Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Pareri ! Ce am fotografiat ?  (Citit de 209533 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • Gen: Bărbat
  • Archaean soul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1196
Re: Pareri ! Ce am fotografiat ?
« Răspuns #420 : 17 Iulie 2016, 11:28:52 »
Uite cum arata frunza de Vita de vie la un metru in fata ap. foto(35mm focala) focalizat pe dealul din fundal. Nu e deloc conturata, iar daca era un paianjen era la fel de neclar(din pacate nu am gasit unul sa fac un demo).   :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 882
  • Liked: 394
  • Likes Given: 143
« Răspuns #421 : 17 Iulie 2016, 11:57:04 »
Vezi că ai ceva în poză.  :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • DFI Recreativ
  • Liked: 367
  • Likes Given: 211
« Răspuns #422 : 17 Iulie 2016, 17:42:07 »
@prodcomb
Sigur nu este un paianjen cum nu este un paianjen nici in pozele lui Racoltza Florin dupa cum vezi. El spune: pozele au fost facute din usa vagonului. Paienjeni in usa vagonului? greu de crezut. Trenul este in circulatie si panza era rupta de cei care urcau sau coborau din vagoane. Nici reflexie in geam nu e pentru ca usa era deschisa. Poate fi o pasare surprinsa intr-o pzitie mai ciudata fata de obiectiv. Eu am cautat pe net poze cu pasari in zbor si nu am gasit nimic asemanator. Dar daca nu este o pasare?...... :?
Adevarul este dincolo de noi

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #423 : 17 Iulie 2016, 18:00:46 »
Păi nu este o pasăre, sunt insecte sau bucăți din ele după o masă copioasă de păianjen.

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #424 : 17 Iulie 2016, 18:47:03 »
... Panzele lor se fac in locuri linistite si fara curenti de aer.
... De remarcat ca nu au fost vazute cu ochiul liber in timpul fotografierii.

Eu am văzut și fotografiat cum lucrează ziua-nămiaza mare în vegatație; deci fals.
Am mai auzit afirmația asta „tabu”; n-am văzut, nu știu nimic (cred în Moș Crăciun!).  :-D

Forum RUFOn

« Răspuns #424 : 17 Iulie 2016, 18:47:03 »

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • Archaean soul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1196
« Răspuns #425 : 19 Iulie 2016, 19:29:23 »
Eu am văzut și fotografiat cum lucrează ziua-nămiaza mare în vegatație; deci fals.
...

Fals. In vegetatie e o treaba, e mediul lor natural. Nu si usa unui vagon de tren, unde curentii de aer sunt mult mai intensi plus ca circula lumea non-stop pe acolo.
Din pacate, paianjenii nu explica totul...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #426 : 19 Iulie 2016, 22:57:29 »
Fals. In vegetatie e o treaba, e mediul lor natural. Nu si usa unui vagon de tren, unde curentii de aer sunt mult mai intensi plus ca circula lumea non-stop pe acolo.
Din pacate, paianjenii nu explica totul...

Păianjenii sunt inepuizabili ...
În interiorul vagonului, nu în exterior. Și pe urmă, trenurile sunt cam goale.
De fapt nu avem un selfie să vedem unde stă observatorul.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,138
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 749
  • Likes Given: 1742
Re: Pareri ! Ce am filmat ?
« Răspuns #427 : 05 Septembrie 2016, 23:32:28 »
Salut,

Atasez linkul unei filmari de acum 1 an, din aceeasi seara in care am mai observat anumite fenomene necunoscute de mine - inclusiv un V cu structura asemanatoare unei macarale. Problema este ca desi am reusit sa observ o dara a acelui obiect "identificat" de mine ca fiind un avion, nici acum nu imi explic ce tip de avion era sau in ce misiune se afla. Ce parere aveti, ati mai vazut asemenea comportament al avioanelor si daca da ce tip de avion credeti ca a fost? Flashurile si cadentele lor sunt ciudate; pe de alta parte viteza pare si ea a unui avion. Imi cer scuze ca nu am filmat de pe un trepied, dar daca folositi VLC player cu setari corespunzatoare se poate vedea foarte bine. Punctele pe langa care trece sunt stele, identificabile si ele.

http://www.gfile.ro/?do=fD&fI=053c3d074325f32fc2dfe4a5a4b7cff7

Multumesc si o seara placuta,

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #428 : 18 August 2017, 20:16:15 »
Salut,

Weekendul trecut am fost la Comana pentru a observa perseidele. Am achizitionat recent un intervalometru si am vrut sa fac un prim test. Din pacate lentila folosita nu este una suficient de wide pentru ceea ce aveam nevoie dar am zis totusi sa experimentez. Pe langa avioane si sateliti am reusit sa surprind si cateva perseide. Totusi am remarcat ca in cadru mai apar niste luminite mai bizare si desi sunt de ordinul pixelilor, adica mici, mie imi ridica niste intrebari.

