Autor Subiect: Cazuri recente UFO  (Citit de 207697 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 802
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 554
  • Likes Given: 1690
Re: Cazuri recente UFO
« Răspuns #495 : 08 Octombrie 2017, 21:01:36 »
Am pus micul studiu si in comentariile filmului sau: https://www.youtube.com/watch?v=js5_WKn1Iq8&feature=youtu.be&t=12m37s
Tot aici, la minutul 12:37, veti auzi o intrerupere ce pare a fi non umana: cuvintele "as it" se repeta ciudat. Mi se pare doar mie? De asemenea l-am intrebat daca asta poate fi efectul encodarii filmului... evident ca nu cred!  :wink:

@abyss, da-mi te rog ceva real si cu adevarat neidentificat sa analizez, stiu ca exista dar stiu de asemenea ca sunt rare.  :star:

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,794
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1768
  • Likes Given: 4814
« Răspuns #496 : 08 Octombrie 2017, 21:33:38 »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #497 : 08 Octombrie 2017, 22:32:13 »
Ei stau in spatele unui sant. Lumina nu straluceste in apa, deci putem deduce ca nu cunoastem altitudinea. Posibil o platforma de extractie partial acoperita. Este ciudat ca atunci cand se aprind luminile, aproape instant se aud bubuituri, ceea ce e imposibil daca luam in considerare viteza sunetului (fx).

PS: dar nu este ceea ce te-am rugat  :cry:
« Ultima Modificare: 08 Octombrie 2017, 22:35:51 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #498 : 09 Octombrie 2017, 08:10:05 »
Noaptea a fost un sfetnic bun, cred ca este vorba despre rachete menite sa faca lumina asupra unei zone, posibil dotate cu parasuta sau alte sisteme astfel incat sa ramana in aer mult timp. De la acea distanta este greu sa vezi dara de fum. Ce observatii UFO faceau ei acolo cand luminile se vad printre paie, de ce nu este repozitionata camera? Cum de nu se ridica in picioare nimeni cand apar "OZN"-urile? Eu nu cred ca as putea sa stau linistit intins pe jos daca ar aparea ceva pe cer.

https://www.youtube.com/watch?v=Ip0FeTjN29M

Ramane intrebarea cum stia el ca se va efectua un exercitiu militar acolo? O avea legaturi probabil.  :roll:
« Ultima Modificare: 09 Octombrie 2017, 08:19:03 de xperyens »

Offline Rayden

• Senior
  • Mesaje postate: 663
  • If I'm older than TIME and everlasting, who am I?
    • Vezi Profilul
  • Liked: 249
  • Likes Given: 276
« Răspuns #499 : 09 Octombrie 2017, 19:53:17 »
@xperyens,

hai ca intru (si) eu in joc  :mrgreen:

ce poti spune despre acest filmulet?

https://www.youtube.com/watch?v=E_J7ken4xJ0
"I am the light that is over all things. I am all: from me all came forth, and to me all attained. Split a piece of wood; I am there. Lift up the stone, and you will find me there."

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #500 : 09 Octombrie 2017, 20:26:30 »
...
ce poti spune despre acest filmulet?

https://www.youtube.com/watch?v=E_J7ken4xJ0

Imi place sa vin cu prima teorie la cald, repede, pana nu se raceste. Asadar desi nu am avut timp de analiza acest clip l-am mai vazut ca si majoritatea celor de aici. Observ doua jeturi reactive. In spatele obiectului este unul iar al doilea este sub obiect. Pare un experiment al unui prototip observat din laterala in filmul prezentat. Aerodinamic vorbind, posibil ca incercau inlocuirea flapsurilor de pe aripi cu un jet reactiv sub aparat. Posibil deci ca obiectul sa nu fi avut aripi. Cred ca a fost o tentativa. Probabil obiectul avea si sisteme giroscopice ce mentineau aparatul de zbor oarecum paralel cu orizontala. Filmul pare real, nu pare facut pe calculator. Obiectul de zbor posibil sa fi avut si un sistem de distrugere in cazul prabusirii. Ce nu mi-e clar inca este ca vedem ceea ce pare un prim impact dar totusi aparent nu pare sa se fi schimbat ceva in structura obiectului.

Poate testul a fost chiar reusit, nu am de unde sa stiu. Voi incerca sa gasesc originalul sau sa vedem pe ce filiera a venit aceasta informatie si revin cu detalii cand voi avea.

