Autor Subiect: Agora  (Citit de 1213876 ori)

0 Membri şi 30 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mr

• Senior
  • Mesaje postate: 827
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 626
  • Likes Given: 4723
Re: Agora
« Răspuns #1200 : 05 Septembrie 2012, 10:17:19 »
Sincer sa fiu, in momentul in care am decis sa postez aceasta parere, m-am gandit ca ea va fi disputata. Stiu ca este o parere mai deplasata si ma asteptam sa fie privita si cu scepticism. Mai multi colegi au inteles acest lucru si au raspuns corespunzator, chiar daca nu au agreeat parerea mea. Si este de apreciat acest lucru.

Inca gasesc resurse sa sper ca pe acest forum se pot discuta liber subiecte mai deplasate. De aceea am lansat un astfel de subiect. Subiect care se incadreaza in perspectiva celor discutate aici. Nu cu intentia de a manipula pe cineva. Nu cu intentia de a impune perspectiva subiectului. Ci doar a fi discutat, cu argumente pro si contra, cand e cazul.

Inca sper ca acest forum nu a fost atins atat de mult de normalitatea opiniilor impuse si acceptate de mainstream-ul informational. Pentru ca orice nu apartine acestei normalitati este respins direct sau indirect prin diverse forme. Iar intretinerea aparentelor a atins nivelul de arta.

La randul meu nu am agreeat multe din subiectele discutate aici. Dar am respectat opiniile tuturor celor au postat, fara sa ma folosesc de ridicol sau sa fac bascalie. Aceasta abordare mi se pare mai adecvata profilului acestui forum, mai ales ca nici unul dintre useri nu detine adevarul absolut.
« Ultima Modificare: 05 Septembrie 2012, 10:20:40 de mr »
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Offline arckadii

• Cool
  • Mesaje postate: 136
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1
  • Likes Given: 41
« Răspuns #1201 : 05 Septembrie 2012, 12:14:45 »
Salut,

Sper ca nu ai incercat sa ma atingi pe mine cu mesajul anterior. Discutiile despre normalitate sunt extrem de largi si nu cred ca are sens sa intram in sfera asta acum. Umorul face parte din viata si cred ca daca este folosit corespunzator nu poate aduce decat o stare de bine.
Nu trebuie sa ne straduim sa gasim lucruri anormale doar de dragul senzationalului, dimpotriva, cred ca datoria tuturor este aceea de a trata lucrurile cu obiectivitate si de a ajunge la rezultate pertinente, adevarate, sau cat mai apropiate de adevar.
Nu foloseste nimanui o stare de tensiune continua, o stare confuza din care sa nu mai poti iesi alimentand continuu propriile teorii cu alte teorii din ce in ce mai apropiate de starile paranoide. Nu spun neaparat ca este cazul tau, mesajul se adreseaza tutuor.
Consider ca trebuie sa putem face diferenta dintre lucrurile cu adevarat importante si lucrurile inventate. In fond, doar atunci cand tu vei sti ca ce gandesti este corect, vei putea sa vezi ce este in neregula in alte parti. Nu are sens sa te auto-sabotezi...

Ark

Offline mr

• Senior
  • Mesaje postate: 827
    • Vezi Profilul
  • Liked: 626
  • Likes Given: 4723
« Răspuns #1202 : 05 Septembrie 2012, 15:56:13 »
Nu mi-am propus sa provoc o discutie orgolioasa, cu atat mai mult sa ating pe cineva. La ce mi-ar folosi?
Am prezentat un punct de vedere, l-am argumentat cu ce am avut la indemana, nu am sustinut pana-n panzele albe ca asa e, nu am alimentat  artificial teorii care sa sustina alte teorii, cu tente paranoia. Cu atat mai mult tenta senzationala. Am facut o legatura simpla intre  faptul ca Minculescu a iesit din trupa si ultima melodie lansata. Ma astept sa se faca diferenta intre impunerea subiectului si dezbaterea lui, fara judecati de valoare.
In ceea ce priveste starea de normalitate am spus ce aveam de spus.

