Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

This man

Creat de arckadii, 20 Februarie 2012, 11:40:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

arckadii

"L-ati visat vreodata pe acest barbat?"

Cu intrebarea aceasta isi incep site-ul cei de la http://www.thisman.org/. Dupa cate se pare, zeci de persoane (daca nu chiar mai multe) din intreaga lume au visat barbatul din poza de mai jos. Nimeni nu-l cunoaste si nimeni nu stie mai mult despre el in afara acelui vis.
Arhetip ancestral (sper ca nu e pleonasm:) ) sau fenomen paranormal? Orice este posibil si acesta este si rolul site-ului mentionat mai sus. De a gasi "Acest barbat". Numele a fost dat generic in urma mai multor articole.
In strainatate (in mai multe state) acest fenomen este studiat indeaproape, membrii site-ului distribuind flyere in limbile din zonele in care locuiesc pentru a gasi mai multi oameni care sa poata da detalii despre "Acest barbat".

Intrebarea mea este. "L-ati visat vreodata pe acest barbat?"

Ark

niphilim

Mda . Cunosc povestea acestui John Doe de ceva vreme . Si atunci , candva , si acum revazand poza acestuia ma incearca un sentiment cel putin ciudat .

Imi este dificil sa spun daca l-am visat sau nu , dar cu siguranta , privind la acest portret robot perfect treaz fiind , se trezesc in mine amintiri despre care nu stiam ca le am . Este probabil vorba despre vreo amintire genetica sau ancestrala . Vreo amintire despre .... de unde-am plecat .

Si nici nu-i dificil de explicat . Privindu-i arcadele , fruntea , maxilarul , privirea , intreaga fizionomie , mie-mi face indubitabil trimitere catre Neanderthalieni .

Ca nota : niciodata nu visez pe cineva care sa mi se arate cu figura pe care-o are in realitate . Stiu in vis ca este vorba despre "X" , dar acesta are o fizionomie cu totul diferita de cea reala .
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....

mistic

nu cred ca a fost visat de nimeni ,sincer eu cerd ca oamenii doar cred ca l-au visat. cine isi mai aduce aminte ce a visat acu 3 zile? da acu o saptamana?

padme

Mai este vorba si de inducerea amintirilor false, cand o sa am timp o sa vin cu un experiment facut de psihologi, asa o sa intelegem mai bine cum creierasul nostru poate fi modelat ca o bucata de plastilina.
Intrebarea ar fi: cu ce scop? (se induce informazia cu visul) Poate fi un experiment la nivel global?

angellla29

#4
Da....cred ca seamana cu un personaj care are o freza asemanatoare si hahaie mereu...Voua nu vi se pare? :lol: Mai putin sprancenele  :-P Doamne fereste sa il mai si visez :roll:

uforever

Citat din: mistic din  20 Februarie 2012, 17:38:53
nu cred ca a fost visat de nimeni ,sincer eu cerd ca oamenii doar cred ca l-au visat. cine isi mai aduce aminte ce a visat acu 3 zile? da acu o saptamana?

Mistic, eu imi amintesc ce am visat si acum 20 ani, bineinteles doar visele care m-au marcat sau visele lucide.Nu stiu daca povestea <This man> e reala, dar sunt oameni care viseaza foarte exact, nu-i nici o <abureala>, e real. Eu am postat majoritatea viselor mele, daca te intereseaza subiectul uite aici unul din ele:http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4002.0.html

Salutare!

Siberia

Ooooooookkkkk.
   Se pare ca cineva a reinviat campania de marketing a sociologului Andrea Natella de la Guerrila Marketing - care a inceput in anul 2006.
   In orice caz, dupa ce-o sa va saturati sa il visati pe acest om, o sa aveti ocazia sa-i vedeti fata si intr-un film thriller bazat pe aceasta campanie de marketing transmisa prin site-ul ThisMan.org. Thrillerul va fi produs de Ghost House Pictures sub atenta indrumare a directorului Bryan Bertino si se va numi... This Man  :wink: :-D

   Noapte buna si... vise placute!  :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

arckadii

Mda, fals...

N-am stiut nici eu:) Propun topic inchis.


Ark

abyss

Tipul din desen seamănă cu unul de pe rufon... Sau cu doi chiar. Interesant. Deci e doar un fas de subiect? Aiurea total...

mistic

Citat din: uforever din  20 Februarie 2012, 17:59:17
Mistic, eu imi amintesc ce am visat si acum 20 ani, bineinteles doar visele care m-au marcat sau visele lucide.Nu stiu daca povestea <This man> e reala, dar sunt oameni care viseaza foarte exact, nu-i nici o <abureala>, e real. Eu am postat majoritatea viselor mele, daca te intereseaza subiectul uite aici unul din ele:http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4002.0.html

Salutare!
orcine isi aduce aminte visele care au fost marcante, acelasi lucru se intampla si cu memoriile. ce vroiam eu sa spun e ca nu cred ca iti poti aminti un vis cu lux de amanunte incat sa poti identifica fata individului ala.

horia2008

Citat din: @biss din  20 Februarie 2012, 21:11:56
Tipul din desen seamănă cu unul de pe rufon... Sau cu doi chiar. Interesant. Deci e doar un fas de subiect? Aiurea total...
Cred ca ai dreptate, cu ochelari de soare chiar seamana... :evil: :evil: :evil: