Autor Subiect: Extraterestrii au pierdut ceva la Aiud ?  (Citit de 95606 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Godak

• Cool
  • Mesaje postate: 156
    • Vezi Profilul
  • Liked: 193
  • Likes Given: 20
Lumina vine de la Răsărit. Recte de la Iassi.
« Răspuns #180 : 15 Iulie 2017, 00:01:10 »
@Rayden
Citat
poate ca dl G. (cum va place sa il "denumiti & prescurtati" pe respectivul..) a facut o schema stilizata, mai simplista, mai usoara de publicat, decat desenul cam complex, trebuie sa recunoasteti, al "calcaiului"....
dar, l-ai intrebat direct pe Dl G, stimate coleg?

Pentru că m-am convins de n ori că minte și pe cale de consecință nu ar fi avut nici un rost să o fac. În activitatea mea, mai lungă sau mai scurtă, mai săracă sau mai bogată, am învățat să mă feresc întotdeauna de 2 categorii de persoane: deceptivii pentru beneficii și ”misterioșii” de profesie. Gheorghiță se încadrează în ambele categorii.
Pare de bun simț ca după ce prezinți publicului un caz, să fii sincer și deschis vis-a-vis de el. Din contră, Gheorghiță a mințit deliberat și voluntar în cazul Obiectului de la Aiud și a continuat să mintă deliberat, chiar și după ce a recunoscut (sub semnătură!) că a făcut-o. Nu zic că e singurul. Dar e unul dintre ei.

@prodcomb pare un sceptic de modă nouă. De obicei scepticii opun rațiunea, logica și faptele fanteziei. @prodcomb pare a le opune doar retorica și repetiția. O abordare interesantă, chiar dacă neconvingătoare. Dacă se bazează doar pe asemănarea optică, înseamnă că Domnia-sa creditează și palimpsest-ul acela egiptean care lasă impresia (tot optică!) că pe cerul Egiptului antic zburau dirijabile și elicoptere  :-o Inutil de precizat că logica lui ”seamănă cu..., deci e...” e punctul forte al tuturor falsificatorilor realității. Eu nu-i contest nici buna-credință, până la un punct nici chiar ideea că Obiectul e terestru și banal 100%, ci modul în care alege să-și prezinte poziția...

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 688
    • Vezi Profilul
  • Liked: 327
  • Likes Given: 87
Re: Extraterestrii au pierdut ceva la Aiud ?
« Răspuns #181 : 15 Iulie 2017, 17:11:43 »
Încearcă și ceva util și original. „Zarzavatul” verbal nu este interesant, mai ales când nu le nimerești.
Uite eu am „scormonit” toată industria textilă pentru bucata aia de piuă.
Am revăzut toate înregistrările cu „fenomenele” de la Otopeni ca să-mi dau seama cum se formează mistificările, miturile.
Am revăzut multe fenomene astronomice ca să-mi explic cum au luat naștere „gogorițele” susținute de altfel de oameni ce păreu raționali, cu toate că nu aveau cunoștințe în domeniu.
Deci prefer lucrativul spălării cu cuvinte.
Poate încerci o abordare a oricărui eveniment mai vechi sau mai nou încercând să-l înțelegi, să-l explici.
O putem face și împreună pe acest forum.
Ce zici, te „înhami”?  :roll:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline Godak

• Cool
  • Mesaje postate: 156
    • Vezi Profilul
  • Liked: 193
  • Likes Given: 20
« Răspuns #182 : 15 Iulie 2017, 18:44:50 »
Domnule @prodcomb, țin minte că v-am informat parcă despre situația Muzeului de la Aiud. E în reorganizare și în prezent (într-un fel m-am înhămat deja dacă tocmai am verificat).
Avem metode diferite și nu afirm că a mea ar fi mai bună sau perfectă. Însă dvs. nu întrezăriți o capcană (mie deja mi s-a întâmplat) - speculând diferența dintre schița lui Gheorghiță și original, vor afirma postcoitum că de fapt Conspirația (aka ”EI”) au sustras și înlocuit originalul cu altceva. De-asta eu insistam pe clarificarea diferențelor.

După câte știu nimeni nu se poate exprima ”verbal” în scris, dar ... Vă felicit sincer pentru eforturile depuse de dvs. Rămâne să le faceți mai cunoscute...

@Grifon Nu de derviși e vorba, ci de un ritual care implica ridicarea unei greutăți mari, de obicei bloc de piatră... O să caut.

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 688
    • Vezi Profilul
  • Liked: 327
  • Likes Given: 87
« Răspuns #183 : 27 Iulie 2017, 16:00:58 »
Dacă s-ar fi muncit ca în imagine nu mai rămâneau fiare pe tarlale ca să ne dea bătai de cap.    :-D

http://www.coaley.net/dursley-mills/ja05.htm

Sau așa:

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit