Autor Subiect: Misterele de lângă noi.  (Citit de 81445 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • Gen: Bărbat
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 599
  • Likes Given: 3044
Re: Misterele de lângă noi.
« Răspuns #120 : 19 Mai 2015, 01:18:40 »
Ansamblul ,, Monumentul Eroilor Revoluţiei ,, din Cimitirul Calea Lipovei  a apărut instantaneu după revoluţie. Inevitabil toti preşedinţii,  priminiştrii , demnitarii ,  români sau de aiurea  merg acolo într-o procesiune ciudată : Iliescu,Hans-Dietrich Genscher, Constantinescu, Băsescu,  Iohannis în prima ieşire după câştigarea alegerilor ... etc etc

Nu este un Monument al Eroilor dragii mei , asta e doar versiunea  pentru încuiaţi, mormintele de marmură neagră sunt simbolice, culorile alternate alb negru se ştie cui aparţin, o flacără arde veşnic acolo iar ceia ce ar trebui să fie ,,Capela,, este de fapt un veritabil ,,Templu Masonic,,

Analizaţi şi voi:
« Ultima Modificare: 19 Mai 2015, 01:20:37 de SLEAH19 »
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline mr

• Senior
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
  • Liked: 617
  • Likes Given: 4711
« Răspuns #121 : 20 Mai 2015, 10:59:16 »
Realitatea e ca stiinta intemeierii si ulterior a administrarii localitatilor, nu este de ieri, de azi. Cred ca in trecut chiar era o stiinta veritabila, pentru ca a face un grup de indivizi sa locuiasca unul langa altul, pare usor doar la prima vedere. De aceea, doar anumiti indivizi, cu siguranta initiati, cu anumite calitati dezvoltate si care tineau cont de anumite semne, reuseau sa coaguleze o asezare omeneasca. Mai cred ca intemeierea unei asezari sau ghidarea unor grupuri de indivizi catre un anumit scop (de obicei benefic), reprezentau un soi de test, "proiect de diploma", o consacrare a cunostintelor dobandite la un anumit nivel de initiere. Astazi, un ecou destul de sugestiv este reprezentat de mitul (sau ce-o fi el) "muncilor lui Hercule".

Spun aceste lucruri pentru ca asezarile au ramas, insa stiinta administrarii si bunei gestionari a cetatii s-a tot diluat. Mai aproape de zilele noastre a capatat o forma masonica, cu manifestari in ambele directii, atat benefice cat si negative. Dupa profilul general al constiintei moderne...

Fiecare oras cu un minim de istorie, are cladiri ocupate de institutii ale statului (de obicei), cu simboluri stravechi. Si dau doar un exemplu: delta luminos pe frontispiciul cladirilor istorice, multe din ele construite din donatiile unor initiati ai vremii.

Picturile murale in discutie, foarte complexe ca si alcatuire, necesita anumite cunostinte pentru a le fi decodificat mesajul. Imi face impresia ca-i o concurenta in a le face si plasa in anumite locuri alese cu grija, de factiuni care poseda franturi de cunoastere si care cauta sa-si marcheze teritoriul (si transmite mesajul propriu). :) 
« Ultima Modificare: 20 Mai 2015, 11:03:02 de mr »
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Offline horia2008

• Senior
  • Mesaje postate: 889
    • Vezi Profilul
  • Liked: 297
  • Likes Given: 5156
« Răspuns #122 : 20 Mai 2015, 14:37:06 »
Multumesc pt. sumar si prezentare amice Sleah.
Ce l-au luat la demolat pe Valentin Luca / Capotescu, nu stiu... probabil ca a deranjat; tot el a luat pozitie si impotriva mutarii stavilarului dezgropat la City Business Centre de care mentionezi; acusi e gata, sa vedem ce iese cu punerea in valoare a vestigiilor mutate...
iar cu pasajul de la Michelangelo, ceva e dubash acolo, la cat s-au zorit sa-i dea drumul de Craciun, de chiar ai fi zis ca se intampla minunea; apoi au dat-o cotita ca infiltratii, ca probleme cu hidroizolatia - cu un bonus 100Keuro extra-cheltuiala, dar totusi intram in vara acuma... :|
dar primarele robul se lauda cu realizari; mi-am sucit gatul privind la ditamai panoul de informare (cat tabela de la stadion, panou blocat acum privirii de acvariul mutat unul peste altul din Piata Operei in 700); am ajuns la 14 (realizari desigur ale primarului Însuşi :evil: ) si m-a luat cu ameteala
sa vedem acum cu ce mai vine din Maroc, ca palmieri avem deja...  :-o