Autor Subiect: Urme in plan fizic  (Citit de 5333 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 938
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 642
  • Likes Given: 1712
Urme in plan fizic
« : 08 Septembrie 2016, 00:47:47 »
Uneori se intampla fenomene stranii in jurul nostru. Eu am trait si am citit despre intamplari pe care as fi tentat sa le pun in spinarea nebuniei sau a inselatoriei. Cu toate acestea fenomene bizare se intampla uneori in jurul nostru. As vrea sa va povestesc despre o intamplare de acest fel ce am trait-o in aceasta seara.

Stateam linistit in fata masutei pe care se afla monitorul calculatorului meu. In ultima vreme am inceput sa fumez tigari de tutun rulate manual, ziua fumez putin dar seara fumez mult. Imi pregatisem foita de hartie pe masuta si in acelasi timp ascultam o oarecare emisiune. Dintr-o data am observat o picatura care a cazut pe foita pregatita... moment in care m-am blocat; mainile mele nu erau deasupra foitei, eu stand in sezut cu picioarele sub mine in patul de langa masuta iar capul si corpul meu se aflau de asemenea in afara ariei de deasupra foitei. Am ramas naucit uitandu-ma si cautand motive/posibilitati care sa explice cauza acelui strop de "apa". Urma acelui strop s-a evaporat cu repeziciune lasand in urma doar foita putin contorsionata. Nu am reusit sa gasesc o cauza naturala/explicabila a acelui strop. In acelasi timp am simtit ca a fost vorba de un semn divin care imi graia ca nu este bine sa mai fumez. Eu am perceput aceasta ca o lacrima, suferinta, ca un fel de atentionare asupra mea.

Am deschis topic nou gandindu-ma la faptul ca nu sunt singurul care a trait momente bizare cu urme in plan fizic si ca mai sunt si altii care pot impartasi experiente.

Seara buna,

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 766
    • Vezi Profilul
  • Liked: 345
  • Likes Given: 100
Re: Urme in plan fizic
« Răspuns #1 : 08 Septembrie 2016, 09:15:17 »
Dar la verticala foiței de hârtie ce se afla?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 08 Septembrie 2016, 10:24:45 »
La verticala foitei se afla direct tavanul care era uscat. Masuta nu sta lipita de niciun perete lateral din camera. Eram singur in camera, mama mea era in bucatarie pregatind spaghete. Nu vorbeam in acel moment, nu aveam apa minerala langa mine (aveam o bere deschisa dar aceasta era uscata la exterior, nu avea condens), nu eram transpirat, nu eram agitat, nu am deodorant de camera automatizat, nu imi miscam mainile, defapt precum am spus nu am gasit nicio explicatie.
« Ultima Modificare: 08 Septembrie 2016, 10:27:39 de xperyens »

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 766
    • Vezi Profilul
  • Liked: 345
  • Likes Given: 100
« Răspuns #3 : 08 Septembrie 2016, 12:27:15 »
Sticla cu bere, deschisă. Bulele (bula) care se formează în interiorul gâtului sticlei sau al sticlei (dar deasupra lichidului) prin spargere pot proiecta picături de bere.
Deci picătura era de bere, nu de apă. ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 09 Septembrie 2016, 13:10:37 »
Exista o distanta intre sticla de bere si foita, de aproximativ 20-30 de cm. Berea pe care o consum nu face spuma multa, iar eu o consum din sticla fara sa o agit si fara sa o beau repede ca sa incurajez formarea spumei. Si berile sunt create dupa retete diferite si in functie de compusi pot face mai multa spuma sau mai putina: http://www.livescience.com/33128-why-does-beer-foam-.html . Berea pe care o consumam eu, Ciuc 0.33 nu face spuma respectiva, eu asta beau de obicei si pot sa spun ca am deja suficienta experienta. Un alt aspect este cantitatea de lichid intr-o pelicula de bere care ar urca printr-un gat al sticlei cu diametru de iesire de aproximativ 2cm. Aria este de 3.14cm(patrati).

De asemenea trebuie sa analizam modul in care se sparg aceste pelicule subtiri - un bun exemplu aici: https://www.youtube.com/watch?v=blNe2Ae5a2c
Cantitatea de apa din picatura respectiva nu semana nici pe departe cu particule minuscule de apa, era o picatura ca de ploaie.  De asemenea picatura a venit pe verticala, de sus in jos, si nicidecum la un unghi din laterala - caz in care forma zonei udate ar fi aratat o directie a sursei.

Trecand mai departe oricand putem sa testam foita sa vedem daca contine urme de bere deoarece am pastrat-o. Eu nu am niciun dubiu de stranietatea intamplarii dar inteleg ca este foarte greu de crezut asa ceva.

Numai bine,

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,635
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2441
  • Likes Given: 5423
« Răspuns #5 : 09 Septembrie 2016, 13:24:27 »
In primul rând cred ca ar trebui sa nu mai fumezi - așa ar dispărea stranietatea din viata ta  :lol:  glumesc si eu , stai linistit dar ar fi o rezolvare, nu?

In al doilea rând, nu am înțeles bine, ai văzut picătura căzând sau ai văzut doar pata de umezeala si ai presupus ca a căzut o picătura de lichid ?

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 09 Septembrie 2016, 14:10:39 »
Si eu cred acelasi lucru, ca ar trebui sa nu mai fumez. Am vazut caderea acelei picaturi, probabil de asta mi-am atintit ochii pe foita chiar in acel moment. In primele momente am ramas oarecum blocat iar dupa cateva alte momente am plecat capul si mi-am facut cruce - de aceea am si specificat ca am considerat intamplarea de ordin divin, asa am simtit.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,635
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2441
  • Likes Given: 5423
« Răspuns #7 : 11 Septembrie 2016, 16:07:36 »
In condițiile astea nu stiu ce ar mai fi de spus . Doar sa urmărești daca nu se repeta evenimentul daca recreezi condițiile .

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 19 Decembrie 2017, 00:44:02 »
Am gasit acest site astazi cautand despre apa si fenomene neidentificate: http://projectparanormal.org/forum/6846/water-droplet-phenomena/
Intrebarea mea este daca cunoaste cineva vreun caz cu evaporarea apei in mod misterios...