Apreciez glumele bune si stiu ca ele au trecere maxima intre cunoscuti, unde se cunosc nuante, limite etc. Umorul brut nu cred ca are  acelasi efect.
Ma surprinde cateodata felul cum se creeaza si se intretin artificial starile tensionate si ma gandesc ca, in cele mai multe cazuri, ar fi bine sa tac. Pentru ca orice iesire din normal este taxata si interpetata in fel si chip, mai ales ca atac la persoana. Poate ca asta a mai ramas din ce gandeste lumea, in general: doar orgoliul!
In asteptarea unor subiecte cu adevarat serioase, pentru ca exista o lipsa de astfel de subiecte, nu-mi ramane decat sa ma alatur, incet dar sigur, celor care au ramas doar la nivelul de vizitator al acestui forum. Poate si spre satisfactia unora...  :rainbow:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Offline padme

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,117
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 58
  • Likes Given: 474
« Răspuns #1203 : 05 Septembrie 2012, 18:15:38 »
Eu cred ca lumea prea ia la modul personal ceea ce se scrie pe forum si de aici starile de tensiune! Trebuie sa intelegem ca aici intram pt relax si schimb de idei/informatii, nu ne cunoastem si nu stim daca in spatele postarii e un om sau un robot sau, de ce nu, un reptilian:))))))) Nu se reuseste intotdeauna exprimarea in scris a ceea ce vrem sa spunem, nu mai zic de "tonul vocii" si folosirea punctuatiei. De aceea eu am invatat sa ma detasez si de multe ori cand scriu, rad! :))) (se vede, nu?) - si asta dupa ani buni de circulat pe forumuri si certuri si adevarate atacuri la persoana sfarsite cu jigniri ...Voi cred ca nu stiti ce inseamna sa te atace cineva cu adevarat pt ca ti-ai spus opinia cu privire la un subiect, opinie ce contravine ideilor unui membru si ce reactii halucinante se pot starni! si asta datorita si moderatorilor dar si membrilor forumului care n-au tolerat intre ei un anumit tip de comportament...
Personal si in ciuda tuturor discutiilor, unele mai aprinse eu chiar nu am ...antipatii :))))) Si chiar nu inteleg de ce cineva s-ar bucura ca pleaca un membru al forumului...dar...asta e punctul meu de vedere, in fine!

Cat despre subiecte, pai daca nu le deschidem noi, membrii forumului, cine asteptam sa le deschida??? Intreb si yo!

Offline arckadii

• Cool
  • Mesaje postate: 136
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1
  • Likes Given: 41
« Răspuns #1204 : 05 Septembrie 2012, 20:03:39 »
Inteleg cu greu ce se petrece mai exact:) Eu am indemnat la cumpatare si la pareri obiective bazate pe ratiune si bun simt...nu e vorba deloc de orgoliu sau suparare. Unele idei sunt putin cam neverosimile, dar asta nu inseamna ca nu trebuie dezbatute. Atat si nimic mai mult.

Ark

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,156
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 544
  • Likes Given: 663
« Răspuns #1205 : 05 Septembrie 2012, 22:03:16 »
Pt că se cam umflă orzul în gâște pe aci...topic blocat 48h.
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1206 : 07 Septembrie 2012, 23:22:40 »
Topic deblocat...pana data viitoare!  ;D
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,955
  • η τελευταία σταματάει το φως
    • Vezi Profilul
  • Liked: 921
  • Likes Given: 5442
« Răspuns #1207 : 08 Septembrie 2012, 03:07:12 »
Daca tot trebuie sa ... veghez ... hai ... sa mai arunc si eu o ... panselutza ... pe rufonica ...

Am plecat de la:

"Încă înainte de cucerirea Palestinei, Moise le impune Leviţilor o schemă asupra felului cum se vor desfăşura lucrurile în viitor. Schema nu se deosebea prea tare de cea a sacerdoţilor atlanţi din Egipt. Tribullui Levi (preoţii) erau cei care colectau « zecimile şi darurile » pentruIahweh. Din aceste « zecimi şi daruri », 9% le reveneau preoţilor, iar 1% Consiliului din Sion. [Termenii « contractului » între preoţii leviţi şi Iahweh (Dumnezeu), în spatele căruia se ascundea Moise şi Consiliuldin Sion, îi găsim în cartea NUMERI capitolel 18, 26-29].ORIGINALITATEA, PUTEREA şi MISTERUL Consiliului dinSion, constă în aşa zisele « PROFEŢII ». Odata ce « Mesagerul »lui Iahweh (« prooroc » sau « înger ») anunţa poporului său unor  persoane ceva, e de bine, e de rău « PROOROCIA SE ÎMPLINEA ».Organizaţia avea toate mijloacele necesare, precum şi timpul necesar să ducă profeţia până la capătat.  pag.104"

http://www.scribd.com/doc/72134885/Evanghelia-Dupa-Regele-Agathirs#

Am cautat in Cartea Cartilor :

Numeri 18.  25 - 29
"25. Domnul a vorbit lui Moise si a zis:
26. "Sa vorbesti levitilor si sa le spui: "Cand veti primi de la copiii lui Israel zeciuiala pe care v-o dau din partea lor, ca mostenire a voastra, sa luati intai din ea un dar pentru Domnul, si anume: a zecea parte din zeciuiala;
27. si darul vostru vi se va socoti ca graul care se ia intai din arie si ca mustul care se ia intai din teasc.
28. Astfel sa luati si voi intai un dar pentru Domnul, din toate zeciuielile pe care le veti primi de la copiii lui Israel, si sa dati preotului Aaron darul pe care-l veti lua intai din ele pentru Domnul.
29. Din toate darurile care vi se vor da, sa luati intai toate darurile pentru Domnul; din tot ce va fi mai bun, sa luati intai partea inchinata Domnului.
30. Sa le spui: "Dupa ce veti lua din ele partea cea mai buna(dobanda "interes"), zeciuiala va fi socotita levitilor ca venitul de la arie si ca venitul de la teasc.
31. Sa-l mancati intr-un loc oarecare, voi si casa voastra; caci aceasta este plata voastra pentru slujba pe care o faceti in Cortul intalnirii.
32. Nu va veti face vinovati pentru aceasta de niciun pacat, daca veti lua din ele pentru Domnul ce este mai bun, nici nu veti pangari darurile sfinte ale copiilor lui Israel si nu veti muri.""

Acum ce fac bancile centrale (dupa multi milenara schema) :

"Activitatea cinstită cu rezerve fracţionare (principiul de zeciuiala la zeciuiala)
...
Activitatea cu rezerve fracţionare nu este altceva decât o schemă Ponzi (un joc piramidal - F.N.I./CARITAS.) la dimensiuni foarte mari. Îi îmbogăţeşte pe câţiva pe seama altora. Produce perturbări economice şi se pune la dispoziţia guvernelor şi altor interese ascunse. "

http://romanianuda.blogspot.ro/2011/07/sistemul-bancar-este-o-schema-ponzi.html
http://mises.ro/730/
http://mises.ro/255/

Fractional Reserve Banking

In concluzie ... metoda "zeciuita"... saturniana ... este foarte veche ... scrijelita si-n Tora ...

Faceti si voi conexiuni ... cum va ... pricepeti ...  :evil: ...
« Ultima Modificare: 08 Septembrie 2012, 03:12:50 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,955
  • η τελευταία σταματάει το φως
    • Vezi Profilul
  • Liked: 921
  • Likes Given: 5442
« Răspuns #1208 : 14 Septembrie 2012, 18:27:59 »
"
România va marca, în curând, 100 de ani de când nu a mai văzut aurul evacuat în primul război mondial la Moscova, în acest moment fiind împliniţi 96 de ani, a declarat, vineri, Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR), în cadrul simpozionului 'Salvarea aurului polonez'."

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/isarescu-romania-va-marca-in-curand-100-de-ani-de-cand-nu-a-mai-vazut-aurul-evacuat-la-mosc.html

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

"În ceea ce privește aurul, o parte din el se află într-adevăr în "beciurile" instituției, însă în mare parte se află în străinătate pentru că aurul dă credibilitate numai dacă nu este la tine.  :evil: :evil: :evil:

"Aurul este asigurat în străinătate și nu există niciun risc ca acest aur să nu se poată întoarce în țară", a spus oficialul Băncii Centrale. "

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/unde-este-aurul-bnr-142235.html

Asa o fi patit si ... daci ... au imprumutat aurul la Roma  ... ca sa fie mai credibili ...   :mrgreen:

http://www.business24.ro/preturi/pret-aur/bancile-centrale-fac-achizitii-record-de-aur-bnr-asteapta-1517866

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7549859-video-guvernatorul-isarescu-tezaurul-exista-integral-subsolurile-bnr-zvonurile-cum-scos-aurul-din-tara-sunt-foarte-periculoase.htm

http://www.evz.ro/detalii/stiri/politicienii-se-bat-de-12-ani-pentru-steaua-romaniei-933344.html

http://www.jurnalul.ro/editorial/basescu-tras-pe-sfoara-de-isarescu-620374.htm
« Ultima Modificare: 14 Septembrie 2012, 18:39:05 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,633
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1209 : 17 Septembrie 2012, 21:12:52 »
A observat cineva azi 3 avioane zburand la altitudine mica in formatie delta , varful fiind un avion alb mai mare in dimensiuni decat cele doua insotitoare de culoare kaki .
  Directia de zbor aproximativ de la vest catre est .
  Locatia observarii : centrul tarii  :lol: in coordonate alx . Scuze colega insa am apreciat motivul.
  Mai precis , judetele Hunedoara, Alba, Sibiu.
  Durata observatiei : cca. 3 secunde , observandu-le tarziu , zgomotul lor fiind acoperit de zgomote de trafic auto.
  Impresie personala : modele care urmeaza sa participe la vreun miting aviatic.
  Stie cineva daca a fost sau e vreun asemenea spectacol in zona?
  Merci !
« Ultima Modificare: 17 Septembrie 2012, 21:15:09 de fiulploii »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,028
  • Adevărul poate fi văzut cu ochii inimii
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2363
  • Likes Given: 5516
« Răspuns #1210 : 17 Septembrie 2012, 21:59:44 »
Nu, dar am vazut pentru prima oara niste chemtrails remarcabile si veritabile prin Bucale. Am mai vazut si-n alte dati dar acu au fost zdravene si dupa ceva vreme cerul a devenit paclos, a doua zi si mai paclos ca mai pe urma sa se adune a ploaie... Caut pozele si le voi pune aici.

http://militarytimes.com/news/2012/09/navy-security-firm-holds-zombie-crisis-scenario-081612/

Asta e din ciclul Hasta la vista baby...

Stirea e pe undeva si pe antena3.ro
Chestie de roman a la Asimov. Mai stii ce stiu astia de se va petrece ori poate ca s-o mai fi petrecut in trecut, de isi vor pierde oamenii uzul ratiunii  :|
Eu deja ma simt in curs de zombificare. Pluteste ceva in eter...  ;D 
Pe foarte bune, man ...  :|  de aceea m-am hotarat sa profit de undele grosiere si sa incep un...dans shamanic  :P "Imma chase that money and show my b*lls"

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1211 : 17 Septembrie 2012, 22:11:17 »
A observat cineva azi 3 avioane zburand la altitudine mica in formatie delta , varful fiind un avion alb mai mare in dimensiuni decat cele doua insotitoare de culoare kaki .

wăi,eu nu am observat ninica,da în schimb auzit-am de dimineață,cam așa pe la fro 9.35 un? avion zburând tare tare jios,pin șeață,că era șeață la cota 1200 unde ieram eu,șî că l-am auzît n-ar hi ninica,da l-am auzît preț de fro 10 minuțăle lunji lunguță cum da târcoale...mă întreb di șe oare? șî după cum turăiau motorîli,era mare,neicuță,nu glumă...

Locatia observarii : centrul tarii  :D in coordonate alx . Scuze colega insa am apreciat motivul.

apoi măi colega,să treși pi la casieriie sî depui banii pintru drepturiili di autor...
« Ultima Modificare: 17 Septembrie 2012, 22:12:55 de alx »

Offline sunnyboy

• Cool
  • Mesaje postate: 126
    • Vezi Profilul
  • Liked: 52
  • Likes Given: 310
« Răspuns #1212 : 18 Septembrie 2012, 01:27:53 »
@alx: Sa moderezi un forum prin ironie E o kestie mare! Ai talent, dom'le! Bravo!
@biss: Toata vara am vazut chemtrails si a fost o secetaaaaaaaaa... Astea pe care le-ai vazut tu care au adus nori de ploaie erau din alea bune, doar vroiau sa ne ajute!

