Autor Subiect: OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]  (Citit de 65341 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 848
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 596
  • Likes Given: 1703
Re: OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]
« Răspuns #90 : 19 Februarie 2018, 15:44:58 »
Poate facem o deplasare pana acolo, candva.
Are cumva cineva fotografiile de la padurea Baciu cu ozn-ul din 18 August la o calitate buna, ca sa se poata studia?

Online sunnyboy

• Cool
  • Mesaje postate: 124
    • Vezi Profilul
  • Liked: 48
  • Likes Given: 307
« Răspuns #91 : 03 Martie 2018, 16:48:13 »
Din ciclul: "Nici Padurea Baciu nu mai e ce-a fost!"
Ma plimbam eu azi pe-acolo profitand de zapada asta frumoasa si am ajuns la faimoasa Poiana Rotunda, aflata inspre capatul extrem al padurii, adica destul de departe de strabatut cu pasul. In copacii care delimitau poiana erau agatate globuri de pom de iarna, probabil ca sa se bucure si extraterestrii!

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 688
    • Vezi Profilul
  • Liked: 327
  • Likes Given: 87
« Răspuns #92 : 06 Martie 2018, 19:02:43 »
Într-o zi cu soare un astfel de glob se poate vedea de la mulți kilometri distanță.
 :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,604
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2341
  • Likes Given: 5393
« Răspuns #93 : 06 Martie 2018, 21:10:34 »
Într-o zi cu soare un astfel de glob se poate vedea de la mulți kilometri distanță.
 :roll:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Iar intr-o noapte cu nori un astfel de glob nu se poate vedea nici de la mica distanta.  :wink:

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #94 : 11 Martie 2018, 13:31:57 »
Am reusit sa ajung in padurea "fermecata", cu un grup, unde am reusit sa surprind cateva entitati. Atasez doua cadre. Observati in prima fotografie aparitia simultana a unei entitati fantomatice cat si aparitia unui orb luminos de culoare galben portocaliu. In a doua fotografie este posibil ca entitatea de tip orb sa ne fi urmarit pana la iesirea din padure moment in care a inceput sa lumineze in culoarea galben si verde - nu stiu sigur daca nu erau defapt doua.  :mrgreen:

Citat
entitate sf [At: MAN. SĂNĂT. 16/19 / Pl: ~ități / E: fr entité, lat entitas, -tatis] 1 (În filozofia scolastică) Natura unui lucru, esența sa considerată în mod idealist și metafizic ca fiind distinctă de lucrul însuși și independentă de el. 2 Conținut de sine stătător. 3 Existență delimitată (ca întindere, importanță, valoare etc.) Si: realitate, existență, esență, natură.
« Ultima Modificare: 11 Martie 2018, 13:33:36 de xperyens »

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 688
    • Vezi Profilul
  • Liked: 327
  • Likes Given: 87
« Răspuns #95 : 11 Martie 2018, 18:09:12 »
Am reusit sa ajung in padurea "fermecata", cu un grup, unde am reusit sa surprind cateva entitati. Atasez doua cadre. Observati in prima fotografie aparitia simultana a unei entitati fantomatice cat si aparitia unui orb luminos de culoare galben portocaliu. In a doua fotografie este posibil ca entitatea de tip orb sa ne fi urmarit pana la iesirea din padure moment in care a inceput sa lumineze in culoarea galben si verde - nu stiu sigur daca nu erau defapt doua.  :mrgreen:

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Și dacă era noapte s-ar fi văzut o grămadă de orbi.   :wink:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Online sunnyboy

• Cool
    • Vezi Profilul
« Răspuns #96 : 12 Martie 2018, 12:17:14 »

@experyens,
[/size]Am fotografiat si eu pe-acolo fuioare de ceata (pentru noi invizibile, insa!) din acelea pe care le numesti "entitati", eu le-am pus pe seama unei defectiuni momentane a aparatului foto...
[/size]atasez pozele facute cu un amic la o iesire la Hoia, nu stiu daca au mai fost puse pe acest forum de catre altcineva sau nu; sunt facute iarna, la apus, la interval de 16 secunde una de alta; pe prima apar acele fuioare de ceata, pe a doua nu... pozele au exif

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #97 : 12 Martie 2018, 14:52:01 »
@experyens,
[/size]Am fotografiat si eu pe-acolo fuioare de ceata (pentru noi invizibile, insa!) din acelea pe care le numesti "entitati", eu le-am pus pe seama unei defectiuni momentane a aparatului foto...
[/size]atasez pozele facute cu un amic la o iesire la Hoia, nu stiu daca au mai fost puse pe acest forum de catre altcineva sau nu; sunt facute iarna, la apus, la interval de 16 secunde una de alta; pe prima apar acele fuioare de ceata, pe a doua nu... pozele au exif

@sunnyboy

Eu am folosit cuvantul entitati pentru ca asta reprezinta acele obiecte a caror origine nu este identificabila (usor) din fotografii, am pus definitia pentru a arata ca acest termen folosit de multi ufologi este corect atata timp cat nu este combinat cu alte cuvinte precum: spirituale, biblice, eterice etc.  :evil:
Si eu detin fotografiile cu EXIF si am si observat cu ochii liberi entitatile.

Ma gandeam ca si voi ati observat entitatea fantomatica din fotografia ta, explicatia fiind atasata.  8-)

PS: Plina lumea si padurile de entitati domne!  :lol:

LE: Posibil si exprimarea "farfurie zburatoare" are o logica pe undeva...
« Ultima Modificare: 12 Martie 2018, 14:55:49 de xperyens »

Online sunnyboy

• Cool
    • Vezi Profilul
« Răspuns #98 : 12 Martie 2018, 17:41:19 »
Noi nu le-am vazut, dar nu mi-am putut explica solicitarea amicului (si nici el!) de a "trage" niste poze spre copacelul ala si in lumina aia proasta. Repet, pana am vazut ce ai pozat tu, nu credeam ca e ceva interesant acolo ci doar o eroare de "soapbox"...
O fi plina lumea de entitati, da' stau la poza numa'n Hoia? Nu-i frumos din partea lor...

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #99 : 12 Martie 2018, 18:53:18 »
Din punctul meu de vedere chiar nu este nimic interesant in acea padure, interesant este ce au facut altii cu/din acea padure, entitatile mele fiind elucidate de la locul cu pricina: un glob portocaliu atarnat intr-un copac si o doza de bere ce stralucea in bataia razelor Soarelui; prezenta fantomatica este o crenguta defocalizata. Incercam doar sa inteleg de ce unii ufologi fac referire la anumite fenomene cunoscute (si facute de om) ca fiind entitati... si am inteles ca este corect sa fie denumite asa (in mod misterios dar care imbie oarecum la cercetare). Dar daca cineva le denumeste entitati spirituale sau spirite vii sau in alt fel, acolo deja este o eroare flagranta si este minciuna si trebuie penalizata.

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,197
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 510
  • Likes Given: 700
« Răspuns #100 : 19 Martie 2018, 00:48:47 »
Din punctul meu de vedere chiar nu este nimic interesant in acea padure,

Și uite așa s-a mai dus dracu un mit...nici nu e de mirare, după atâtea studii efectuate de colegul de mai sus, și după zeci de drumuri acolo...e clar că pădurea nu putea să-i reziste! Mai ales că banuiesc că au călcat centimetru cu centimetru toată pădurea...    Totuși...mă întrebam dacă ar putea să-mi explice colegul @xperyens cum se face că patru persoane, împărțite în doua grupuri, se aflau la distanță de câteva zeci de metri unele de altele, în pădure, și ne strigam unii pe alții fără să ne auzim...sau de ce gps-ul meu, care funcționa bine-mersi a refuzat în pădure să mai facă poziționarea corectă, deși vedea vreo 8-9 sateliți tot timpul...sau cum se face că mergi acolo în septembrie, faci fotografii la niște grupuri de copaci, iar în decembrie și după decembrie nu-i mai regăsești...și nici cioate sau urme de acces până acolo sau alte alea nu vezi...și as mai avea cam vreo două sute de astfel de întrebări...da mă abțin...
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #101 : 19 Martie 2018, 09:21:42 »
Presupun ca fiind 4 persoane, in cercetare, aveti si un film sau o dovada care sa ateste asta - batea cumva vantul cu putere?
Nu cred ca poti cere cuiva sa ia centimetru cu centimetru toata padurea dar poti face studii in punctele "active" ale padurii unul fiind in Poiana Rotunda. Cum se face ca cei care traiesc acolo in zona nu au venit cu asemenea teorii cum ca in padure "copacii capata picioare" si dispar grupuri intregi fara urma - aveti cumva niste fotografii? Presupun ca da, alfel ar fi foarte greu de a te baza doar pe memorie cand vorbim despre asa ceva - era vorba cumva de niste copacei plantati de test in asa zisele puncte active? In legatura cu GPS-ul, acesta da rateuri si in Bucuresti asadar la ce te referi cand spui pozitionare corecta, despre cati metri era vorba? Presupun ca aveai si un aparat GPS profesional cu care ai facut comparatia.

