Autor Subiect: Agora  (Citit de 979242 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 788
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 540
  • Likes Given: 1684
Re: Agora
« Răspuns #2460 : 25 Iulie 2017, 13:02:00 »
Colega xperyens, departe de mine dorinta de a tine partea cuiva, cu atat mai mult a colegului Grifon. Parerea mea este aceea ca dumnealui nu face decat sa contribuie cu ceea ce stie/poate mai bine pe un topic initiat de el. Nu vad nimic anormal, ba chiar il vad responsabil in a-l tine "cald" si  "ghidat", in limite cat se poate de decente. Asa m-am straduit si eu atunci cand am initiat un topic, asa fac si ceilalti colegi care au ceva de spus...

Ceea ce nu inteleg, daca scopul primar al acestui forum este fenomenul ufologic, de ce nu se posteaza consistent in aceasta directie? Zic eu ca aceste subiecte secundare ar pali ca importanta in fata celui primar, in acest caz. Si de ce trebuie sa vedem mereu totul, cand e vorba de topicuri secundare, ca fiind o deturnare a unuia sau altuia dintre membrii forumului, de la scopul primar? Poate cei care posteaza o fac cu sinceritate si fara vreo intentie meschina, atunci de ce trebuie sa mereu sa devenim suspiciosi peste masura si sa aducem in fata treaba cu scopul de baza al forumului? Daca nu rezonati/intelegeti ce se scrie pe un astfel de topic, pur si simplu nu-l deschideti. Ba mai mult, "ghidati" si tineti "cald" strict fenomenul ufologic. Aceasta poate fi contributia dumneavoastra la acest forum, fara a judeca pe ceilalti.

Vad o multime de mesaje cu "directie" in ultima vreme pe aici. Oare asta e un alt scop al forumului? Sa fie un mijloc de comunicare?
No offence!

Nu am nimic impotriva altor subiecte pe care si eu le citesc zilnic, insa ma deranjeaza anumite referiri subtil impletite cu alte subiecte. Stiu ca este o practica uzuala aici dar nu inseamna ca uneori nu produce deranj, poate nu neaparat opinia diferita ci lipsa curajului (desi probabil nu se vrea) de a o spune clar pe subiect celui vizat. Atacuri sau afirmatii despre unul si altul sunt de speta destul de joasa din punctul meu de vedere, in special cand unii cunosc mai multe detalii dar se ascund in spatele unor nickname-uri si de acolo isi poarta "lupta". Eu nu am acuzat pe nimeni de deturnare dar observ cu parere de rau ca interesul celor de aici vizeaza cu totul si cu totul alta directie decat cea cu care acest forum se recomanda pe internet. Nu se misca absolut nimic in directia asta, si constat ca probabil nici nu se va misca ceva vreodata, ma refer la cei care scriu, si scriu bine, pe acest forum. Cat despre faptul ca anumiti colegi au rasarit brusc, dar pe merit, fara o legatura clara cu pasiunea si nevoia de a cerceta si directia ufologica imi ridica semne de intrebare. Clar ca nu pot sa vorbesc in numele nimanui si sa fac acuzatii, si nici nu-mi doresc asta, dar sunt sigur si intuiesc anumite scopuri. Am mai aberat si eu pe teme pe care nu le cunosc precum unii de pe aici, altii mi-au dat in cap, subiectele au fost atacate constant pana la ingroparea lor. Observ defapt ca exista o logica de decizie, observata inclusiv prin pasivitatea privitorilor, de a controla mai subtil anumite directii - adica nimic nu e intamplator. Evident ca asta e doar opinia mea si poate fi gresita in ochii unora.

Normal ca nu voi schimba eu modul de operare al forumului pentru ca eu nu am nicio legatura cu el decat poate ca si eu am colectat niste nectar si l-am adus la stup, dar intr-o masura destul de mica. Subiectele in sine sunt interesante dar unele sunt mai conexe si altele mai putin conexe. Inteleg ca se cauta un model si se vrea dezvoltarea noastra cu valente de detectivi/investigatori din spatele calculatorului, si cred ca este un lucru iarasi util. Numai ca teoria fara practica nu va functiona niciodata. Posibil ca exista aparatura care te ajuta sa intri in anumite stari, aici se cauta oameni care sa poata face asta liber si la comanda fara a fi asistati de nimic - bun, suna interesant si cred ca e un subiect conex cu OZN-u, deoarece este cam science fiction. Ratele de reusita zic eu ca sunt mici spre zero din mai multe motive: subiectele sunt diluate iar informatia este imprastiata peste tot si amestecata. Se pun bariere intentionat sau neintentionat dar efectul este acelasi, de blocaj. De exemplu: "(cu gândurile coborâte în frecvența alfa - 8-12 Hz)". De unde sa stiu eu colegule Grifon ce ganduri imi produc anumite frecvente, care daca nu sunt masurate in conditii de laborator poate la mine sunt de 13 Hz si oricat m-as chinui nu pot ajunge pe fereastra de 8-12 Hz caci eu cred ca deja sunt pe frecventa corecta. Intelegeti unde bat? Pe forum nu se vor putea masura decat niste efecte eventual, nu si drumul precis. Cred ca m-am acordat si eu uneori pe anumite frecvente ce au permis receptarea altor "lumi", inteleg ca doriti sa ma ajutati atat pe mine cat si pe altii sa o facem controlat scopul fiind crearea unei echipe de calatori cu gandul si sa investigam tot soiul de cazuri - de pilda Culianu? Sau scopul este ca sa ma ajutati pe mine (si pe altii) sa inteleg ce se intampla uneori cu mine? Cand acordarea se intampla natural eu cred ca functioneaza in felul urmator: ma obsedeaza o idee (deci avem nevoie de o obsesie sau o curiozitate acuta) si daca se intampla sa alunec pe anumite frecvente, abia atunci pot recepta anumite raspunsuri. Cred ca gasirea frecventelor corecte este mai anevoioasa dar si setarea curiozitatii.

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,654
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1286
  • Likes Given: 3926
« Răspuns #2461 : 25 Iulie 2017, 15:01:14 »
Ce mi-ar place sa dezvolt un subiect OZN-istic. Dar n-am avut norocul sa vad macar odata ceva inexplicabil pe cer si de aceea admir si ascult cu drag pe cei care au avut norocul unei astfel de experiente.

In chestia cu frecventele insa gresesti abordarea. Nu frecventa genereaza starea cautata ci invers...prin metode stiintifice s-a ajuns la concluzia ca majoritatea subiectilor emit la nivelul creierului anumite frecvente in functie de starea in care se afla : somn constient(Alfa), somn si somn adanc cu vise (Teta,Delta) sau stare constienta (beta). Deci atunci cand te afli in acea stare de visare/amintire/vizualizare, cand ti se pare ca traiesti intens o anumita experienta desi corpul este profund relaxat si practic adormit, doar mintea fiind treaza, te aflii undeva in zona Alfa ( indiferent daca la tine e vb de 8, 10, 12 sau 13 hz). In general trebuie cautata atingerea acestei stari prin apropierea cat mai mult de trairile descriptive facute de altii care au ajuns acolo. Nu trebuie cautata neaparat "frecventa".
   Somnul si visele se produc in fiecare noapte si automat rezulta ca am atins starea de somn sau somn cu vise (corespunzatoare frecventelor Delta si Teta) in fiecare zi - numai ca nu avem nici timpul si nici dispozitia sa studiem un fenomen atat de banal ca somnul, perioada de odihna si refacere a organismului.
 - Cam aici ne aflam in subiectul deschis de @Grifon - la studierea scurtei perioade dintre starea de constienta si somn (asa numitul somn constient ) care in mod normal si "nestudiat" dureaza la fiecare om, in fiecare zi, cateva secunde inainte de somnul propriu zis.
    Iar efortul experientelor exprimate pana acum are ca scop prelungirea cat mai mult a acestei faze zilnice de somn constient - pentru ca se pare ca pe aici pe undeva exista o "portitza" spre zone de cunoastere inedite ce merita cercetate.

P.S. Poate nu-i locul postarii aici ci la celalalt subiect cu "metode de meditatie" deschis de @ Grifon dar am dorit sa dau un raspuns colegului @Xperyens la problemele expuse.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2462 : 29 Iulie 2017, 15:20:39 »
Pot sa-mi afirm un punct de vedere pe forumul "aparent democratic" dupa afirmatia lui @alx stimati colegi? Evident ca ma refer doar la 1-2-3 colegi si la anumite comentarii facute de mine.

Solicit asistenta unui socoleg (coleg sociolog), daca exista vreunul pe bune, in acesta discutie, pentru a intelege ce se intampla la nivel virtual unde "oile" sunt lasate sa circule liber.

- Transpunerea eu-rilor reale poate fi dedusa din trasaturile clonei virtuale? - @StarDust nu acuz pe nimeni de clona, ci de virtualizarea trasaturilor personale.
- Absurditatea cu care se apara trasaturile clonei virtuale - pana la sange ar spune unii - releva puncte cheie de erori structurale ale clonei sau ale persoanei?
- MINCIUNILE inseilate de unii - sau picaturi de cianuri - au legatura cu esenta lor reala?
- Daca avatarul a fost creat pentru a preveni lezarea sau expunerea personala, e normal ca anumite lucruri sa fie ascunse pe forum dupa ce in prealabil s-au facut afirmatii?
- Ideea insasi de acoperire, nu inseamna ca-ti e teama sa te exprimi, sau vrei sa exprimi ceva ce in realitate nu poti? Sau e cumva arma de dezinformare?
- Cum anume se identifica granita trasaturilor clonei cu realitatea persoanei din spatele ei?
- De ce se ascund cand sunt invitate la cunoastere personala?
- Exista un cod etic de comportament pe forum in privinta clonelor virtuale - ce parere aveti @abyss?

Momentan sunt cateva puncte de vedere de la care se poate pleca. Evident ca nu ma astept la niciun raspuns real creat de o clona virtuala!
Oricine e liber sa raspunda (observati modul parsiv in care am dat acces la toata lumea sa comenteze desi e un spatiu de desfasurare public - sa se simta cine trebuie - mai ales impaunatii)!

« Ultima Modificare: 29 Iulie 2017, 15:35:34 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2463 : 19 Septembrie 2017, 23:46:29 »
« Ultima Modificare: 19 Septembrie 2017, 23:49:08 de xperyens »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,778
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1746
  • Likes Given: 4783
« Răspuns #2464 : 16 Octombrie 2017, 21:30:13 »

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,700
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3540
  • Likes Given: 11896
Re: Agora Segregora - gulgute vrute și/sau nevrute
« Răspuns #2465 : 17 Octombrie 2017, 09:15:42 »

Ca tot vorbeam mai demult de un military ufo ...
http://exopolitics.org/covert-recruitment-into-space-marines-20-and-back-program/
Merită citite ȘI comentariile, compadre, fiindcă de ex., într-adevăr:
M.A.R.S is an abbreviation for "Military Affiliated Radio System"
...și nu vreo telegramă trimisă de pe Planeta Roșie. :martiansmile:
Gulguțica :lol: asta cu Gerloff (o urmăresc de ani buni ca si pe alilalte cu Cpt Cramer & mega-șarlatanul Corey Goode mai ales) nu vine însă de la el - sărmanul militaur spălat pe neuron pînă la buimăcire, ci e doar o verigă din lanțul unui început de falsă Disclosure - da falsă rău-rău, deși - sau tocmai d-aia - f. bine regizată de foarte sus.
Treaba-i îmbîrligată tare deci, deși conține și date reale - via Bill Tompkins, recent decedatul mortal la 94 ani plasat/obligat și el să spună povești trunchiate în același circ mediatic alternativ producător și de mulți $$ colaterali (circ condensat acum în Gaia TV - altă poveste triliterată kilometrică, imposibil de redat aici.)

Asta nu înseamnă totuși că TR-urile n-ar (mai) face naveta Terra-Marte ori că Jump-Room-urile au lacăt pe ele. Miracolele de genul salturilor temporale +/- 20 ani nu-s însă rezervate umanilor (încă), fie ei utili Fermierilor Șefi :-( - altfel David Rockefeller de ex. n-ar mai fi crăpat după a 5-a inimă transplantată. :-o  (și astea-s doar datele oficiale.)

În fine, pe moment am prea multe pe cap (și ÎN cap :-D la propriu) ca să dezvolt tema - inițiată totuși de JE p-un topic recent cu MUFON, la care sper să mai pot reveni. Ca și la altele d-ale voastre de fapt.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/