Compozitie 94 de cadre: f2.8, 10s, ISO 1600 cu obiectiv Canon 50mm f1.4 montat pe un body Canon 6D. Rezulta 940 secunde + 93 secunde (1 secunda pauza la fiecare expunere) = 1033 secunde => 17.2 minute de expunere. Imaginile au fost alterate prin corectie gama utilizand Photoshop.
Aici aveti linkul compozitiei pentru a putea descarca si analiza: https://www.dropbox.com/s/1tprojvlslea33j/composed.jpg?dl=0

Cadru compus:

Cropuri cu perseide din cadrul compus:

Pe langa acestea, pe 2 frame-uri apar 2 lumini mai ciudate - marit la 1200%.

Lumina 1:

Lumina 2:

Ce credeti ca reprezinta aceste lumini, mentionez ca ambele apar cu acea lumina punctiforma si acea dara de lumina colorata langa.
« Ultima Modificare: 18 August 2017, 20:29:05 de xperyens »

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #429 : 19 August 2017, 07:50:53 »
Poți pune întrebarea și pe www.astronomy.ro
Acolo sunt mai mulți care fac observații ca tine și au echipamene corespunzătoare. În mod sigur au mai întâlnit ce ai găsit tu în poze.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #430 : 19 August 2017, 19:46:38 »
Multumesc prodcomb, m-am inregistrat pe forumul de pe astronomy.ro si astept validarea contului din partea moderatorilor de acolo. Cum voi avea un raspuns il voi publica aici. Intre timp am scris si celor de la Astroclubul Bucuresti si i-am rugat sa-mi spuna ce considera ca am suprins acolo. Voi pune aici raspunsul lor. De asemenea am incercat sa elucidez misterul prin urmatoarele posibilitati:

1. Sunt particule incarcate electric care au lovit senzorul - de ce par sa fie curbate si ambele contin acel spatiu intre punct si linie?
2. Hot pixels - dar de ce au acest tipar de punct, spatiu si linie colorata curbata?
3. Scame in interiorul aparatului care la miscarea shutterului s-au lipit pe senzor si au incins anumite zone.

Pareri?

PS: Mai sunt si alte puncte care apar in anumite frame-uri dar cele doua sunt cele mai interesante.
« Ultima Modificare: 19 August 2017, 19:56:27 de xperyens »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,102
  • Liked: 2436
  • Likes Given: 5612
« Răspuns #431 : 20 August 2017, 10:46:32 »
Ar trebui sa cauti raspunsul mai întâi pe un forum de fotografi super profesioniști ... apoi pe astronomie si altele...
Oricum e un subiect foarte serios.

Offline prodcomb

• Senior
« Răspuns #432 : 20 August 2017, 18:27:51 »
Ar fi interesant de știut data (ziua, ora; intervalul de timp îl aflu după lungimea arcelor stelare) când au fost făcute expunerile.
În atmosferă se simțea prezența insectelor, gâzelor, ... ?
Hot pixels ar trebui să apară mereu în același loc în cadru.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #433 : 20 August 2017, 20:09:43 »
Ora nu era setata corect deci nu este corect reprezentata in EXIF dar am facut calculul facand ulterior o fotografie si deducand diferenta de timp. Diferenta de timp este de 2 ore, 57 de minute si 53 de secunde. Data este 13.08.2017.

Atasez cele 2 fotografii raw:
Foto 1 (00:44:30): https://www.dropbox.com/s/rapho87ae8lshvv/IMG_3325.CR2?dl=0
Foto 2 (00:55:29): https://www.dropbox.com/s/i79ygqvaiuxh1to/IMG_3384.CR2?dl=0

Orele dintre paranteze sunt cele reale. Erau tantari multi si noi am scapat doar dupa ce ne-am dau cu spray anti tantari, dar chiar si asa unii voiau sa te muste si de ochi sau din interiorul urechii daca ii lasai :-D. Noi eram pe un deal langa Comana si locatia este excelenta pentru observatii ale cerului dar din pacate in seara cu pricina Luna ne-a cam deranjat.

Momentan am primit un raspuns pe forumul de astronomie recomandat si par a fi radiatii cosmice. Le-am indicat si lor orele exacte deoarece ma gandesc ca in acea noapte erau mai multe aparate fotografice orientate catre cer si catre constelatia Perseus si daca ar fi fost ceva real pe cer s-ar fi regasit si in expunerilor altor persoane, discutabil acest aspect.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #434 : 21 August 2017, 16:18:18 »
Am primit si raspunsul unui astronom de la Astroclubul Bucuresti. Acesta spune ca este posibil sa fie artefacte cauzate de DSLR sau reflexii nedorite. Nu crede ca ar fi vorba de raze cosmice deoarece "arcul acela de cerc sugereaza o miscare totusi". Pe forumul de astronomie nu am mai primit raspunsuri in afara de acel ca par sa fie raze cosmice.  :| Aparent nu este asa de clar raspunsul asupra acestor luminite...
Intre timp am luat si eu in calcul varianta cu raza cosmica si e putin bizar datorita faptului ca stiam ca ar trebui ca acea dara sa-si shimbe culorile in functie de pixelul lovit (RGB) dar aparent nu se intampla asta.

Te rog sa ma ghidezi abyss daca vrei sa-mi spui unde as putea sa gasesc raspuns la intrebare - spuneai ceva de forum de fotografi super profesionisti.

Forum RUFOn

« Răspuns #434 : 21 August 2017, 16:18:18 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.