Evenimente Legate

• La multi ani!: 28 August 2008

Autor Subiect: Urãri cu ocazia zilelor de naºtere/onomastice ºi de sãrbãtori  (Citit de 349697 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 919
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 627
  • Likes Given: 1707
Paste Fericit!
« Răspuns #855 : 20 Aprilie 2014, 13:00:22 »
Hristos a inviat!

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,689
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1364
  • Likes Given: 4082
Re: Urãri cu ocazia zilelor de naºtere/onomastice ºi de sãrbãtori
« Răspuns #856 : 20 Aprilie 2014, 14:38:25 »
Cu ocazia sarbatorilor de primavara va urez fericire, bucurie si sanatate.

Offline kandaon

• Cool
  • Mesaje postate: 470
    • Vezi Profilul
  • Liked: 574
  • Likes Given: 777
« Răspuns #857 : 20 Aprilie 2014, 14:42:23 »
Sarbatori Fericite tuturor si multa sanatate si fericire in general

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 921
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Likes Given: 3235
Hristos a Înviat!
« Răspuns #858 : 24 Aprilie 2014, 03:10:09 »
...
Ma batea gindu' - blasfemic, normal :lol: - sa deschid un nou topic dedicat Pastelui - scris paste deci, ca-n copy/paste - ca sarbatorire a primului rezbel bacteriologic din istorie , da' mi-am intors si obrazul celalalt (fiindca deja-mi trasesem o palma). :-D...

Ce armă bacteriologică ar putea ucide selectiv doar primul născut din familiile egiptenilor lăsând în viaţă pe următorii copii?.

Întâii născuţi sunt cei care adună întreaga atenţie a familiei. Şi atunci ei erau moştenitorii averii familiei. La moartea capului familiei, întâiul născut devenea capul ei. Într-un fel, ei erau speranţa de viitor a familiei. Ori, întâi născuţi ai Egiptului erau dedicaţi zeităţilor Egiptului. Viitorul Egiptului, cu alte cuvinte, era închinat zeităţilor Egiptului.  Dumnezeu arată  egiptenilor şi lui Faraon şi civilizaţiilor care vin, că nimeni nu poate fi stăpânul viitorului cu excepţia lui.

Pentru evrei însă în locul primului născut El a cerut un miel sau un ied, tot primul născut. Mielul sau iedul trebuia să fie cel mai bun exemplar al rasei şi generaţiei sale. El era exemplarul pe care păstorul îl păstra pentru perpetuarea speciei, pentru înmulţirea turmei sale.
  Mielul sau iedul trebuia ales şi ţinut timp de două săptămâni în casa lor. El era mielul de jertfă şi întreaga familie începea să-i acorde atenţie. Gândiţi-vă la modul în care se ataşau copii de el. Cei din casă, în fiecare zi probabil se jucau cu el şi apoi se gândeau că într-o zi va fi sacrificat. În cele din urmă când a fost sacrificat, familia întreagă era îndurerată ca la pierderea unui fiu . Sângele pe uşă arăta credinţa în Dumnezeu al celor care au sacrificat mielul în locul fiilor, evreii care nu au pus sângele, au pierdut fii.

A fost aceasta un fel de avant la topic-ul lui prietenu Xanadron aşa cum jertfele animale prevesteau jertfa supremă când însuşi Dumnezeu a trebuit să-şi vadă fiul răstignit.

Hristos a Înviat!

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,689
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1364
  • Likes Given: 4082
Re: Hristos a inviat...
« Răspuns #859 : 24 Aprilie 2014, 11:43:47 »
Nu stiu de ce trebuie sa NU ne bucuram de sarbatori ci sa incercam sa despicam firu'n 4 ca sa vedem cata "bucurie" aduce suferinta.

Ca novice consider ca Dumnezeu ar  fi acea forta divina universala, acel arhitect perfect al vietii pe Pamant si in Univers, cel care face sa existe totul, si se afla in tot si in toate.
Personificand-ul pe Dumnezeu ar trebui sa-l vedem bucurandu-se de fiecare floare inflorita, de fiecare vietate aparuta, de fiecare fiinta nascuta...
 - Dar iata ca, novice cum sunt, n-am inteles ca Dumnezeu vrea suferinta, ca se bucura de sacrificiul sangelui si de durerea celor care sunt responsabili de aceasta varsare de sange, se bucura de sangele manjit pe porti si de mielul indragit - ucis de cei care l-au indragit si i-au dat dragoste, se bucura de suferinta unei biete fiinte sacrificate, se bucura de distrugerea vietii - sentimental si fizic - pe care o face omul prin jertfa, se bucura de actiunea omului care-I distruge creatia vietii ...etc etc.

- Pai daca Dumnezeu are astfel de "placeri" sadice ... :evil: ce placeri mai are ? Normal si logic, pentru a fi antagonic cu Dumnezeu, varului  :evil: ar trebui sa-i placa viata, sa ocroteasca sentimentele oamenilor oprindui de la jertfa si sacrificiu de sange, sa-i placa "pacatul" femeii ce-si daruieste iubirea barbatului (ca doar asta e "pacatul" initial hulit si neplacut lui "dumnezeu religios"), sa-i placa mielul ce ajunge oaie in loc sa fie sacrificat pentru "placerea" uciderii ritualice, sa-i placa dragostea fidela dintre sot si sotie si nu fericirea femeii ce se "veseleste ca Sara" , sa-i placa evidenta muncita, argumentata, doovedita si nu ignoranta rezultata din indemnul "dumnezeiesc-religios" : "Crede si nu cerceta" (...si de aici ar rezulta ca  :evil: este un promotor al stiintei si cunoasterii ) ...sa-i placa multe alte lucruri pe care omul modern, educat, chiar erudit, le face zi de zi.
Cu cat citesc mai mult cu atat imi dau seama ca mai am mult pana sa inteleg si sa accept "placerile dumnezeiesti".

