apare in prima secunda?
E un obiect identificat acolo, sau neidentificat?

Am publicat si analiza facuta pe filmul acela de 2 minute jumate. Ce parere ai?

Multumesc,

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,100
  • Liked: 2436
  • Likes Given: 5611
« Răspuns #157 : 18 Noiembrie 2013, 22:01:52 »
Salutari si tie.
In mod sigur din acel colt pleaca un lampion.
Despre restul...sunt de aceeasi parere cu Stardust in penultima sa postare.

am vazut si eu lampioane ce pareau cilindri, bateau in aceleasi culori. Cumnatamiu pilot se holba si el de numa-numa ziceai ca moare...

Parerea mea e sa nu te iei dupa parerile noastre. Filmeaza in continuare, priveste in sus...si poate intr-o zi vei vedea ceea ce cauti. Si vine unu dupa aceea sa-ti zica ca e orice altceva decat o nava nepamanteana... Asta-i viata.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #158 : 18 Noiembrie 2013, 23:00:59 »
Salut,

Multumesc pentru parere. Eu raman la aceeasi parere, din pacate nu am apucat sa pun mai multe dovezi, din fericire mai am material de analizat o gramada. Nu stiu daca mai are sens sa impartasesc observatiile mele cat timp nu exista un dialog edificator pe seama lor; apreciez timpul fiecaruia de aici care a stat si a dedicat ceva timp cel putin unei analize sumare. Eu nu stiu daca o faceam in locul vostru; cred ca doar ma informam citind, asteptam sa citesc parerile altora si mergeam mai departe.

Eu am sustinut de la bun inceput ca acel obiect poate fi lampion, sa nu ma intelegeti gresit sau sa ma acuzati ca "v-am momit" cu lampioane.

Nu o sa va mai intreb despre ceea ce este deja publicat, am tot intrebat.

In speranta ca nu vor exista resentimente in privinta mea, ma retrag discret,

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
« Răspuns #159 : 19 Noiembrie 2013, 03:46:24 »
Salut,

Multumesc pentru parere. Eu raman la aceeasi parere, din pacate nu am apucat sa pun mai multe dovezi, din fericire mai am material de analizat o gramada. Nu stiu daca mai are sens sa impartasesc observatiile mele cat timp nu exista un dialog edificator pe seama lor; apreciez timpul fiecaruia de aici care a stat si a dedicat ceva timp cel putin unei analize sumare. Eu nu stiu daca o faceam in locul vostru; cred ca doar ma informam citind, asteptam sa citesc parerile altora si mergeam mai departe.

Eu am sustinut de la bun inceput ca acel obiect poate fi lampion, sa nu ma intelegeti gresit sau sa ma acuzati ca "v-am momit" cu lampioane.

Nu o sa va mai intreb despre ceea ce este deja publicat, am tot intrebat.

In speranta ca nu vor exista resentimente in privinta mea, ma retrag discret,

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #160 : 21 Noiembrie 2013, 02:50:36 »
Salut,
Revin cu un update:

Astazi, 20 Noiembrie 2013, pe la ora 17:30 cu aproximatie, nu m-am uitat chiar atunci la ceas, abia dupa ce am coborat in cladire pe la ora 18:30, am observat iarasi o lumina ciudata pe care am filmat-o, tot la 60 fps. Pe cladire am stat cam 1 ora, deci nu stiu sa indic exact minutele corect.

Directia observatiei, Piata Muncii uitandu-ma catre Estul Capitalei.

Observat:

Miscari haotice si bruste, uneori foarte rapide. Oprit in dreptul unui nor, luminat cu 2 flashuri (la diferenta de un cadru) consecutive dispuse vertical, desi in cele mai multe puncte se deplaseaza/stationeaza vertical (cand se vad cele 2 puncte simultan). Schimbare brusca de directie pe orizontala (se deplasa spre stanga cu viteza mare si se intorcea spre dreapta de unde pleca iarasi cu viteza mare). Cand spun viteza mare ma refer la o viteza mai mare decat a unui avion comercial. Am surpins un cadru extraordinar, in care lumina descrie un semicerc, o deplasare intr-un singur cadru de 0.016 secunde (cadrul principal; pe margine am pus cateva momente, evident si cele care ne arata forma).

Observam forma lui, tub, cilindru.

Stiu ca am spus ca ma retrag mai discret dar aici nu mai pun o intrebare, arat un fapt :) Daca aveti pareri pe care doriti sa le impartasim sunt aici.  :ufo:

Cu bine,

« Ultima Modificare: 21 Noiembrie 2013, 02:57:35 de xperyens »

Offline Urban

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,848
  • Sic Mundus Creatus Est
  • Liked: 398
  • Likes Given: 1241
« Răspuns #161 : 21 Noiembrie 2013, 03:03:48 »
Da, acesta este clar un OZN, ma surprinde totusi ca nu a aparut nimic in presa sau TV.
Din instantaneul tau se observa si o coada in spatele OZN-ului.
Felicitari!
Exista si vreun film de analizat?

PS
Poate poti trimite poza catre redactii sa publice stirea.
« Ultima Modificare: 21 Noiembrie 2013, 03:09:42 de Urban »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #162 : 21 Noiembrie 2013, 03:11:55 »
Salutare,

Am filmul din seara asta, si inca 2, tot din seara asta. Asta e cel mai spectaculos si am reusit sa-l fac cand inca se mai vedea foarte putina lumina de la soare, imaginea atasata este modificata la brightness si contrast pentru a observa clar ce pe un monitor calibrat s-ar vedea mai usor si nemodificat.

Am si un film de Vinerea trecuta, tot la 60 fps, in care un obiect "prinde viteza". Lumineaza si foarte ciudat, seamana putin cu ultimul clip postat de mine, cel de pe transfer.ro.

Am cateva filme si dovezi, consider ca si in primele se vedeau aceleasi lucruri, cel putin la cateva dintre acele lumin, dar nu s-au putut observa atat de bine. De data asta am folosit un obiectiv de 200mm. Sigma 18-200 cu stabilizare optica.

Seara buna,
« Ultima Modificare: 21 Noiembrie 2013, 03:13:44 de xperyens »

Offline Urban

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,848
  • Sic Mundus Creatus Est
  • Liked: 398
  • Likes Given: 1241
« Răspuns #163 : 21 Noiembrie 2013, 03:16:52 »
Salutare,
Am filmul din seara asta, si inca 2, tot din seara asta. Asta e cel mai spectaculos si am reusit sa-l fac cand inca se mai vedea foarte putina lumina de la soare, imaginea atasata este modificata la brightness si contrast pentru a observa clar ce pe un monitor calibrat s-ar vedea mai usor si nemodificat.
Am si un film de Vinerea trecuta, tot la 60 fps, in care un obiect "prinde viteza". Lumineaza si foarte ciudat, seamana putin cu ultimul clip postat de mine, cel de pe transfer.ro.
Am cateva filme si dovezi, consider ca si in primele se vedeau aceleasi lucruri, cel putin la cateva dintre acele lumin, dar nu s-au putut observa atat de bine. De data asta am folosit un obiectiv de 200mm. Sigma 18-200 cu stabilizare optica.

Seara buna,

Exceptional, pai baga-le pe iutub sa le vedem si noi.
Ce inseamna "dovezi" in afara de filme?...poze?..sau altceva?
Cu sufletul la gura am asteptat sa vad asa ceva o viata intreaga!

Si nu mai baga in seama rautatile altora, esti un fericit ca ai vazut atatea OZN-uri, poate pe viitor planificam o intalnire pe terasa blocului de unde ai filmat si poate prindem ceva "live"...ar fi foarte interesant!
« Ultima Modificare: 21 Noiembrie 2013, 03:20:30 de Urban »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #164 : 21 Noiembrie 2013, 03:24:51 »
Deja clipul este urcat de cateva ore dar nu l-am publicat deoarece anumite frameuri dispar; diferenta de la 60 fps la 30 fps - jumatate din cadruri dispar, si isi pierde din farmec - nu se vad acele deplasari stanga dreapta.

Il public totusi pentru ca se vad stationari, plecari, flashuri, dublu flashuri, modificari de inclinatie a acelui corp (ma refer la momentele cand e contrastat cu cerul). Nu stiu cate puteti observa dar vizionare placuta.

https://www.youtube.com/watch?v=X-9hv8zg1y0

HD, fullscreen si luminile stinse, ca sa-l vedeti mai bine.

Sunt convins ca si voi aveti prin camara inregistrari raw, poate facem schimb :)
« Ultima Modificare: 21 Noiembrie 2013, 03:37:46 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #164 : 21 Noiembrie 2013, 03:24:51 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.