Cred ca este de origine terestra.

Parerea mea,
« Ultima Modificare: 09 Octombrie 2017, 20:28:00 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #501 : 09 Octombrie 2017, 20:51:51 »
O mica adaugire, acum mi-am pus intrebarea despre materialul obiectului. Pot sa spun ca nu este unul care pare sa emita lumina, sau cel putin nu pe ambele fete, observati dupa impact cand se sfarma in bucati si acele bucati sunt proiectate in aer, unele par ca se sting si se aprind...
Dupa impactul fatal, la spargerea obiectului, cand resturile se intalnesc aparent cu acel stalp observam un soi de pata care vine dispre observator spre tinta, si vedem cum stalpul devine invizibil partial si temporar. De asemenea o parte din resturile obiectului dispar temporar.

Rayden imi poti spune te rog daca ai sursa originala a acestei stiri si daca ai cumva clipul salvat undeva?
« Ultima Modificare: 09 Octombrie 2017, 21:02:20 de xperyens »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #502 : 10 Octombrie 2017, 08:12:54 »
De ce mov imaginea ? Ntsc?

Offline Rayden

• Senior
  • Mesaje postate: 663
  • If I'm older than TIME and everlasting, who am I?
    • Vezi Profilul
  • Liked: 249
  • Likes Given: 276
« Răspuns #503 : 10 Octombrie 2017, 20:23:21 »
@xperyens,

nu am nicio sursa a originalului. ce e pe net am vazut si eu..sunt copii mai bune sau mai proaste...probabil o sursa mai buna o au cei care au filmat...

"I am the light that is over all things. I am all: from me all came forth, and to me all attained. Split a piece of wood; I am there. Lift up the stone, and you will find me there."

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #504 : 11 Octombrie 2017, 22:33:17 »
Am facut o mica cercetare asupra cazului si momentan am aflat ca probabil cel care a adus filmul in atentie este dl. Ted Loman, acesta avand o emisiune radio si TV - UFOAZ. O alta pista ar spune ca filmul a venit de la realizatorul de emisiuni Jaime Maussan. Exista o teorie care spune ca o persoana cu relatii la NASA din Edwards Air Force Base a aflat ca a fost vorba de un test in miniatura facut cu un prototip X-38 (Lifecraft), un ofiter controland distrugerea prototipului. Atasez un filmulet gasit de mine care desi are o rezolutie foarte mica ne poate ajuta sa comparam cu filmele gasite pe YT astazi.

Exista cateva teorii referitoare la obiectul din film:
   -racheta, racheta saritoare (https://en.wikipedia.org/wiki/Skip_bombing)
   -prototip neconventional
   -ozn de origine ET

M-am intrebat daca prima saritura a fost o intamplare sau s-a datorat unei explozii sub obiect, adica tehnica de a evita accidente prin explozii controlate. In acel moment se vede deasupra obiectului un soi de unda de soc, adica forta care l-a proiectat in afara pericolului a creat acea unda.
Posibil ca materialul obiectului sa se fi aflat intr-o oarecare oscilatie motiv pentru care renuntand la oscilatie sa se fi spart?

De asemenea am urmarit acea disparitie misterioasa a stalpului de curent si a unor ramasite luminoase dupa spargere. Acel artefact nu se regaseste in toate filmarile de pe YT. De asemenea in filmul atasat aici nu pare sa se regaseasca. Pe YT mai circula o varianta in care nici acolo nu se vede disparitia, dar mentionez ca a doua varianta taie din imagine.

Obiectul s-a spart, deci materialul este oarecum casant. Obiectul accelereaza dupa prima izbire deci sistemele sunt functionale. M-am intrebat daca nu poate fi cumva aerodina romaneasca la mijloc... habar nu am. Incerc sa trimit mailuri sa dau de acest Loman sau colegii sai de televiziune sa vedem daca putem afla mai multe detalii, sau macar filmul original digitalizat.

Am citit cazul pe ufocasebook, mufon, am citit articolele de pe YT, articolele de pe forumul abovetopsecret din 2004 incoace, articole de pe reddit si alte surse plus intrebari si pareri proprii.

Parerea mea ramane ca a fost un proiect militar cu tehnologie avansata experimentala in acele vremuri, dar ramane sa mai cercetam.  :? Ma ajuta cineva sa cautam impreuna?

PS: O cercetare a unei posibilitati: https://www.youtube.com/watch?v=_tvSdt75XNk

Caz ufocasebook: http://www.ufocasebook.com/1997crashvideo.html - filmul nu este original, este varianta taiata.
Abovetopsecret: http://www.abovetopsecret.com/forum/thread833467/pg1
YT 1: https://www.youtube.com/watch?v=E_J7ken4xJ0
YT 2: https://www.youtube.com/watch?v=LW7JaAbd3VY - varianta taiata
« Ultima Modificare: 11 Octombrie 2017, 22:45:46 de xperyens »

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,124
  • Archaean soul
    • Vezi Profilul
  • Liked: 476
  • Likes Given: 1216
« Răspuns #505 : 12 Octombrie 2017, 16:44:08 »
Am mai vazut si eu filmarea asta. Nu stiu nimic despre sursa de unde provine. Parerea mea:
-Sigur nu e un obiect de provenienta ET ci un experiment militar cel mai probabil.
-E mult mai solid decat o aeronava construita conventional care din punctul meu de vedere s-ar fi dezintegrat la primul impact.
-Posibil ca filmarea e facuta in IR sau N.IR
Avind in vedere cele de mai sus eu cred ca e vorba de un fel de proiectil reactiv, care detoneaza la ultimul impact. Am mai vazut proiectile cu trasoare care ricoseaza identic la contactul cu solul.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #506 : 12 Octombrie 2017, 20:09:41 »
Este posibil sa ai dreptate StarDust, dar de ce se vede un fel de jet sub obiect? De asemenea la primul "impact" acesta lumineaza mai puternic in special in zona de sub. Am pus intre ghilimele cuvantul impact deoarece eu efectiv nu vad ca obiectul loveste pamantul; vad pamantul aruncat in aer sub dar nu si contactul propriu zis. De asemenea tot la primul "impact" vedem cum deasupra obiectului apare un soi de unda de soc, sau asa imi pare mie cel putin dar este posibil sa vedem partea superioara a obiectului discoidal. Este foarte clar ca acolo se vede ceva si ori este unda de soc ori zona de sus a dispozitivului - in ambele cazuri nu s-ar justifica posibilitatea in cazul unei rachete. Cum iti explici asta? De asemenea viteza pe orizontala este foarte mica pentru o racheta cu un singur motor amplasat in spate.

Daca intr-adevar nu este o racheta atunci cred ca este deductibila lipsa informatiilor despre provenienta filmului. Probabil o iscoada (sau nu) l-a filmat si l-a dat publicitatii, posibil chiar unei televiziuni dar anonim. Este posibil ca filmarea sa nu fi fost facuta in regiunea White Sands, din cate stiu nu exista raspunsuri oficiale.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #507 : 12 Octombrie 2017, 20:38:57 »
Ma scuzati pentru postare dubla. Am atasat cateva imagini interesante care arata ceea ce am scris mai sus (acea unda de soc sau o parte din structura superioara a obiectului), plus inca o un cadru cu un obiect sferic de culoare inchisa care apare intr-un singur frame la sfarsitul filmului. Cu un frame inainte mi s-a parut ca vad 2 pete gri. Nu stiu ce reprezinta.
« Ultima Modificare: 12 Octombrie 2017, 20:42:24 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #508 : 15 Octombrie 2017, 21:41:30 »
Concluzie finala:

-Nu cunoastem ce reprezinta sau ce tehnologie foloseste acel obiect. Eventual intuim.
-Nu se manifesta in afara legilor fizice cunoscute de noi.
-Nu este vorba despre ET.

Erau doar doua optiuni valide, fie facut de om fie facut de ET. Este facut de om!

Ce parere ai Rayden? Subiect inchis?

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #509 : 15 Octombrie 2017, 23:05:09 »
Concluzie finala:
-Nu se manifesta in afara legilor fizice cunoscute de noi.
-Nu este vorba despre ET.

Cum demonstrezi asa ceva?
Si de unde siguranta asta pe voi?
Ati vazut voi manifestari in afara legilor fizice cunoscute de noi?
As fi doritor sa aflu...
Ati vazut manifestari/obiecte de provenienta ET?  :-(
« Ultima Modificare: 15 Octombrie 2017, 23:07:09 de abyss »