Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Avioane antice

Creat de Skywalker, 30 Noiembrie 2005, 22:27:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Skywalker

Avioane antice? Pana ieri seara nu credeam sa existe asa ceva. Insa din intamplare, in timp ce cautam pe net altceva, am dat de un site despre tot felul de artefacte antice, cu origine necunoscuta. Printre acele artefacte se numara si cateva avioane antice.
 Intr-o piramida egipteana s-a descoperit o macheta de avion care arata exact ca unul actual. Am si uploadat aceea imagine pe calculatorul meu, iar cand voi sti cum, o voi pune si aici, pe forum. E incredibil cum o macheta de peste2000 de ani, poate chiar de peste 3000-4000 de ani sa
semene atat de izbitor cu un avion construit acum. Are ampenaj orizontal, vertical, aripi lungi, asemanatoare cu aripile planoarelor. Schematic e rep-
rezentat si postul pilotului, care e in fata.
  Un alt avion antic, dar de data aceasta e cam controversat, este unul gasit undeva prin Mexic. Este tot o macheta, dar construita integral din aur. Are aripi in Delta si in spate, niste ampenaje orizontale si unul vertical.
 Mai multe informatii... in curand

Skywalker

Iata avionul egiptean:




Nu e trucaj, nu e farsa, chiar s-a gasit intr-un mormant antic. Si nu se poate zice ca ar fi o pasare(pentru cei sceptici).
Mai departe, dati-va si voi cu parerea.

Skywalker

In continuare va prezint avionul amerindian. Nu pot sa spun sigur ca e o productie mayasa, chiar daca dupa zona in care a fost descoperit, asa se pare. Nu se stie exact nici vechimea lui, dar se zice totusi ca are peste 1000 de ani.





[/img]

Skywalker

"Avionul" mayas este inca un obiect de controverse. Arheologii si cine se mai ocupa de studiul acelor popoare, nu exclud posibilitatea de a fi reprezentarea unei insecte sau a unei pasari.  Inginerii aeronauti au studiat macheta respectiva si au zis ca acel avion nu ar putea zbura. Insa,
tot ei au emis o alta ipoteza: ca botul, dupa cum arata, se poate rabata, iar asa avionul ar avea mai multe sanse de zbor.
 Iar daca reprezinta o pasare, atunci care are aripi in delta si ampenaje orizontale in spate? Deci, dupa parerea mea, nu seamana cu nici un animal.

annuki

avioane antice ?(si nu numai avioane as adauga)... hmm pare dea dreptul o ipoteza fantastica asta in care admitem ca o parte din inaintasii nostri au avut acces la asa ceva, nu mai vorbesc de nivelul civilizatiei si al tehnologiei (ba chiar si de numarul mare al populatiei)  de care trebuie sa dispui pentru a crea asa ceva.
asemanarile cu aparatele din prezent sunt izbitoare as spune "prea izbitoare". pe langa putinele teorii sau ideii care ar "incerca"sa explice misteru ar mai fi si cea a profetiei (parerea mea). sa zicem ca cineva (un medium) a avut viziuni din viitor si a vazut aparatele din prezent in astfel de viziuni iar dupa, a inscriptionat cele vazute astfel, in basoreliefuri.  cel putin teoria asta pare logica , numai daca admitem fenomenul paranormal al profetiei si a "darului" de a vedea in viitor.

uite un link cu alte asemenea desene:

http://www.crystalinks.com/ancientaircraft.html

annuki

CitatFreaky ha ?

