Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Cazuri recente UFO  (Citit de 261821 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline liviutatarus

• Cool Junior
  • **
  • Mesaje postate: 66
  • Liked: 30
  • Likes Given: 45
Re: Cazuri recente UFO
« Răspuns #390 : 02 Mai 2014, 14:11:08 »
  Asa, si? care e parerea ta ?
  Pana atunci eu zic ca nu e ce sugerezi ca ar fi !

Interesant ar fi de stiut cum ai dat si ai ales tocmai acest clip , pentru ca e prea mult sa fie doar o coincidenta  :wink:

Din ziarul Libertatea de azi este stirea. Parerea mea este in coada de peste. Daca nu e real, lumineaza-ma si pe mine, de aia exista acest forum, zic eu.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,675
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 2581
  • Likes Given: 5387
Re: Cazuri recente UFO - test de perspicacitate :)
« Răspuns #391 : 02 Mai 2014, 15:22:20 »

Din ziarul Libertatea de azi este stirea. Parerea mea este in coada de peste. Daca nu e real, lumineaza-ma si pe mine, de aia exista acest forum, zic eu.

Eu zic ca acest forum nu e sa pui teste si sa iei raspunsurile fara sa gandesti si singur. Pana una alta ar fi interesant sa expui motivele tale pentru care crezi ca e real versus motivele pentru care crezi ca e trucaj. Abia apoi cred ca putem discuta pe subiect.
    Deocamdata eu sustin ca e falsa prezentarea insa s-ar putea sa gresesc, nu lua de buna orice spune unul sau altul .
    Bineinteles doar parerea mea ..ca sa imi maresc numarul de postari  :lol:
« Ultima Modificare: 02 Mai 2014, 15:23:54 de fiulploii »

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,138
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 749
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #392 : 02 Mai 2014, 15:31:38 »
Londra, ziua in amaiaza mare
https://www.youtube.com/watch?v=Db5nAaU9efE#t=68

Sunt multe indicii privind faptul ca este fals voit. Cel mai rau imi pare de faptul ca i-au implicat si pe cei 3 oameni de pe strada...  Cazul ideal, era exact in directia norilor, cat sa poti crede ca tu nu vezi ca nu stii unde sa te uiti. Ati vazut la secunda 0:32 cum tocmai se mai lipeste un nene la grupul de oameni care nu vedea nimic, iar unul dintre cei 2 care observau initial, se uita zambind si curios la cel care filmeaza (poate i-a retinut bine figura  :evil:)

Dupa miscarea camerei parea sa stie dinainte ca obiectul se va intoarce la stanga, printre nori, dupa disparitia de la 1:05.

Este vorba de un CGI, am atasat cateva cadre sa observam mai clar. Norii se pregatesc inainte de intrarea obiectului in ei, "stau drepti" in fata obiectului :-D - vezi cadrele 1:05. Defapt cred ca este vorba de un patrat ce a suferit resize-uri si skew-uri diferite, copiat din zone diferite ale norilor si schimbat de cateva ori (de-asta albastrul de pe marginea petei, nu mai corespunde cu backgroundul ce se schimba 1:11). Apropo de patratele :)

Dovezile mele,

PS: De acord cu fiulploii, trebuie sa le judecam si singuri inainte de a le publica si sa venim deja cu o parere cat de cat definita - pe care sa o si publicam in mesaj.
« Ultima Modificare: 02 Mai 2014, 15:33:51 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #393 : 02 Mai 2014, 21:00:42 »
M-am uitat atent si peste versiunea "originala". Ce-i drept, nu cred ca mai este vorba de o copie a unei zone din nori. Este vorba de o reflexie care a fost decupata si adaugata ulterior (directia acelui flare este diferita fata de cea a sursei de lumina) - sau a unei cutii cu un geam inclinat la un anumit numar de grade? Suprapunerea peste diferitele momente ale filmarii a fost facuta cu transparente diferite.

