Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer  (Citit de 52565 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Urban

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,848
  • Gen: Bărbat
  • Sic Mundus Creatus Est
  • Liked: 398
  • Likes Given: 1241
Re: Obiect cilindric stationeaza in pozitie verticala - ochii sus pe cer
« Răspuns #105 : 13 Noiembrie 2013, 22:49:38 »
Din pacate/fericire omul de cateva secole foloseste alte suporturi pentru a-si nota evenimentele. Sunt convins ca daca inca ne scriam istoria in piatra, scriam si eu despre ceea ce am observat cand aveam 12 ani.
Stima,
Din pacate suporturile pe care le foloseste omul de cateva secole sa-si noteze evenimentele, vor dura cateva secole.
Din fericire, faptul ca anticii si-au scris istoria pe suport de piatra face ca astazi tu sa stii cine era Nimrod, Asurbanipal, Ghilgamesh, Semyaza, Azazel, Ezeqeel, Araqiel, Shamsiel, Gadreel...etc

Respecte,
« Ultima Modificare: 13 Noiembrie 2013, 23:06:43 de Urban »

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,138
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 749
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #106 : 13 Noiembrie 2013, 23:53:25 »
Salutare alx,

O sa incerc sa gasesc o solutie sa pun acel film pe un server de unde sa-l poti downloada.

Am incercat din rasputeri sa fac fotografii bune acelor lumini. Problema nu e ca sunt Canon-ist, problema e ca nu stiam meniul din Nikon, si aproape imi tremurau mainile de emotie... eram agitat. Aveam si eu aparatul meu la mine, Canon-ul, dar cu o seara inainte fusesem la un eveniment si am descarcat filmele/fotografiile la PC-ul de la birou. Cand am luat aparatul sa fac fotografii.. Change the battery pack :(. Am fugit ca disperatul si incercam sa-mi dau seama cine din birou poate sa aiba un aparat bun.
Cam asta a fost cu fotografierea obiectelor. Si eu regret la fel de mult incidentul.
Cat timp incercam sa deslusesc misterele meniului Nikon, trebuia sa incerc sa tin un ochi si pe cer. Intre timp, a venit colegul meu, de la care am imprumutat aparatul si mi-a propus sa mergem pe cladire. Era o lumina frumoasa la orizont, si atmosfera destul de limpede. El este pasionat de fotografie, la fel ca si mine... doar atat pot sa spun. Eu i-am indicat lumina, a observat-o si el. Nu pot sa-ti raspund la intrebare, poate e si teama de a da crezare, sau curs, unor evenimente mai ciudate. In plus, eu deja observasem mult mai mult timp acele lumini, el atunci le vazuse, de pe cladire. Probabil nu i s-a parut la fel de important. El a observat cand acea lumina la orizont stralucea incredibil. Pe urma, tot cat timp eram pe cladire, eu am continuat sa urmaresc comportamentul acelei lumini.

Cat despre timp, ca puteam sa urc iarasi pe cladire, nu stiam dinainte cat va dura observatia mea; sincer tu ai fi plecat?

Am atasat harta observatiei.

Ce cred eu despre lumini nu are relevanta momentan, doresc sa discutam cu totii inainte de a lansa o opinie clar stabilita. Nu prea cred in schimb teoria cu lampion/zmeu/balon/elicopter/satelit/avion.

Intrebare MARE: Tu nu observi luminile "stinse" ce le-am indicat in comentariul de mai sus cu minutele indicate pe film?

Daca le observi totusi (eu am cautat special in filmul de pe youtube, ca sa stiu ca aveti si voi unde sa le vedeti), ce parere ai?
Cum e  cu magnitudinea?

Multumesc mult pentru ca ma ajuti sa clarificam cat mai multe aspecte si astept parerea ta,

Cu bine,

« Ultima Modificare: 13 Noiembrie 2013, 23:57:11 de xperyens »

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,167
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
  • Liked: 561
  • Likes Given: 667
« Răspuns #107 : 13 Noiembrie 2013, 23:58:25 »
Multumesc mult pentru ca ma ajuti sa clarificam cat mai multe aspecte si astept parerea ta,
Parerea mea va fi expusa aici dupa ce voi avea filmarea originala...pana atunci,nici macar nu ma chinuiesc sa-mi storcesc singurul neuron disponibil incercand sa inteleg ce si cat a sters youtubul...
  Insa la cum arata programul meu,doar duminica sau poate chiar saptamana viitoare voi avea timp pentru o analiza cat de cat...detaliata.Asta e...
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline Urban

• Consacrat
  • Sic Mundus Creatus Est
« Răspuns #108 : 14 Noiembrie 2013, 00:13:07 »
Am atasat harta observatiei.

Cred ca un inceput bun ar fi sa discutam cu toate restaurantele situate in raza unghiului de observatie (punctele rosii) pentru a avea date concrete vis-a-vis de evenimentele petrecute la data observatiei, in felul acesta putem afla daca evenimentul observat de colegul nostru se incadreaza sau nu in procentul de 15% exprimat de mine in mesajele de mai sus.
E o sugestie si nu un sfat.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #109 : 14 Noiembrie 2013, 00:14:35 »
alx,

Cele remarcate de mine la minutele respective se vad destul de clar si pe youtube in acest moment, nu trebuie sa asteptam pentru a emite o ipoteza, care nu o sa difere fata de cea original; originalul este putin mai clar decat ce este pe youtube in momentul de fata, nu te va ajuta sa vezi mai putine sau mai multe lumini. Doar mai clare o idee.

Multumesc mult. Poate organizam o intalnire in Bucuresti si aduc si filmul pentru a-l observa/analiza cu totii, pana atunci te rog, spune-mi parerea asupra materialului pe care l-am publicat.
« Ultima Modificare: 14 Noiembrie 2013, 00:26:38 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #109 : 14 Noiembrie 2013, 00:14:35 »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #110 : 14 Noiembrie 2013, 00:40:06 »
urban,

Ideea ta este foarte foarte buna. O sustin!
Problema e ca sunt cred vreo 50 astfel de locuri. Eu unu, as incepe prin a identifica zona din care a plecat acel corp luminos/lampion si de a stabili concret ce s-a intamplat. Au lansat lampion? Daca da, cate? La ce ora? Poate de aici, in urma relatarilor celor din zona, vom avea un punct de reper si de comparatie cu alte lumini din clip; este vorba de mai multe lumini, nu doar de una singura, ce au comportament diferit.

Ma ofer ca dupa programul de lucru, sau in weekend sa mergem sa incercam sa aflam; cine vine cu mine?

Offline Urban

• Consacrat
  • Sic Mundus Creatus Est
« Răspuns #111 : 14 Noiembrie 2013, 01:06:00 »
urban,
Problema e ca sunt cred vreo 50 astfel de locuri. Eu unu, as incepe prin a identifica zona din care a plecat acel corp luminos/lampion si de a stabili concret ce s-a intamplat. Au lansat lampion? Daca da, cate? La ce ora? Poate de aici, in urma relatarilor celor din zona, vom avea un punct de reper si de comparatie cu alte lumini din clip; este vorba de mai multe lumini, nu doar de una singura, ce au comportament diferit.

