Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Cazuri recente UFO  (Citit de 261817 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,708
  • Liked: 1407
  • Likes Given: 4062
Re: Cazuri recente UFO
« Răspuns #405 : 09 Mai 2014, 13:46:56 »
Mariti pozele facute de @Xperyens. In cea virata spre rosu se vede mai slab dar in cea spre albastru se vede forma adaugata care cuprinde si "drona ucigasa". Pare un film facut "frame by frame" desi cred ca astazi exista programe care fac acest lucru in mod direct, prelucrand filmul in timp real fara sa fie nevoie sa "desenezi" drona in fiecare cadru.
Multam frumos.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,102
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 2436
  • Likes Given: 5612
« Răspuns #406 : 09 Mai 2014, 13:47:34 »
Sa intelegem ca se pot face falsuri perfecte? din pct de vedere al imaginii intreb.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,138
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 749
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #407 : 09 Mai 2014, 17:03:12 »
Sa intelegem ca se pot face falsuri perfecte? din pct de vedere al imaginii intreb.

Din punct de vedere al imaginii, cred ca da, se pot face hoaxuri perfecte - fie prin modificare (dar atunci nu va mai fi imaginea originala), fie prin folosirea unor tehnici inainte de fotografiere prin pregatirea setupului. Cand le pui insa in context, si iei in calcul toate celalalte elemente, posibilitatea ca totul sa fie perfect, scade dramatic. Eu nu sunt expert in analiza pe imagine/video dar imi doresc sa invat. Tot nu am inteles la ce se refera Ganditorul in legatura cu acele imagini... ma poate lamuri cineva?

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #408 : 10 Mai 2014, 01:42:41 »
Mariti pozele facute de @Xperyens. In cea virata spre rosu se vede mai slab dar in cea spre albastru se vede forma adaugata care cuprinde si "drona ucigasa". Pare un film facut "frame by frame" desi cred ca astazi exista programe care fac acest lucru in mod direct, prelucrand filmul in timp real fara sa fie nevoie sa "desenezi" drona in fiecare cadru.
Multam frumos.

M-am gandit ca te referi la zonele diferite ca si nuanta. Atasez 2 imagini, una de pe cer, alta de pe sol, ambele selectate cu Magic Wand Tool din PS, setate la toleranta de luminozitate 4, din 100. Unde sunt fundaluri sau zone de culori intinse, datorita luminii (si a felului in care intra in aparat), vor aparea diferente. Ceea ce observam aici are legatura cu compresia aplicata peste film, de 2 ori (pentru fundal).
Obiectul nostru a fost lucrat pe fiecare cadru in parte, doar in momentele in care intra in coloana exploziei de exemplu. Daca aplicam acelasi efect pe mai multe cadre, granitele formei se schimba considerabil de la cadru la cadru.

Oricum este clar un fals, daca ne uitam la ceea ce am specificat deja, "ansamblul de tremurici" care se vede din primele secunde, dar nu este vorba de un layer (alt film) pus pe deasupra (pe zone mai mari decat obiectul)... cred  :| CGI-urile nu au nevoie de spatiu suplimentar, mai ales acest caz, in care obiectul nu emite lumina.
« Ultima Modificare: 10 Mai 2014, 01:56:01 de xperyens »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
« Răspuns #409 : 13 Mai 2014, 09:23:32 »
CO. Fox News intervieveaza expertul in aviatica Steve Cowell, care verifica si recunoaste ca nici o aeronava cunoscuta nu ar putea efectua asemenea manevre. Nu e avion, nu e o pasare si nu e nici vreo musca. El mai spune ca ar putea fi un fel de reziduu purtat de aer insa obiectul apare la ore fixe!

https://www.youtube.com/watch?v=Jzi8fiOleog

Forum RUFOn

« Răspuns #409 : 13 Mai 2014, 09:23:32 »

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3833
  • Likes Given: 12313
Re: Cazuri recente UFO - Denver
« Răspuns #410 : 13 Mai 2014, 12:31:15 »
Faux News :-D continua sa fie pe lista (mea) de surse "deviante", da' tre'sa recunosc ca-n ultima vreme executa intocmai si la timp ordinul venit de-mai-sus :evil: de-a accelera un... inceput de start incipient :lol: al unei pseudo-Disclosure.

Obectu' pare sa fie deci realmente un OZN dupa toate indiciile, dar pina la explicatii mai e cale lunga...
Mai ales pina la relevarea motivului pentru care apare iegzact la Denver - orasul cu cel mai kinky-funky-masonic aeroport din lume si probabil cea mai mareatza baza subterana secreta din SUA.  8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
« Răspuns #411 : 13 Mai 2014, 12:50:15 »
Aspectul Denver sa stii ca mi-a atras si mie atentia. Pe de alta parte am senzatia cel putin ca in imagine e un muscoi. La un moment dat chiar trece intersectandu-se cu unul mai babanel.

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
Re: Cazuri recente UFO - Puerto Rico
« Răspuns #412 : 12 Iunie 2014, 20:47:59 »
2 x OZN filmate-n jurul unui aeroport pe 26 aprilie 2013, Puerto Rico (dar clipu-i publicat recent).
...Sa aiba oare chupacabras aripi? :lol:

Serios acum, filmul - facut in infrarosu de la bordul unui elicopter Blackhawk american - pare real, la fel ca OZN-urile, care se mai scufunda cind si cind si-n apele oceanului.
Colonia 'merigana Puerto Rico e oricum o zona cu numeroase aparitii stranii.
Iar clipurile astea tot mai frecvente nu apar deloc intimplator, zic eu.

Ovni captado por helicóptero de Homeland Security en Puerto Rico

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #413 : 13 Iunie 2014, 03:17:38 »
Cred ca erau supersonice, se vede conul format in jurul lor. Treceau un ocean mai rarefiat :D

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
Re: Cazuri recente UFO / ISS - o veni si vreo Disclosure?!
« Răspuns #414 : 04 Noiembrie 2014, 08:46:42 »
Doua "trabuce" filmate recent linga ISS:
"Are two cigar shaped UFOs near International Space Station part of First Contact?"
https://www.youtube.com/watch?v=9HpbvoTcsAo
Cadrele au fost trase pe 21 oct. inainte de-o intrerupere (intimplatoare oare? - da, daca mai credeti in coincidentze :lol:) a live-stream-ului ISS, iar dimensiunile obiectelor nu pot fi estimate - par sa fie f. mari in orice caz.

Unii zic ca asta ar fi unul din preludiile unui "First Contact" cu ET-ii, dar eu cel putin cred ca-i vorba "doar" de nave din Solar Warden-ul U.S. Navy /  Breakaway Civ. :ufo:
"Ale noastre" deci... si nu prea.
Tot un drac pina la urma de fapt. :martiansmile:

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
« Răspuns #415 : 14 Decembrie 2014, 17:59:17 »
https://www.youtube.com/watch?v=fGy8hwHDBEg

E vorba de o posibila clarificare a unei observatii :ufo: mai vechi (1997 - "The Phoenix Lights"):

"David Collins, a freelance journalist from KWBV News Phoenix, reportedly obtained the footage during an unrelated investigation; however Air Force officials have made no comment and the footage has not been verified by the military. No MASSIVE Chevron or Triangular craft but there are TWO definitely Triangular craft in the clip."

Unul dintre clipurile observatiei originare din martie '97:
https://www.youtube.com/watch?v=53sfgp033Jg
...in care numerosi martori vizuali (din citeva mii) au declarat c-au vazut un OZN "de forma unui echer de tamplarie, cu 5 orbs/spoturi luminoase intre bratzele lui"
« Ultima Modificare: 14 Decembrie 2014, 18:06:39 de Xanadron »

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 882
  • Liked: 394
  • Likes Given: 143
« Răspuns #416 : 14 Decembrie 2014, 19:06:34 »
Deşeuri spaţiale.
Apar sub formă de trabuce pentru că sunt fotografiate în mişcare, ele putând avea orice formă.
Dacă au traiectorie interioară faţă de cea a ISS trebuie să aibă viteză mai mare decît ISS şi să o depăşească, dacă sunt exterioare orbitei ISS au viteză mai mică decât ISS şi rămân în urmă.
Sunt informaţii "neinteresante" faţă de aspectul de trabuc al "arătărilor"!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
Re: Cazuri recente UFO cilindrice - inclusiv unul de-acum 5 secole :-)
« Răspuns #417 : 14 Decembrie 2014, 20:29:08 »
Deşeuri spaţiale.

Absolut de acord: ISS este un deseu spatial.
La fel ca toti vectorii primitivi :rocket: ai programelor spatiale oficial recunoscute, care explodeaza-n ultima vreme mai des decit bufnea soba pe strabunica. :lol:

P.S. (serios acum): Atributul "tabucoid" e de fapt inexact in majoritatea relatarilor, forma obiectelor astfel definite fiind in general cilindrica - v. si cazul asta deja celebru (din epoca sovietica si non-falsificat):
UFO - Cylinder Chased by Soviet MIG-21 Accelerates
https://www.youtube.com/watch?v=1nJFbBGtV8o

Ma batea de fapt gindul sa postez o dizertatie stufoasa pe tema cilindrilor astora prinsi si-n poze/filmari mai clare (cu divagatii... saturniene :planet: de la Swedenborg la Norman Bergrun) dar timpul lipsa ma obliga - si ma ajuta simultan - :wink: sa bag doar o gravura din 1561, mai greu de debunkarit pina si de colegul prodcomb (care, btw, uita ca "trabucele" de linga ISS n-au fost pozate, ci filmate).

Daca si cilindrii din care ies nenumarate "sfere colorate" in timpul asa-zisei "batalii ceresti" de la Nuremberg acu' 5 secole par deci cuiva produsul imaginatiei ufologilor... medievali, atunci ma dau prins. :lol:
« Ultima Modificare: 14 Decembrie 2014, 20:32:50 de Xanadron »

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 882
  • Liked: 394
  • Likes Given: 143
« Răspuns #418 : 14 Decembrie 2014, 21:12:44 »
Filmul prezintă pozele.
Eu aşa văd.
Poate mai sunt şi alte păreri.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • Archaean soul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1196
« Răspuns #419 : 14 Decembrie 2014, 21:21:19 »
De la sec. 0:19 se vad cum apar gradat pe filmare, la 0:39 e prezentata o poza statica cu obiectele marcate.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Forum RUFOn

« Răspuns #419 : 14 Decembrie 2014, 21:21:19 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.