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,633
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1213 : 18 Septembrie 2012, 09:33:17 »
wăi,eu nu am observat ninica,da în schimb auzit-am de dimineață,cam așa pe la fro 9.35 un? avion zburând tare tare jios,pin șeață,că era șeață la cota 1200 unde ieram eu,șî că l-am auzît n-ar hi ninica,da l-am auzît preț de fro 10 minuțăle lunji lunguță cum da târcoale...mă întreb di șe oare? șî după cum turăiau motorîli,era mare,neicuță,nu glumă...
Apai no, io te felicitez pantru auzu' matale fin si pintru intrebarile ce ti-or dat tarcoale . Inseamna ca esti vijilent si activ . Si ma risc cu ipoteza ce o zic mai departe: poate ca te cautau  :-D si matale erai in .. ceatza .
apoi măi colega,să treși pi la casieriie sî depui banii pintru drepturiili di autor...
Esti boier, coane ! Fost-am pe la casieriie insa era inchis .. sau poate ca nu am nemerit io casieriia corecta . Daca esti amabil colega sa imi transmiti locatia , in coordonatele din proiectia Mercator , voi aparea ne-gresit.  :-) :lol:

Offline padme

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,117
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 58
  • Likes Given: 474
« Răspuns #1214 : 18 Septembrie 2012, 15:15:51 »
Asa am crezut si eu insa am indoieli mari. Uite ca exemple scurte , niste flash-uri in domeniu :
 - cunosc pe cineva care a avut anumite capacitati extrasenzoriale . Neavand informatii in domeniu si speriindu-se nestiind ce se intampla , a apelat la singura sursa credibila la vremea aceea , un preot . Pe scurt, acesta i-a comunicat ca e un lucru diavolesc, ca este incercat de Satana si sa se roage sa-i ia dumnezeu ( ala biblic , evident  :-D ) ispita aceasta de la el. Asemenea puteri , daca nu apar la preotii unsi sau pretinsi si atestati ca avand har dumnezeiesc , sunt ispite .

Prietenul tau trebuia sa schimbe preotu'! Cat despre restul, eu cred ca si le-a inhibat pur si simplu - e ca si cum te-ai ruga sa ti se schimbe ochii din verzi in albastri...
Si zic asta in urmatorul context: si eu am cunoscut/cunosc cateva persoane mai... speciale. M-a surprins faptul ca aproape toate sunt...credincioase. Chiar una dintre ele recomanda oamenilor cu probleme de sanatate sa asiste la aunumite slujbe la biserica (adica maslu si nu mai stiu ce). Cealalta facea terapie IE, avea camera plina de icoane si zicea cam acelasi lucru "mai du-te si tu pe la biserica" - mie nu mi-a zis (sic)... A treia ii spunea unui preot ca a vazut...ingeri. A primit raspunsul "adica n-am vazut yo si ai vazut tu? e imposibil" - moment in care si-a vazut de viata ei de persoana diferita si a ocolit...personajele de gen!
In plus de asta am inteles ca si la cursurile IE esti acceptat tot in functie de gradul de...credinta! :)))
Eu cred ca aceste capacitati n-au nici o legatura cu religia sau alte chestii. Pur si simplu este capacitatea persoanei sau dota ancestrala cu care vine inzestrata la nastere - e posibil ca cineva de prin familie mai are niste chestii pe care le transmite si poate chiar nu stie de ele, sau din motive religioase si le inhiba sau le ascunde, sau pur si simplu nu le accepta....si asa te trezesti tu X peste 3 genratii ca te-ai nascut cu nu stiu ce si nu stii de unde!
 Asta pt ca unul din cunoscutii mei n-are nici o treaba cu religia si nici macar nu-si pune problema daca ce are ii vine de la Satana sau de altundeva si nu i s-a intamplat nimic pana acuma si n-are nici o teama(mai conteaza si asta)...
Primul personaj pomenit are si niste parinti extraordinari care au inteles ca au un copil deosebit, asa ca el nu a crescut timorat, cu dubii legate de propria persoana sau alte chestii, asa incat sa caute raspunsuri prin alte parti si sa primeasca cine stie ce sfaturi.
Unii (acuma nu cred dar ceva ani in urma da) nu stiu despre ce e vorba sau ce au, asa cum aveam o colega de clasa care isi rotea mainile deasupra locului dureros si nu stia nici ea de ce face asa..stia doar ca....trece durerea. Si tu primitorul simteai...ca si cum s-ar misca ceva inauntru...etc.

Ispita lui Isus pe munte era legata de avutiile acestei lumi - lumea materiala si nici decum de capacitati care tin de alta lume :)))))) Si da, comentariile sunt de prisos.