Dupa finalizarea primului pas (adica cel cu restaurantele) sau in tandem cu acesta, trebuie discutat pe partea meteo cu institutiile avizate.
Adica pe scurt, cum a fost vremea pe durata observatiei, curenti de aer, de unde, in ce parte, viteza vantului, presiune atmosferica, etc.
Eventual copii dupa fisele din ziua respectiva (hartie sau digital)

Parerea mea

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #112 : 14 Noiembrie 2013, 01:16:42 »
urban,

Total de acord. Unde putem solicita aceste informatii? Eu Vineri seara am sunat si la Romatsa, dar nu mi s-a raspuns. O sa incerc maine sa sun sa aflu daca au fost raportate evenimente in zona; daca nu, voi relata eu ceea ce am filmat. Puteti suna si voi.
Parerea mea in continuare este ca ar trebui clar identificata strada de pe care a plecat acel corp, si mers si intrebat la restaurantele/locatarii din zona. Bineinteles intrebarea o sa fie ceva de genul: "Buna seara, facem un studiu asupra impactului evenimentelor/spectacolelor din Bucuresti. Ati observat lampioanele lansate de aici din zona?" Asta ca sa nu panicam pe nimeni.

Daca nu suntem lamuriti, ulterior putem sa mergem sa intrebam la cele >50 de restaurante din deschiderea unghiului respectiv, la 55mm * 1.6 factor de crop, rezulta un unghi de ~40 de grade pe orizontala.

Seara placuta,

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
« Răspuns #113 : 14 Noiembrie 2013, 09:19:21 »
alx,

Cele remarcate de mine la minutele respective se vad destul de clar si pe youtube in acest moment, nu trebuie sa asteptam pentru a emite o ipoteza, care nu o sa difere fata de cea original; originalul este putin mai clar decat ce este pe youtube in momentul de fata, nu te va ajuta sa vezi mai putine sau mai multe lumini. Doar mai clare o idee.

Multumesc mult. Poate organizam o intalnire in Bucuresti si aduc si filmul pentru a-l observa/analiza cu totii, pana atunci te rog, spune-mi parerea asupra materialului pe care l-am publicat.
@xperyens
Am subliniat pasajele care nu imi...plac...vad ca in continuare incerci sa spui altora ce si cum sa faca!
   Din punctul meu de vedere,acel ”putin mai clar” face diferenta,asa ca nici macar nu ma voi chinui sa scriu vreun cuvintel pe baza filmului de pe youtube.Daca iti place asta sau nu,e treaba ta.Insa am rugamintea sa nu iei tu decizii in numele meu,vizavi de ceea ce bine sau nu sa fac.
  Totusi,iti pot spune (ceea ce ti-au spus si colegii mei...deja) ca odata ce ai filmat printr-un geam,NIMENI de pe planeta asta nu va ”gira” filmarea ca fiind una...autentica. Indiferent de ce spui tu...
  Asa ca eu voi astepta,cu rabdare,fisierele originale.Pana atunci,iti urez spor in munca de detectiv pe care o vei face...
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline mariusvlad

• Cool
  • Mesaje postate: 239
  • Liked: 98
  • Likes Given: 444
« Răspuns #114 : 14 Noiembrie 2013, 09:54:32 »

Prima impresie cand vezi filmul conteaza cel mai mult. Dupa aceea, cu cat te uiti mai mult la el cu atat ti se pare mai spectaculos, mai ciudat.
Filmeaza cerul seara chiar daca sunt nori, apoi analizeaza filmarea si o sa vezi flash-uri, nu unul... Filmeaza de la mare distanta, seara un elicopter SMURD sau al politiei in patrulare, elicoptere care zboara la altitudine mica si o sa vezi cum se modifica magnitudinea, cum dispar sau apar luminile de semnalizare in functie de unghiul din care le privesti... Filmeaza lampioane si studiaza-le traiectoriile ciudate, schimbarea magnitudinii atunci cand bate vantul mai tare sau cand trec prin nori...
Degeaba cauti ''infractorul'' caci nu o sa iti spuna nimeni daca a lansat lampioane de teama sa nu fie acuzati de ceva, iar de la politie cu atat mai slabe sanse sunt sa afli ceva.
Senzatia cu care vei ramane este ca ai vazut ceva inexplicabil si ai fost luat peste picior impartasind-o. Cunosc...
« Ultima Modificare: 14 Noiembrie 2013, 10:13:04 de mariusvlad »