------------------------------------------------------------------

mai de mult am citit o opera indiana (din sanskrita) "ramayana" ii zicea parca, era o adevarata poveste gen fat-frumos si imparatu verde si cam plictisitoare, faceam un efort sa o termin. pe langa zei,zmei si care de foc care zburau pe deasupra am ajuns intr'un capitol (care ma scos din starea de plictiseala  :shock:  ) unde era descris o lupta pe care regele rama a castigato fara drept de apel. mai exact in poveste se descria o arma atomica "un fel de sceptru" de care regele rama sa folosit in respectiva lupta. daca scoteai separat, din context  textele respective si puneai pe cineva sa le citeasca ar fi spus respectivu cititor ca acele texte sunt dintr'un articol care desrie bombele de la hiroshima si nagasaki si a efectelor oribile ale acestora. se descria  o lumina puternica orbitoare ,binecunoscuta unda care darama copaci, soldati si mai tot ce prindea in cale apoi soldatii fugeau in panica iar cei mai ghinionisti deveneau luminosi si se transformau in cenusa sau le cadea pielea si alte asemenea detalii groaznice.

------------------------------------------------------------------
la data respectiva am citit si un articol care descria mai pe larg episodu insa din pacate nu mai dispun de material :)

-------------------------------------------------------------------

Freaky ha ?

baaron

Nu este nici un secret din faptul ca exista destule artefacte cu asa zise ''avioane'' sau aparate de zbor toltece..aztece...olmece..mayase...sau egiptene si indiene.
Intrebarea mea este...daca acest tip de artefact se gaseste deja in muzeele lumii si sunt sigur de existenta lor atunci DE CE ESTE TRECUTA CU VEDEREA EXISTENTA LOR SI NU ESTE SUFICIENT MEDIATIZAT FAPTUL???

CINEVA ...UNDEVA ....CENZUREAZA dreptul la informare al umanitatii si atunci sa ne intrebam....de ce mai mergem la scoala sa studiem niste chestii deja expirate(ex.Teoria lui Darwin inca subiect de studiu in scoli)

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

draculasblood

pare a fi un elicopter...o FZ cu coada....si o nava mama ca cea din star wars...

draculasblood

cateva poze cu alte avioane antice...

Skywalker

Ar fi credibila ipoteza cum ca acele avioane antice ar fi fost rodul unor
previziuni ale inaintasilor. De exemplu, Nostradamus a prezis ca in viitor vor zbura pasari metalice mari, conduse de oameni-porci. Daca ne uitam la pilotii de azi, intr-adevar, masca aceea de oxigen pare a fi un fel de rat.
 Atunci de aici ni s-ar putea deschide o noua usa: de unde vin aceste previziuni ale viitorului si de ce numai unii oameni au aceasta capacitate?

draculasblood

da...asa e...
pai de ce numai unii oameni ? pai poate nici nu sunt oamnei  :lol:
oricum cand pui aceasta intrebare te poti gandi la multe chestii legate de ET...

F117Stlth

Citat din: spooky din  16 Ianuarie 2006, 09:24:56
mai multe informatii la:
http://www.crystalinks.com/vimanas.html

Scuze, dar aceste imagini nu mai sunt de actualitate. S-au dovedit a fi falsuri grosoloane...

TurnusX

Din nefericire nu pot spune decat ca ochiul uman vede ceva dar mintea interpreteaza aiurea. Indiferent daca acele poze sunt niste falsuri sau nu de fiecare data cand examinam un fenomen ciudat este necesara implementarea judecatii la rece. Nu de mult discutam cu cineva despre niste fotografii facute in Cismigiu ceva mai ciudatele. Eu vedeam acolo o ceata ciudata, orburi etc. , persoana respectiva vedea respiratie, fum de tigara, efecte ale camerei.
Nu lasati mintea sa se infierbante si sa judece fara bun simt (common sense). In primul rand nu renteaza, in al doi-lea rand de aici (de pe forum) ar trebui sa plecam informati nu dezinformati.

ryn

Citat din: TurnusX din  24 Februarie 2006, 10:49:13
Din nefericire nu pot spune decat ca ochiul uman vede ceva dar mintea interpreteaza aiurea. Indiferent daca acele poze sunt niste falsuri sau nu de fiecare data cand examinam un fenomen ciudat este necesara implementarea judecatii la rece.