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,197
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 510
  • Likes Given: 700
« Răspuns #102 : 19 Martie 2018, 15:14:13 »
@xperyens
Presupun ca fiind 4 persoane, in cercetare, aveti si un film sau o dovada care sa ateste asta - batea cumva vantul cu putere?

Dovada sunt cei 4...mă rog, cei 3 acum, pentru că unul nu mai este printre noi...   Nu bătea vântul...din contra...fiind luna decembrie nu erau nici frunze care să absoarbă sunetele...și totuși nu ne auzeam. Deși auzeam deasupra noastră zgomotul produs de traficul de avioane...chestia era la sol...

Nu cred ca poti cere cuiva sa ia centimetru cu centimetru toata padurea dar poti face studii in punctele "active" ale padurii unul fiind in Poiana Rotunda.

Păi eu sunt unul dintre cei care pot spune că au bătut pădurea aia...la centimetru. Cât despre punctele...active...dă-mi voie să te contrazic: în Poiana Rotundă nu sunt puncte active...importante. Faima ei vine de la fotografiile lui Barnea și de la spiralele MISA...un punct activ, sau, dacă vrei, cel mai puternic punct activ se află, teoretic, pe platoul Sift...eu personal am mai identificat cel puțin 5 puncte active TEMPORARE...adică uneori se...simt, alteori...nu! Și nu toată lumea simte...depinde de mulți factori.

Cum se face ca cei care traiesc acolo in zona nu au venit cu asemenea teorii cum ca in padure "copacii capata picioare" si dispar grupuri intregi fara urma - aveti cumva niste fotografii?

Simplu...pentru că o parte din picioare le capătă tocmai datorită acestor...localnici. Totuși, referitor la acele...modificări despre care vorbeam eu, nu există urme de tăiere, transport sau altceva...pur și simplu 2 grupuri de arbori frumos răsuciți au dispărut...și nici măcar nu erau atât de groși...și da, am fotografii cu acele grupări de arbori. Și știu și zona unde am făcut fotografiile...

In legatura cu GPS-ul, acesta da rateuri si in Bucuresti asadar la ce te referi cand spui pozitionare corecta, despre cati metri era vorba? Presupun ca aveai si un aparat GPS profesional cu care ai facut comparatia.

Mă refer la faptul că în pădure pur și simplu nu a fost capabil să îmi arate poziția...deși avea semnal foarte bun de la sateliți...era și iarna, deci lipsă frunze. Mi s-a întâmplat de 2 ori chestia asta, cu 2 aparate diferite...și doar simțul meu de orientare, ajutat finuț și de...altceva a făcut să nimerim Poiana Rotundă la 2 noaptea, și să nu trecem pe lângă ea, ținând cont de faptul că noi veneam prin pădure și nu pe drumurile de acces. Aveam un singur GPS, cu SIRF III și antenă externă...care m-a slujit cu credință ani buni...de prin 2005 până prin 2011.

Straniu la această pădure este faptul că cel puțin cu mine se comportă...așa cum se comportă. Și uneori nu apuc nici să termin de mă gândit la o idee, și pădurea reacționează...ceva în genul Solaris a lui Stanislav Lem.   Adică mergeam singur prin pădure, și mă gândeam că nu se aude nici un singur tril de pasăre, fiind luna mai...imediat, în jurul meu a început un concert cu sute de soliști. Sau mă gândeam că în pădurea aia chiar nu sunt animale, și nu am văzut nici unul...în următoarele 30 de secunde prin fața mea au trecut 3 căprioare cu 2 pui...sau un corb care m-a urmărit preț de vreo 2 ore prin toată pădurea, sărind din arbore în arbore...și ca astea mai sunt multe. Așa că sigur că reacționez ciudat când văd persoane care au fost acolo o singură dată și deja trag concluzii cu valoare de adevăr demonstrat... 
   Pe de altă parte, sunt singura persoană care a reușit să obțină un interviu cu unul dintre pădurarii care au muncit acolo mai mulți ani...și care a spus clar că el nu a văzut nimic straniu, niciodată...   Acum această persoană nu mai este printre noi, așa că acel interviu este singurul lucru care a rămas...
   Cam asta e...deocamdată.
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1355
  • Likes Given: 4058
« Răspuns #103 : 20 Martie 2018, 11:46:09 »
Este o zona in care biorezonanta, sau vibratia proprie, isi are rolul ei major in producerea unor fenomene nu neaparat ozn, ci evenimente stranii - ca cel evocat mai sus, cu caprioara . E o zona in care daca vi cu idei preconcepute "aici nu se intampla nimic" - chiar asta obti : nu se intampla nimic.  Daca esti atent si ai "deschiderea" sa citesti tot "alfabetul " existentei din jurul tau - si nu doar cele cateva litere pe care ti le da alfabetul pur stiintific - ai ocazia sa observi anomalii, evenimente care sfideaza cam tot ce ai invatat prin scoala. Nu poti aduce dovezile in fata restului lumii - din motive tehnice evidente - dar acea crenguta unica, dintr-o padure incremenita, care se misca doar ea singura in sus si in jos, ca un salut e un moment ce iti ramane in suflet si o amintesti mereu cand te intalnesti cu prietenii cu care ai batut acele carari. Nici acele mici anomalii de pe fotografie - ce azi sunt considerate picaturi de apa sub raze de soare, sau insecte in zbor nu pot fi dovezi - pentru ca doar tu ai fost acolo si sti ca nu era nici urma de abur, ceata sau picaturi de apa intr-o zi torida de vara, si nici nu poti dovedi ca erai uimit ca totul era incremenit, fara pasari sau ciripituri, fara insecte sau alte vietati normale intr-o padure. Ramane insa un adevar : daca vrei sa vezi ceva deosebit in Padurea Baciu si ai rabdarea sa astepti, acel moment in care vei vedea va veni. Daca nu ...nu. Ceea ce inseamna ca acel "alfabet existential" nu e pentru toti. E un fel de fizica cuantica pe invers, in care observatorul nu anuleaza experimentul ci il genereaza prin vibratia prorie pe care o are, prin "cheia vibratiei personale" care ii deschide timid cateva porti de cunoastere.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #104 : 20 Martie 2018, 12:52:02 »
...
E un fel de fizica cuantica pe invers, in care observatorul nu anuleaza experimentul ci il genereaza prin vibratia prorie pe care o are, prin "cheia vibratiei personale" care ii deschide timid cateva porti de cunoastere.

Inteleg ceea ce spui insa ar trebui sa limitam cumva trairile interioare si sentimentele aferente fata de alte fenomene mai... aparte. Stari de liniste, sincronicitati si alte stari se pot produce in ORICE padure - in acest moment nu mai vad ca padurea respectiva e mai speciala decat altele. Cand am spus ca padurea nu este interesanta ma refeream strict la intamplari de alt gen - parerea mea. De exemplu presupun ca toata lumea stie filmul cu acea banda de trecere interzisa (!!!) din padurea Hoia:
https://www.youtube.com/watch?v=L2N5v2NDR9w&feature=youtu.be&t=2m55s

Am suprins si eu ceva asemanator langa baltoaca vrajitoarelor de langa Bucuresti:
https://youtu.be/9ngBdyFRgSU

In ce categorie ai pune asta colegule @Ganditorul?