Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Sondaj

Cum doriți a se continua în privința sistemului tip ''Likes''?

Sistem doar cu Likes (acordarea de aprecieri doar pozitive)
2 (12.5%)
Sistem cu Like și Dislikes (acordarea de aprecieri pozitive și negative)
13 (81.3%)
Sistem fără acordare de aprecieri
0 (0%)
Sistem doar cu Dislikes
1 (6.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 16

Votare închisă: 26 Martie 2020, 17:40:41

Autor Subiect: Sugestii pentru forumul RUFOn din partea membrilor!  (Citit de 70439 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,102
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 2436
  • Likes Given: 5612
Re: Sugestii pentru forumul RUFOn .ADMIN ALX
« Răspuns #150 : 04 Aprilie 2020, 15:06:01 »
Bun.
Atunci ... @alx poate faci ceva in privința aceasta.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,675
  • Liked: 2581
  • Likes Given: 5387
Re: Sugestii pentru forumul RUFOn . Pt oricare admin sau moderator.
« Răspuns #151 : 07 Aprilie 2020, 11:17:12 »
 Ar trebui facuta o sectiune cu 2020....asa cum a fost una cu 2012.
   Multumesc.

[apreciaza]   [dezaproba]   :lol:   :lol:   :roll:

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,167
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
  • Liked: 561
  • Likes Given: 667
Re: Sugestii pentru forumul RUFOn . Pt oricare admin sau moderator.
« Răspuns #152 : 07 Aprilie 2020, 22:03:37 »
Ar trebui facuta o sectiune cu 2020....asa cum a fost una cu 2012.
   Multumesc.

[apreciaza]   [dezaproba]   :D   :D   ::)

Adică? Aștept propuneri...
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,675
  • Liked: 2581
  • Likes Given: 5387
Re: Sugestii pentru forumul RUFOn . 2020 si urmatorii..
« Răspuns #153 : 08 Aprilie 2020, 11:42:46 »

Adică? Aștept propuneri...

Adica de ce 2020? Propunerea a fost facuta, un capitol sa fie deschis cu 2020 si sa fie mutate cel putin 2 sibiecte deschise deja, cele cu coviduțu si ala cu năcazu' la para-dogmă.

Plus ca fac pariu vor urma si alte subiecte, am eu o asa impresie cum ca e doar inceputul a ceva ce nu credea nimeni din noi ăştia simpli de respitam inca prin zona.

https://www.bbc.com/future/article/20200406-why-smart-people-believe-coronavirus-myths

Evident, doar o propunere  :-) pt cand va trece perioada daca va mai exista acest sait ca oricum este o zona f nesigura dupa cum imi zice si gogu si antivirusul.
   Ce trebuie facut pt a securiza zona?

Multumesc.
« Ultima Modificare: 08 Aprilie 2020, 11:44:38 de fiulploii »

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,138
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 749
  • Likes Given: 1742
Re: Sugestii pentru forumul RUFOn din partea membrilor!
« Răspuns #154 : 11 Aprilie 2020, 18:28:10 »
Cred că este vorba de ultimul update al forum-ului. Teoretic, sistemul de like este activ și ar trebui să funcționeze, însa pare a fi o problema. Nimeni nu a dezactivat INTENȚIONAT  like-urile. O sa vb cu Paul, să vedem cum restabilim acest sistem.  Poate fi restabilita karma, cu tot cu + și -...dacă vă doriți asta.

Am analizat putin update-urile SMF: este vorba despre update-urile 2.0.16 si 2.0.17 care ar fi afectat anumite functionalitati ale forumului. Am verificat situatia pe forumurile SMF:

2.0.16 - 27 Decembrie 2019: https://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=570986.0
2.0.17 - 30 Decembrie 2019: https://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=571067.0

Ambele releasuri au adus imbunatatiri pe urmatoarele zone:
*Support for privacy policy in addition to registration agreement
*GDPR Compliance toggle in Core Features
*PHP 7.2 support
*Improved security hashes for the image proxy
*Improved security for the login cookie
*Assorted other security improvements
*Various improvements for both the installer and upgrader

Vedem ca nicio zona nu pare sa afecteze vreo functionalitate a like-urilor. Daca ar fi fost problema cu suportul pentru PHP 7.2 ar fi afectat mult mai multe zone ale forumului. Imbunatari pe securitate. Alte imbunatatiri pentru modulul de install si cel de upgrade, ambele fiind accesibile din zona de admin.

