Autor Subiect: Lumina albastra, Bucuresti, 06.09.2014, 04:05, NV  (Citit de 6970 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 938
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 642
  • Likes Given: 1710
Re: Lumina albastra, Bucuresti, 06.09.2014, 04:05, NV
« Răspuns #15 : 11 Februarie 2015, 21:13:00 »
Scuze pentru dubla postare. Mi-am amintit ca intr-o vara am vazut pe litoral, cu ai mei, fulgere din senin (adica era perfect senin, niciun nor), destul de mici, 2-3 cm intre degete. Poate ai suprins asa ceva.
« Ultima Modificare: 11 Februarie 2015, 21:14:14 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 938
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 642
  • Likes Given: 1710
Re: Lumina albastra, Bucuresti, 06.09.2014, 04:05, NV
« Răspuns #16 : 09 Noiembrie 2018, 21:53:52 »
Voi incerca sa fac mai multa lumina in acest caz care mi-a dat si imi da multe batai de cap si acum:

Cu cateva luni inainte sa observ si sa fotografiez pe cer ceea ce am prins, niste persoane mi-au relatat un fenomen asemanator. Am incercat sa fac reconstituiri grafice ale acelui eveniment povestit, fiind foarte curios din fire.

In seara noaptea dintre Vineri si Sambata - noaptea cu pricina - intamplarile s-au desfasurat in felul urmator:
-Pe la orele 03:30 am fost deranjat de niste zgomote facute de colegii de apartament moment in care m-am suparat dar le-am spus ca vorbim in ziua urmatoare.
-Am iesit afara, pe balcon, dupa acel moment, intre orele 03:30 - 04:00, sa ma relaxez, moment in care observ o lumina galbena care se tot marea - intelegand ca venea catre mine.
-Am fugit sa iau aparatul foto din camera si m-am intors pe balcon.
-Cand am ajuns pe balcon am remarcat o tacere mormantala, nu se mai auzea nimic... si de aici incepe ceva mai straniu.
-Imi aduc aminte ca vedeam o zona pe cer cu sute de stroboscoape care se aprindeau pe o zona delimitata a cerului.
-Imi aduc aminte ca am vazut ceva de necuprins, o lumina mare ca un voal plin de culori in fata mea care se misca gratios.
-In acel moment am lasat aparatul foto jos si mi-a deschis bratele parca recunoscand ceea ce vad.
-Cand am intrat in camera imi aduc aminte ca parca se facea de ziua afara iar eu ma simteam foarte rau, am intrat de pe balcon in camera si am aruncat aparatul pe pat iar eu m-am tranit pe burta ca impuscat.
-A doua zi m-am trezit fara sa-mi amintesc nimic, dar seara, Sambata seara, am descarcat din aparatul foto niste fotografii ce le facusem unui avion - tot Sambata Seara - moment in care selectez toate fotografiile facute in acea zi selectadu-le dupa data.
-Cand ma uit la ce am descarcat raman uluit sa gasesc si 8 fotografii ciudate pe care nu stiam cand le facusem.
-Trece si ziua de Duminica eu tot gandindu-am ce am fotografiat acolo.
-Vine ziua de Luni, moment in care decid sa le public aici, pe forum, moment in care incep sa cercetez si datele EXIF pentru a documenta observatia.
-Raman socat sa vad ora la care erau facute si imi spuneam ca nu se poate asa ceva, ca este o eroare de firmware/software la aparatul foto.
-Dupa vreo doua zile de la publicare imi aduc aminte subit faptul ca la orele 03:30 eram treaz si ca eram suparat... si de acolo mai departe detaliile pe care le am din acea experienta si pe care le-am relatat mai sus.

Nici pana acum nu imi aduc aminte tot ce s-a intamplat, am doar cateva secvente pe care le tin minte clar... a fost o intamplare foarte ciudata pentru mine.

Am clarificat acestea pentru a ramane scris.
« Ultima Modificare: 09 Noiembrie 2018, 22:08:53 de xperyens »