Exceptand dovezile pe care la gasim pe net, am atasat 6 cadre tot din secunda 1:11, din filmul original: https://www.youtube.com/watch?v=QDIF-ZwJbF0

Observati manipularea in cadrele expuse? Daca da, punctati ce anume vi se pare suspect.  :-)
« Ultima Modificare: 02 Mai 2014, 21:13:16 de xperyens »

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3833
  • Likes Given: 12313
Re: Cazuri recente UFO - TR-3B? Sau doar un alt CGI?
« Răspuns #394 : 08 Mai 2014, 13:12:47 »
Eu cred ca-i CGI - bagat la inaintare poate si ca sa-i sperie nitelus pe rusi. :lol:

UFO ATTACKS TALIBAN CAMP !!! March 2014
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Forum RUFOn

« Răspuns #394 : 08 Mai 2014, 13:12:47 »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #395 : 08 Mai 2014, 14:29:05 »
Eu cred ca-i CGI - bagat la inaintare poate si ca sa-i sperie nitelus pe rusi. :lol:

UFO ATTACKS TALIBAN CAMP !!! March 2014

Jumi-juma  :-D.
Sunt 2 filme lipite, primul este cu o drona (poate X-47B - desi nu inteleg ce tip de arme foloseste acolo, dar nici nu ma pricep la treaba asta), cel de-al doilea fiind un CGI (de la minutul 0:59).

Observati diferenta la pixeli intre cele 2 nave :)

Parerea mea,

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,675
  • Liked: 2581
  • Likes Given: 5387
Re: Cazuri analizate de posibile UFO
« Răspuns #396 : 08 Mai 2014, 14:54:24 »
@xperyens

Te-as ruga in limita timpului tau disponibil sa arunci o privire si pe aici
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4163.0.html

Filmul nu e trucat insa poate aduci o alta ipoteza asupra a ceea ce s-a filmat  acum ca s-au mai asezat apele .
Multumesc.

Offline Tyanu

• Cool
  • Mesaje postate: 100
  • Nu crede nimic ! Caută adevarul singur !
    • Conspiratii si Mistere
  • Liked: 136
  • Likes Given: 569
« Răspuns #397 : 08 Mai 2014, 21:47:12 »
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • DFI Recreativ
  • Liked: 367
  • Likes Given: 211
« Răspuns #398 : 08 Mai 2014, 22:04:49 »
Cazuri recente UFO?.....Eu nu am vazut nimic anormal in filmul pstat mai sus. Te rog pe viitor sa vii si cu ceva amanunte. Timpul este pretios, un mic ajutor nu strica. Sau o parere ceva.
Adevarul este dincolo de noi

Offline Tyanu

• Cool
    • Conspiratii si Mistere
« Răspuns #399 : 08 Mai 2014, 22:11:09 »
Imi cer scuze dar am crezut ca cei care urmaresc acest post isi vor da seama ca e un raspuns la postarea lui Xanadron. Ceea ce am postat pare filmarea originala si nu apare "drona"...
« Ultima Modificare: 08 Mai 2014, 22:18:19 de Tyanu »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #400 : 08 Mai 2014, 22:14:15 »
https://www.youtube.com/watch?v=02huhzfqIeo

Deci ambele erau defapt CGI-uri :D Multumesc pentru lamurire. Mai am de invatat :D. Eu am masurat inclusiv marimea dronei, si am observat ca se mareste. Deci este un CGI bine facut in prima faza.

PS: Nu stiu daca are sens sa ma mai exprim in cazul fenomenelor ce nu sunt filmate clar si nu indica originile si sursele catre originale. Daca sunt astfel de diferente si dovezi si le-a observat cineva si in primul clip, sper sa le impartaseasca cu noi, sa invatam.
« Ultima Modificare: 08 Mai 2014, 22:17:13 de xperyens »

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,708
  • Liked: 1407
  • Likes Given: 4062
« Răspuns #401 : 09 Mai 2014, 00:21:56 »
Imaginea cu drona este compusa din doua parti video suprapuse - imaginea originala prezentata de @Tyanu, suprapusa in oglinda peste o imagine care prezenta "drona' pe un cer senin. O suprapunere 100% care nu-ti da repere pt a vedea "lipitura", cerul oarecum cenusiu si anacronic lasand impresia ca e efectul unei filmari facute "pe furish". In clipul cu "drona" se vede ca toata scena are o tenta de albastru.
@Xperyens are programe care sa sublinieze suprapunerea prin virarea spre rosu sau albastru a imaginilor.
Dar, evident, comentariul meu e doar o carcoteala de ciuda ca nu am observat "din prima" falsul, asa cum a facut @Tyanu. Am privit credul ca un gugustiuc la "minunea din plastic cu beculetze" care a facut ravagii la sol. :rainbow:

P.S. Iata ce insemna "propaganda neagra" prin care trecem cu totii si care ne face sa ne gandim imediat ca orice "scula" de distrugere e posibila. Cred ca ar trebuisa inventam un premiu - o carte, un bilet la un film SF etc - pt colegii care reusesc sa ne trezeasca din starea asta hipnotica.
« Ultima Modificare: 09 Mai 2014, 00:25:20 de Ganditorul »

Offline Tyanu

• Cool
    • Conspiratii si Mistere
« Răspuns #402 : 09 Mai 2014, 10:40:13 »
 Mi-ar fi plăcut să am timp să caut "demascarea" acestuil filmuleț. Trebuie să recunosc - am privit și eu cu aceiași ochi neclintiți la filmuleț, nu odată, nu de două ori ci de nenumărate ori. Însă am mai întrebat păreri în stânga și în dreapta iar după ceva timp a venit răspunsul de mai sus.

În opinia mea cred că suntem intenționat intoxicați cu astfel de filme, trucate destul de bine, pentru că în eventualitatea în care acea navă, avion, apare pe o filmare reală, TOȚI dintre noi se vor îndepărta de subiect sau vor caută să-i caute punctele slabe.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #403 : 09 Mai 2014, 12:08:38 »
Mi-ar fi plăcut să am timp să caut "demascarea" acestuil filmuleț. Trebuie să recunosc - am privit și eu cu aceiași ochi neclintiți la filmuleț, nu odată, nu de două ori ci de nenumărate ori. Însă am mai întrebat păreri în stânga și în dreapta iar după ceva timp a venit răspunsul de mai sus.

În opinia mea cred că suntem intenționat intoxicați cu astfel de filme, trucate destul de bine, pentru că în eventualitatea în care acea navă, avion, apare pe o filmare reală, TOȚI dintre noi se vor îndepărta de subiect sau vor caută să-i caute punctele slabe.

Eu nu caut sa arat ca orice caz este HOAX, dar unele se pot mirosi de la prima vedere - majoritatea. E un exercitiu bun pentru minte sa incerci sa cauti sa aduci dovezi cu care sa iti demonstrezi ipoteza. Asta nu poate decat sa te ajute pe viitor sa intelegi si sa-ti explici mai usor ce anume observi si in viata reala, si in alte clipuri de pe net. Intoxicarea asta nu cred ca ne afecteaza pe noi, cei care analizam si determinam elementele false din filme. Mai rau este sa ai impresia ca este fals, dar sa nu incerci sa intelegi si de ce anume, si pe urma sa crezi ca toate sunt falsuri - asta apare cand nu stii de unde sa le apuci :) Oricum, un caz pe bune trebuie sa aiba sursele indicate, eventual discutat cu persoana, reconstituit etc.
De exemplu, acum cateva zile, discutam cu un coleg, si mi-a povestit ca a vazut ceva cand era mic. Am inceput sa pun o serie de intrebari, si am inceput sa desenez obiectul fara sa-i spun si fara sa fie langa mine. I l-am aratat la sfarsit si a spus ca aia a vazut. De aici am putut trage concluzia ca a fost un balon meteorologic, vezi atasamentul.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #404 : 09 Mai 2014, 13:37:01 »
...
@Xperyens are programe care sa sublinieze suprapunerea prin virarea spre rosu sau albastru a imaginilor.
...

Atasez o imagine saturata cu rosu, si una saturata cu albastru. Sa fiu sincer nu prea imi dau seama la ce ar trebui sa ma uit :|. Nuantele obiectului par sa fie din acelasi film cu restul elementelor din decor.
In schimb, am gasit un element care ne spune ca filmul este fals, primul. Observati cum toate obiectele prezinta un tremurici din cauza faptului ca acea camera nu era pe un trepied. Obiectul nostru nu pare sa se supuna acelor miscari :D Oricum daca nu imi atragea atentia colegul Tyanu, nu stiu daca cautam sa ma uit si la asta.
Deci inca un argument de cautat in filme :evil:

Forum RUFOn

« Răspuns #404 : 09 Mai 2014, 13:37:01 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.