Autor Subiect: Cazuri recente UFO  (Citit de 228762 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 688
    • Vezi Profilul
  • Liked: 327
  • Likes Given: 87
Re: Cazuri recente UFO
« Răspuns #540 : 16 Decembrie 2017, 09:25:27 »
Am mai multe date insa nu as vrea sa le public pentru a nu creea probleme. Pot sa confirm ca zborul avea loc pe intuneric, si chiar daca ar fi fost pe zi sunt destul de sigur ca pilotii nu ar fi facut aceasta confuzie. De asemenea daca era pe zi si avionul vira dreapta sau stanga, acest fenomen nu ramanea neclintit relativ la avion.

Deja ai mai lamurit cate ceva, facand o precizare. Dar e mai interesant ca totul sa fie invaluit in mister, ca altfel ... ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,602
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2323
  • Likes Given: 5391
Re: Cazuri recente UFO sau cum ne plictisim :))
« Răspuns #541 : 16 Decembrie 2017, 10:26:28 »
Ce atâta mister pt o reflexie banală  :lol:
Care evident se intampla numai noaptea  :evil:

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 848
    • Vezi Profilul
  • Liked: 596
  • Likes Given: 1703
« Răspuns #542 : 16 Decembrie 2017, 22:05:50 »
Da, am uitat sa fac precizarea cu faptul ca era noapte insa nu era ceva ce as fi dorit sa ascund. Am subliniat ceea ce pentru mine cel putin inseamna o informatie relevanta din toata patania - faptul ca era "blocat" spatial relativ la avion.
De ce sa ascund detalii? Pentru ca informatia mi-a fost oferita de cineva care a observat ca sunt pasionat si pentru ca daca acei piloti nu au confirmat fenomenul (eu nu stiu asta) ar fi cam aiurea sa dau eu detalii. Daca au confirmat patania si dadeam mai multe detalii probabil le puteam cauza probleme. Cine stie cine misuna pe acest forum.  :-P :roll: :lol:

Aceste fenomene se produc si ziua :) Dar ca sa despicam putin problema asta cu ozn-urile care apar doar noaptea... noaptea observi mult mai usor o lumina pe cer. In seara asta am fost la plimbare prin Bucuresti si am observat o drona interesanta. Cei din jurul meu nu o observasera caci erau atrasi de beculetele pregatite pentru Craciun. Contrastul dintre cer ziua si un posibl fenomen luminos este mult mai mic decat contrastul dintre cer noaptea si un obiect luminos... dar pentru unul negru mat, e mai usor sa fie observat ziua decat noaptea.   :-D 8-)

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul

Offline prodcomb

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #544 : 17 Decembrie 2017, 09:56:13 »
Da, am uitat sa fac precizarea cu faptul ca era noapte insa nu era ceva ce as fi dorit sa ascund. Am subliniat ceea ce pentru mine cel putin inseamna o informatie relevanta din toata patania - faptul ca era "blocat" spatial relativ la avion.
De ce sa ascund detalii? Pentru ca informatia mi-a fost oferita de cineva care a observat ca sunt pasionat si pentru ca daca acei piloti nu au confirmat fenomenul (eu nu stiu asta) ar fi cam aiurea sa dau eu detalii. Daca au confirmat patania si dadeam mai multe detalii probabil le puteam cauza probleme. Cine stie cine misuna pe acest forum.  :-P :roll: :lol:

Aceste fenomene se produc si ziua :) Dar ca sa despicam putin problema asta cu ozn-urile care apar doar noaptea... noaptea observi mult mai usor o lumina pe cer. In seara asta am fost la plimbare prin Bucuresti si am observat o drona interesanta. Cei din jurul meu nu o observasera caci erau atrasi de beculetele pregatite pentru Craciun. Contrastul dintre cer ziua si un posibl fenomen luminos este mult mai mic decat contrastul dintre cer noaptea si un obiect luminos... dar pentru unul negru mat, e mai usor sa fie observat ziua decat noaptea.   :-D 8-)

Ciudate ganduri, ciudate conexiuni, ...
Am inteles, fenomenul era "legat" de avion. Doar erau baieti destepti, si-au seama si ei ce si cum.
Daca alte detalii nu mai au, ...
Oricum nu intereseaza identitatea lor, ca doar nu au vazut cine stie ce.
Baietii de la ROMATSA erau mai prolifici, doat l-au imbrobodit si pe scriitorul nostru de sf I.H.
;)

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,151
  • Archaean soul
    • Vezi Profilul
  • Liked: 512
  • Likes Given: 1227
« Răspuns #545 : 17 Decembrie 2017, 18:38:54 »
Acum imi explic de ce cateodata vad avioane schimband usor directia. Pilotii vad reflexii pe hublouri si incearca sa le ocoleasca. Super!  :mrgreen:
Apropo, mai sunt vre-o doua-trei cazuri in care au fost vazute aparate ovoidale sau sferice cu lumini multicolore rotindu-se in jurul lor.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline prodcomb

