Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Biserica egipteana a celor trei valahii  (Citit de 62419 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sunnyboy

• Cool
  • Mesaje postate: 134
  • Liked: 59
  • Likes Given: 330
Re: Biserica egipteana a celor trei valahii
« Răspuns #135 : 02 Noiembrie 2020, 20:50:42 »

Ce mi-a atras atentia era ca filonul nationalist folosit  in cartile lui RT era mai curand nu unul oficial, ceausist, ci unul (poate?) provenit din ceea ce l-a zvarlit pe Sadoveanu din masoneria oficiala/vestica...

Stiu ca e o aiureala, dar vazand gradul de stupiditate al celor aflati in structurile de putere (armata, securitate, servicii) ale statului roman, nu pot sa nu ma gandesc ca cineva a pus botul; tineti minte zvonurile despre avioanele ascunse in munte in Apuseni (Muntele Mare etc...) crezute de o gramada de... ofiteri... post-decembristi :))))

Este vorba de loja P2 ("Propaganda Due"), un melanj bizar de ocultiști, spioni, mafioți sicilieni și ecleziaști ai Vaticanului. Zvonurile au plecat de la faptul cā mulți potentați comuniști s-au întâlnit cu Licio Gelli (șeful acestei grupări), dar e cam mult spus cā "Ceaușescu devenise un P2".

(ca fapt divers, gruparea aceasta a constituit și tema filmului "Nașul III" - poate cel mai profund și realist din trilogia ce l-a fàcut celebru pe Al Pacino)

Se poate ca, in goana după "aport valutar", structurile secrete să fi jucat și cartea unor asemenea nuclee. Sau, cine știe, poate au avut ambiția de a crea o "masonerie comunistă", cu alipirea unor teze naționaliste (precum "cultul stràmoșilor"). Dacă e așa...noi nu facem acum decât să urmărim un fir fals (fals nu că n-ar fi existat, ci că a ínsemnat doar o coterie laică, asezonată cu pretenții de străvechime...).

Offline sunnyboy

• Cool
  • Mesaje postate: 134
  • Liked: 59
  • Likes Given: 330
« Răspuns #136 : 02 Noiembrie 2020, 21:42:25 »

Stimate Grifon, ce vreau eu sa zic e: cartile scrise in anii 70-80 de Radu Theodoru si apoi dupa 2000 de alt Radu (Cinamar), par - pentru mine - a fi din acelasi scenariu - scrise de persoane care au primit oarisce informatii, dar nu le-au inteles deloc; primul a incercat sa transcrie informatiile primite intr-un scenariu nationalist-securist, al doilea le-a transcris nationalist si le-a imbogatit cu  publicitate bivolian-grigolara :)
Din pacate, orice informatie ezoterica ce e posibil sa fi fost transmisa oricaruia din ei s-a pierdut, cred eu, ei nefiind in stare s-o inteleaga!
« Ultima Modificare: 02 Noiembrie 2020, 21:44:30 de sunnyboy »

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,475
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 2861
  • Likes Given: 2349
« Răspuns #137 : 02 Noiembrie 2020, 22:27:12 »
Personal, nu pun pe același palier lucrārile d-lui Teodoru cu...alealalte.
Primo, că romanele lui RT sunt bine scrise (din p.d.v. literar și / sau istoric), in timp ce amalgamul cinamarez  este o ieftineală new-age.
Secundo, că informațiile din ciclul generalului provin totuși din surse mai vechi, in timp ce la Cinamar sunt doar mituri urbane combinate cu o "yoga" de duzinā.

Și tertio, ptr. cā Cinamar (și filiera sa para-misanā) au vrut pur și simplu sā facā bani cu o rețetā senzaționalā, in timp ce ultimul roman din seria "Iglesia" (mai exact "Calea Robilor" - 2005) e f.greu de gāsit (mā chinui de vreo 3 ani și nu am putut obține un exemplar, deși am umblat pe la toate librăriile / anticariatele).
Igitur cogito

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,750
  • Liked: 2481
  • Likes Given: 5480
« Răspuns #138 : 03 Noiembrie 2020, 04:37:05 »
.... in timp ce ultimul roman din seria "Iglesia" (mai exact "Calea Robilor" - 2005) e f.greu de gāsit (mā chinui de vreo 3 ani și nu am putut obține un exemplar, deși am umblat pe la toate librăriile / anticariatele).

https://www.google.com/search?safe=active&client=ms-android-samsung&ei=WpOgX-LIB83zgAbiobaIDA&q=calea+robilor+pdf+radu+theodoru&oq=calea+robilor+pdf+radu+theodoru&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAMyBQghEKABOgcIIRAKEKABUNuvAVi84wFg6PQBaABwAHgAgAGyAYgB-w6SAQQwLjE1mAEAoAEBwAEB&sclient=mobile-gws-wiz-serp#ip=1

Daca te duci pe linkul revistei Bocşa culturala, la pag 34 este publicat un fragment ( nr. 7 ) din roman. Eu deduc ca romanul a fost publicat integral pe episoade in revista mai sus amintita, revista care ar trebui sa se gaseasca la biblioteca din zona respectiva.  Succes.
« Ultima Modificare: 03 Noiembrie 2020, 04:38:45 de fiulploii »

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #139 : 03 Noiembrie 2020, 13:02:52 »
Mulțumesc pentru pont.
Nu mi-aș fi închipuit cā se mai practicā foiletonul...voi lua în calcul opțiunea.

Iar cât despre raportul dintre dl. Theodoru și masonii contemporani...
https://cuvantmasonic.ro/2018/08/?paged=28
Se pare cā, deși adesea ostil fenomenului contemporan (vestic), generalul este privit cu oarecare interes și din acea laturā. Nu destul pentru a fi promovat, dar considerat demn a fi menționat...
Igitur cogito

Forum RUFOn

« Răspuns #139 : 03 Noiembrie 2020, 13:02:52 »

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #140 : 01 Decembrie 2020, 14:48:31 »
Iatā și niște clarificāri mai noi (din anul curent), provenite direct de la sursā (g-ral Theodoru însuși), privitoare la relațiile / atitudinea sa fațā de Federația Rusā:
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3D_rIoptfK1zc&ved=2ahUKEwicz-3P5qztAhXKesAKHVzwBwUQo7QBMAR6BAgBEAE&usg=AOvVaw3533xOemFSv2XkoEFLgtIF

De remarcat cā are la veston medalia jubiliarā de care se vorbește in link, și respectiva medalie are panglica negru-portocalie a Sf.Gheorghe (despre care am mai vorbit aici).
Pe platforma Fundației "Arsenie Boca" generalul are multe contribuții video recente (2020), prin care ne putem lāmuri punctul sāu de vedere privind "virusul", neomarxismul..."resetarea", etc.

Ce-i al lui e al lui. Onorabilul veteran rămâne consecvent.
Igitur cogito

Forum RUFOn

« Răspuns #140 : 01 Decembrie 2020, 14:48:31 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.