Offline Urban

• Consacrat
  • Sic Mundus Creatus Est
« Răspuns #115 : 14 Noiembrie 2013, 11:47:29 »
Unde putem solicita aceste informatii?
Eu Vineri seara am sunat si la Romatsa, dar nu mi s-a raspuns.
ADMINISTRATIA NATIONALA DE METEOROLOGIE
Adresa: Soseaua Bucuresti-Ploiesti nr.97, Sector 1, 71552 Bucuresti
E-mail: relatii@meteo.inmh.ro
Web: www.inmh.ro

« Ultima Modificare: 14 Noiembrie 2013, 11:52:54 de Urban »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #116 : 14 Noiembrie 2013, 11:55:06 »
alx,

Te invit sa nu mai urmaresti acest subiect (nu iti ordon). Consider ca ceea ce faci este o bataie de joc. Sau am prins eu puteri miraculoase pe acest forum si se pare ca o parte din oamenii de aici sunt foarte sensibili si pot sa-i "fortez" sa faca ce vreau eu. Filmarea draga alx, nu o vei mai primi de la mine, poate vei avea norocul sa ti-o arate altcineva de pe forum.

Cu restul oamenilor de aici este alta poveste, sunt dispus sa facem acea intalnire unde sa vin cu filmul sa-l analizam.

La fel ramane in picioare initiativa lui urban, si daca ma insoteste cineva de pe forum, o sa mergem sa aflam in weekend.

Voi suna trimite mail la inmh.ro sa cer detalii si le voi publica aici.

Stima,

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
« Răspuns #117 : 14 Noiembrie 2013, 12:24:05 »
Te invit sa nu mai urmaresti acest subiect (nu iti ordon).
Din pacate pentru tine,nu pot da curs invitatiei,pentru ca functia de pe acest forum ma obliga  sa urmaresc TOATE subiectele! ;D

Consider ca ceea ce faci este o bataie de joc. Sau am prins eu puteri miraculoase pe acest forum si se pare ca o parte din oamenii de aici sunt foarte sensibili si pot sa-i "fortez" sa faca ce vreau eu.
Poti sa consideri ce vrei.Nu cred ca te-am jignit sau ofensat cumva,prin ceea ce am scris.Eu ti-am cerut,simplu,sa vad fisierele originale,pentru ca nu am timp de pierdut de 2 ori,odata cu analiza filmului de pe youtube,si apoi inca o data cu fisierele originale. Dar nici nu poti sa-mi spui ca e totuna filmul de pe youtube, cu cel original,din punct de vedere al calitatii si al DETALIILOR! 

Filmarea draga alx, nu o vei mai primi de la mine, poate vei avea norocul sa ti-o arate altcineva de pe forum.
Eu nu sunt ~draga~ cu tine,nu sunt nici macar var... ;D
Bag seama ca tu esti dispus sa dai filmul doar celor care au orgasm cand il vad...ei bine,eu nu fac parte din categoria aia.Si nu e paguba prea mare...dimpotriva,am cateva ore disponibile pentru a face altceva...analiza asta era,cum sa zic,o...favoare...

Cu restul oamenilor de aici este alta poveste, sunt dispus sa facem acea intalnire unde sa vin cu filmul sa-l analizam.
Stii ce cred eu? Ca tu ai nevoie ca cineva sa recunoasca si sa certifice ca alea sunt OZN-uri...lucru care iti pot garanta 100% ca nu se va intampla,din cauza filmarii prin geam...si daca ai fi reusit sa filmezi un OZN in clar,cu detalii,daca exista un geam intre tine si el nimeni nu va risca sa afirma ca e real 100%.

La fel ramane in picioare initiativa lui urban, si daca ma insoteste cineva de pe forum, o sa mergem sa aflam in weekend.
De ce ar trebui sa te insotesca cineva de pe forum?

In rest,numai bine si spor in munca de detectiv!
 Stima,

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #118 : 14 Noiembrie 2013, 13:11:57 »
alx,

Dupa cum am specificat a fost o invitatie, si in afara de asta, nu am cum sa fortez pe nimeni sa faca ceva impotriva vointei sale, remote, pe un forum, dar ma bucur cand unii de aici considera ca am aceste abilitati. Poti modera ce subiect doresti, cat timp esti pe subiect :).

Citat
Eu nu sunt ~draga~ cu tine,nu sunt nici macar var... ;D
Bag seama ca tu esti dispus sa dai filmul doar celor care au orgasm cand il vad...ei bine,eu nu fac parte din categoria aia.Si nu e paguba prea mare...dimpotriva,am cateva ore disponibile pentru a face altceva...analiza asta era,cum sa zic,o...favoare...

Draga este o forma de politete si de adresare, si tu te-ai simtit ofensat; nu reprezinta un grad de rudenie, in cosecinta nu se pot compara cele 2 cuvinte: draga si var.

Cat despre "orgasm" prefer sa-l trimit cui vreau eu, e pur si simplu problema mea. Daca asta crezi ca se intampla cu cei carora le voi trimite filmul, sau il vor viziona, nu consider decat ca e foarte bine :)

Citat
Stii ce cred eu? Ca tu ai nevoie ca cineva sa recunoasca si sa certifice ca alea sunt OZN-uri...lucru care iti pot garanta 100% ca nu se va intampla,din cauza filmarii prin geam...si daca ai fi reusit sa filmezi un OZN in clar,cu detalii,daca exista un geam intre tine si el nimeni nu va risca sa afirma ca e real 100%.

Crezi doar, daca ai citit comentariile mele si ai reusit sa le intelegi ar reiesi ceea ce am spus. Dar ma bucur ca la tine functioneaza procentele 100%.
Am martori din timpul filmarii :) Dormi cu asta. In plus, nu trebuie ca tu sau altcineva sa-mi confirme ca eu l-am filmat si ca e chiar pe bune.

Citat
De ce ar trebui sa te insotesca cineva de pe forum?

La cum esti tu de exemplu, am nevoie de martori de pe acest forum care sa confirme ca am mers, am discutat, m-am documentat etc., sa fie 100% veridic; in plus, presupun ca va intereseaza si pe voi adevarul, si nu pe tine in mod special alx.

Saga filmului la tine nu s-a terminat, ma tot iei cu atestarea originalului, cu alte repere care nu au legatura cu dovezile din film, exact cum au facut unii cand a trebuit sa astept 3 zile pentru a-l publica. Dar minciuna are picioare scurte si s-a dovedit, ca am filmul, si-l detin si raw.

Cat timp mi-ai raspuns mie aici pe forum, aveai timp berechet sa faci acea analiza pe care doresti sa o amani. Faptul ca deja am publicat filmul pentru tine este 0; pentru tine va ramane 0.

Mersi la fel, doar ca eu nu pot sa-ti spun spor ca nu stiu exact ce faci acum... ca filmul se pare nu-l analizezi, sau mai bine zis, nu ne spui ce ai observat :)

« Ultima Modificare: 14 Noiembrie 2013, 13:15:19 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #119 : 14 Noiembrie 2013, 13:28:24 »
Am atasat fotografia de la locul filmarii. Acum putem sa incercam sa identificam de unde a plecat acea lumina.

O zi placuta,

Am rugamintea la tine sa pui informatiile intr-un singur post...posturile consecutive,la distanta de cateva minute unul de altul vor fi sterse de acum inainte..Chiar daca ai uitat ceva,ai optiunea sa editezi un mesaj,pentru o anumita perioada dupa postarea acestuia.   alx
« Ultima Modificare: 14 Noiembrie 2013, 13:38:32 de alx »

Forum RUFOn

« Răspuns #119 : 14 Noiembrie 2013, 13:28:24 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.