Autor Subiect: Alte observatii OZN  (Citit de 45277 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,026
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 724
  • Likes Given: 1740
Re: Alte observatii OZN
« Răspuns #105 : 26 Decembrie 2013, 13:55:36 »
StarDust,

Nu vreau sa ma bag ca o gagauta in discutia care nu ma priveste pe mine personal, doar ca este urat cand se intampla asta in prima zi de Craciun, din partea tuturor celor care nu se pot abtine de la anumite remarci; si sunt membri vechi pe forum.

Nu cred ca ai inteles clar totusi ce a spus uforever, nu au fost 2 treceri ISS, eventual a fost una singura (daca a fost satelit, ISS cu siguranta nu a fost), si nu a fost la ora 19:00, ci la ora 22:00. Eu am citit cu atentie toata relatarea si am si raspuns ieri toata ziua cat am putut ca sa aflam mai multe detalii, de aceea poate am citit mai atent, dar si tu si alx ati avut comentarii... trebuia sa fiti mai atenti; nu ca ar fi interzis sa ai scapari, dar dupa ce omu sta in ziua de Craciun sa relateze, ca de, nu numai noi care am citit am pierdut timp, si vine cineva sa-ti zica ca e o gluma, nu e foarte frumos. Mie-mi pare o disputa mai veche care ar trebui rezolvata de cei doi, poate chiar prin prisma unei intalniri.

Cu alx am avut si eu niste discutii mai acide, nu s-au dus pana unde au ajuns ieri, dar eu unu i-am trimis mail in care mi-am cerut scuze si am propus sa ne vedem, dar pot sa confim 100% ca alx nu mi-a raspuns niciodata, cu toata binevointa mea de a rezolva conflictul (ingropa securea).

E a doua zi de Craciun, macar azi sa fim mai buni!

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,155
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 541
  • Likes Given: 663
« Răspuns #106 : 26 Decembrie 2013, 14:43:06 »
@uforever
Trecand peste faptul ca postul meu continea 2 randuri de scuze,adresate anticipat tie in cazul in care eu interpretam gresit postul tau,hai si lamureste-ma exact ce ai vrut sa spui aici:
Lasa Luceafarul ca deja m-am lamurit, baietii au dreptate, asta daca nu cumva ma insel eu in privinta orelor observatiei.
Deci cand spui ”daca nu cumva ma insel” asta denota ca nu esti de loc sigur pe ora observatiei...am sau nu dreptate?
  Sau cand spui asta:
In fine eu imi amintesc de orele 22:00, alta ora nu poate fi decat 19:00(deci fara Venus, apusese), dar banuiesc ca mi-as fi amintit.
  Deci iti amintesti de ora 22,dar ar putea fi si ora 19? Sau cum sa interpretez spusele tale? Cum ca banuiesti ca ti-ai fi amintit...adica nu esti sigur?
   Sau zici aici asa:
Nu prea sunt multe de spus, decat ca-l cautam pe cer si l-am observat pe al doilea(care banuiesc ca-i tot primul).
Deci raportezi 2 obiecte,despre care afirmi ca le-ai vazut simultan,dar acum nu mai esti sigur...eu ce sa mai zic?

Cum stiu ca n-ai sa-ti ceri scuze in viata ta,
Ai citit cu atentie postul meu:
â
   Sincer,cand se raporteaza o observatie,de care o fi ea,eu plec de la premiza ca raportorul e om serios,si ca datele prezentate sunt corecte si in concordanta cu realitatea,ceea ce in cazul tau nu prea e...cazul!
   Din punctul meu de vedere orice ai observat nu are relevanta de acum inainte,pentru ca nu putem discuta de ora 22,ca apoi sa ne gandim mai bine si sa poata fi si ora 19 in loc...daca esti distras,asta e...insa am pretentia ca timpul meu sa nu fie consumat aiurea din cauza a prea multa distractie cu iz de pruna...
  Imi cer eu scuze de la tine pentru acest post,insa am rugamintea ca data viitoare cand mai raportezi ceva ciudat pe cer sa stii exact ora,directia,si orice alte informatii care pot ajuta.Apoi,e important cand spui ca ai vazut 2 obiecte simultan,ele sa fi fost acolo SIMULTAN...pentru ca acum te razgandesti,si nici tu nu mai stii daca au fost sau nu 2...

In final,daca vrei parerea mea,cred ca e vorba de o gluma de craciun,ca sa pui la incercare neuronu(cel putin al meu). Ma rog,daca nu e asa,accepta tu scuzele mele anticipate.
   Sa ai o seara buna si cat mai multe obseervatii!

Deci ti-am cerut scuze sau nu?

Nu mai vorbesc de restul postului in care ma jignesti,desi eu nu te-am jignit...am interpretat doar ceea ce ai scris tu pe forum...atata tot.Si pentru asta trebuia sa incepi tu sa ma jignesti? Sau sa te legi de 2 topicuri ale mele? Hai sa-ti raspund cum e cu alea: La Motoare in Noapte am dat TOATE informatiile pe care aveam,mai putin localizarea exacta(deci nu mai aveam ce sa completez acolo) iar la facaletz...sa ma scuzi,dar am facut eu un raport ozn acolo,sau am afirmat ceva ce nu am demonstrat? Din cate imi amintesc,am creat topicul ala indrebandu-va daca ati vazut vreodata asa ceva...unde am spus eu ca e obiect extraterestru sau altceva? Eu doar am intrebat...nu vad de unde ai vrut tu sa-ti postez o relatare...am primit raspunsuri la intrebare,insa nici unul nu...corespundea,asa ca topicul respectiv,deschis la Cafenea,sau Diverse,nici nu mai stiu exact,e stand-by...

Ma acuzi apoi ca din cauza mea au plecat colegi de pe forum...asa o fi...dar din cauza alora care zici tu ca au plecat din cauza mea stii cati altii s-au retras? Nu cred...si poate ca nici nu e treaba ta. In mod cert,am incercat din toate puterile mele sa fac forumul asta sa fie ce ar trebui sa fie...niciodata nu am afirmat ca eu as fi perfect,sau ca nu fac greseli...din contra...insa eu am facut tot ce am putut.Sigur ca nu e destul...sigur ca unii se simt lezati,pentru ca nu e stilul meu sa port manusi...si am taiat de multe ori in carne vie,lucru care,sincer,nu e usor de facut.Dar tot nu ma crezi cand iti spun asta...asta e. Mi-as dori ca fiecare dintre cei nemultumiti sa fie macar pentru o zi in locul meu...sa fie pusi in situatia de a lua decizii...nepopulare,dar necesare...nu cred ca ar mai fi atatea...discutii de acest gen pe forum dupa treaba asta.

Chiar nu mai am chef sa continui o polemica cu tine...e decizia ta ce vei face in continuare...insa  nici eu nu mai am chef sa cunosc personal un user care se comporta in acest fel,si ma jigneste asa cum ai facut-o tu,fara ca sa aiba motive pentru asta.Puteai,simplu,sa citesti si sa intelegi ce ai postat tu,ce am postat eu,si sa vezi cine si unde a gresit,iar apoi sa rezolvam elegant situatia...ai preferat calea cealalta...asta e.  Sa ai sarbatori fericite!

Nu cred ca ai inteles clar totusi ce a spus uforever,
Si tu ai inteles? Esti sigur?
Pentru ca numai cu cateva posturi inainte afirmai asta:

Da, asa este, relatarea lui uforever pare sa dureze mai mult de 2 secunde, la 3 dimineata cand am scris mesajul cred ca se comprimase/dilatase timpul :)
Deci nici tu nu ai inteles ce a spus uforever la un moment dat,dar acum ti-ai gasit sa arunci cu pietre,si asta pentru ca ai tu o problema cu mine...
Cu alx am avut si eu niste discutii mai acide, nu s-au dus pana unde au ajuns ieri, dar eu unu i-am trimis mail in care mi-am cerut scuze si am propus sa ne vedem, dar pot sa confim 100% ca alx nu mi-a raspuns niciodata, cu toata binevointa mea de a rezolva conflictul (ingropa securea).
Unde s-a ajuns,mai exact? Am jignit eu afirmand ca e posibil sa fie doar o pacaleala de Craciun,dar ca imi cer scuze daca nu e asa? In plus,de ce ai tu senzatia ca eu sunt in conflict cu tine,ca sa am motive sa ingrop nu stiu ce secure?  Din punctul meu de vedere,esti un user ca oricare altul,ai postat anumite lucruri pe forum,atata cat m-am priceput am incercat sa vin cu raspunsuri,insa la un moment dat am constatat ca tu nu asculti vocea ratiunii,ci doar vrei sa ai confirmarea ca ce ai filmat tu sunt ozeneuri...chair daca exista posibilitati reale si multiple ca ele sa fie man-made.Asa ca m-am abtinut sa mai postez pe topicul tau,ceea ce se poate interpreta ca si un gest de...respect fata de tine si convingerile tale. Iar raspunsul la invitatia ta de a ne intalni la o sedinta asfan e si mai simplu:eu sunt din nordul tarii,asa ca nu am de gand sa fac 600km doar pentru o sedinta asfan...asa ca se exclude si berea de dupa.Dar totusi iti multumesc public pentru invitatie.

Cam asta e...

PS  @StarDust
 Consider ca din vina mea uforever a avut aceasta reactie necontrolata,asa ca o sa-i sterg punctele de penalizare pe care i le-ai dat tu,si te rog sa mi le treci mie...pentru ca eu nu ma pot penaliza singur.

O zi buna tuturor!
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,151
  • Archaean soul
    • Vezi Profilul
  • Liked: 534
  • Likes Given: 1174
« Răspuns #107 : 26 Decembrie 2013, 15:01:43 »
xperyens, ce intelegi din asta?

...daca nu cumva ma insel eu in privinta orelor observatiei. ...In fine eu imi amintesc de orele 22:00, alta ora nu poate fi decat 19:00...

ISS a trecut ieri de 2x deasupra tarii, odata la 17:45, a doua oara in jurul orei 19:00 (face cam 90 min/revolutie), a avut doua traiectorii relativ scurte si cu luminozitatea de aprox -2 daca bine imi amintesc.

...
PS  @StarDust
 Consider ca din vina mea uforever a avut aceasta reactie necontrolata,asa ca o sa-i sterg punctele de penalizare pe care i le-ai dat tu,si te rog sa mi le treci mie...pentru ca eu nu ma pot penaliza singur.
..

(off-topic)
E decizia ta, eu am sanctionat iesirea asta... Nu ma intereseaza daca si de ce cuiva nu-i convine persoana altcuiva pe aici... Pacat de "iesirea" asta care s-a suprapus peste relatarea unei posibile observatii.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline socrate

• Cool
  • Mesaje postate: 170
  • Dreptatea, Nu a fost, Nu este si NU va fi religie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 43
  • Likes Given: 500
« Răspuns #108 : 26 Decembrie 2013, 15:13:26 »
....daaa,nu s-au terminat inca urarile prilejuite de materializarea "astrului ieratarii" si au si inceput apelariile la serviciiile sale...macar ca nu era cazul....gandind putin mai profund...opinia mea absolut justa si neutra dpv.logic :wink:,dar nu asta e motivul pt.care am intrat pe acest topic.
Am inteles,unii forumisti sunt niste impatimiti ai astrelor, deci gandesc eu si niste buni cunoscatori ai astrilor si fenomenelor astrale,eu ma recunosc afon in domeniu dar doritor de intelegere macar la nivel minimal, acest "minimal" pe cat posibil sa fie cat de cat logic.
Vreau sa  spun o perioda scurta de timp am "obsevat" si eu cerul si astri,cateva "manifestri astrale" cel putin ciudate,inesplicabile dpv.logic ma macina/chinuie de multa vreme.
In speranta ca ma poate cineva de pe acest forum dumiri/lamuri
 oarecum..... o sa descriu cateva.
1.la doua dintre stele care apar primele  seara le-am atribuit doua persoane (luand de buna ideea ca fiintele au corespondent spiritual/energetic o stea),o stea era situata aproape de linia orizontului iar celalta undeva pe bolta cerului,in timpul unei "observatii" constat ca steaua din bolta pleaca si coboara spre linia orizontului,cand a coborat destul de mult ca sa-i pot intui cat de cat directia intuitiva constat ca se indrepta spre steau de la linia orizontului(erau mai mule stele pe cer).Surpiza cea mare a fost ca stelele efectiv sau contopit,eu am crezut initial ca o sa expodeze in urma inpactului dar nu a fost asa.
Am stat aproximativ o ora sa vad ce se intapla,nimic,steaua din bolta lipsa, de plecat din vizita de curtoazie nici pomeneala,aproximativ la vre-o 2 ore "observ" cu surprindere ca steau din bolta revenise la locul ei.
Precizez,deplasarea  stelei era lenta,asa ca a durat 2/3 minute deplasarea,"personele" erau pereche,ce sa cred!?
2.Am observat intr-o seara o stea sclipitore,flamba scotea o multime de culori si era oarecum taiosa/bataiosa,initial am crezut ca e "jucausa" se distreaza,facea tumbe sa dadea peste cap pe o arie de cer de 2 m/2 si mai bine,obsevand-o mai atent,am contatat/gandit steaua asta e turbata e ca un caine in lesa,in acelasi timp in minte imi veneau frazele,"ultima noapte de dragoste,prima zi de razboi".
Dimineata,cineva venit de afara,inarmat cu arma,sparge usa camerei si vrea sa ma anihileze fizic...evident,in ultima clipa ma strange in brate si se bucura de clipa revederi.....ce sa cred referitor la aceste ciudatenii si legatura dintre astri si persoane... e posibil o legatura intre "stea" si persoana sau nu? 
De actualitate,am constatat mai putine stele pe cer ca de obicei la acesta vreme a anului (eu locuiesc in inima Apusenilor) de asemenea  in ultima vreme (luna si ceva) carul mare apare mereu enorm ocupand tot cerul apusului si orientat intr-o pozitie care nu este clasica Carului Mare,precizez ca dimensiunea stelelor e aceias doar distanta dintre ele e foarte mare.
In spernta ca ampostat unde trebuie si are cineva bunavointa sa ma "lumineze" catusi de putin...

Cu Stima,

PS....mai am "peripeti"cu astrele/astri,dar.....nici eu nu prea pot crede ca nu am avut halucinati :-D, daramite sa creada cineva si astfel sa ma dumireasca...si pe mine.

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #109 : 26 Decembrie 2013, 15:24:15 »
Ma autocitez:

Citat
PS: Putea sa fie un iridium flare ceea ce ai observat mai ales ca a durat foarte putin timp (2 secunde)

Cand am spus de cele 2 secunde ma refeream la acel iridium flare, mai exact momentul disparitiei, dar pe urma in comentariul tau ai asociat asta cu toata durata observatiei

Citat
Din ceea ce am citit am dedus ca observatia a durat mult mai mult de 2 secunde,cum pare a se intelege din text...

Si de aceea am revenit sa specific ca observatia a durat mai mult, ca sa nu existe urme de indoiala.

Apoi tu zici ca eu am o problema cu tine:

Citat
Deci nici tu nu ai inteles ce a spus uforever la un moment dat,dar acum ti-ai gasit sa arunci cu pietre,si asta pentru ca ai tu o problema cu mine...

Nu am nicio problema cu tine, sau daca am avut, ti-am trimis mail in care mi-am cerut scuze. Dar tu nu mi-ai  raspuns... m-am gandit ca poate tu ai o problema cu mine. Deci eram amandoi relaxati si fiecare credea ca celalalt are o problema cu el :) Nu pot decat sa ma bucur sa aud asta; faptul ca nu exista tensiuni.

In filmarile mele chiar apar anumite obiecte ciudate pe langa unele de tip man-made si doream ca focusul analizei sa se duca catre acele obiecte, mai ales ca eu am facut filmele, le-am publicat si tot eu le-am analizat mai in detaliu. Am trimis si acel film brut, cel de 2 minute si ceva, am pus si analiza lui langa (acele linii) si nimeni nu a spus nimic pe marginea lor.

Nu stiam unde locuiesti cand am trimis acel mail cu invitatia, dar ramane in picioare pentru cand vei ajunge prin Bucuresti, eu doresc sa va cunosc si sa povestim mai multe impreuna.

Nu am dat acest raspuns ca sa caut galceava, din contra, as vrea sa detensionam atmosfera; fiecare are argumentele lui, si e normal asa ceva pe un forum.

Eu unu apreciez toti membri acestui forum si as vrea sa nu mai existe "certuri" pentru ca suntem prea putini cei care suntem pasionati de asemenea fenomene, si este pacat sa ne impiedicam de o pietricica. Fiecare dintre noi trebuie sa fie mai maleabil ca sa evitam asta pe viitor.

Inchin un pahar de vin si-o prajitura pentru toti membri forumului!

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #110 : 26 Decembrie 2013, 15:34:26 »
StarDust,

Nu contest ca ISS a trecut pe data de 24 de doua ori pe cerul Romaniei. Dar eu am inteles inca de la inceputul acestei relatari, ora observatiei, 22:00. Uforever a raspuns aseara deja ca nu s-a referit la ora 19:00. Tocmai diferenta mare (3 ore) pare sa fie cel mai solid argument, adica cam greu sa gresesti cu 3 ore o observatie facuta impreuna cu sotia sa. Presupun ca prietenii lor pot confirma ora la care au plecat; sau daca s-au reintors la ei, probabil pot confirma ca povestea a fost relatata dupa "lemnul de ora 22:00". Ora 19:00 a intervenit in discutie pentru a arata faptul ca Venusul nu era pe cer la acea ora, de genul "nici macar la acea ora".

Cu bine,

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
    • Vezi Profilul
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
« Răspuns #111 : 26 Decembrie 2013, 16:53:57 »
Citat
.insa am pretentia ca timpul meu sa nu fie consumat aiurea din cauza a prea multa distractie cu iz de pruna...

Este ultima mea postare pe acest topic, vad ca pe tine nu te sanctioneaza nimeni, desi jignesti.  alx nu poti sa jignesti si sa umilesti pe cineva, in timp ce iti ceri scuze, pe sistemul "iti dau un pumn in stomac, dar te rog sa ma scuzi". Nu ma cunosti, nu sti ce fel de om sunt, dar in schimb imi spui ca posturile mele sau observatiile mele au iz de pruna. Adica pe bune, chiar nu ti-a fost un pic rusine cand ai spus asta, nu sunt un pusti, sunt om in toata firea cu fire de par alb pe cap, nu sunt vreun boschetar, vreun c.astral...etc.
Nu are rost sa mai dau alte explicatii, cine a inteles, a inteles relatarea mea. Imi cer scuze colegilor pentru iesirea fara "iz de pruna" cum considera alx.
Va doresc sarbatori fericite!

Offline socrate

• Cool
  • Mesaje postate: 170
  • Dreptatea, Nu a fost, Nu este si NU va fi religie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 43
  • Likes Given: 500
« Răspuns #112 : 26 Decembrie 2013, 17:41:45 »
...febletea mea,uforever..... :wink:
Citat
pe sistemul "iti dau un pumn in stomac, dar te rog sa ma scuzi"
...paiii,tocmai asta se "sarbatoreste fericit"....ce nu'ti pica bine!?..."teoria" sau "aplicatia"....!!?? :wink: :-D
Lasand, gluma(crancena prostie astrala) la o pare,alx.nu a fost rau intentionat,doar exasperat posibil....o fi crezut probabil ca ai descoperit  STEAUA Anticristului :-D,daca tot are si "cristu"(nu am venit sa aduc pacea, ci sabia,2 la servit,3 la primit si viceversa) o "stea".
Eu sunt tare nedumerit(ma indoiesc serios) in privinta corespondentei dintre stele si persoane(oricare ar fi),de aceea am si impartasit unele "patanii" cu astri in speranta ca a mai avut cineva experinte de gen s-au stie mai multe.....darrr....toata lumea e preocupata cu "sarbatori fericite".....

PS....eu intaplator mai arunc ochi la cer/astri....ei cu ale lor, noi...cu ale noastre...din nefericire,Nu interactioneaza astri cu mine(de aceea am abandontat)...poate cu altiii.... :abduct:

Offline Aliosa

• Cool
  • Mesaje postate: 379
    • Vezi Profilul
  • Liked: 182
  • Likes Given: 567
« Răspuns #113 : 26 Decembrie 2013, 18:53:29 »
O intrebare simpla avand in vederea ca aproape toata tara era in ceata densa si inca este ... in Magureni nu era ceata ? eu unul de 2 zile nu vad o stea pe cer decat aburi ...
Nu e vorba de ironie ... asta ca sa nu-mi saritzi in cap .

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #114 : 26 Decembrie 2013, 19:07:32 »
O intrebare simpla avand in vederea ca aproape toata tara era in ceata densa si inca este ... in Magureni nu era ceata ? eu unul de 2 zile nu vad o stea pe cer decat aburi ...
Nu e vorba de ironie ... asta ca sa nu-mi saritzi in cap .

Salutare,

De exemplu, daca intri acum pe site-ul de mai jos o sa observi ca in acest moment sunt zone cu ceata, altele sunt acoperite de nori, altele sunt acoperite partial de nori, iar in altele e perfect senin (daca dai click pe simbolurile de pe harta Romaniei o sa afli detalii). Cred ca daca sapam, reusim sa vedem cum a fost pe 24 Decembrie 2013 vremea in Magureni.

http://www.meteoromania.ro/anm/?lang=ro_ro

Cu bine,
« Ultima Modificare: 26 Decembrie 2013, 19:12:00 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #115 : 26 Decembrie 2013, 19:55:16 »
...febletea mea,uforever..... :wink:...paiii,tocmai asta se "sarbatoreste fericit"....ce nu'ti pica bine!?..."teoria" sau "aplicatia"....!!?? :wink: :-D
Lasand, gluma(crancena prostie astrala) la o pare,alx.nu a fost rau intentionat,doar exasperat posibil....o fi crezut probabil ca ai descoperit  STEAUA Anticristului :-D,daca tot are si "cristu"(nu am venit sa aduc pacea, ci sabia,2 la servit,3 la primit si viceversa) o "stea".
Eu sunt tare nedumerit(ma indoiesc serios) in privinta corespondentei dintre stele si persoane(oricare ar fi),de aceea am si impartasit unele "patanii" cu astri in speranta ca a mai avut cineva experinte de gen s-au stie mai multe.....darrr....toata lumea e preocupata cu "sarbatori fericite".....

PS....eu intaplator mai arunc ochi la cer/astri....ei cu ale lor, noi...cu ale noastre...din nefericire,Nu interactioneaza astri cu mine(de aceea am abandontat)...poate cu altiii.... :abduct:

Eu personal nu cred ca este vreo legatura in aparitia "jocurilor de lumini" pe cer si persoana in cauza, pentru ca:

1. Persoana in cauza de multe ori nu este singura, de cele mai multe ori defapt.
2. Nu cred ca se poate calcula vreo formula logica/matematica intre densitatea de persoane observatoare care cred si sugereaza aparitia acelui moment, si momentele in care apar acele fenomene.
3 Uneori acele lumini pot fi de natura terestra, dar asta se decide numai si numai dupa o analiza consistenta a declaratiei/filmarii/fotografiei in cauza.
4. Eu am facut multe observatii, si am stat cu orele cu ochii pe cer (pana mi s-au inrosit din cauza ca ii tineam in permanenta catre cer, clipind mai rar  :-D) dar nu au aparut dupa bunul meu plac.

Citat
1.la doua dintre stele care apar primele  seara le-am atribuit doua persoane (luand de buna ideea ca fiintele au corespondent spiritual/energetic o stea),o stea era situata aproape de linia orizontului iar celalta undeva pe bolta cerului,in timpul unei "observatii" constat ca steaua din bolta pleaca si coboara spre linia orizontului,cand a coborat destul de mult ca sa-i pot intui cat de cat directia intuitiva constat ca se indrepta spre steau de la linia orizontului(erau mai mule stele pe cer).Surpiza cea mare a fost ca stelele efectiv sau contopit,eu am crezut initial ca o sa expodeze in urma inpactului dar nu a fost asa.
Am stat aproximativ o ora sa vad ce se intapla,nimic,steaua din bolta lipsa, de plecat din vizita de curtoazie nici pomeneala,aproximativ la vre-o 2 ore "observ" cu surprindere ca steau din bolta revenise la locul ei.
Precizez,deplasarea  stelei era lenta,asa ca a durat 2/3 minute deplasarea,"personele" erau pereche,ce sa cred!?

De cate ori ai incercat sa faci atribuirea mentala respectiva, si in cat % din cazuri ai si observat ceva ciudat pe cer? Erai singur?

