Autor Subiect: OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]  (Citit de 77057 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 996
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 713
  • Likes Given: 1737
Re: OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]
« Răspuns #150 : 03 Aprilie 2018, 16:19:00 »
Eu ma refer la FAN-uri autentice, nu la OMAN-uri (Obiecte Militare Aerospatiale Neidentificate) caci acestea nu reprezinta obiectul interesului meu.

Cat despre parazitii despre care am vorbit, sunt absolut convins ca exista persoane care stiau de multa vreme adevarul insa iarasi nu este problema mea sa caut si de ce a fost ascuns, eu constat doar efectele.

Las aici cateva linkuri pentru exemplificare:
https://www.youtube.com/watch?v=chwAKTGsxzg&feature=youtu.be&t=2m47s
https://www.digi24.ro/regional/digi24-brasov/coniferele-din-judetul-brasov-amenintate-de-insectele-ips-typographus-142729

As vrea sa fac amintire asupra filmului cu Fata Padurii unde martorul este cu adevarat zdruncinat de anumite intamplari mai mult sau mai putin reale si a fost lasat sa creada ca un OZN s-a izbit de copaci: https://www.youtube.com/watch?v=-xv_LCw-SFw  - mai mult, filmul sigur ca intareste aceasta iluzie in ochii mai multor persoane, adica sarmanul om a fost folosit si pentru tractiune TV, probabil aici se regaseste explicatia - cei de la TV urmarind senzationalul ar sa fi omis sa prezinte si aceasta varianta mai terestra a intamplarii; poate mai exista motive insa nu as vrea sa acuz pe nimeni.

Nu cred ca a constatat cineva faptul ca acei copaci au fost retezati DEODATA insa avand in vedere ca erau afectati de acei paraziti, un vant mai puternic putea sa grabeasca procesul si sa rupa simultan mai multe exemplare, sigur linkurile puse aici vor face lumina.

Nu stiu ce sa spun despre sandale si slapi, la ce te referi? Eu m-am dus in bocanci pentru ca era si noroi!  :lol:
« Ultima Modificare: 03 Aprilie 2018, 16:27:12 de xperyens »

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 537
  • Likes Given: 669
« Răspuns #151 : 04 Aprilie 2018, 11:21:00 »
@xperyens
  Sincer, nu mai am energia să intru într-un soi de polemică cu tine...observ că ești o cană plină, în care nu mai încape nimic...așa că demersul meu ar fi inutil. Pot însă să-ți spun că Pădurea Baciu nu e chiar ușor de...citit! Dacă ai fi citit mesajele mele anterioare, ai fi înțeles asta deja.  Mă rog, e dreptul tău să ai o anumită opinie...însă dacă încerci să transformi opinia ta în adevăr, pe care să ni-l impui...ei bine, aici ai o problemă. Pentru că un drum în Pădurea Baciu nu te poate lămuri...eu am zeci de drumuri acolo, am stat de vorbă și cu mulți localnici, am dormit acolo, adică pot spune că am alocat timp și resurse pentru treaba asta, și încă o mai fac. Ar fi interesant să te întrebi de ce nu mă opresc...sau poate crezi că sunt tâmpit și credul? Te pot asigura că nu sunt nici una, nici alta...

Legat de acei copaci...vreua să-ți spun că am văzut până acum sute de astfel de copaci atacați de paraziți...este, cumva, o chestie banală în zona unde eu locuiesc. Însă aspectul lor este inconfundabil...în primul rînd, acești copaci se uscă sau sunt deja uscați, ceea ce nu se poate spune despre cei din Făget.  Și te pot asigur că orice tehnician silvic recunoaște așa ceva...nici nu e cine știe ce filozofie. Dar, sigur că tu poți continua pe linia asta...până la urmă e dreptul tău. Însă va trebui să ai grijă să nu devii ridicol...

În altă ordine de idei, ți-am observat evoluția pe forum...și am observat și transformările prin care treci. După ce ne-ai livrat zeci/sute de fotografii/filmări în care erai 100% convins că ai surprins...nu știu ce, deși toate aveau explicații logice, vii acum și explici ceea ce nu s-a putut explica în zeci de ani...nu crezi că ești puțin cam...deplasat? Dai explicații categorice unor...fenomene pe care am senzația că nu le înțelegi și nici nu le percepi...sigur, nu e NEAPĂRAT vina ta pentru că nu le percepi...dar eu zic că puțină moderație nu ți-ar strica...
 Și după ce vei  face măcar atâtea drumuri câte am făcut eu la Baciu, poate că vei înțelege că nu înțelegi...și că acolo se întâmplă, UNEORI, chestii greu de digerat de mintea noastră încorsetată într-un mod de gândire dezastruos și plin de prejudecăți!

Nu stiu ce sa spun despre sandale si slapi, la ce te referi? Eu m-am dus in bocanci pentru ca era si noroi!  :D

cctd!

”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,195
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2903
  • Likes Given: 2000
« Răspuns #152 : 04 Aprilie 2018, 15:39:14 »
Reluând firul istoric, ar fi util de reperat ce alte activități / mărturii s-au mai înregistrat în zonă, în lungul șir de secole ce s-au succedat după preistoricii deja menționați.
Ținând cont că în antichitate Clujul a fost centrul roman Napoca, iar în evul mediu a fost la fel de important pe Transilvania, aria pădurii nu putea trece....neobservată.
Români, maghiari, turci, tătari...o groază de lume a bătut periferiile Clujului. Trebuie să mai fi rămas povești notabile - dacă fenomenele pădurii au avut o oarecare constanță.
Igitur cogito

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 817
    • Vezi Profilul
  • Liked: 374
  • Likes Given: 123
« Răspuns #153 : 04 Aprilie 2018, 18:31:29 »
@xperyens
  Sincer, nu mai am energia să intru într-un soi de polemică cu tine...observ că ești o cană plină, în care nu mai încape nimic...așa că demersul meu ar fi inutil. Pot însă să-ți spun că Pădurea Baciu nu e chiar ușor de...citit! Dacă ai fi citit mesajele mele anterioare, ai fi înțeles asta deja.  Mă rog, e dreptul tău să ai o anumită opinie...însă dacă încerci să transformi opinia ta în adevăr, pe care să ni-l impui...ei bine, aici ai o problemă. Pentru că un drum în Pădurea Baciu nu te poate lămuri...eu am zeci de drumuri acolo, am stat de vorbă și cu mulți localnici, am dormit acolo, adică pot spune că am alocat timp și resurse pentru treaba asta, și încă o mai fac. Ar fi interesant să te întrebi de ce nu mă opresc...sau poate crezi că sunt tâmpit și credul? Te pot asigura că nu sunt nici una, nici alta...

Legat de acei copaci...vreua să-ți spun că am văzut până acum sute de astfel de copaci atacați de paraziți...este, cumva, o chestie banală în zona unde eu locuiesc. Însă aspectul lor este inconfundabil...în primul rînd, acești copaci se uscă sau sunt deja uscați, ceea ce nu se poate spune despre cei din Făget.  Și te pot asigur că orice tehnician silvic recunoaște așa ceva...nici nu e cine știe ce filozofie. Dar, sigur că tu poți continua pe linia asta...până la urmă e dreptul tău. Însă va trebui să ai grijă să nu devii ridicol...

În altă ordine de idei, ți-am observat evoluția pe forum...și am observat și transformările prin care treci. După ce ne-ai livrat zeci/sute de fotografii/filmări în care erai 100% convins că ai surprins...nu știu ce, deși toate aveau explicații logice, vii acum și explici ceea ce nu s-a putut explica în zeci de ani...nu crezi că ești puțin cam...deplasat? Dai explicații categorice unor...fenomene pe care am senzația că nu le înțelegi și nici nu le percepi...sigur, nu e NEAPĂRAT vina ta pentru că nu le percepi...dar eu zic că puțină moderație nu ți-ar strica...
 Și după ce vei  face măcar atâtea drumuri câte am făcut eu la Baciu, poate că vei înțelege că nu înțelegi...și că acolo se întâmplă, UNEORI, chestii greu de digerat de mintea noastră încorsetată într-un mod de gândire dezastruos și plin de prejudecăți!

cctd!

Sincer, m-ai dezamăgit.
Pădurea trebuie „stârnită”.
Ai înregistrat și ascultat (într-un anumit fel) infrasunetele pădurii?
Știai de combinația infrasunete-ceață?
În pădure trebuie să mergi în picioarele goale; dacă plouă sau este iarnă se poartă un tip de încălțări.

Multe din cele ce ai spus lui @xperyens ți se potrivesc.

Deci în pădure trebuie să fii activ din punct de vedere al echipamentelor de interogare (mai simple sau mai complicate).
Dar trebuie să știi ce-și-cum.

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,162
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 537
  • Likes Given: 669
« Răspuns #154 : 05 Aprilie 2018, 09:31:58 »
Sincer, m-ai dezamăgit.
Pădurea trebuie „stârnită”.
Ai înregistrat și ascultat (într-un anumit fel) infrasunetele pădurii?
Știai de combinația infrasunete-ceață?
În pădure trebuie să mergi în picioarele goale; dacă plouă sau este iarnă se poartă un tip de încălțări.

Multe din cele ce ai spus lui @xperyens ți se potrivesc.

Deci în pădure trebuie să fii activ din punct de vedere al echipamentelor de interogare (mai simple sau mai complicate).
Dar trebuie să știi ce-și-cum.

E ușor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înșirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune.
   M.E.
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 817
    • Vezi Profilul
  • Liked: 374
  • Likes Given: 123
« Răspuns #155 : 05 Aprilie 2018, 13:49:31 »
Ca de obicei o nimerești ca nuca în perete.
Vezi că Poetul a scris multe poezii despre pădure.
Apleacă-te puțin asupra lor.

PS
legat de subiectul rubricii, nu „tot prin bălării”! ;)
« Ultima Modificare: 05 Aprilie 2018, 13:51:52 de prodcomb »
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline Grifon

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,195
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2903
  • Likes Given: 2000
« Răspuns #156 : 05 Aprilie 2018, 23:42:47 »
Cred că "acidulările" ...nu ne prea ajută.
Fiecare cu părerea lui, nimic rău în asta. E drept, n-ar strica mai multe argumente, însă și așa fiecare poate rămâne mai sceptic - sau mai entuziast.
Experiențele pomenite de dl.@alx, chiar dacă, să zicem, subiective, mă fac chiar ușor invidios - nu-i puțin lucru să ai parte de trăiri...mai altfel.
Întrebarea pe care aș pune-o însă (nu din cele ce ar friza indiscreția) este următoarea : a mai simțit și vreun însoțitor acele manifestări ?
Chiar dacă, să admitem, în mod diferit ?
Igitur cogito