Bun, am cautat intre comentarii pe forumul SMF despre impactul pe functionalitatea de like si nimic. Am cautat apoi pe topicul unde este sugerat sa se discute despre buguri si unde se ofera si suport: https://www.simplemachines.org/community/index.php?board=147.0

Am parcurs paginile pana la data de 27 Decembrie 2019 si absolut nimeni, dar absolut nimeni nu a sugerat sau s-a plans ca update-ul ar fi influentat functionalitatea de like. Unul singur s-a plans ca dupa ce a instalat un modul nu i se mai incarca iconita de la like, dar ala era modul separat instalat, nu avea treaba cu releasurile.

Acum, cineva a facut ceva, intentionat sau din greseala. alx daca tu spui ca din zona de admin sistemul era activ, dar nu s afisa nimic in front-end, inseamna ca cineva a modificat direct in cod. Vezi cine are acces la codul sursa, s-ar putea sa fi fost modificat de acolo. Cu intentie, sau din greseala. Avand in vedere ca greseala este atat de specifica si corect operata, as crede ca a fost cu intentie.

Sper sa va ajute aceste informatii sa evitati astfel de probleme pe viitor!

LE: poate aveti cod custom, ceva modificat la functionalitatea de likes, si atunci la fiecare upgrade functionalitatea de cod adaugata de programatori, custom, este afectata partial sau integral. Insa problema ar fi aceeasi la fiecare upgrade, si fixul ar fi similar.

LE2: Problema ultima data, din 4 Octombrie 2017, a fost rezolvata intr-o singura zi, pe 5 Octombrie totul fiind functional. Si atunci s-a sugerat ca tot de la update a fost problema generata.
« Ultima Modificare: 11 Aprilie 2020, 18:37:13 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #154 : 11 Aprilie 2020, 18:28:10 »

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,138
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 749
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #155 : 17 Aprilie 2020, 21:48:09 »
Am si eu o propunere pentru administratia acestui forum, propunere care urmareste sa reduca tensiunile. In mod clar exista cativa useri care sunt mai activi si au o anumita optica fata de diferite subiecte, optica diferita fata de a mea cel putin. Acum, normal ca fiecare are viziunea sa, insa daca toate subiectele, si pe NOM dar si despre pe cele Stiri se face in realitate propaganda si se sustin conspiratiile - alea facute doar din fortari de potrivire - atunci practic se limiteaza drepturile dar si dreptul la opinie (apelul unor colegi de a ma bloca de exemplu desi acestia m-au provocat in repetate randuri) - inundand TOATE subiectele cu aceleasi idei. Bun, pe NOM, as propune sa se discute despre orice conspiratii vrea oricine, sa le promoveze, sa le propage asa cum doresc - ca asta e categoria. La sectiunea Stiri, propun sa se aduca doar informatii noi, la obiect, despre anumite subiecte, insa sa fie categoria care nu induce si nu promoveaza anumite viziuni, sa zicem asa... trase de par in mod evident. Daca nu, repet, se ajunge la inundarea forumului de opinii care NU au fundament sau baza de dovezi, si daca altcineva - precum eu - vine si se opune lor, se ajunge la discutii mai aprinse si jigniri. Sa fim maturi, este limpede la ce fac referire, si sa fim maturi sa admitem ca avem puncte de vedere diferite. Daca se va creea un set de reguli mai clare pentru anumite categorii de subiecte, atunci cred ca putem fiecare sa ne expunem punctele de vedere, cu interactiuni si frictiuni mai mici. Si daca se doreste, sa se mai creeze o zona neutra de dezbateri (cu argumente) si acolo sugerez sa nu mai pozam in mimoze si sa ducem dialoguri mai libere, evident fara jigniri. Poate asta ajuta, momentan vad doar un flood de conspiratii care doresc sa umple toate spatiile de discutie - de catre anumiti useri.

Eu personal tind sa expun informatiile false si sa fac o analiza logica acolo unde pot. Altii tind sa creeze conspiratii si sa le perpetueze. Normal ca apar frictiuni, ca este vorba despre o abordare diametral opusa. Dar imi place sa cred ca avem toti loc aici.

Parerea mea.
« Ultima Modificare: 17 Aprilie 2020, 21:50:41 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #155 : 17 Aprilie 2020, 21:48:09 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.