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #546 : 18 Decembrie 2017, 07:50:58 »
Iar te grabesti,
Exista radar anticoliziune. Inainte sa scrii ceva mai documenteaza-te.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #547 : 18 Decembrie 2017, 13:04:59 »
Citat
A distinction is increasingly being made between ACAS and ASAS (airborne separation assurance system). ACAS is being used to describe short-range systems intended to prevent actual metal-on-metal collisions. In contrast, ASAS is being used to describe longer-range systems used to maintain standard en route separation between aircraft (5 nautical miles (9.3 km) horizontal and 1,000 feet (300 m) vertical).[3]
...
Airborne Radar can detect the relative location of other aircraft, and has been in military use since World War II, when it was introduced to help night fighters (such as the de Havilland Mosquito and Messerschmitt Bf 110) locate bombers. While larger civil aircraft carry weather radar, sensitive anti-collision radar is rare in non-military aircraft.
Din cate inteleg nu exista un standard in privinta radarelor de la bordul aeronavelor comerciale.
https://en.wikipedia.org/wiki/Airborne_collision_avoidance_system

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul

Offline prodcomb

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #549 : 20 Decembrie 2017, 08:32:08 »
Din cate inteleg nu exista un standard in privinta radarelor de la bordul aeronavelor comerciale.
https://en.wikipedia.org/wiki/Airborne_collision_avoidance_system

Nu cita wikipedia, citeaza normele aviatiei in vigoare.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #550 : 20 Decembrie 2017, 18:33:34 »
M-am interesat si la o persoana care lucreaza in domeniu si am aflat urmatoarele date:
Avioanele comerciale respecta diferite norme in functie de clasa spatiului aerian. In anumite clase ale spatiului aerian avioanele comerciale nu sunt obligate sa foloseasca sistemele TCAS. Daca se penetreaza spatiul aerian care obliga la avea sistemul TCAS (Traffic Collision Avoidance System) si pilotul nu-l are activat atunci aeronava este interceptata de catre armata. Aeronavele comerciale care zboara in clasele A, B si/sau C sunt obligate sa aiba sistemul TCAS activ. Avioanele mici fac exceptie in anumite situatii.

Sistemul TCAS este o tehnologie mai noua a sistemului ACAS (Aitrborne Collision Avoidance System). Sistemul TCAS practic comunica cu transponderele si astfel afla informatiile de care are nevoie. Se bazeaza pe sistemul SRR (Secondary Surveilance Radar).

In cazul in care sistemul TCAS detecteaza alt avion prezentand risc de coliziune, pilotii trebuie sa vireze amandoi catre dreapta lor. Am inteles ca anumite avioane au sistemul TCAS cuplat la auto pilot si acestea evita singur anumite situatii.

Practic un avion comercial nu poate detecta un obiect aerian necunoscut deci in cazul nostru nu a fost vorba despre vreun sistem de avertizare aflat la bord.
« Ultima Modificare: 20 Decembrie 2017, 18:35:40 de xperyens »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,835
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1903
  • Likes Given: 4967

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #552 : 14 Ianuarie 2018, 21:36:25 »
Seamana cu cazul Heflin din 1965 insă pare-se ca acela a fost " handmade"
http://badufos.blogspot.co.uk/2012/01/rex-heflin-1965-classic-ufo-photo-now.html?m=1

Si parerea mea e ca ar fi la fel si asta.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,835
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1903
  • Likes Given: 4967
« Răspuns #553 : 15 Ianuarie 2018, 01:10:36 »
Fiecare cu parerea lui.

On September 14, 2017, JP supplied photos of a cigar shaped craft flying near MacDill Air Force base...
M.  Salla e de parerea ca sursa acestor imagini ar fi.de încredere, il cunoaste pe individ.de 9 ani.

http://exopolitics.org/cylindrical-ufo-near-macdill-afb-points-to-usaf-nordic-et-alliance/

http://exopolitics.org/more-triangle-ufo-sightings-macdill-afb-evacuated-irma/
« Ultima Modificare: 15 Ianuarie 2018, 01:14:12 de abyss »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
Re: Cazuri recente
« Răspuns #554 : 15 Ianuarie 2018, 11:35:10 »

Evident ca fiecare cu parerea lui inclusiv Salla despre enigmaticul JP care le cam are cu "fotoşopatul" dupa cum zic unii ca rezulta din analiza pozelor zise originale
https://steemit.com/conspiracy/@tell-me-a-vision/ufo-s-seen-over-florida-air-force-base-or-just-photoshop

Nici exopolitica nu mai e ce a fost - parerea mea, evident.
Printre altele nu pot sa nu remarc o pauza serioasa in aparitii la nivel global iar saiturile de profil trebuie sa isi mentina cititorii in alerta cumva. Adaugam abureala cu distrugerea zuma -satelitul ultra- tra-la-la secret, cu China , India si Core_ea de nord cu propriile programe spatiale , intrecerea " social_istă" in obtinerea AI , razboiul intre dolar si yuan , educatia publica , metisarea , etc . Tragem linie si adunam . Ce obtinem?

Repet, fiecare e liber sa creada in ce considera adevarat a fi.
Die Gedanken sind frei, n'est ce pas?  :-)