Citat
2.Am observat intr-o seara o stea sclipitore,flamba scotea o multime de culori si era oarecum taiosa/bataiosa,initial am crezut ca e "jucausa" se distreaza,facea tumbe sa dadea peste cap pe o arie de cer de 2 m/2 si mai bine,obsevand-o mai atent,am contatat/gandit steaua asta e turbata e ca un caine in lesa,in acelasi timp in minte imi veneau frazele,"ultima noapte de dragoste,prima zi de razboi".
Dimineata,cineva venit de afara,inarmat cu arma,sparge usa camerei si vrea sa ma anihileze fizic...evident,in ultima clipa ma strange in brate si se bucura de clipa revederi.....ce sa cred referitor la aceste ciudatenii si legatura dintre astri si persoane... e posibil o legatura intre "stea" si persoana sau nu? 

Aici cred ca tine de firea fiecaruia, ce-i trece prin cap in momentele observatiei.

Citat
De actualitate,am constatat mai putine stele pe cer ca de obicei la acesta vreme a anului (eu locuiesc in inima Apusenilor) de asemenea  in ultima vreme (luna si ceva) carul mare apare mereu enorm ocupand tot cerul apusului si orientat intr-o pozitie care nu este clasica Carului Mare,precizez ca dimensiunea stelelor e aceias doar distanta dintre ele e foarte mare.
In spernta ca ampostat unde trebuie si are cineva bunavointa sa ma "lumineze" catusi de putin...

In functie de vreme, calitatea aerului, temperatura, umiditate, orientarea pe cer (pare mai mare cand este deasupra sau cand este spre orizont?) apare acelasi afect de marire al lunii.

Eu asa judec problema asta.
De exemplu, nu prea tind sa cred nici in posibilele rapiri ca prin vis ale unor martori; filme UFO au aparut de foarte mult timp, si la scurta vreme au aparut explozii de astfel de relatari, toate asemanatoare pentru ca au avut aceeasi sursa de inspiratie :) Nu benevol, s-a intamplat, nu i-a intrebat nimeni daca vor sau nu sa viseze asta :)
Chiar si cazul asta din Romania ( http://www.acasatv.ro/dincolo-de-povestiri/dincolo-de-povestiri-11-09-2013.html ) pare sa urmareasca acel fir logic:
Tipul chiar vede ceva suspect la e in camera (globul verde). Clar se intereseaza de subiect, dupa care are acele stari de paralizie si apare si visul cutare. Omul a fost afectat de ceea ce a vazut, s-a interesat, a adunat material, si in anumite vise a aparut rezultatul de fata. Asta e parerea mea pe care am impartasit-o ca sa imi intelegi logica.

Sarbatori fericite,

Offline Urban

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,840
  • Use the Force Luke
    • Vezi Profilul
  • Liked: 391
  • Likes Given: 1234
Ghidul Observatorului OZN
« Răspuns #116 : 27 Decembrie 2013, 15:11:05 »
...din ghidul "cercetatorului" si "observatorului" de farfurii zburatoare:

1. Ati vazut o luminita, un flash, o scanteiere, o "ceata", o formatiune plasmatica zburatoare sau un grup de lumini, obiecte zburatoare neidentificate sau orice alt obiect ce poate fi incadrat la denumirea de OZN?
-Asigurati-va ca aveti la Dvs. un aparat foto cel putin semi-profesional, un obiect de care se poate rezema aparatul foto in asa fel incat sa nu apara imaginea ca din fuga (de preferat un trepied) ci aceasta sa fie clara, incadrati in filmare sau in fotografie un punct de reper pentru a putea face comparatii vis-a-vis de marimea obiectului, directia de zbor si asa mai departe...evitati discutiile de genul "holly shit, sa moara mama lu' Gigi Becali daca ala nu e OZN", avand astfel posibilitatea studierii zgomotului produs de catre obiectul zburator fara alte interactiuni auditive....
Retineti ca 99,99% din filmarile si fotografiile de pe internet sunt facute parca in bataie de joc, cu aparate foto de pe vremea bunicii, zgaltaite, tremurate, neclare si asa mai departe...si toate astea in epoca iPhone-lor, tabletelor, aparatelor foto cu zeci de megapixeli...cred ca e o conspiratie la mijloc...

1.1. Daca nu ti-ai prins degetele in butoanele aparatului foto poti sa incerci si niste zoom-uri...

1.2 Daca nu ai reusit nimic din descrierea de la punctul 1 inseamna ca mai bine o lasi balta si te apuci de gastronomie sau orice altceva...

2. Nu orice "luminita" e OZN...mai avem si avioane, lampioane, lanterne, girofare si altele.
Asta nu inseamna ca trebuie sa cascam ochii non stop pe cerul patriei...vrei sa demonstrezi ca te pasioneaza treaba asta?
Fa-ti un server, tranteste o camera video ca lumea si pune de-o inregistrare permanenta la fereastra ta, pe bloc, pe vila, pe unde vrei...cand ai chef de-o derulare iti faci o cafea (ceai, cola, vin fiert sau tuica) si studiezi problema cateva zeci de minute in loc sa stai zile si nopti in sir cu ochii in sus.
Imagineaza-ti ca vine unul cu o filmare facuta total aiurea...a vazut el o luminita si e "sigur" 100% ca e vreun mothership aflat in procedura iminenta de invazie....tranteste chestiunea pe forum dupa care alti 100 incep sa isi piarda timp, rabdare si altele in incercarea de a-i demonstra tampitului ca de fapt era o lanterna....
Sa fim seriosi, ori facem treaba ori ne jucam baba oarba?!

...mai departe completati si voi...
« Ultima Modificare: 27 Decembrie 2013, 15:18:00 de Urban »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #117 : 27 Decembrie 2013, 16:22:31 »
Total de acord cu ceea ce a indicat Urban dar cu mentiunea ca spre acele detalii trebuie sa tindem, nu intotdeauna poti face asta. Eu umblu cu aparatul dupa mine aproape de fiecare data cand sunt pe afara, dar:

1. In functie de obiectivul folosit nu poti intotdeauna sa surprinzi si alte repere in filmare, dar poti relata ulterior si alte detalii observate de tine care nu par foarte clare in imagine, sau nu apar deloc. De asemenea, s-ar putea ca obiectivul sa fie fix, fara zoom (mentionez ca cele fixe sunt in general mai sharp pe plaja respectiva). Daca este seara si faci zoom, in cazul in care ai obiectiv cu zoom, este destul de clar ca diafragma se va inchide si deci imaginea va fi mult mai intunecoasa.
Sunt de evitat comentariile sau muzica de fundal in cazul in care se distinge vreun sunet mai ciudat; nu intotdeauna te poti abtine de la comentarii, dar este de evitat sa pui stampila pe loc.
Datorita emotiei s-ar putea ca filmarea sa nu iasa perfect, dar nu cred ca este vreo conspiratie la mijloc.

2. Daca nu ai o camera video si un sistem dedicat observarii, cea mai buna solutie devine iarasi "holbatul" la cer, evident, cu o camera la indemana.
Ceea ce vreau sa spun, este ca spre asta ar trebui sa tindem in filmari; daca nu ai reusit sa filmezi dar surprinzi ceva "ciudat", merita mentionata aceasta observatie pe forum, deoarece poate altcineva de pe forum este in acea zona, poate are si o camera la el si poate iese si un film, sau macar avem mai multe relatari asupra aceluiasi fenomen.
Stim deja ca probabil 90% dintre obiectele/luminile observate/filmate au explicatii terestre, dar asta nu face pe nimeni tampit, as spune mai degraba entuziast convins; fiecare dintre noi este in invatare permanenta.

Eu as vrea sa incep sa-mi fac un astfel de sistem si aici poate ma ajuta StarDust cu niste detalii: echipament, soft, buget (de la mic la mare).
« Ultima Modificare: 27 Decembrie 2013, 16:34:29 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #118 : 28 Decembrie 2013, 07:20:49 »
Ce parere aveti despre urmatoarea imagine?

PS: A mai fost publicata dar fara raspuns.
« Ultima Modificare: 28 Decembrie 2013, 07:22:38 de xperyens »

Offline Urban

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,840
  • Use the Force Luke
    • Vezi Profilul
  • Liked: 391
  • Likes Given: 1234
« Răspuns #119 : 28 Decembrie 2013, 10:34:04 »
Ce parere aveti despre urmatoarea imagine?
PS: A mai fost publicata dar fara raspuns.

Nu are nici un punct de reper.
Poate fi orice.
Vezi pct 2. din ghid.
« Ultima Modificare: 28 Decembrie 2013, 10:35:28 de Urban »