Autor Subiect: Agora  (Citit de 1213614 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Tayka

• Senior
  • Mesaje postate: 928
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 43
  • Likes Given: 310
Re: Agora
« Răspuns #345 : 21 Ianuarie 2012, 22:19:32 »
........codul morsse....:/._ _ _/_ _ _/.../_.../._/..././.../_._./.._/!!!!!!!!
*Nu uitaţi;Numai învăţând codul morse putem vorbii despre ET.(fără să ne-o tragă Alx).. :ufo: :rocket:
Post scriptum:Bs,fââssss,hârşt..
:fight: :aliendance: :aliendance: :aliendance: :aliendance:
« Ultima Modificare: 21 Ianuarie 2012, 22:31:41 de Tayka »
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,156
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 544
  • Likes Given: 663
« Răspuns #346 : 21 Ianuarie 2012, 22:39:23 »
........codul morsse....:/._ _ _/_ _ _/.../_.../._/..././.../_._./.._/!!!!!!!!
*Nu uitaţi;Numai învăţând codul morse putem vorbii despre ET.(fără să ne-o tragă Alx).. :ufo: :rocket:
Post scriptum:Bs,fââssss,hârşt..
:fight: :aliendance: :aliendance: :aliendance: :aliendance:
in traducere "jos basescu!!!!!!!!"

Acum tradu asta: .- ... .-  -.-. ..- --  .- --  ... .--. ..- ... --..-- - .. -....- .- ..  .-.. ..- .- -  ..--- .....  .--. .-. --- -.-. . -. - .
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline Tayka

• Senior
  • Mesaje postate: 928
    • Vezi Profilul
  • Liked: 43
  • Likes Given: 310
« Răspuns #347 : 21 Ianuarie 2012, 22:59:39 »
 author=alx link=topic=3900.msg69684#msg69684 date=1327178363]
in traducere "jos basescu!!!!!!!!"

Acum tradu asta: .- ... .-  -.-. ..- --  .- --  ... .--. ..- ... --..-- - .. -....- .- ..  .-.. ..- .- -  ..--- .....  .--. .-. --- -.-. . -. - .

[/quote]

Deşii ai cam multe greşeli de ortografie am ,,descifrat-o" cumva şi (desigur după cum mă aşteptam) că m-ai penalizat.
Mă rog..fiecare cu ce ştie să facă.
Nu înţeleg însă totuşi dece m-ai penalizat din moment ce anunţaşi că o atare ,,infracţiune''o trimiţi doar la coş... S-au să înţeleg că m-ai penalizat..codat? :-D
Cred că o s-o iau spre ..Universitate. :rocket:cu o pancardă ştiu eu cum...

« Ultima Modificare: 21 Ianuarie 2012, 23:44:43 de @biss »
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,028
  • Adevărul poate fi văzut cu ochii inimii
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2363
  • Likes Given: 5514
« Răspuns #348 : 21 Ianuarie 2012, 23:52:46 »

Vino man, Strigam impreuna gratis pana le canta si cucuveaua pe vapor.
Alx are dreptate, e un forum apolitic dar cu tente exopolitice :)
Cine vrea sa strige chestii de genul "Jos Tzugurlanul si Zambila lui sau Mitocan infect tot te vom gasii!" sa o faca la manifestatii ori pe siteuri dedicate.
Aici nu e bine sa ne certam aiurea... macar aici.

Offline andrei

• Cool
  • Mesaje postate: 348
    • Vezi Profilul
  • Liked: 9
  • Likes Given: 1272
« Răspuns #349 : 22 Ianuarie 2012, 00:52:40 »
   Corect! Ce sa mai...aici putem sa spunem cam asa:,,Sa zboare cu Entepriss-ul lui Capitanul Picard,impreuna cu Micul Cenusiu,si cu toti klingonienii lor,pana intr-o gaura neagra si sa ne lase sa urmarim linistiti ,,Independence Day".  :-D :ufo:
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Offline liviu86

• Cool Junior
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
  • Liked: 70
  • Likes Given: 96
« Răspuns #350 : 22 Ianuarie 2012, 01:27:21 »
Salutare!
Zilele astea (ieri si acum 20 min) mi s-au intaplat cateva lucruri strani. Nu mint si nici nu am luat-o razna cu capul. Povestesc aceste lucruri, in speranta ca poate cineva din voi a mai patit acest lucru si are o explicare. Mentionez ca nu cred in aproape nimic (fantome,alieni...).
Eu locuesc undeva la tara, intr-o zona foarte izolata de case. In ambele seri, cerul a fost senin si pe jos este zapada.

Deci... Seara trecuta pe la 3:10 am iesit sa merg sa inchid garajul. Cand m-am reintors sa intru in casa, cainele a inceput sa latre foarte tare, m-am dus sa vad ce este (cainele este in spatele casei), m-am uitat la caine si nu mi s-a parut nimic suspect. Cand am incercat sa ma reintorc, am inceput sa aud un fel de zgomot (ca un strigat... AUA, AUA,AUA). Am iesit in poarta sa vad despre ce este vorba, nimic. Sunetul se auzea la o distanta de 50m de mine. Afara se vedea foarte bine (dar eu nu am vazut nimic), am mers in casa, am luat o lanterna si am mers acolo de unde am auzit sunetul sa vad ce este. In toata zona, toti caine parca au luat-o razna (iti dadea o senzatie foarte proasta). Intre timp cat eu am mers in casa, acel sunet s-a indepartat. La fata locului am verificat, nimic, nici o urma de animal sau om... In seara asta pe la 12:50, acelasi lucru... Latrat de caini,acelasi strigat... Am fugit repede la caine (un ciobanesc mioritic) si i-am dat drumu', dupa care am luat-o la fuga si eu dupa el. Acel sunet a continuat sa se distanteze, dar cainele meu nu a mai vrut sa fuga din zona unde cu o seara inainte s-a auzit sunetul. A ramas acolo si privea spre zona unde se auzea sunetul in departare, fara sa mai latre. Cainele cand era in lant, aproape ca o lua razna. Nu imi explic ce a fost si nici parca nu imi vine sa cred. Nu era o pasare si nici ceva cu un sunet pe care sa il fi auzit vreodata. Iera ceva gen tipat de copil mic, dar foarte gros. Ma jur pe ce este mai sfant ca nu mint. Daca a mai patit cineva, il rog sa spuna. Multumesc anticipat!

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,156
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 544
  • Likes Given: 663
« Răspuns #351 : 22 Ianuarie 2012, 08:57:46 »
Deşii ai cam multe greşeli de ortografie am ,,descifrat-o" cumva şi (desigur după cum mă aşteptam) că m-ai penalizat.
ce sa-i faci,a trecut ceva vreme de cand exersam cu ma tu sa zaa zaa... :-D

Nu înţeleg însă totuşi dece m-ai penalizat din moment ce anunţaşi că o atare ,,infracţiune''o trimiţi doar la coş... S-au să înţeleg că m-ai penalizat..codat? :-D
pai cred ca nu ai fost atent...ia mai citeste o data:
AVERTISMENT!
Daca mai vad un singur mesaj cu tenta EVIDENT politica si/sau referiri directe la partide/personaje politice din tara asta,userul respectiv are de la mine penalizare 25% din prima!
Sa nu ziceti ca nu v-am spus!
Acesta este un forum care nu are treaba cu politica! Cui nu-i convine,e liber sa faca ce crede de cuviinta...la fel voi face si eu!

alx

PS   mesajele legate de politica au fost sterse de catre mine,asta in caz ca va intrebati...

ehe...cum nu te-as insoti si eu...da sunt cam departe... :oops:
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline angellla29

• Senior
  • Mesaje postate: 711
    • Vezi Profilul
  • Liked: 10
  • Likes Given: 703
« Răspuns #352 : 22 Ianuarie 2012, 09:18:20 »
Apropo de intamplarea colegului liviu86. Azi noapte in jurul orei 3.00 au fost niste sunete teribile in Craiova. Cainele meu , un ciobanesc german urla de mama focului si alerga dintr-o parte in alta a curtii, vadit deranjat de acele sunete. Va rog sa ma credeti erau niste sunete foarte ascutite si inexplicabile. Nu, nu erau cele de genul pe care le-am auzit la Kiev sau in alte colturi ale lumii. Si nici alarme auto nu erau. Nu am auzit in viata mea asa ceva. Daca cineva din Craiova poate sa confirme sau are inregistrari. Eu nu am inregistrat pentru ca nu am telefon (inca). L-am pierdut @-@

L.E. Colega Alx , ultima fraza a fost mortala!!! Mi-a placut sincer!!!!
« Ultima Modificare: 22 Ianuarie 2012, 09:32:54 de angellla29 »

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,157
  • Archaean soul
    • Vezi Profilul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1188
« Răspuns #353 : 22 Ianuarie 2012, 09:58:36 »
...
Pot sa va intreb ce inseamna L.E.?

E o prescurtare din engleza: Later Edit (editare ulterioara). Deci cel care a postat, a mai completat ulterior mesajul, in intervalul de 10 minute de la postare in care mai poti sa iti editezi postarea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline angellla29

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #354 : 22 Ianuarie 2012, 10:20:25 »
Multumesc de postare.
Pot sa va intreb ce inseamna L.E.?

Si eu iti multumesc de postare si te mai astept pe forum cu noi materiale.  Si vreau sa ii multumesc si bunului nostru coleg Stardust pentru ca a explicat semnificatia L.E.!!!!Referitor la zona Bucegi, sunt muuuulte secrete bine pazite in acea zona. Te invit cu drag sa urmaresti pe forum threadurile de la sectiunea Arheologie -Astronautica anitca. Sunt foarte interesante!!! Ca de altfel toate sectiunile acestui forum. Acum referitor la multitudinea de posibile combinatii interrasiale....si ce oameni superbi au rezultat!!!! Bine, cred ca s-a folosit putin si Photoshop-ul in unele cazuri, dar ramane ideea :-D

PEOPLE WITH UNUSUAL EYES, HAIR, SKIN COMBINATIONS
« Ultima Modificare: 22 Ianuarie 2012, 10:21:32 de angellla29 »

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,955
  • η τελευταία σταματάει το φως
    • Vezi Profilul
  • Liked: 921
  • Likes Given: 5442
« Răspuns #355 : 22 Ianuarie 2012, 18:54:45 »
Vad ca se simte nevoia de a adapta vechile necesitati ... la "epoca" moderna ...si cum sunt in ton cu moda ca madame Udrea ... vin cu gaselnita... :-D

http://www.morse.ro/index.php

Asa evitam greselile de generare a semnelor ...

.- .-. .... .- -. --. .... . .-.. ..- .-..  - .-. . -... ..- .. .  -- --- -.. . .-. .- -  .-.-.- .-.-.- .-.-.-  -.-. .-  . ... - .  -.. .  .--. --- .-. -.-.  .-.-.- .-.-.- .-.-.-  ---... -.--.-

Acum la modul practic ar fi bine sa reinvatam acest cod morse(sa-l avem in format text in telefoane si PDA-uri) ... va poate fi util in caz urgenta ... se poate transmite prin :lumina(lanterna,led,laser,oglinda,sticla,tabla nichelata,etc.),vibrati(lovituri in teava,tabla,perete,piatra,beton,etc.),sunete(fluier,toba,etc.),emisie electromagnetica(radio,telegraf,descarcari electrice/arc electric ... ca la difuzorul Tesla),optica (palete,lumina cu toate optiunile mai devreme afisate),etc...

Daca ar fi dupa mine ar fi obligatoriu la gimnaziu... impreuna cu educatia civica ... reguli de (auto) salvare si prim ajutor ... conduita preventiva ca pieton in traficul rutie si in activitatile zilnice ... de sport si joaca ...
« Ultima Modificare: 22 Ianuarie 2012, 19:04:19 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1392
  • Likes Given: 4043
« Răspuns #356 : 22 Ianuarie 2012, 20:56:40 »
(...)
Nu era un cod morse ci simpla mea renuntare la un raspuns acid.
Azi intre 19.03 si 19.17 traductorul meu de umiditate a inregistrat 35-37% desi afara, unde era postat, ningea usor (zona de sud a Bucurestiului). Ceea ce indica o sursa de microunde mobila, la sol. Am crezut ca sunt pe un site tehnic, cu oameni dschisi la stiinta viitorului, putand sa colaboram facand "triangulatia" si depista sursa (dar pentru asta ca trebe ceva curaj - adica pentru contrazicerea teoriilor televizionistice... spontane). Daca preferati sa stati in limitele oficiale ale "conditiilor meteo" e treaba domniilor voastre.
Eu zic sa cititi un pic si pe aici
http://dantanasescu.ro/2011/04/05/arme-non-letale-cu-microunde.html
... ca sa avem numitor comun de discutie si sa nu discutam de "iarna, e un anotimp uscat" sau de "e uscat numai la campie, la munte ninge".
Si mai cred ca nu e in dotarea noastra, ci a celor care genereaza "spontaneitatea", creeand starea de panica, nervozitate si de ...fuga de acasa.
Cu respect.

« Ultima Modificare: 22 Ianuarie 2012, 21:00:00 de Ganditorul »

Offline angellla29

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #357 : 22 Ianuarie 2012, 21:01:50 »
(...)
Nu era un cod morse ci simpla mea renuntare la un raspuns acid.
Azi intre 19.03 si 19.17 traductorul meu de umiditate a inregistrat 35-37% desi afara, unde era postat, ningea usor (zona de sud a Bucurestiului). Ceea ce indica o sursa de microunde mobila, la sol. Am crezut ca sunt pe un site tehnic, cu oameni dschisi la stiinta viitorului, putand sa colaboram facand "triangulatia" si depista sursa (dar pentru asta ca trebe ceva curaj - adica pentru contrazicerea teoriilor televizionistice... spontane). Daca preferati sa stati in limitele oficiale ale "conditiilor meteo" e treaba domniilor voastre.
Eu zic sa cititi un pic si pe aici
http://dantanasescu.ro/2011/04/05/arme-non-letale-cu-microunde.html
... ca sa avem numitor comun de discutie si sa nu discutam de "iarna, e un anotimp uscat" sau de "e uscat numai la campie, la munte ninge".
Si mai cred ca nu e in dotarea noastra, ci a celor care genereaza "spontaneitatea", creeand starea de panica, nervozitate si de ...fuga de acasa.
Cu respect.

Colega, dar cum iti explici ca astazi de dimineata la Craiova ningea ca in basme si era ger si dupa o ora  a iesit soarele, cerul a devenit suspect de senin, parca era o zi de primavara  si foarte cald as zice pentru  luna ianuarie doar ca era un vant puternic? Mie mi s-a parut cel putin straniu.
« Ultima Modificare: 22 Ianuarie 2012, 21:03:54 de angellla29 »

Offline romulus

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,160
  • Adevarul este relativ...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 141
  • Likes Given: 142
« Răspuns #358 : 22 Ianuarie 2012, 21:09:54 »
Citat
Daca ar fi dupa mine ar fi obligatoriu la gimnaziu... impreuna cu educatia civica ... reguli de (auto) salvare si prim ajutor ... conduita preventiva ca pieton in traficul rutie si in activitatile zilnice ... de sport si joaca ...
De acord.
O buna parte din barbatii Romaniei a invatat asa ceva in timpul stagiului militar obligatoriu !
Daca ar fi dupa mine, eu as reintroduce asa ceva din nou in Romania.
Poate nu la durata care era inainte, de un an si patru luni, ci macar de un sase luni acolo...
Cu toate racilele si neajunsurile vazute de unii (cu care sunt de acord pana la un punct) armata, stagiul militar,  ar determina o schimbare in bine in personalitatea unui tanar, o anumita " calire". Ca sa nu mai zic ca se invata unele lucruri folositoare in viata oricui cum ar fi par igzamplu :iesirea dintr-o situatie limita;un pic de supravietuire; cum sa te auto/aperi ;  experimentezi oleaca de umilinta, care face foarte bine la psihic...si multe altele.
Si asa, vad o sumedenie de tineri- vai mama lor - care termina scoala si  neavand unde munci , o lalaie fara un rost si scop de colo colo, se indoapa cu etnobotanice ori ajung in inchisorile din Italia, Austria ori aiurea pe planeta Terra.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1392
  • Likes Given: 4043
« Răspuns #359 : 22 Ianuarie 2012, 22:08:05 »
Armata avea rolul ca pe tanarul cu un caracter inca nedefinit si neajuns la maturitate sa-l invete calea : observatie-analiza-hotarare/decizie . Restul erau doar mecanisme  menite sa dea jos de pe om acea "coaja" de copilarie/teribilism si sa-l faca barbat. Evident au fost si esecuri, evident nu peste tot se punea accent pe educatia spiritului acelui tanar (si multi gradati se simteau "stapanii" soldatului) evident nu toti puteau ajunge lideri experti in arta deciziei... dar menirea si finalul acestui stagiu cam asta trebuia sa fie. Si in multe cazuri era...

Angela ... ce sa spun. Doamne-Doamne ii iubeste pe cei din orasele mari si le da soare. In rest, intre orase ... e viscol si zapada. E buna zapada, va creste grau frumos.