Caci noi vrem ca prin actiunile noastre, prin trairile noastre, prin sentimentele noastre sa ne apropiem de ceva maret, de ceva divin, de ceva ce guverneaza viata si este in tot si in toate. Iar acest ceva indefinibil il numim Dumnezeu. Sau am incurcat cumva notiunile in expunerea mea de novice ?

P.S. No offence @SLEAH19, nu e o referire la ceea ce ai postat. Aveam intrebarile astea cu mult inainte. Postarea ta doar mi-a reamintit ca inca nu am raspunsuri la unele intrebari - si pentru asta iti multumesc.
« Ultima Modificare: 24 Aprilie 2014, 11:46:21 de Ganditorul »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,634
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2432
  • Likes Given: 5421
Re: Urari cu intrebari :)
« Răspuns #860 : 24 Aprilie 2014, 13:23:04 »
   Ce armă bacteriologică ar putea ucide selectiv doar primul născut din familiile egiptenilor lăsând în viaţă pe următorii copii?.

Oare de ce ar avea nevoie cineva de dovezi stiintifice intr-o poveste biblica pe care o considera reala?
  Faptul ca noi cu mintea noastra de muritori nu putem patrunde diversitatea mijloacelor tehnice de infaptuire a unei relatari subiective nu inseamna ca acele mijloace nu exista .
  Zic relatare subiectiva deoarece se vede clar din insasi esenta Bibliei ca aceleeasi episoade relatate sub inspiratie divina sunt insa trecute prin filtrul capacitatilor mentale si intelectuale ale autorului.
   Gresesc? posibil ca da ?  :lol:

Offline mariusvlad

• Cool
  • Mesaje postate: 240
    • Vezi Profilul
  • Liked: 93
  • Likes Given: 454
« Răspuns #861 : 24 Aprilie 2014, 14:14:25 »
E bine ca inca mai avem intrebari caci aflarea adevarului va fi sfarsitul nostru sau mai bine zis Biblia ne-a fost data ca sa fie citita nu inteleasa.

Offline maura

• Cool
  • Mesaje postate: 123
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 240
  • Likes Given: 344
« Răspuns #862 : 02 August 2014, 22:40:14 »
    Celor care sarbatoresc in luna August (dar nu numai) zile de nastere sau onomastica le urez:

:star: Multi ani fericti langa cei dragi , sanatate si cele 3 dorinte sa vi se implineasca...!!!  :star:

( Primele 3 dorinte ,  ca  a 4-a, a 5-a si a 6-a vi le implineste Alx  :wink:  :lol:)

“Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi.”

Offline romulus

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,163
  • Adevarul este relativ...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 137
  • Likes Given: 152
« Răspuns #863 : 04 August 2014, 14:51:37 »
Citat
Celor care sarbatoresc in luna August (dar nu numai) zile de nastere sau onomastica le urez:

:star: Multi ani fericti langa cei dragi , sanatate si cele 3 dorinte sa vi se implineasca...!!!  :star:
Sunt printre aceia asa ca iti multumesc maura
Am zis.
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Offline SLEAH19

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #864 : 23 Noiembrie 2014, 22:05:58 »
Petrica Miulescu Irimica-Trece Mandra Si Ma-ntreaba

CONSTANTIN IONEL CALIN - S-or dus anii tineretii

Vă invit un pic înapoi în matrix!!

Prima melodie se ascultă după prima sticlă de fetească,
a doua melodie ....la a doua sticlă,
prima sticlă după aniversare,
a doua  .....avant anniversaire,

La Mulţi Ani Alx!!
La Mulţi Ani Xanadron!!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Offline maura

• Cool
  • Mesaje postate: 123
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 240
  • Likes Given: 344
« Răspuns #865 : 23 Noiembrie 2014, 23:50:37 »
Alx, Xanadron , Xperyens si altor sarbatoriti nestiuti ( stiu ca urarile sunt valabile 7 zile inainte si sapte zile dupa  :roll:)

LA MULTI ANI !!...dar nu oricum :cu sanatate , bucurii si noroc  !

cadouri :
prima poza e pt Alx pt ca am vazut pe calendar cati ani a implinit  :roll:
a doua pt Xperyens pt ca se pricepe la fotografii   :star:
a treia pt Xanadron  :star:
ultima pt toti sarbatoritii :rainbow:
“Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi.”

Offline SLEAH19

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #866 : 24 Decembrie 2014, 16:34:06 »
Sarbatori frumoase tuturor !!

www.youtube.com/watch?v=JeAooj6VNbc
« Ultima Modificare: 24 Decembrie 2014, 16:36:28 de SLEAH19 »

Offline romulus

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,163
  • Adevarul este relativ...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 137
  • Likes Given: 152
« Răspuns #867 : 24 Decembrie 2014, 18:28:40 »
Dragilor, va urez tuturor sa aveti un Craciun fericit !
Am zis .
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Offline kefren

• Cool
  • Mesaje postate: 329
    • Vezi Profilul
  • Liked: 45
  • Likes Given: 1889
« Răspuns #868 : 25 Decembrie 2014, 01:01:59 »
Un Craciun de vis tuturor!Sarbatori fericite!

Offline Enz

• Cool Junior
  • **
  • Mesaje postate: 91
    • Vezi Profilul
  • Liked: 231
  • Likes Given: 226
« Răspuns #869 : 25 Decembrie 2014, 01:28:50 »
Sa fiti sanatosi ! Craciun Fericit !

Edge of Tomorrow Soundtrack - Love Me Again - John Newman

:wink: